جان کربی، معاون مطبوعاتی پنتاگون اعلام کرد: ایالات متحده هفته گذشته مجوز دسترسی اسراییل به یک انبار تسلیحات آمریکایی را برای تجهیز نیروهای خود به خمپاره و نارنجک صادر کرده است.

به گزارش الجزیره، این انبار مهمات در داخل اسراییل واقع شده و بخشی از برنامه ارتش آمریکا موسوم به "انبار ذخایر جنگی متحدان آمریکا" به شمار می رود که اگرچه در اساس برای استفاده نیروهای آمریکایی پیش بینی شده اما اسراییل نیز می تواند در شرایط اضطراری به آن دسترسی داشته باشد.

به گفته یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا، اسراییل، 10 روز پیش و بی آنکه به اشاره ای به شرایط اضطراری داشته باشد، درخواست استفاده از این مهمات را ارائه داده و پنتاگون نیز با آن موافقت کرده است.

واشنگتن به اسراییل اجازه داده است تا از نارنجک های 40 میلیمتری و خمپاره های 120 میلیمتری موجود در این انبار مهمات استفاده کند.

جان کربی در بیانیه ای گفت: "هر دو نوع مهمات یاد شده، چند سالی است که در انبار تسلیحات آمریکایی در اسراییل موجود بوده اند."

وی افزود: "صدور مجوز دسترسی اسراییل به این انبار مهمات، یک تصمیم استراتژیک بوده و نیازی به تایید کاخ سفید نداشته است."

این مقام پنتاگون اضافه کرد: "آمریکا به امنیت اسراییل متعهد است و کمک به اسراییل برای ایجاد و توسعه توانایی های دفاعی، برای منافع ملی ایالات متحده اهمیت حیاتی دارد."

یک مقام وزارت دفاع آمریکا که مایل به اعلام نام خود نبود گفت، اسراییل، چند تقاضای دیگر را جهت دسترسی به تسلیحات ساخت آمریکا ارائه داده که در دست بررسی است.

منبع: الجزیره

ترجمه: شفقنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.