معاون نظارت راهبردی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: اتمام پروژه های عمرانی موجود در کشور به 15 سال زمان نیاز دارد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ˈغلامرضا شافعیˈ روز چهارشنبه در همایش انجمن های کانون سراسری پیمانکاران عمرانی ایران و انجمن شرکت های ساختمانی، تاسیساتی و راهسازی آذربایجان غربی افزود: با توجه به تخصیص متوسط هشت درصدی اعتبارات به پروژه های عمرانی، این زمان محتمل است.

وی اضافه کرد: 85 هزار پروژه استانی وجود دارد که از پیشرفت های متفاوت بالای 80 درصدی، بین 50 تا 80 درصدی، زیر 50 درصد و در حد کلنگ زنی و توقف برخوردار هستند.

شافعی افزود: پیشرفت فیزیکی متوسط این پروژه ها از اردیبهشت سال گذشته تا اردیبهشت امسال حدود 6.9 درصد است.

معاون نظارت راهبردی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ادامه داد: سال گذشته 220 هزار میلیارد ریال برای این پروژه ها اختصاص یافت.

شافعی با اشاره به برنامه ریزی دولت برای تامین منابع مالی پروژه های بالای 80 درصد در سال جاری برای رساندن این پروژه ها به سرانجام مناسب گفت: برای اجرای پروژه هایی که بین 50 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، می توان از توان بخش خصوصی بهره برد.

وی افزود: در ماه های گذشته درآمدهای دولت وضعیت امیدوار کننده ای داشته است و افق روشن تری برای این امر پیش بینی می شود.

شافعی با بیان این که در ماه های اخیر مطالبات پیمانکاران به نحو مطلوب تری پرداخت شده است، گفت: برای پروژه های عمرانی در استان های مختلف 20 هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که متاسفانه دستگاه های اجرایی، اراده ای برای گرفتن اعتبار برای پروژه های استان خود ندارند.

وی اظهار کرد: تا 40 روز آینده شرایط جدید پیمان برای قراردادهای پیمانکاری جهت ابلاغ، تقدیم معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری می شود.

معاون نظارت راهبردی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با ابراز تاسف از حذف سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دولت گذشته ادامه داد: این سازمان از سال 1326 در ایران تاسیس شده بود که انحلال آن لطمه های جبران ناپذیری را به کشور وارد کرد زیرا این سازمان مغز برنامه ریزی در کشور بود و لذا باید دوباره احیا شود.

شافعی درباره وضعیت پروژه های عمرانی در آذربایجان غربی گفت: این استان با بیش از 70 امتیاز، استان سوم کشور در اجرای پروژه های عمرانی و پیمانکاری است.

وی در عین حال افزود: البته وضعیت اجرای طرح های عمرانی در این استان از وضعیت خوبی برخوردار نیست و طبق گفته استاندار، زمان اجرا و اتمام پروژه های عمرانی در این استان دو برابر کشور و نزدیک به 30 سال است.


* افراد غیرمرتبط به لطف طرح مسکن مهر، ساختمان ساز شدند

استاندار آذربایجان غربی نیز با انتقاد از قرار گرفتن روسای تعاونی های رشته های مختلف شغلی در راس امور برای ساخت طرح مسکن مهر گفت: افراد غیرمرتبط با فعالیت های ساختمانی به لطف اجرای این طرح، ساختمان ساز شدند.

ˈقربانعلی سعادتˈ افزود: این افراد نابلد به جای افراد کاربلد در طرح مسکن مهر روی کار آمدند و مشکلات زیادی را در راه احداث طرح های مسکن مهر ایجاد کرده اند.

وی با اشاره به دستورات صادر شده برای اصلاح رویه کار در تعاونی های مسکن مهر در استان اضافه کرد: به رغم برنامه ریزی ها، این امر تا پایان امسال محقق نشد و باید تا سال آینده برای حل این مشکل صبر کنیم.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به تدوین برنامه های مختلف برای توسعه کشور، خواستار اجرای کامل این برنامه ها شد.

وی افزود: با وجود این چشم اندازها و برنامه ها، نه تنها دولت کوچک و بخش خصوصی بزرگ نشده بلکه در طی سال های گذشته برعکس این سیاست عمل شده است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در دولت های نهم و دهم، بخش دولتی با وجود ادغام برخی وزارتخانه ها در یکدیگر بزرگ و بخش خصوصی کوچک شد که اثرات بسیار بدی در کشور داشت.

سعادت با تاکید بر بکارگیری توان بخش خصوصی اظهار داشت: جهادگران اقتصادی باید کشور را بسازند که این جهادگران همان پیمانکاران و بخش خصوصی هستند.

وی ابراز امیدواری کرد که برنامه پنجساله توسعه ششم که در مرحله تدوین قرار دارد، توازن منطقه ای را برای کشور به دنبال داشته باشد.

وی با انتقاد از چهار برنامه توسعه ای اجرا شده در کشور افزود: متاسفانه این برنامه ها نه تنها شکاف های اجتماعی و عدم توازن منطقه ای را از بین نبرد، بلکه این معضلات را شدیدتر کرد.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: 16 درصد اشتغال کشور در 12 استان زاگرس نشین فقیر با زمینه های توسعه ای بسیار کم است که آذربایجان غربی نیز جزو این استان ها به شمار می رود.

سعادت ادامه داد: این در حالی است که 36 درصد اشتغال کشور تنها در دو استان تهران و اصفهان وجود دارد که امیدواریم این روند با تدبیر دولت یازدهم اصلاح شود.

وی خاطر نشان کرد: از محل سفرهای استانی دولت گذشته 17 هزار میلیارد ریال تعهد اعتباری و بودجه ای برای استان آذربایجاد غربی ایجاد شده است اما یک ریال هم اعتبار نداریم.

استاندار آذربایجان غربی افزود: نباید بخش خصوصی در پشت در اتاق کارشناسان دستگاه های اجرایی منتظر بماند بلکه باید از توان این بخش برای شکوفایی ایران اسلامی استفاده کنیم.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: یک هزار و 600 پیمانکار صاحب صلاحیت در این استان فعالیت می کنند.

ˈهادی بهادریˈ تعهدات پروژه های ملی و استانی آذربایجان غربی را 60 هزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: 2 هزار و 475 پروژه کلنگ زنی شده در آذربایجان غربی وجود دارد که با با توجه به اعتبارات اندک این استان، 30 سال برای اتمام این پروژه ها، زمان نیاز است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.