به گزارش جماران به نقل از العالم، عمر محمود عثمان ملقب به ابوقتاده، از رهبران سلفی های جهادی اردن با پیوستن به نظریه پرداز این جریان، ابومحمد المقدسی، داعش را یک گروه بدعت گذار و گمراه دانست و خلیفه آن را به مدعی مهدویت در مسجد الحرام تشبیه کرد که سه دهه پیش، با حمایت و وسوسه فردی به نام جُهیمان العُتَیبی چنین ادعایی را مطرح کرده بود.

ابوقتاده که به اتهام دست داشتن در اقدامات تروریستی، تحت تعقیب است، در رساله ای که در ماه رمضان جاری درباره اعلام خلافت از سوی تشکیلات تروریستی داعش، تحت عنوان لباس خلافت منتشر شده است، اظهار داشت: از دو جهت، انحراف به تشکیلات داعش راه یافته است: از طریق نوچه هایشان که در جهالت، عمری سپری کرده و شر وبدی را به مرحله ای رسانده اند که گمان می کنند حقیقت خلافت بیعت یکی از مسلمانان با افراد یکی از اهل بیت است تا حقیقت شرعی این نام بزرگ تحقق یابد.
ابوقتاده اظهار می دارد که در این باره با ابوبکر بغدادی مناظره کرده است و می افزاید: آخرین بار که با خلیفه خیالی گفتگو کردم، به وی گفتم: دیدگاه شما، ترکیبی از گمراهی خوارج و شیعیان است (!)
وی می افزاید: دومین منبع انحراف در داعش، بقایای پیروان دیدگاه توقف درباره صدور حکم پیرامون دیگران و همچنین جریان های تکفیری هستند که برخی از آنها در ابتدا به جهاد رفتند و باعث ایجاد فتنه فکری برای عده ای شدند و اظهاراتشان بر گروهی از جوانان کاملا تأثیرگذار است.
ابوقتاده درباره اعلام خلافت توسط داعش گفت: موضوع خلافت مفهوم جدیدی نیست و علما در گذشته درباره آن مطالب فراوانی نوشته و کلیه احکام و مفاهیم مرتبط با آن را بیان کرده اند. اما باید گفت که اعلام این خلافت، هیچ گونه تغییری در معادله مقابله و رویارویی با جاهلیت به وجود نخواهد آورد. یعنی نه به افزایش قدرت جماعت بغدادی و عدنانی و عواملشان می انجامد و نه به تضعیف صف جاهلیت خواهد انجامید.
ابوقتاده هدف از اعلام خلافت را جذب گروههای جهادی از سایر کشورها دانست و گفت: مخاطب حقیقی اعلام خلافت، گروههای جهادی فعال در سایر کشورها از جمله، یمن، سومالی، الجزایر، قفقاز، افغانستان، مصر و سرزمین شام است نه عامه مسلمانان.
شیخ سلفی اردنی، اعلام خلافت توسط داعش را تلاشی برای یکسره کردن و پایان دادن به اختلافات درباره سرکردگی گروههای جهادی دانست و افزود: هدف ابوبکر بغدادی - البته اگر وی تصمیم گیرنده این گروهک باشد - پایان دادن به اختلاف شدید درباره سرکردگی گروههای مدعی جهاد در شام از جمله اختلاف داعش با جبهه النصره است؛ به ویژه اینکه ادعای آنها مبنی بر اینکه آنها با ایمن الظواهری رهبر القاعده بیعت نکرده اند، کذب محض است. البته من درباره تصمیم گیرنده بودن بغدادی در داعش تردید دارم و بر این باورم که به علت ضعف روحی بغدادی، رابطه وی با العدنانی مانند نسبت مدعی مهدویت در مسجد الحرام محمد بن عبدالله قحطانی با جهیمان العتیبی است.
ابوقتاده، اعلام خلافت از سوی تشکیلات داعش را باطل و جاهلانه دانست و گفت: این گروه بر عامه مسلمان سلطه ای ندارد تا در این باره تصمیم بگیرد و واقعیت آن است که آنها درگیر جنگ با مخالفانشان هستند و از وضعیت آن می توان به غلوّ و بدعت گذار بودن آنها پی برد.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.