دقایقی پیش از ساعت یک ظهر چهارشنبه به وقت «نیویورک»، دفتر نمایندگی ایران در سازمان‌ملل میزبان «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود تا ناهار کاری خود را با مباحث «هسته‌ای» و «اورانیومی» صرف کنند؛ اورانیومی که سطح و حجم غنی‌سازی‌اش یکی از مهم‌ترین اختلافات بین ایران و گروه 1+5 است. پیش از آغاز مراسم ناهار، یک منبع آگاه در هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در پاسخ به این سوال «شرق» که آیا سخنان اخیر «وندی شرمن» در ناهار کاری مطرح خواهد شد یا خیر، گفت: «تمام مباحث در این جلسه عنوان می‌شود؛ ضمن اینکه تمام تحولات از جلسه قبلی با خانم اشتون در بروکسل تا امروز (چهارشنبه) نیز مطرح خواهد شد.» در این مذاکرات سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران، هلگا اشمید معاون کاترین اشتون و جیمز موریسون مسوول‌دفتر اشتون نیز حضور دارند.

شامگاه سه‌شنبه «وندی شرمن» در یک سخنرانی درخصوص سطح ظرفیت غنی‌سازی ایران گفته بود: «انتظار دارم در روزهای آینده، ایران برای متقاعدکردن جهان در مورد مناسب‌بودن ظرفیت غنی‌سازی اورانیومش تلاش کند چون در حال حاضر این ظرفیت، قابل‌قبول نیست.» او که در دانشگاه «جورج تاون» آمریکا سخن می‌گفت، با بیان اینکه ایران و آمریکا در این مذاکرات، فاصله زیادی از یکدیگر دارند، مواضع ایرانیان را بسیار متفاوت از آنچه از نظر آمریکا قابل قبول است، دانست. «شرمن» که پس از شرکت در جلسه استماع در سنای آمریکا در هشتم مرداد در مورد مذاکرات هسته‌ای سکوت اختیار کرده بود، ادامه داد: «در صورتی که ایران گام‌های متقاعد‌کننده و شفاف برای اثبات صلح‌آمیزبودن برنامه‌ هسته‌ای خود را در حال حاضر و آینده بردارد، دنیا با تعلیق و رفع تحریم‌ها علیه این کشور موافقت خواهد کرد.» او ادامه داد که باید اطمینان حاصل کنیم در صورت اقدام تهران برای زیر پا گذاشتن تعهداتش فرصت کافی برای شناسایی آن وجود دارد به‌‌طوری‌که هیچ شانسی برای موفقیت در این زمینه وجود نداشته باشد. «شرمن» همچنین مدعی شد: «طرح آمریکا و هم‌پیمانانش با هدف دستیابی به توافق نهایی تا ضرب‌الاجل 24نوامبر (سوم آذر) منصفانه، انعطاف‌پذیر و مبتنی بر نیازهای غیرنظامی ایران است. » در پی توافق «ژنو» که میان ایران و کشورهای گروه «1+5» حاصل شد، دو طرف از تاریخ اجرایی‌شدن آن توافق، شش‌ماه فرصت یافتند تا به توافق جامع هسته‌ای دست یابند؛ ولی با پایان این ضرب‌الاجل که 29 تیرماه سال‌جاری بود و با مذاکرات «وین6» انطباق داشت، با توجه به عدم‌دستیابی به توافق جامع، طرفین تصمیم به تمدید مذاکرات گرفتند که تاریخ آن به سوم آذر سال‌جاری منتهی می‌شود. پس از مذاکرات «وین6»، نشست‌های «نیویورک» نخستین جلساتی هستند که هفت کشور مذاکره‌کننده به صورت یکجا گردهم می‌آیند.

حالا اعضای هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در «نیویورک» هستند تا ایران و گروه «1+5» برای هفتمین بار دور یک میز جمع شوند و برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای گفت‌وگو کنند. «مایکل مان» سخنگوی «اشتون» در این‌باره در صفحه توییتر خود نوشت: «نشست جامع ایران و گروه «1+5» در چارچوب مذاکرات هسته‌ای نوزدهم سپتامبر (جمعه) در «نیویورک» آغاز می‌شود.» «مایکل مان» همچنین در توییتی دیگر اعلام کرد برای این دور از مذاکرات هسته‌ای هیچ مجوزی برای حضور رسانه‌ها صادر نشده است. به گفته «ظریف» مذاکرات در روز چهارشنبه و پنجشنبه به صورت دوجانبه ادامه می‌یابد.
مصاحبه‌های ظریف در روز اول حضور

وزیر خارجه ایران در روز نخست حضورش در «نیویورک» به غیر از مذاکره، دو مصاحبه نیز با رادیو «ان‌پی‌آر» و همچنین دوماهنامه «نشنال اینترست» انجام داد. «ظریف» در مصاحبه با دوماهنامه «نشنال اینترست» آمریکا، درخصوص مذاکرات هسته‌ای، با بیان اینکه «وقتی تحریم‌ها آغاز شد، 200سانتریفیوژ داشتیم اما امروز و پس از تحریم‌ها 20هزار دستگاه داریم»، گفت: «در سال 2005 تحریمی در این خصوص وجود نداشت و من در کنار آقای روحانی آماده گفت‌وگو بودیم... متاسفانه برخی در آمریکا تحریم‌ها را به چشم دارایی نگاه می‌کنند.» او همچنین به‌ موضوع روز منطقه یعنی تکفیری‌های «داعش» نیز اشاره کرد و گفت: «اگر کسی کمک کرده تا بغداد و اربیل از شر داعش نجات یابند، آن ایران بوده.» او همچنین ادامه داد: «داعش با کمک آمریکا و متحدانش در منطقه تبدیل به هیولا شده است.»
دبیرکل «سازمان‌ملل» در انتظار دیدار روحانی

همچنین «بان‌کی‌مون» دبیرکل سازمان‌ملل در یک نشست خبری، از ایران به‌عنوان مهم‌ترین کشور خاورمیانه یاد کرد. به گزارش «ایسنا» او با بیان اینکه حضور ایران در ایجاد صلح و ثبات منطقه حیاتی است، ابراز امیدواری کرد که تهران ضمن تلاش در حل مساله برنامه‌های هسته‌ای بتواند به تعامل سازنده و موثر برای حل این بحران‌ها و برقراری صلح و ثبات در خلیج‌فارس ادامه دهد. دبیرکل سازمان‌ملل با اشاره به اینکه در انتظار دیدار با رییس‌جمهوری و وزیر خارجه ایران در مدت اقامتشان در «نیویورک» است، افزود: «همواره آماده گفت‌وگو و مشاوره با رهبر ایران هستم و از «دمیستورا» نماینده ویژه خود در سوریه نیز درخواست کردم با رهبر ایران مذاکراتی داشته باشد و او به‌زودی به ایران سفر خواهد کرد.»

هارف: احتمال دیدار ظریف و «کری»

در همین حال «ماری هارف»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان‌ملل در «نیویورک» وجود دارد یا خیر؟ گفت: «برنامه دیدارهای وزیر خارجه در حاشیه این اجلاس و مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 هنوز کامل نشده است.» او ادامه داد: «من دیدار دوجانبه آنها را در چارچوب مذاکرات هسته‌ای غیرمحتمل نمی‌دانم.» «هارف» در ادامه در مورد همکاری ایران و آمریکا برای مقابله با داعش نیز گفت: «همان‌طور که پیش از این هم گفته‌ام ما هیچ همکاری نظامی با ایران نداریم اما از آنجایی که ایران و عراق روابط قدیمی با یکدیگر دارند ما می‌گوییم که حاضریم با ایران در مورد شرایط این کشور گفت‌وگو کنیم.» او افزود: «داعش تهدیدی است علیه ایران و دیگر کشورهای منطقه، اما مقابله با آن در عراق و سوریه دو مقوله جداگانه است. ما با ایرانی‌ها در عراق همکاری نداریم اما گفت‌وگو با آنها به معنی همکاری نیست.»در ادامه تلاش‌های «تل‌آویو» برای به شکست کشاندن مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، «یووال اشتاینتز»، وزیر امور استراتژیک اسراییل گفت «اسراییل به‌شدت در مورد این دوره از مذاکرات نگران است.» به گزارش «ایسنا» او که هفته گذشته در راس هیاتی برای رایزنی در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران به واشنگتن رفته بود، ادامه داد: «ایرانی‌ها تاکنون هیچ انعطافی از خود نشان نداده‌اند از این رو بعید می‌دانم ایرانی‌ها در مذاکرات سازش کنند.»

استارت در خیابان چهل‌ویکم

زینب اسماعیلی، خبرنگار «شرق» از نیویورک: خیابان 41، تقاطع خیابان دوم، محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران است، ساختمان بزرگ سی‌واندی طبقه‌ای که یک واحد آپارتمانی آن به نمایندگی ایران اختصاص دارد. از باغ و محوطه بزرگ سفارت ایران در ژنو و وین خبری نیست، در شهر برج‌های بلند، داشتن همین آپارتمان هم برای یک کشور غنیمت است. کاترین اشتون و جواد ظریف بار دیگر با ناهار کاری شروع کردند، آن‌هم در دفتری که با سلیقه‌ای ایرانی چیده شده است البته در ساختمانی بلند با نمای شیشه‌ای سیاه. این برنامه به روال قبل، استارت مذاکراتی است که به‌طور فشرده در روزهای بعد پیش خواهد رفت، این‌بار برای تنظیم یک برنامه نامشخص برای رسیدن به یک هدف مشخص: توافق نهایی. اخبار این روزها هیچ دورنمای خاصی از مذاکرات نمی‌دهد؛ اما روزهای بعدی روزهای حیاتی در مورد مذاکره هسته‌ای ایران است. شاید بتوان برگزاری مذاکره در سطح وزرای خارجه را نشانه‌ای از میزان پیشرفت مذاکره ارزیابی کرد، اما نباید از خاطر دور داشت که ماه جولای، وین6 شاهد مذاکره در سطح وزرای خارجه بود، اما توافق نهایی حاصل نشد و تنها مذاکره تمدید شد، اما مذاکرات پیش‌رو در «نیویورک»، مهم‌ترین گام برای رسیدن به توافق نهایی است؛ توافقی که شاید تا 24نوامبر به دست بیاید. باید دید که در هوای نیمه‌تابستانی- نیمه‌پاییزی «نیویورک» چه اتفاقی رقم می‌خورد.

منبع: شرق

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.