با فرار رسیدن دومین ماه از فصل جا به جایی و به دنبال آن افزایش میزان متقاضی در بازار اجاره، تب و تاب تعیین قیمت در این بازار بالا گرفته است. به گفته متقاضیان بسیاری از مالکان به صورت سلیقه‌ای و در پی کسب سود بیشتر نرخ هایی غیرواقعی در نظر گرفته‌اند و این امر موجب شده است تا بیشتر درآمد اجاره نشینان صرف پرداخت اجاره بها شود.
مسکن یکی از فاکتورهای موثر بر رونق اقتصاد ایران بوده است. مشاور اقتصادی رئیس جمهور آن را لوکوموتیو اقتصاد نامید که اگر به حرکت درآید دیگر واگن های مربوط به بخش های مختلف نیز به واسطه آن به حرکت درخواهد آمد.
تاسیس صندوق پس انداز و افزایش وام خرید راهکارهایی هستند که دولت برای رونق گرفتن این بخش اقتصادی در نظر گرفته است؛ راهکارهایی که به گفته آنان قدرت خرید مردم را افزایش خواهد داد و بازار را از رکود خارج خواهد کرد.
با این حال به علت فاصله زیاد میان قدرت خرید مردم و قیمت های کنونی مسکن، شاهد حرکت مردم به سمت بازار اجاره بها هستیم.
مجلس نمی تواند به صورت مستقیم در مسئله اجاره بها دخالت کند
به گزارش جماران به نقل از فرارو ، سیدمهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با فرارو گفت: «دولت به صورت مشخص و مستقیم سیاست های خود را به مجلس ارائه نکرده است و ما به صورت پراکنده از طریق رسانه ها اخباری را به دست آورده ایم.»
وی با اشاره به سیاست های منتشر شده در بسته خروج از رکود دولت گفت: « به نظر من شاید سیاست هایی همچون تاسیس صندوق پس انداز و افزایش وام خرید بتواند تا حدودی به رونق فروش مسکن کمک کند اما این سیاست ها نه تنها موجب افزایش قیمت ها خواهد شد بلکه کمک موثری به تولید نیز نخواهد کرد.»
وی افزود: «ما باید در پی آن باشیم تا هرچه بیشتر به تولید کمک کنیم. رونق گرفتن بخش تولید نه تنها به صورت مستقیم بر اشتغال تاثیر خواهد گذاشت، بلکه در پی آن به تقاضای انباشتی و نیاز عمومی جامعه نیز پاسخ داده می شود.»
وی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس راهکاری برای جلوگیری از افزایش قیمت در بازار اجاره بها در نظر گرفته است گفت: «مجلس نمی تواند به صورت مستقیم در این موارد ورود داشته باشد. ما درخواست کرده ایم که طرح جامع مسکن هرچه سریع تر به مجلس ارائه شود. اما طبیعتا با افزایش تولید و عرضه مسکن، تقاضا هم کنترل خواهد شد.»
وی افزود: «چه در بحث خرید و چه در بحث اجاره، دولت می تواند با نظارت دستگاه اجرایی بر عقد قراردادها تا حدودی بر میزان این افزایش ها کنترل داشته باشد. اما تعیین عرضه و تقاضا بیشتر در دستان بازار قرار گرفته است.»
هاشمی با تاکید بر نقش تولید در اقتصاد کشور گفت: «ما باید تلاش کنیم تا تولید را بالا ببریم. طبیعتا هنگامی که میزان تولید افزایش پیدا کند میزان عرضه نیز افزایش پیدا خواهد کرد و تقاضا ها به نحوی مناسب تر پاسخ داده خواهد شد.»
وی در پایان با اشاره به مصوبه های پیشین مجلس در خصوص مسکن گفت: «سیاست هایی همچون مالیات بر خانه های خالی که در گذشته مطرح شده بود شاید در این شرایط بی تاثیر نباشند اما نمی توان خیلی توقع داشت که تاثیر عمده ای را در بازار مسکن ایجاد کنند. به دلیل آنکه مجلس نمی تواند به صورت مستقیم در این موضوع دخالت داشته باشد، باید دید که دستگاه اجرایی چه سیاست هایی را برای کنترل این شرایط در نظر گرفته است.»
طرح جامع نباشد هیچ سیاستی به نتیجه نخواهد رسید
محمد علی پورشیرازی، کارشناس مسکن در گفتگو با فرارو گفت: «ما برای ایجاد رونق در مسکن باید در صنعت ساختمان تغییر ایجاد کنیم. صنعت ساختمان ما که شامل صنعت راه سازی، شهرسازی و ساختمان سازی می‌شود در وضعیت فلاکت باری قرار گرفته اند.»
وی افزود: «ممکن است ساختمان سازی در شهرها به وسیله فعالیت عده ای از رانت خواران ظاهر مناسبی داشته باشد اما در درون با بحران رو به رو است.»
وی تاکید کرد: «ما شاهد بی مهری مطلق به صنعت ساختمان هستیم. ما نباید تنها به ساختمان سازی و رانت خواری توجه کنیم. در این شرایط وضعیت صنعت ساختمان تغییری نخواهد کرد. این صنعت می تواند اقتصاد هر کشوری را از رکود خارج کند به شرطی که در مسیر درستی قدم بردارد.»
وی با بیان آنکه تنها طرح جامع است که می تواند شرایط کنونی را دگرگون کند افزود: «اگر در قالب طرح جامع به صنعت ساختمان کشور نگاه نشود نمی توان مشکلات موجود را از میان برداشت. با استفاده از این طرح می توان نیازهای هر منطقه را مشخص و با برنامه ریزی آنان را رفع کرد. ما اگر بر مبنای این طرح اقدام به ساختمان سازی و یا خرید و فروش خانه کنیم، صنعت ساختمان از خواب بیدار شده و به حرکت در می آید.»
پورشیرازی با اشاره به سیاست های خروج از رکود دولت در خصوص مسکن افزود: «اگر ما تنها مسکن را در نظر بگیریم و برای خروج از رکود آن سیاست هایی را اتخاذ کنیم موفق نخواهیم بود. تمام سیاست ها بدون در نظر گرفتن طرح جامع غلط است. هر کدام از قسمت های شهر برنامه ها و طرح های خاص خود را می طلبد. با بررسی جامع مناطق درمی یابیم که هر منطقه به چه چیزی نیاز دارد و بر مبنای آن دست به طرح های عمرانی میزنیم.»
وی افزود: «به عنوان مثال طرح مسکن مهر طرحی درست بود اما به بدترین نحو و به بدترین شکل اجرا شد. چرا؟ چون تا زمانی که ما طرح جامع نداشته باشیم تمام تصمیم گیری های ما به سمت مسیر اشتباه حرکت و فرصتی برای کشمکش رانت خواران ایجاد خواهد کرد. امروزه شاهد آن هستیم که در تمام نقاط شهر مالکان ساختمان هایی 2 طبقه را خریداری و آن را به ساختمان هایی 12 طبقه تبدیل می کنند. در صورتی که به غیر از آنچه در طرح جامع بیان شده است ما حق ساختمان سازی را نداریم.»
این کارشناس مسکن با اشاره به نوسانات قیمت اجاره بها در این بازار افزود: «من نزدیک به 20 سال پیش هشدار دادم که باید جلوی شناور شدن مردم گرفته شود تا در بخش مسکن به مشکل برنخوریم. با هجوم مردم به شهرهای بزرگ هم شاهد از بین رفتن روستاهای کوچک در کشور بودیم و هم کشاورزی و دامداری ما به مرز نابودی رسید. با این هجوم، بازار اجاره و مسکن با شمار زیادی از تقاضا مواجه می‌شود؛ در این شرایط مالکان نیز به جهت دریافت سود بیشتر سلیقه ای عمل کرده و خود اقدام به تعیین نرخ های اجاره بها می کنند.»
وی افزود: «در طرح جامع اما برای این میزان مهاجرت نیز راه حلی در نظر گرفته شده است. ساختمان هایی که تنها به منظور اجاره ساخته می شوند و حق فروش نیز برای آنان تعریف نشده از جمله آن است. بدین ترتیب بازار اجاره با افزایش شدید تقاضا رو به رو نشده و از حالت تعادل نیز خارج نمی شود»
وی با اشاره به اینکه ما باید به صورت ریشه ای و بنیادی مشکلات مسکن را از میان برداریم گفت: «سرمایه های موجود در کشور باید صرف سازندگی و تقویت زیر بناها شود. اگر به تمام طرح های اقتصادی کشورهای موفق نگاه کنیم درمییابیم که هیچ گاه نگا تک بعدی به اقتصاد کمک نکرده و تنها از طریق نگاهی همه جانبه شاهد تحول و رونق در اقتصاد خواهیم بود.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.