فقط 10 درصد محصول زعفران بازارهای جهان، نام و نشان ایرانی دارد.

به گزارش جماران، محسن احتشام نایب رییس شورای ملی زعفران روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا ضمن اعلام این موضوع افزود: بیش از 94 درصد محصول زعفران دنیا توسط ایران تولید می شود و انحصار آن در اختیار کشور ما است.

وی بیان کرد : همه محصولی که از کشور صادر می شود در بسته بندی چند گرمی تا یک کیلویی صادر می شود اما آنچه که در سبد نهایی مصرف کننده قرار می گیرد عموما با نام دیگران است. وی ادامه داد: این امر زحمت بسیار دارد اما باید از تولید تا مصرف مورد توجه قرار گرفته و حمایت شود.

وی گفت : نمی توان با نرخ سود 22 درصدی تسهیلات بانکی از تولیدکننده و صادر کننده انتظار کار بر روی تبلیغات و برند و بسته بندی آن هم در سطح این محصول داشت. وی با اشاره به تصویب طرح جامع زعفران طی چند سال گذشته، افزود : کار زیادی بر روی این طرح صورت گرفته و از تولید تا فرآوری، صادرات و بازار مصرف در آن دیده و لحاظ شده است.

وی ادامه داد : اگر بودجه لازم به این موضوع اختصاص داده شود تحولی ایجاد می کند و ارتقای تولید و جایگاه این محصول در عرصه داخلی و بین المللی را به همراه دارد. وی گفت : امروز رقبای جدید وارد عرصه شده اند و حتی افغان ها زعفران ما را می برند و با کمک دیگر کشورها بسته بندی و در بازارهای دنیا می فروشند و تبلیغات گسترده ای هم برای نام این کشور انجام می شود. سالانه بالغ بر 300 تن زعفران در کشور تولید می شود و خراسان رضوی بالاترین میزان تولید را دارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.