بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رزیم اشغالگر قدس که سابقه سیاهی در کشتار غیر نظامیان به ویژه کودک کشی ساکنان غزه دارد، پنجشنبه 9 مرداد ( 31 ژوئیه) گفت که با توافق آتش بسی که مانع از ادامه عملیات اسرائیل در منهدم کردن تونل های ایجاد شده توسط فعالان فلسطینی در مناطق مرزی میان غزه و اسرائیل بشود، موافقت نخواهد کرد.

این در حالی است که با افزایش کشته شدگان غیر نظامی در حملات اسرائیل به غزه، با فشارهای بین المللی برای متوقف کردن عملیات در این منطقه مواجه است.

هم اکنون حملات اسرائیل به نوار غزه، وارد هفته چهارم خود شده است.

تا کنون تلاش ها برای آتش بس میان اسرائیل و فلسطینی ها به نتیجه نرسیده است. اسرائیل خواهان خلع سلاح نوار غزه برپایه هر توافق آتش بس است. در مقابل فلسطینی ها معتقدند هر توافق آتش بسی باید ضامن پایان محاصره نوار غزه توسط اسرائیل باشد که از هفت سال پیش تا کنون برقرار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نتانیاهو در ابتدای جلسه دولت اسرائیل در تل آویو گفت: «ما در صدد ادامه این ماموریت تا پایان دادن به آن هستیم، چه با توافق آتش بس چه بدون آن... با هیچ توافقی که مانع از عمل کردن ارتش اسرائیل به ماموریت خود بشود، موافقت نمی کنیم.»

رژیم صهیونیستی احتمال توسعه عملیات نظامی خود را در نوار غزه که در کنترل گروه فلسطینی حماس قرار داد، باز گذاشته است. یک منبع نظامی گفته است که 16هزار سرباز ذخیره اسرائیلی فرا خوانده شده اند تا جایگزین نیروهایی شوند که هفته های گذشته در عملیات شرکت کرده بودند.

کابینه امنیتی اسرائیلی به ریاست نتانیاهو، به ادامه حملات به نوار غزه که 8 ژوئیه آغاز شده، موافقت کرده است. اسرائیل می گوید که حملات را برای متوقف کردن شلیک موشک از غزه به مناطق اسرائیلی آغاز کرده است. در همین حال اسرائیل هیئتی را به مصر اعزام کرده تا در مذاکرات جاری بر سر آتش بس، شرکت کند.

با این وجود یک مسئول در وزارت دفاع آمریکا گفته است که واشینگتن اجازه دسترسی اسرائیل به بمب ها و خمپاره هایی از انبار مهمات آمریکایی را در هفته گذشته، داده بود.

شمار شهدای فلسطینی در نوار غزه، از مرز 1375 نفر تجاوز کرده که اکثر آن ها غیر نظامی هستند. در مقابل اسرائیلی ها تاکنون به 56 کشته نظامی و بیش از 400 زخمی اعتراف کرده اند.


منبع: شفقنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.