هوای دلپذیر و خیلی خنک اردبیل بسیاری از مسافران تابستانی را که از اقصی نقاط کشور به این استان آمده اند؛ شادمان کرد.

بسیاری از گردشگران بویژه آنهایی که برای نخستین بار به این استان سفر کرده اند از مشاهده هوای لطیف و دل انگیز در این فصل سال شگفت زده شدند.

به گزارش جماران، فریبا رحیمی در منطقه جنگلی فندقلو در شهرستان نمین در حالی که پتویی به دور خود پیچیده بود، به خبرنگار ایرنا گفت: مشاهده چنین هوایی در این فصل سال عجیب است، ما از گرمای تهران کلافه شده بودیم، در مسیر نیز استان ها از جمله شمال هوای دم کرده داشتند ، اما در اردبیل ما کاملا غافلگیر شدیم.

وی افزود: هوا اینجا با اینکه کمی سرد است اما بواقع دلپذیر و لطیف است ، این هوا بهترین سوغاتی و دیدنی ترین بخش از جاذبه های استان اردبیل است.

حمید لطیفی مسافری که از استان خوزستان به اردبیل سفر کرده است، نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دیشب هوای سردی را در اردبیل تجربه کردیم .

وی بیان کرد: با اینکه هوا شاید برای ما سرد باشد ولی این سرما به جای آزار دهنده بودن حس لطیف و خوشایندی به انسان می دهد.

بر اساس اعلام هواشناسی استان ، کمینه دمای هوای اردبیل در سردترین ساعات سحرگاه چهارشنبه به پنج درجه سلسیوس (سانتیگراد) رسید.

به خاطر حاکمیت توده هوای خنک در منطقه بیشینه دمای هوا ظهر چهارشنبه به 19 درجه بالای صفر رسید و عصر این روز نیز دمای هوا باز خنک تر شد.

حدود ظهر امروز پنجشنبه نیز دمای هوا در اردبیل به 19 درجه سانتیگراد رسیده و باد خنکی درحال وزیدن است.

دمای هوا در دیگر شهرهای استان از جمله گرمترین شهرستان استان یعنی پارس آباد مغان به 25 درجه سانتیگراد رسید.

هوای خنک اردبیل مسافران تابستانی را به وجد آورده و موجب شگفتی میهمانانی که از نقاط گرمسیر کشورمان به این دیار آمده اند شده است.

در این حال با وجو سپری شدن سه روز از تعطیلات هنوز انبوه مسافران تابستانی در استان اردبیل حضور دارند.

یحیی نقی زاده رییس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ورود گردشگران تابستنانی به استان را کم نظیر ذکر کرد و گفت: ما انتظار این حجم از سفر را نداشتیم .

وی بیان کرد: تمام 20 هزار تخت در واحدهای اقامتی از جمله هتل ها و میهمانپذیرها در استان پر شده و از مدارس و خانه های استیجاری برای اسکان مسافران درخواست کمک شده است.

او افزود: برآورد تعداد گردشگران در حال انجام است اما با توجه به سیال بودن مسافران ارایه آمار تا چند روز آینده مشکل است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز گفت: با آغاز موج دوم سفرهای تابستانی و حضور کم سابقه مسافران فرهنگی در این استان 820 کلاس از مدارس استان تجهیز و از شامگاه روز عید فطر برای اسکان فرهنگیان در نظر گرفته شد.

صابر سپهری افزود: حضور فرهنگیان مسافر در استان نسبت به سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

وی گفت: به دلیل ازدحام مسافران فرهنگی مراکز پیش بینی شده در آموزش و پرورش استان جوابگو نشد و بلافاصله بیش از 100 مدرسه دیگر تجهیز و حتی سالن های ورزشی امام خمینی (ره) و شهدای دانش آموزی ، تالارهای خانه معلم ، طبقات و حیاط مدارس را برای کسانی که امکان استفاده از چادر را داشتند آماده کردیم.

وی از پذیرش هشت هزار و 500 نفر در قالب یک هزار و 530 خانواده در بیش از 100 مدرسه تجهیز شده استان در روز عید فطر خبر داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل نیز گفت: با توجه به شروع مرحله دوم تعطیلات تابستانی مسافران به استان اردبیل سرازیر شده اند و بیش از 20 بقعه متبرکه شاخص استان شاهد ازدحام و حضور مسافران است.

حجت الاسلام وحدت مشهوری نظری افزود: برای آسایش و آرامش مسافران تابستانی در امامزاده های شاخص استان علاوه بر اجرای طرح های تابستانی امکانات مناسبی برای پذیرایی از زائران و مسافران تابستانی فراهم شده است.

امامزاده عبدالعزیز نیار، امامزاده صالح اردبیل، میرزاده خانم میدان قیام، حلیمه خاتون آقاباقر، سید صدرالدین در جاده مغان در اردبیل، سید صدرالدین فخرآباد، سید ابراهیم لاهرود ، سیدمحمد آلنی ، سیدعماد الدین رضی واقع در شهرستان مشگین شهر ، محمد بن حنفیه در روستای قلعه برزند گرمی ، مسجد غریب لنی سفلی در شهرستان گرمی و پنج بقعه واقع در شهرستان خلخال از جمله امامزاده قاضیلر ، سیدعبدالله کلور، امیرنعمت آل هاشم، سید محمود معجره ، سیدابوالقاسم کالار و سید علی شال از بقاع متبرکه و شاخص استان اردبیل است.

در این حال فرمانده پلیس راه اردبیل نیز از حجم سنگین ترافیک این استان خبر داد و گفت: این حجم ترافیک در سال های گذشته در محورهای استان بی نظیر بوده است.

وی اضافه کرد: ماموران راهنمایی و رانندگی استان اردبیل در راه های استان مستقر بوده و بر روند امور نظارت دارند.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.