به نوشته نیویورک تایمز، منبع تامین مالی عملیات تروریستی تشکیلات القاعده، باج گیری از دولت های غربی برای رهایی گروگان هاست.

به گزارش جماران به نقل از باشگاه خبرنگاران، درآمد القاعده بابت باج گیری برای رهاسازی گروگان های غربی از سال 2008 تاکنون 125 میلیون دلار بوده است و این درآمد تنها در سال 2013 به 66 میلیون دلار رسیده است.

القاعده به طور علنی به این موضوع اقرار کرده و ناصر الوحیشی، سرکرده القاعده در شبه جزیره عربستان گفته است که گروگان گیری، یک نوع غنیمت گیری ساده است و می توان آنرا تجارتی مفید و گنجی باارزش در شبه جزیره العرب به حساب آورد.

به گفته الوحیشی پول هایی که از طریق «فدیه» جمع آوری می شود و مبلغ آن برای آزادی هر گروگان گاهی به 10 میلیون دلار هم می رسد، حدود نیمی از منابع مالی عملیات های القاعده را تشکیل می دهد.

تشکیلات «القاعده در مغرب عربی» از سال 2008 بیش از 90 میلیون دلار از دولت های سوئیس، اسپانیا، اتریش، یک شرکت دولتی فرانسوی و نیز 2 منبع نامشخص به دست آورده است.

درحالی که کشورهای اتریش، فرانسه، آلمان، ایتالیا و سوئیس پرداخت باج برای آزادی گروگان ها را رد کرده اند، یک مسئول ارشد سازمان اطلاعات فرانسه به نیویورک تایمز گفته است که دولت ها و شرکت ها تقریباً برای آزادی هر گروگانی، باج می دهند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.