سردبیر روزنامه رای الیوم در لندن ، بیانیه های فرمانده گردان عزالدین قسام و فرمانده سپاه قدس ایران را دستور شروع عملیات و نقطه شروع تحول در جنگ غزه دانست.

به گزارش جماران به نقل از واحد مرکزی خبر، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم در لندن در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: اسرائیل اکنون از سه موضوع به شدت هراسناک شده و در حقیقت از سه طرف در دام افتاده است. موضوع اول، بیانیه ای است که برای اولین بار محمد الضیف، فرمانده کل گردان های عزالدین قسام صادر کرد. وی در این بیانیه تاکید کرده است که نیروهای مقاومت به هیچ عنوان عملیات های نظامی و موشک های خود را متوقف نخواهد کرد مگر اینکه تمام شرط های فلسطینیان از جمله برداشته شدن محاصره غزه محقق شود . موضوع دوم این است که این فرمانده خواست بیانیه اش همزمان با عملیات معجزه آسای نیروهای مقاومت در شهرکهای صهیونیستی ناحل عوز باشد. این عملیات، رژیم صهیونیستی و فرماندهان نظامی آن را به لرزه درآورد. گروهی از جوانان از زیر زمین و از راه تونل ها به قلب شهرک های اسرائیلی نفوذ کردند. اسرائیلی ها مثل موش از دست آنها فرار کردند. در این عملیات جوانان مقاومت ده نظامی اسرائیلی را کشتند و سلاح های آنها را به غنیمت گرفتند و به سلامت برگشتند و حتی یک نفر از آنها زخمی نشد. این عملیات کاملا بی سابقه بود . و موضوع سومی که اسرائیل را به شدت نگران کرده است، بیانیه ای است که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران صادر کرده است. این بیانیه نیز حاوی پیام های بسیار مهمی است. در این بیانیه آمده است، ما با ملت فلسطین و همراه آنها هستیم. ما حامی نیروهای مقاومتیم. ما اجازه نمی دهیم نیروهای مقاومت را خلع سلاح کنید و گرفتن سلاح از مقاومت خیال باطل است. ما جام خشم خود را در زمان مناسب بر سر اسرائیلی ها می ریزیم. این بیانیه ها اهمیت زیادی دارند. اسرائیلی ها کاملا سردرگم شده اند و نمی دانند چه کار می کنند. شهروندان و مدارس را بمباران می کنند. اگر آنها پیروز هم بشوند به چه قمیت پیروزی را به دست خواهند آورد. آیا پیروزی به قیمت ارتکاب چنین جنایاتی می ارزد کشتار شهروندان نشان دهنده این است که آنها نتوانسته اند به سران مقاومت دست پیدا کنند. آنها حتی قادر نبوده اند یک سانتیمتر از خاک غزه را در قمست شرقی تصرف کنند و به تونل هایی که از آن صحبت می کنند برسند.

سردبیر روزنامه رای الیوم گفت: درست است که غزه شهدایی در این راه داده است، صحیح است که کودکان را می کشند، درست است که از زمین و هوا و دریا حمله می کنند، درست است که ملت فلسطین با ملت عرب خائنی روبرو هستندکه سکوت اختیار کرده اند و خود را تسلیم اراده آمریکا و اسرائیل نموده اند و از این بابت باید شرمنده باشند . اما همین مردانی که می گویند اسرائیلی ها را می کشند و فکر می کنند که حماس همانند آنها تروریست است، می گویند که نیروهای مقاومت بی نظم هستند و انسانیت نمی شناسند، این نیروهایی که صهیونیست ها آنها را تروریست می نامند تاکنون حتی یک کودک اسرائیلی را به قتل نرسانده اند. به نظر من اسرائیل تنها طرفی است که در این جنگ شکست خواهد خورد.

محمد صادق الحسینی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی نیز درباره دو بیانیه ای که فرمانده گردان های عزالدین قسام و فرمانده سپاه قدس ایران در حمایت از نیروهای مقاومت فلسطین صادر کرده اند و اینکه این دو بیانیه مقدمه مرحله تازه ای در جنگ اسرائیل و فلسطین در غزه خواهد بود گفت:بله این کاملا درست و بسیار مهم است. اولا، سردار حاج قاسم سلیمانی نویسنده و یا تحلیلگر سیاسی نیست و نیز یک ژنرال بازنشسته هم نیست و بیانیه وی هم یک بیانیه ابراز همبستگی و همدردی نیست . سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران است.

وی سالها زیر نظر رهبر معظم ایران کار کرده است . بنابر این وی ماموریت دارد تا نیروهای مقاومت فلسطین را حمایت کند و مانع سقوط غزه شود به این معنی که نگذارد پیروزی از کف آنها خارج شود. کشورهای عربی و اسلامی و جهانی می خواهند پیروزی محقق شده را از فلسطینی ها در جنگ بربایند در حالی که فرمانده کل گردان های عزالدین قسام، محمد الضیف ابو خالد به طور کاملا آشکار گفت: هیچ کس نمی تواند با سیاست آنچه را که در میدان جنگ نتوانسته به دست آورد یعنی پیروزی را از ما بگیرد.

صادق الحسینی با توجه به اینکه اولین بار است که فرمانده سپاه قدس ایران در حمایت از نیروهای مقاومت بیانیه صادر می کند در حالی که در جریان جنگ سی و سه روزه چنین اقدامی نکرده بود، درباره انگیزه های صدور این بیانیه در جنگ کنونی غزه گفت: اولا در جنگ سی و سه روزه که به جنگ تموز معروف است ایران و سوریه به طور مستقیم دخالت کردند و فرماندهی ستاد مشترک ایران و سوریه و لبنان در آنجا مستقر بودند اما اوضاع غزه امروز با لبنان متفاوت است. غزه در محاصره قرار دارد. نه فقط از طرف دشمن صهیونیست بلکه کشورهای عربی و اسلامی و حتی کشورهای بین الملی نیز در محاصره غزه شریک هستند. غزه امروز تنها و غریب است. متاسفانه ملت مسلمان و صبور و مجاهد فلسطین از همه طرف در محاصره است.

بیانیه ای که دیروز محمد الضیف صادر کرد و امروز نیز سردار قاسم سلیمانی در تکمیل آن بیانیه صادر کرد و هر دو با یک هدف آن را صادر کردند نشان دهنده این است که جنگ در مرحله جدیدی قرار گرفته است که نیروهای مقاومت آن را شروع خواهند کرد. کرانه باختری مسلح خواهد شد. هسته های پنهان مسلح می شوند و راه های کمک رسانی جدیدی باز خواهد شد که دوست و دشمن آن را می شناسند. وقتی همه این سلاح ها به نیروهای جدید برسد و موشک های فجر پنج تا براق و همه نوع اسلحه به غزه راه پیدا کند و شهدای بیشتری در این راه و برای رسیدن به غزه تقدیم شوند جنگ شکل دیگری به خود خواهد گرفت و هیچ یک از دستگاه های اطلاعاتی عربستان و ترکیه و قطر و واشنگتن و تل آویو نیز نخواهند توانست جلوی این مرحله انتقالی جدید را بگیرند.

این نویسنده و تحلیلگر سیاسی در ادامه تاکید کرد: من به کسانی که امروز در تلویزیون شما گفتند که این بیانیه ها در حد حرف است به آنها می گویم، این سخن و این بیانیه دستور شروع عملیات است. دستور عملیاتی که با چشمان خود به زودی در کرانه باختری و غزه مشاهده خواهید کرد و با گوشهایتان خواهید شنید.

وی گفت: بسیاری از تاکتیک های جنگی هنوز به کار گرفته نشده است. بسیاری از سلاح ها هنوز استفاده نشده است. امروز اسرائیل یک بار دیگر تکرار کرد که برای اشغال غزه آماده است اما در این راه هزارها نظامی را از دست خواهد داد و دهها روز درگیر جنگ خواهد شد. این بدان معنی است که ارتش اسرائیل می داند که با چه کسانی می جنگد. با مردانی نیرومند که به خوبی آموزش دیده اند و موشک های آنها قبل از اینکه در غزه شلیک شود در صحنه سوریه و ایران آزمایش شده است. این تحول بزرگی است که ممکن است در کرانه باختری ایجاد شود و یا حتی ممکن است منجر به شروع جنگ گسترده ای شود که از شمال آغاز خواهد شد.

عبد الباری عطوان در پاسخ به اینکه در روزنامه رای الیوم آمده است که بیانیه های صادر شده نه تنها پیروزی را در غزه نزدیک می کند بلکه پیروزی را در خاورمیانه نزدیک خواهد کرد، گفت: من فکر نمی کنم که این سخن مبالغه باشد. پس از سه هفته از این حمله تروریستی و ورود به هفته چهارم نیروهای مقاومت همچنان پایدار ایستاده اند و به شلیک موشک های خود ادامه می دهند. ما شاهد عملیات فداکارانه نحال عوز بودیم و همچنین شاهد تواضع فرمانده کل عزالدین قسام در بیانیه خود بودیم. متاسفانه از هیچ رهبر عربی ای ندیدیم پیامی در ابراز همبستگی و حمایت از مردم مظلوم در نواز غزه صادر کنند. آنها اجساد کودکان را می بینند و حرکتی نمی کنند اما در مقابل در بیانیه گفته می شود که ما با مقاومت هستیم و از آنها حمایت می کنیم و اجازه نمی دهیم سلاح را از آنها بگیرید و با قدرت می گویند که ما جام خشم خود را بر سر اسرائیلی ها می ریزیم. اینها مقدمه اعلام جنگ است.

وی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است این بیانیه ها کشمکش های سیاسی باشد گفت: اگر کشمکش هم باشد چرا مصر و عربستان و اردن چنین بیانیه هایی صادر نکردند. آنها منتظر چه چیزی هستند. شما که روابط تان با آمریکا و اسرائیل خوب است چرا از تجاوزات آنها بر غزه جلوگیری نمی کنید. مگر نیروهای مقاومت در غزه چه می خواهند. آیا آنها جز برداشته شدن محاصره و داشتن برق و آب و دارو و سوخت چیز دیگری می خواهند. بسیاری از این کشورهای عربی که بیش از بیست کشور هستند و اوضاع مالی خوبی هم دارند و از نفوذ خوبی در کشورهای اروپایی و آمریکایی و اسرائیل برخوردارند اینها از ترس اسرائیل نمی توانند حقوق چهل هزار نفر از نیروهای مقاومت را در نوار غزه پرداخت کنند در حالی که دیگران به این نیروهای مقاومت سلاح و تکنولوژی و موشک می فرستند و به آنها آموزش می دهند. آیا همه اینها به خاطر دعواهای سیاسی است. نه آنچه اهمیت دارد و برای آن کار می کنند فلسطین و کرامت آن است. اگر ما بر سر عراق و سوریه و یمن اختلاف عقیده داشته باشیم در مورد فلسطین اختلاف نداریم. نه ایرانی ها و نه اندونزی ها و نه اعراب. ما باید متحد شویم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.