یکی از موضوعات همیشگی مورد اختلاف میان مسئولان دولتی موضوع دستاوردهای سفرهای خارجی و هزینه ها از جیب بیت المال است. این در حالی است که نظارت مشخص و دقیقی بر سفرهای خارجی مسئولان اعم از نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی وجود ندارد.

به گزارش جماران به نقل از «تابناک»، عدم بررسی سفرهای خارجی مسئولان و نمایندگان باعث می شود که این گونه سفرها دستاوردی برای کشور نداشته باشد و سفرها به سفرهای تشریفاتی و غیر کاربردی تبدیل شود. جالب این که از دوره‌های قبل روالی نیز مرسوم شده است مبنی بر اینکه وزارت‌خانه‌ها - برای به اصطلاح تعامل - برخی از نمایندگان را همراه خود به سفر می‌برند.

بر طبق آیین نامه داخلی مجلس در صورتی که نماینده از سوی مجلس به ماموریتی فرستاده شود، مجلس هزینه های نماینده را می پردازد، اما در صورتی که نماینده از طریقی دیگر به ماموریت و سفر فرستاده شود، مجلس هیچگونه هزینه ای بایت ماموریت نماینده نمی پردازد.

در واقع هنگامی که نماینده مستقیماً از طرف مجلس مأمور نشود، هزینه‌ سفر این نماینده از سوی وزارتخانه و یا سازمان متبوعه پرداخت می شود. این موضوع می تواند عامل این شود که وقتی نماینده‌‌ای از سوی وزارت‌خانه، نهاد یا ارگان دیگری به سفری فرستاده شود، نتواند به دلیل وام دار شدن به آن نهاد و وزات خانه به وظیفه نظارتی خود در مجلس بپردازد.

در همین حال یکی از نمایندگان مجلس در چند روز اخیر مدعی شده است که یک هیات ۱۳ نفره در سفر غیرضروری به خارج از کشور ۱۰۰ هزاردلار هزینه کرده اند و هر یک از همراهان پاداشی ۱۵۰۰ دلاری گرفته‌اند و در این سفر یک هفته‌‌ای نزدیک ۱۰۰ هزار دلار هزینه شده است!

حسن کامران، عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت برسفر کارکنان دولت و نماینده اصفهان نیز گفته است که بسیاری از سفرهای وزارتخانه‌ها و مقامات دولتی غیرضروری هستند: «مثلا یک وزارتخانه برای یک همایش ۴ نفر می‌فرستد که حتی شاید یک نفر هم نیاز نباشد.» او اضافه کرده که «هیات نظارت بر سفر کارکنان دولت، جلوی دو سوم سفرهای پیشنهاد شده تا پایان شهریور را گرفته است.»

در این ارتباط نمایندگان طرحی را برای ساماندهی سفرهای خارجی مقامات در دست تهیه دارند. این طرح با ۵۰ امضا برای ساماندهی سفرهای خارجی مسئولان نظام به هیات رئیس مجلس تسلیم می‌شود. «طبق ماده واحده این طرح، حق ماموریت کارکنان و مسئولانی که به سفرهای خارجی می‌روند، یک‌دهم حقوق و مزایای مستمر ماهانه آنها خواهد بود.»

در همین حال احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی در گفت و گو با «تابناک»، به موضوع سفر نمایندگان به خارج از کشور پرداخته است.

وی در ابتدا گفت، نمایندگان گاهاً از طرف خود مجلس و یا گاهی از طرف دولت دعوت می شوند و به ماموریت خارج از کشور می روند. نمایندگان اگر از طرف مجلس به سفر بروند، تقریبا حق ماموریت روزانه 150 دلاری می گیرند که هزینه هتل و خوراک نمایندگان است. اگر از طریق دولت به ماموریت بروند، مجلس پول پرداخت نمی کند.

این نماینده مجلس ادامه داد، البته در این سفرها هدایای نیز رد و بدل می شود که بعضی از نمایندگان نیز همان هدایایی را که دریافت می کنند به مجلس تحویل می دهند و این هدایا در نمایشگاه مجلس نمایش داده می شود.

اردستانی اضافه کرد؛ کمیته ای در ارتباط با سامان دهی سفرهای دولتی در نهاد ریاست جمهوری وجود دارد که دو نفر از نمایندگان مجلس نیز در آن حضور دارند. وی گفت؛ البته این را باید اضافه کنم که تاکنون این کمیته نتوانسته است بر سفرهای دولتی کنترل ویژه ای داشته باشد.. مثلا یکی از نمایندگان که در این کمیته حضور داشت همیشه گلایه می کرد که من دراین کمیته حضور دارم اما از خیلی از سفرها بی خبرم!

وی گفت؛ بنده قبول دارم که باید بر سفرهای دولتی کنترل شود و ماموریت ها مبتنی بر قانون و مقررات باشد. البته بعضی از نمایندگان علاقه ای به سفرهای خارجی ندارند، و بعضی از موضوعات از جمله این طرح جدید مبنی بر ساماندهی سفرهای خارجی را مطرح می کنند. اما بنده اعتقاد دارم که نمایندگان باید به سفرهای خارجی بروند تا از پیشرفت و توسعه کشورهای دیگر با خبر شوند. این سفرها می تواند در تصمیم گیرهای آنها تاثیر به سزایی داشته باشد.

بخشایش اردستانی در پایان اضافه کرد، مثلا یکی از نمایندگان سابق در شهرستان حوزه انتخابیه خود مراسم افتتاح فاکس را برگزار کرده است . در صورتی که اگر پیشرفت در سایر کشورها را می دید، هرگز مراسم افتتاح از فاکس را که جندین سال پیش در جهان گسترش پیدا کرده بود، را برگزار نمی کرد.

وی همچنین تاکید کرد که اطلاعی از هزینه های که بابات سفر نمایندگان در طول یک سال می شود، ندارد و بر لزوم تحقیق و تفحص در این مورد در مجلس تاکید کرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.