طبق تازه‌ترین آمار رسمی مرکز آمار قیمت زمین و آپارتمان و همچنین اجاره بها در نیمه دوم سال گذشته بین 14 تا 17 درصد افزایش داشته است.

به گزارش جماران به نقل از دنیای اقتصاد، براساس گزارش جدید مرکز آمار از اوضاع بازار مسکن در کل کشور طی نیمه دوم سال گذشته، رکود سنگینی بر معاملات مسکن و همچنین نقل‌وانتقالات بازار زمین حاکم بوده است.

اما در بازار اجاره به‌خاطر شیفت تقاضا به سمت این بازار، معاملات اجاره 25 درصد در نیمه دوم سال 92 نسبت به مدت مشابه سال 91 افزایش پیدا کرده است.

میانگین قیمت آپارتمان در کل کشور در نیمه دوم سال 92 به یک میلیون و 419 هزار تومان رسید که 15 درصد نسبت به مدت مشابه (نیمه دوم‌سال 91) افزایش داشته است.

متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در کل کشور 732 هزار تومان است که نسبت به دوره قبل 9/7 درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل 2 /17 درصد افزایش داشته است.

کمترین میزان قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین مربوط به استان یزد با 5 هزار تومان و بیشترین میزان آن در استان تهران با 19 میلیون و 650 هزار تومان است.

در این گزارش متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیر بنای مسکونی در سطح کل کشور6 هزار و 632 تومان بوده که نسبت به دوره قبل یک درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال قبل 2/ 14 درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.