رئیس‌جمهور ترکیه به انتقادات اخیر مبنی بر فاصله‌گیری کشورش از غرب در مبارزه با داعش پاسخ داد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در یک سخنرانی که از تلویزیون این کشور پخش شد، انتقادهای مبنی بر فاصله‌گیری ترکیه از ائتلاف ضد داعش را رد کرد.

او ضمن تاکید بر این که کشورش همچنان در صف مخالفان تروریسم قرار دارد، اخبار رسانه‌ها مبنی بر خرید نفت از داعش، ارسال جنگ‌افزار برای این گروه تروریستی و معالجه شبه‌نظامیان زخمی داعش در خاک ترکیه را تکذیب کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد که داعش ۴۹ شهروند ترکیه را به گروگان گرفته و این باعث می‌شود که این کشور علیه داعش محتاطانه‌تر برخورد کند.

چند روز پیش وال استریت ژورنال ضمن انتقاد از رفتار ترکیه در رابطه با مبارزه غرب علیه داعش نوشت، این کشور عضو ناتو است اما به نظر می‌رسد که هم‌پیمان آمریکا نیست. بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی، ترکیه نه تنها از شرکت در عملیات نظامی علیه داعش سر باز می‌زند، بلکه برای مبارزه با داعش اجازه‌ استفاده از پایگاه نظامی اینچیرلیک را هم نمی‌دهد.

دولت ترکیه همچنین قصد دارد در خاک عراق اردوگاه‌هایی برای پناهجویان عراقی برپا کند. این اردوگاه آمادگی پذیرش ۳۵ هزار پناهجو را خواهند داشت.

رسانه‌های ترکیه به نقل از نومان کورتولموس، معاون نخست‌وزیر گزارش دادند که این کشور در حال بررسی ایجاد یک منطقه حائل در سوریه است. بر اساس این گزارش‌ها، هدف از ایجاد این منطقه، آمادگی برای جابجایی پناهجویان سوری پس از حمله‌های احتمالی آمریکا به مواضع گروه تروریستی داعش اعلام شده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.