دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه ضمن «فجیع» و «هولناک» توصیف کردن شرایط کنونی در غزه، خواستار برقراری آتش بس فوری و بدون قید و شرط در این منطقه شد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، وی در سخنانی با اشاره به اینکه انگلیس تاکنون هفت میلیون پوند کمک های انسان دوستانه برای مردم غزه ارسال کرده است، افزود که سه میلیون پوند دیگر بدین منظور اختصاص یافته است.

نخست وزیر انگلیس همچنین از دو طرف درگیری یعنی رژیم صهیونیستی و حماس و سایر گروه های فعال در غزه خواست که به جنگ و درگیری ها پایان بخشند.

وی گفت: کشته شدن افراد در جریان این درگیری ها ˈوحشتناکˈ بوده و دیدن تصاویر این صحنه ها در تلویزیون، ˈجانگدازˈ است.

کامرون ادامه داد: ˈدر زمانی که خواستار برقراری آتش بس فوری و بدون قید شرط در غزه می شویم، مخاطب ما دو طرف این درگیری هاست.ˈ

وی اضافه کرد: ˈبله، آنچه در غزه در حال اتفاق است و مرگ انسان ها در این منطقه، ˈترسناک ˈ است؛ اما ما بایستی به خاطر آوریم که در چند روز اخیر یک آتش بس در غزه برقرار شد.ˈ

وزیر امور خارجه انگلیس نیز روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه بی بی سی، بار دیگر بر لزوم استقرار آتش بس فوری در غزه تأکید کرد.

فیلیپ هاموند گفت: کشته شدن غیرنظامیان غیرقابل قبول است و به همین علت است که خواهان استقرار آتش بس بدون قید و شرط هستیم و برای این منظور به تلاشهایمان ادامه می دهیم.

وی اضافه کرد: دو طرف، نگرانی ها و مسائلی دارند که باید در روی میز به بحث گذاشته شود. اما آنچه در زمان حاضر اهمیت فوری دارد، مطالبه ای انسانی است؛ یعنی استقرار آتش بس بدون قید و شرط. وقتی چنین آتش بسی حاصل شود می توان به گفت وگو پرداخت.

وزیر خارجه انگلیس افزود: طرف فلسطینی نگران محاصره غزه و محدودیت هایی است که علیه ساکنان این منطقه اعمال شده است و طرف اسرائیلی نیز نگران امنیت اسرائیلی ها از بابت موشک هایی است که از غزه شلیک می شود. اما در ابتدا باید آتش بس انسانی برقرار شود.

وی همچنین عنوان کرد: اقدامات اسرائیل در غزه بایستی متناسب و بر مبنای حقوق بین الملل باشد.

وزیر توسعه امور بین الملل انگلیس نیز روز چهارشنبه گفت که سه میلیون پوند کمک اضافی این کشور در اختیار برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد به منظور فراهم کردن غذا برای بیش از 300 هزار نفر از مردم غزه قرار خواهد گرفت.

ˈجاستین گرینینگˈ افزود: در در گیری های اخیر در غزه علاوه بر کشته شدن شمار زیادی از شهروندان، بیش از 200 هزار نفر از مردم این منطقه که بسیاری از آنان کودک هستند، آواره شده اند.

وی اضافه کرد: ما خواهان پایان فوری خونریزی ها در غزه هستیم و به درخواست مان برای برقراری یک آتش بس بشردوستانه فوری و بدون هیچ پیش شرطی به منظور متوقف شدن درد و رنج های بی دلیل بیشتر، ادامه خواهیم داد.

این مقام انگلیسی افزود: شرایط در غزه ˈوخیمˈ است و انگلیس از تمامی طرف ها می خواهد که حقوق بشردوستانه بین المللی را رعایت کرده و تمامی احتیاط های لازم را برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به افراد غیرنظامی به عمل آوردند؛ ضمن آنکه به سازمان های امدادرسان اجازه دسترسی به افراد نیازمند را بدهند.

وی گفت: از سال 2011 میلادی تاکنون انگلیس با اهدای 106 میلیون و 500 هزار پوند، چهارمین کمک کننده به آژانس امداد و کار آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد (آنروا) بوده است.

گرینینگ ادامه داد: انگلیس سالانه سه میلیون پوند به غزه کمک های انساندوستانه می کند.

حملات 23 روزه اخیر رژیم صهیونیستی به غزه تاکنون یکهزار و 300 شهید و بیش از هفت هزار زخمی بر جای گذاشته است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.