دیروز بحران آب در کانون اخبار اقتصادی بود، به‌گونه‌یی که تقریبا اغلب مقامات رسمی کشور در این?باره به اظهارنظر پرداختند.حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی دولت یازدهم در این‌باره رسما از «افزایش پلکانی قیمت آب در تهران» خبر داد و از «جدولی سخن گفت که به زودی توسط این وزارتخانه در این باره منتشر می‌شود». البته وی «مجددا از قطع آب مشترکین پرمصرف» سخن گفت تا جدیت وزارت نیرو در این بحث را نشان دهد. در عین حال اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور نیز روز گذشته صحبت‌های خود را به بحث بحران آب اختصاص داد و با بیان اینکه «بحران آب جدی است، مردم صرفه جویی کنند» از صدور مجوز ??‌میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب خبر داد. بحث بحران آب همانقدر که از سوی مردم جدی گرفته نشده است، از سوی مسوولان جدی است که حتی محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز در اظهارات روز گذشته خود به این موضوع اشاره کرد و گفت: «موضوع آب رسانی فوری به تهران مطرح و مقرر شد به صورت علی‌الحساب 30 میلیارد تومان اعتبار و به صورت ویژه در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد تا وزارت نیرو سریع‌تر نسبت به انتقال آب به تهران اقدام کند.»بر این اساس گویا داستان آب این روزها شدت گرفته است، به‌طوری که اخبار متنوعی در مورد این موضوع به گوش می‌رسد و در خبرگزاری‌های مختلف در این مورد خبرهای متفاوتی منتشر می‌شود که همگی نشان‌دهنده عمق فاجعه بحران آب است. هر چند مسوولان هیچ کدام از ورود به محدوده قرمز بحران آب سخن نمی‌گویند، اما انتشار اخبار از سوی مسوولان در مورد کاهش چشمگیر موجودی سدها به خوبی اخبار ناگفته را بازگو می‌کند.

آب گران می‌شود

در این رابطه فارس به نقل از حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی دولت یازدهم نوشته است: «قیمت پلکانی آب را در تهران به‌شدت افزایش می‌دهیم و جدول جدید را به زودی منتشر و اعلام می‌کنیم. برای افزایش مصرف آب در تهران اقدامات ویژه‌یی انجام خواهیم داد، در این راستا دستگاه‌هایی نصب خواهیم کرد که اگر مصرف آب خانواری بالا رفت آب مشترک قطع شود.»وی که طی چند روز گذشته بارها اعلام کرده بود دنبال اخذ مجوز برای قطع قانونی آب مشترکان پر مصرف است، با تایید تصویب ??میلیارد تومان اعتبار ویژه برای طرح آبرسانی فوری به تهران ادامه می‌دهد: «تهرانی‌ها دو برابر متوسط کل آب کشور را مصرف می‌کنند. در تمام دنیا این قاعده وجود دارد که با محدودیت منابع آب بلافاصله قواعد و مقررات ویژه‌یی برای آن وضع شود. در اطراف تهران پتانسیل دیگری برای انتقال آب وجود دارد و تنها راه انتقال از سد ماملو است که در سال‌های گذشته احداث شده و این آخرین راه است.»

ذخیره آب نصف شد

چیت چیان با تاکید بر اینکه قانون قطع مشترکان پر مصرف در حال تصویب در هیات دولت است ،تصریح می‌کند: «قطع آب مشترکان پرمصرف تهرانی تنها در یک روز علامتی هشداردهنده برای مشترکان پرمصرف بود تا آنها احساس کنند که رویه آنها برای مصرف آب رویه‌یی درست نیست و باید آن را اصلاح کنند. بعد از تصویب پیشنهادهای وزارت نیرو در دولت ما مقررات کاملی را برای برخورد با مشترکان پرمصرف آب شرب خواهیم داشت.»به گفته وی، «آب مورد نیاز تهران از سه سامانه شرق شامل سدهای لار و لتیان، سامانه غرب شامل سدهای طالقان و کرج و سامانه چاه‌های جنوب تهران تامین می‌شود و با توجه به کاهش بارندگی در حوزه شهر تهران برداشت آب از چاه نیز بیشتر شده است. ذخیره سدهای ما در سال گذشته 716 میلیون متر مکعب بود که امروز این میزان به 355 میلیون متر مکعب کاهش یافته است و این به آن معناست که ذخیره آب نصف شده است.»چیت‌چیان ادامه می‌دهد: «میزان بارندگی در سال جاری بیش از 30 درصد کاهش یافته است البته سرمایه‌گذاری خوبی در حوزه آب صورت گرفته است اما شرایط طبیعی ما را در تنگنا قرار داده است و ظرفیت تهران برای انتقال آب به اتمام رسیده و تنها راه مدیریت مصرف آب است.»وی با اشاره به انتقال آب از سد ماملو به تهران می‌گوید: «با اجرایی شدن این طرح دیگر هیچ ظرفیت جدیدی برای تولید آب شرب وجود ندارد از همین رو چندین تصمیم مهم در دولت برای مدیریت مصرف آب اتخاذ شده؛ اول آنکه آب مشترکین پرمصرف قطع شده و در صورت نیاز تجهیزاتی نصب شود تا مصرف آب کاهش پیدا کند. همچنین در حوزه نظام مصرف پلکانی در پایه‌های بالایی پلکان قیمت آب افزایش پیدا کند تا انگیزه اقتصادی سبب کاهش مصرف آب شود.»

منبع: اعتماد

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.