رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد : آمادگی لازم برای تک نرخی شدن ارز وجود دارد، چون ثبات نسبی مورد نظر، حاکم است اما پیش نیاز دیگری نیز لازم داریم و آن اطمینان در روابط بین المللی است.

به گزارش جماران، واحد مرکزی خبر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف گفت : به دلیل محدودیت های کارگزاری در نظام بانکی فعلا نباید به سمت تک نرخی کردن برویم؛ ممکن است برایمان هزینه دار باشد اما به محض اطمینان از شرایط بین المللی با توجه به ثباتی که داریم در دوره زمانی 5 یا 6 ماهه می توانیم ارز را تک نرخی کنیم.

وی در مورد ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و همکاری با دستگاه های دیگر اظهار داشت : گفته می شود 25 درصد حجم پول در این بازار است بنابراین بانک مرکزی شدیدا" به دنبال ساماندهی این بازار است.

سیف تاکید کرد : البته بخشی از کار انجام شده است. رشد نقدینگی در سال گذشته 29و یکدهم درصد بود که 3 و دو دهم درصد آن مربوط به موسسات جدیدی است که به موسسات تحت نظارت بانک مرکزی اضافه شدند.

حذف صفرها، تورم تک رقمی در سال 95

سیف گفت : لازمه تصمیم گیری درباره حجم اسکناس ها و حذف صفرها، تورم تک رقمی در سال 95 است.

وی همچنین یکی دیگر از اقدامات بانک مرکزی در چارچوب بانکداری الکترونیک و سیستم نوین بانکداری را کیف پول الکترونیکی اعلام کرد کرد که قرار است به صورت نمونه در جزیره کیش اجرا شود.

وی درباره پرداخت تسهیلات به شرکت های تابعه بانک ها گفت: اخیرا باتوجه به ارتباطی که میان بانک مرکزی با حسابرسان مستقل بانک ها ایجاد شده است، تسهیلات پرداختی به شرکت های تابعه بانک ها باید درست ثبت شود و اینکه بانک ها مطابق اصول حرکت کرده اند یا نه؛ مبنای قضاوت بانک مرکزی، گزارش حسابرس مستقل است.

سیف در ادامه افزود: امسال نخستین بار در مجامع بانک ها، تقسیم سود مشاع بین سپرده گذار و بانک طبق فرمول بانک مرکزی بعد از تایید حسابرس مستقل انجام شد.

وی افزود : هم اکنون سودهایی که به سپرده گذاران پرداخت می شود علی الحساب است، در عمل هر سودی حاصل شود ، مشاع است و باید میان سپرده گذار و بانک تقسیم شود و بانک مرکزی زمانی آن را تایید می کند که حسابرس مستقل آن بانک رسیدگی و تایید کند.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه جریمه دیرکرد حرام است، گفت: براساس مصوبه شورای نگهبان عمل می کنیم و از بابت عدم ایفای تعهد در سررسید طبق قرارداد، وجه التزام دریافت می کنیم. اما یک بحثی وجود دارد آنهم ضرورت وجود یک مکانیزم است که انضباط ایجاد کند. بنابراین بحث شرعی آن از طریق قرارداد جداگانه تحت عنوان وجه التزام مورد توجه قرار گرفته است.

حجم نقدینگی کشور: 615 هزار میلیارد تومان

وی حجم نقدینگی کشور را 615 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: مانده تسهیلات نظام بانکی 485 هزار میلیارد تومان است.

سیف اظهار داشت : در بسته سیاستی خروج از رکود بررسی کردیم با توجه به کنترل تورم برای اینکه از رکود خارج شویم چه حمایتی می توانیم از فعالیت های مثبت اقتصادی انجام دهیم؟ قدرت اعطای تسهیلات در نظام بانکی در سال جاری، 240 هزار میلیارد تومان بود که پس از بررسی فراوان از طریق خروج از بنگاه داری، واگذاری بنگاه ها، املاک و افزایش سرمایه بانک ها و کارهایی که در آن بسته پیش بینی شده است به 280 هزار میلیارد تومان افزایش یابد و در حقیقت در سال جاری 280 هزار میلیارد تومان می توانیم تسهیلات بدهیم که حدود 50 درصد از آن نگهداشت وضع موجود است و 140 هزار میلیارد تومان آن تسهیلات جدید خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی تحرک در بخش مسکن برای خروج از رکود را ضروری دانست و گفت: بخش مسکن راکد است و مسکن تولید نمی شود؛ نیاز داریم در زمینه مسکن برای طبقه متوسط جامعه برنامه ریزی کنیم. صندوق پس انداز مسکن، هدف اولیه اش تشویق به پس انداز است و سپس ایجاد امکان تسهیلات برای مسکن.

هشدار درباره تسهیلات زیرمیزی و روزنامه ای

رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه راه مبارزه با دریافت تسهیلات از طریق پرداخت پول های زیرمیزی چیست؟ تصریح کرد : این پدیده شوم ، فسادی مخرب است و اقتصاد را موریانه وار می خورد و لطمه می زند.

ولی اله سیف گفت : مردم می توانند در این زمینه مشکلات را مطرح کنند و بخش نظارت بانک مرکزی شرایط را با دقت رصد می کند.

وی افزود : تعهد می کنیم که شیوه اقدام بانک مرکزی برای آنها ایجاد مشکل نخواهد کرد و شهروندان می توانند از طریق سایت، تلفن و ایمیل ؛ بانک مرکزی را با خبر کنند.

سیف درباره تبلیغات اغوا کننده برخی افراد با عنوان "تبلیغ وام فوری و وام مصوب" در روزنامه ها گفت : بارها حتی به بنده مراجعه کرده اند یا با واسطه می گویند مثلا ما 50 میلیارد دلار داریم می خواهیم آن را وارد کشور کنیم شما لطف کنید کمک کنید.

سیف گفت : واقعا تعجب می کنم و می گویم لازم نیست 50 میلیارد دلار در یک مرحله بلکه برای اینکه صحت گفتار شما مشخص شود فقط در مرحله اول 100 میلیون دلار یا حتی 10 میلیون دلار به این حساب واریز کنید اما در عمل می بینید طرف رفت و خبری هم از او نشد! خیلی از این وام ها تله است و می خواهند افراد ساده لوح را فریب دهند و از این طریق پول به جیب بزنند ، بنابراین باید مراقب بود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.