در سومین جلسه پارلمان عراق سلیم الجبوری از سوی نمایندگان به عنوان رئیس جدید پارلمان انتخاب شد.

به گزارش شبکه العراقیه، نمایندگان پارلمان عراق سلیم الجبوری را به عنوان رئیس مجلس جدید این کشور انتخاب کردند.

«سلیم الجبوری» و «شروق العبایجی» از نامزدهای تصدی پست ریاست جدید پارلمان بودند. رای‌گیری پشت درهای بسته در پارلمان عراق صورت گرفت و با شمارش آرا سلیم الجبوری از مجموع 250 نماینده حاضر در صحن جلسه، با کسب 194 رای توانست رئیس جدید پارلمان عراق شود. شروق العبایجی نامزد زن و از ائتلاف مدنی دموکراتیک برای تصدی این پست توانست 19رای کسب کند. 60 رای هم باطله اعلام شد.

محمود المشهدانی و اسامه النجیفی روسای دوره‌های قبلی پارلمان عراق را بر عهده داشتند.

اسامه النجیفی با توجه به مواضع جنجالی و تحریک آمیز که حتی تهدید به جنگ داخلی هم کرده بود، دریافته بود که در میان گروه های سیاسی اهل سنت شانسی برای تصدی مجدد ریاست پارلمان ندارد از این رو از نامزدی برای تصدی این پست انصراف داد و البته مدعی شد موافقت وی با انصراف از نامزدی به خاطر این بود که نوری المالکی کنار کشیدن خود از تلاش ها برای تصدی نخست وزیری برای سومین بار را به انصراف وی از نامزدی ریاست پارلمان منوط کرده است.

زندگینامه جبوری

سلیم عبدالله احمد الجبوری در تاریخ 12/8/1971 میلادی در شهر المقدادیه در استان دیالی به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی خود را در این شهر تکمیل کرد.

وی با داشتن مدرک دکترا، در دانشکده حقوق دانشگاه النهرین و دانشکده قانون دانشگاه دیالی به تدریس پرداخته است.

الجبوری که سابقه عضویت در حزب اسلامی عراق را هم به عنوان معاون دبیرکل دارد، در انتخابات سال 2010 از فهرست العراقیه الوطنیه نامزد مجلس شد.

او برای مدت چند ماه به عنوان مدیر کمیساریای مستقل انتخابات عراق در استان دیالی مشغول به خدمت شد. سردبیری مجله حمورابی را برعهده داشته است، وی در انتخابات پارلمانی سال 2014 از طریق فهرست دیالی هویتنا شرکت کرد.

ادعا شده است که پس از تایید نتایج انتخابات، الجبوری کنار گذاشته و علت کنار گذاشته شده وی عدم حمایت وی از نخست وزیری نوری المالکی برای سومین بار اعلام شده است.

فراکسیون متحدون وی را به عنوان نامزد تصدی ریاست پارلمان عراق معرفی کرده است.او عضو کمیته تدوین قانون اساسی و کمیته بازنگری در قانون اساسی هم به شمار می رود، الجبوری در پارلمان گذشته عراق، ریاست کمیسیون حقوق بشر را برعهده داشت.

مهمترین مواضع و دیدگاه های سلیم الجبوری

سلیم الجبوری در خصوص عربستان موضعگیری جالبی داشته است و آن هنگامی بود که عربستان در اقدامی ظاهری و فریبنده فهرست چند گروه را به عنوان گروه های تروریستی معرفی کرده بود که الجبوری در واکنش به این اقدام گفته بود: عربستان هرگز سیاست خود را در قبال عراق حتی پس از اعلام فهرست مربوط به تروریسم خود تغییر نخواهد داد.

با این حال روزنامه الریاض عربستان اظهاراتی را به نقل از سلیم الجبوری نقل کرده که تامل برانگیز به نظر می رسد. این روزنامه از قول الجبوری نوشته بود که نوری المالکی باید از صحنه سیاسی کنار رود و تکیه دولت مالکی بر بعد نظامی به عراق ضربه زده است.

وی با پیچیده خواندن اوضاع عراق در زمینه سیاسی و امنیتی گفته بود هیچ روزنه امیدی برای گشایش در بحران وجود ندارد، زیرا گروه های مسلح بر بخش های وسیعی از عراق در سایه ناتوانی نیروهای مسلح در برخورد با آن مسلط شده اند.

با این حال الجبوری موضع مثبتی در قبال تروریست های تکفیری اتخاذ کرده و گفته است گسترش دامنه فعالیت داعش در خاک عراق خطر بزرگی است که امنیت منطقه را تهدید می کند و اگر هر چه زودتر این مشکل حل و مهار نشود، این خطر گسترش می یابد، چرا که امنیت منطقه یک مساله به هم پیوسته است.

اولین جلسه پارلمان جدید در اول جولای با حضور 255 نماینده از مجموع کل 328 نماینده به ریاست مهدی الحافظ رئیس سِنی برگزار شد و سپس نمایندگان جدید ادای سوگند کردند، با این حال به سبب کارشکنی نمایندگان متحدون و کردها و خروج آنها به یکشنبه موکول شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.