گروه‌های شبه نظامی پس از سیطره بر پادگان‌های مهم ارتش لیبی در بنغازی نام امارت اسلامی را بر این شهر نهادند. در درگیری‌های ۱۰ روزه اخیر بین شبه نظامیان بنغازی با نیروهای ویژه ارتش لیبی دستکم ۱۲۰ تن که بیشتر آن از سربازان ارتش لیبی است، کشته شدند.

به گزارش جماران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از الرای، شهر بنغازی پس از یک هفته درگیری خونبار بین شبه نظامیان و عناصر تندرو انصار الشریعه با نیروهای ویژه ارتش لیبی و هواداران خلیفه حفتر،(فرمانده شورشی) شاهد آرامش شکننده ای است. عملیات شبه نظامیان در بنغازی ضربه بزرگی به عملیات کرامتی بود که نیروهای تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر علیه آنچه مبارزه با تروریسم خوانده شده بود به راه انداخته بودند.

درگیریهای شدید در لیبی

در همین راستا محمد الزهاوی مسئول امور دینی انصار الشریعه به رادیو توحید وابسته به این گروه در بنغازی گفت: بنغازی از این پس امارت اسلامی است. از سوی دیگر صدها تن از شهروندان بنغازی در اعتراض به حضور گروه های تندرو در این شهر تظاهرات کردند.

پارلمان جدید لیبی هم که اعضای آن در انتخابات بیست و پنجم ژوئن انتخاب شده اند قرار است روز شنبه نشست فوق العاده ای در شهر طبرق لیبی برای بررسی اوضاع در طرابلس و بنغازی تشکیل بدهد.

درگیریهای شدید در لیبی

ابوبکر بعیره یکی از نمایندگان پارلمان جدید لیبی که قرار است ریاست جلسه افتتاحیه پارلمان را برعهده بگیرد گفت پارلمان قرار بود نخستین نشست خود را در چهارم آگوست برگزار کند اما با توجه به اوضاع خطرناک کشور تصمیم گرفتیم نشستی فوق العاده در طبرق که اوضاع آن به نسبت دیگر مناطق لیبی آرام‌تر است، برگزار کنیم.

درگیریهای شدید در لیبی

کنگره ملی لیبی تصویب کرده است که بنغازی مقر پارلمان جدید لیبی باشد اما نوری ابوسهمین، رئیس کنگره ملی به تازگی اعلام کرده که با توجه به وخامت اوضاع امنیتی در بنغازی ترجیح داده می شود مقر فعلی پارلمان در طرابلس، پایتخت لیبی باشد.

در همین حال شبکه خبری اسکای نیوز در خبری فوری اعلام کرد که نیروهای ارتش لیبی کنترل پادگان نیروهای ویژه ارتش لیبی معروف به نیروهای صاعقه در بنغازی را با کمک نیروهای ارتش ملی به رهبری خلیفه حفتر، فرمانده شورشی را از شبه نظامیان تندرو پس گرفتند. از سوی دیگر ژنرال خلیفه حفتر به شبکه العربیه اعلام کرد که ارتش ملی از برخی مواضع خود به دلایل تاکتیکی عقب نشینی کرده است و همچنان بنغازی را تحت کنترل خود دارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.