حجت الاسلام عسگری با اشاره به مقوله عفاف و حجاب بیان کرد: نسبت دادن کشف حجاب رضاخانی به دانشگاه آزاد اسلامی ظلم بزرگی است و این درست نیست که امام جمعه مشهد دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان جولانگاه بی‌عفتی معرفی کند و بگوید باید واژه اسلامی را از این دانشگاه برداشت.

به گزارش جماران به نقل از مهر، حجت‌الاسلام تیمورعلی عسگری ظهر سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با تاکید بر اینکه دانشگاه باید تعریفی ناب و جذاب از دین را به نمایش بگذارد، افزود: دانشگاه فضایی برای انسان‌سازی و آزاداندیشی دینی است و دراین محیط باید نظریه‌پردازی اسلامی وجود داشته باشد زیرا در چنین شرایطی است که وجود آدمی ساخته می شود.

وی ادامه داد: دین را نباید در حد و اندازه سلایق شخصی پایین آورد و این رسالت دانشگاه است که فضایی را برای انسان‌سازی و آزاداندیشی دینی فراهم کند.

انتقاد از امام جمعه مشهد

حجت الاسلام عسگری با اشاره به مقوله عفاف و حجاب بیان کرد: نسبت دادن کشف حجاب رضاخانی به دانشگاه آزاد اسلامی ظلم بزرگی است و این درست نیست که امام جمعه مشهد دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان جولانگاه بی‌عفتی معرفی کند و بگوید باید واژه اسلامی را از این دانشگاه برداشت.

نماینده پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه برخوردها و رفتارهای این چنینی نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی صحیح نیست و عین بی‌انصافی است، گفت: این دانشگاه دارای رسانه نیست و در هنگامی که برنامه‌های خود را به نمایندگان ارائه می‌کند مورد تقدیر قرارمی گیرد.

ما نمی خواهیم به نام دین زور بگوییم

وی عنوان کرد: دانشجویان متخلف این دانشگاه به نیروی حراست معرفی می‌شوند و محترمانه ارشاد می شوند و پس از تکرار فرایند نامطلوب از سوی این دانشجو کمیته انضباطی ایجاد می شود و در حقیقت نحوه رفتار و برخورد دانشگاه آزاد اسلامی با نوع رفتارهای برخی از حضرات متفاوت است و ما نمی خواهیم به نام دین زور بگوییم.

وی تصریح کرد: بی تردید حکومت نیز با زور در فرهنگ دینی اصل و پایه‌ای ندارد و به همین خاطر در حوزه علم و دانشگاه هم چالش‌هایی پیش روی ما است که باید رفع شود.

نماینده پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی تفکر اعتدال مدنظر است و ما نمی خواهیم از طریق روشهای قبلی که 30 سال انجام شده و جوابی نگرفته ایم عمل کنیم و امکان دارد روش‌هایمان متفاوت باشد اما نسبت دادن مقوله کشف حجاب رضاخانی به دانشگاه آزاد اسلامی ظلم بزرگی است.

حجت الاسلام عسگری یادآور شد: در این دانشگاه اعتدال از نوع اصلاح‌طلبی، اصولگرایی و مستقل‌هایی که در دانشگاه وجود دارد مدنظر است و در این مسیر از تکامل انسان، کرامت، پرورش انسان‌های مکتبی، شرف انسانی، عدالت و شجاعت که در متن آموزه‌های دینی وجود دارد نباید غفلت کنیم و اعتقاد داریم که نباید دین را در حد سلایق شخصی خویش پایین آورد.

وی با اشاره به اینکه ضرورت دارد تا در جامعه دانشگاهی اصلاح و اعتدال به معنای واقعی کلمه مطرح باشد، افزود: اولین چالش پیش روی دانشگاه آزاد، گذار از دانشگاه سنتی به دانشگاه جدید است و اکنون نظام تولید دانش به سبک قدیم دستخوش تحول شده و امپراطور رسانه‌ای به گونه‌ای پیش رفته که اقتدار دانشگاه را در شکل سنتی خود به مخاطره افکنده است.

ماموریت محور نبودن دانشگاه‌ها

به گفته وی مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد باید نسبت به رشته‌‌های تحصیلی و پذیرش دانشجو به شکل پژوهش محوری و پرداختن به کیفیت به جای کمیت بازنگری لازم را انجام دهد.

نماینده پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: ماموریت محور نبودن دانشگاه‌ها چالش دیگر پیش روی ماست طوری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی 10 میلیون فارغ‌التحصیل به جامعه تحویل داده شد و اما به کارآفرینی در دانشگاه‌ها توجه نشد و توازن میان آموزش‌ها، خدمات و نیاز جامعه در دانشگاه‌های ما مغفول مانده است.

وی از کاهش 12 درصدی وابستگی مالی دانشگاه‌های آزاد به شهریه دانشجویان خبر داد و افزود: طی سال جاری این دانشگاه باید در بودجه سالانه خود 12 درصد وابستگی مالی خود را به شهریه دانشجویان کاهش دهد و در حال حاضر دانشگاه ‌آزاد اسلامی بدون بار مالی بر دولت برابر با همه دانشگاه‌های دولتی فارغ‌التحصیل داشته است.

سیاسی‌ شدن آموزش عالی در کشور

حجت الاسلام عسگری سیاسی‌ شدن آموزش عالی در کشور را یکی دیگر از چالش‌های پیش رو دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز این امر را نفی کرده‌ و فرمودند سیاسی شدن دانشگاه‌ها آنها را دستخوش حوادث کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به چالش‌های درونی در دانشگاه‌های آزاد اسلامی بیان کرد: در دولت قبل برخلاف قانون اساسنامه تغییر کرد و هیئت امنا به گونه‌ای طراحی شد که دانشگاه آزاد از دست متولیان اصلی گرفته شود طوری که بدون نظر هیئت مؤسس به اساسنامه دست برده شد و در آن زمان دولت موظف بود اقداماتی که مردم خود می‌توانستند انجام دهند را به آنان بسپارد و به همین دلیل نزدیک به 300 تن از مدیران باسابقه که از بنیانگذاران دانشگاه آزاد اسلامی بودند کنار زده شده و حق و حقوشان پایمال شد.

وی افزود: پس از تغییر شرایط کشور، هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شد اما او اعلام کرد خانه‌نشینی را انتخاب نمی کند وسپس روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و در نهایت دانشگاه آزاد اسلامی پس گرفته شد.

به گفته وی در حال حاضر جریانی که نمی‌خواست هاشمی رفسنجانی پیروز انتخابات ریاست جمهوری و رئیس تشخیص مصلحت نظام شود امروز به عنوان یک چالش سیاسی فعالانه اقدام می کند.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.