پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران اعلام کرد:

مدیر عامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: از جمله برنامه های وزارت نیرو در جهت بهینه سازی تولید و مصرف انرژی، تبدیل واحدهای بزرگ باقی مانده به سیکل ترکیبی صرفه جویی معادل 11.6 میلیارد دلار سوخت سالانه نیروگاهی است.

به گزارش جماران، ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، همایون حائری در دهمین همایش بین ‎المللی انرژی با بیان اینکه نگاهی به نیازهای محوری در تولید و مصرف برق در کشور، نقشه راه آینده انرژی را برای ما نشان خواهد داد، افزود: 71 هزار و 729 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی سبب شده تا جمهوری اسلامی ایران یکی از رتبه های برتر بخش تولید برق را از آن خود کند.

وی گفت: اگر بخواهیم خلاصه ای از وضعیت برق ایران را به جهان ارایه کنیم، می توان افزون بر میزان ظرفیت نصب شده نیروگاهی، به 217 هزار مگاولت آمپر ظرفیت پست های انتقال و فوق توزیع، 110 هزار مگاولت آمپر ظرفیت پست های توزیع و محوریت تبادل انرژی در منطقه (تبادل انرژی با تمام کشورهای همسایه دارای مرز خاکی) اشاره کرد.

وی اظهار داشت: رشد مصرف در کشور با تولید ناخالص داخلی رابطه مستقیمی دارد به طوری که ایجاد 2500 مگاوات نیروگاه، شبکه انتقال و توزیع برق و غیره هزینه های بالاسری، گردش هزینه ای افزون بر 60 میلیارد دلار در سال برای کشور ایجاد می کند.

وی درباره ظرفیت اسمی تولید برق در کشور، افزود: در کشور در مجموع 71 هزار و 729 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی وجود دارد که می توان از این میزان به 15 هزار و 829 مگاوات ظرفیت واحد بخاری، 25 هزار و 657 مگاوات ظرفیت واحد گازی، 17 هزار و 525 مگاوات ظرفیت سیکل ترکیبی، 9 هزار و 716 مگاوات ظرفیت برق آبی، 75 مگاوات ظرفیت تلمبه ذخیره ای، یک هزار و 20 مگاوات ظرفیت هسته ای، 573 مگاوات ظرفیت تولید پراکنده و 219 مگاوات انرژی های نو و 440 مگاوات ظرفیت دیزلی اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توانیر اظهار داشت: از این میزان تولید، 16.3 درصد در بخش کشاورزی، 34.8 درصد در بخش صنعتی، 31.7 درصد در بخش خانگی، 8.8 درصد در بخش عمومی و 8.5 درصد در بخش تجاری مصرف می شود.

وی با بیان اینکه انرژی در کشور بسیار ارزان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد و این سبب شده تا در استفاده از آن رعایت خیلی موارد نشود و مردم بیش از استاندارد از انرژی استفاده کنند، گفت: آمار نشان می دهد که امسال درمقایسه با سال گذشته با 7.15 درصد رشد مصرف انرژی مواجه بوده ایم.

حائری با بیان اینکه وزارت نیرو برنامه های ویژه ای برای کنترل شدت مصرف انرژی در کشور دارد، گفت: نقش صنعت برق به عنوان پشتیبان اقتصادی کشور خواهد بود.

وی افزود: برای این فصل مشترک که ضرورت های تامین برق مطمئن و اقتصادی را می طلبد، سامان دهی اقتصاد برق و سرمایه گذاری به موقع، مدیریت سمت تقاضا و ترکیب بهینه سبد تولید می تواند ما را برای رسیدن به اهداف مان راهنمایی کند.

حائری با بیان اینکه با توجه به اصل 44 قانون اساسی، 60 درصد نیروگاه های کشور به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: تولید برق در سال 82 تا 93 در یک پریود 10 ساله مورد بررسی قرار گرفت و ملاحظه شد نیروگاه هایی که سوخت فسیلی مصرف می کنند، حرف نخست را می زنند.

وی افزود: با توجه به اینکه ایران دارای منابع عظیم گازی است، اقدام به تبدیل نیروگاه ها به سیکل ترکیبی کرده ایم که ضمن صرفه جویی در مصرف سوخت به میزان قابل توجهی بازده تولید را نیز افزایش می دهد.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه برنامه ریزی جهت کاهش تلفات شبکه به میزان 10 درصد از دیگر برنامه های وزارت نیرو است، افزود: استفاده جدی از انرژی های نو، افزایش بهره وری در تولید انرژی (استفاده از واحدهای کلاسCHP,CCHP و... در تامین انرژی) و برنامه ریزی جهت کاهش مصرف انرژی با توجه به مولفه های مختلف بار در بخش های صنعت، تجاری و خانگی از برنامه های مهم این وزارتخانه است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.