معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتشار پیش نویس نظام صنفی رسانه تا اواسط مرداد ماه خبر داد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، حسین انتظامی با اعلام این خبر به سه موضوع قانون جامع رسانه های همگانی، نظام صنفی رسانه ای و اصلاح قانون مطبوعات اشاره و تاکید کرد که این سه موضوع متأسفانه توسط بعضی کسانی که اظهارنظر می کنند، به اشتباه خلط می شود.

وی اظهار داشت: قانون جامع رسانه های همگانی که بعضا از آن به نظام جامع رسانه نیز یاد می شود در برنامه پنجم توسعه به عنوان تکلیف دولت مطرح شده ولی دولت وقت اقدامی نکرد. این تکلیف حدود 4 سال پیش و در مجلس هشتم به صورت طرح مطرح شد امّا بعد از کمیسیون و در صحن، مسکوت گذاشته شد.

وی افزود: در مجلس نهم نیز همان پیش نویس مجدداً در دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار گرفت. این همان طرحی است که عده ای از همکاران رسانه ای در روزهای اخیر اظهار کرده اند که آن را ندیده اند یا با آنان مشورت نشده است. طبیعی است این گلایه متوجه دولت فعلی نیست اما بعضاً در چیدمان خبری اینطور مطرح می شود که مسئولان فعلی وزارت فرهنگ و ارشاد به رغم وعده ای که داده اند، بدون مشورت با فعالان رسانه ای این کار را کرده اند.

انتظامی اضافه کرد: در جلساتی که در کمیسیون فرهنگی مجلس حضور یافتیم بر ضرورت بازبینی جدّی آن طرح تأکید کردیم. لذا گفته شد به جای طرح موجود که بالغ بر 150 ماده دارد، دو لایحه تقدیم خواهیم کرد. رئیس کمیسیون فرهنگی اصرار به تعیین ضرب الاجل داشت که به نظر من حق هم داشتند زیرا در طول سال های گذشته و از سوی دولت بارها به کمیسیون، قول تقدیم این لایحه داده شده اما خلف وعده شده است!

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد همچنین در توضیح دو موضوع دیگر تصریح کرد دو لایحه ای که مدّنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است نظام صنفی رسانه که اولویت اول است و سپس قانون جامع رسانه های همگانی که عملاً اصلاحیه قانون مطبوعات است.

به گفته وی مطمئناً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قبل از تقدیم پیش نویس هر لایحه یا آیین نامه یا نگارش دستورالعملی، نظرات ذینفعان مشترک را می گیرد.

وی گفت: تجربه چندماه گذشته نیز این را تأیید می کند زیرا حداقل به سه دلیل شفافیت، مدیریت مشارکت طلبانه و هم افزایی به این روش اعتقاد داریم.

انتظامی یادآورشد که در تنظیم پیش نویس اولیه این دو لایحه، از خبرگان دعوت می شود تا بر اساس پژوهش های قبلی یا مطالعات میدانی یا حتی برآوردهای شهودی، پیش نویس اولیه را تهیه کنند. طبعاً برای این کار، متون موجود، مبنا قرار می گیرد و جلسات اولیه، به صورت توفان ذهنی اداره می شود.

وی افزود: بعد از تهیه پیش نویس، آن را برای صاحب نظران و فعالان رسانه ای ارسال می کنیم و پس از دریافت نظرات آنان، ویراست دوم تنظیم و سپس به صورت عمومی منتشر می شود و مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها در ادامه کار خود، جلسات میزگرد و نقد برگزار می کند.

معاون وزیرارشاد گفت: بدیهی است در این مرحله از همه همکاران هم انتظار می رود در رسانه های خود، وجوه مختلف ویرایش دوم را بکاوند. هرچه در این مرحله بیشتر بحث شود به پختگی پیش نویس کمک می کند.

وی افزود: نهایتاً ویراست سوّم بر اساس همین مطالب و دیدگاه ها جمع بندی و برای دولت ارسال می شود تا پس از طرح در کمیسیون های تخصصی دولت نهایتاً به صورت لایحه تقدیم مجلس شود. بدیهی است در مجلس هم به کمیسیون تخصصی می رود و بعد از بحث و بررسی، قابل طرح در صحن علنی است.

انتظامی تاکید کرد: اگر مراحل اول تا سوم با تأنی و جلب نظر همگان طی شده باشد اجماع صنفی پشت چنین لوایحی هست و طبعاً در مجلس هم با اطمینان و شتاب بیشتری دنبال می شود. بعد از تقدیم لایحه اول، لایحه دوم با همین گردش کار انجام خواهد شد. پیش بینی می کنم تا پایان ماه مبارک رمضان پیش نویس نظام صنفی رسانه منتشر شود تا بتوانیم نظرات را جمع آوری کنیم.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد درادامه با اشاره به رویکرد دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص فعالیت های صنفی و دریافت نظرات ذینفعان و فعالان هر صنف، خاطر نشان کرد: ما برای دستورالعمل ها و شیوه نامه ها که در مراتب خیلی پایین تر از قانون است این روش را بنا گذاشته ایم پس منطقاً برای کاری مهمتر هم همین رویه را دنبال می کنیم چون معتقدیم چنین رویکردی، سبب پختگی و کمال پیش نویس و هم آوایی و هم افزایی فعالان رسانه ای می شود.

وی یادآورشد که سازمان نظام صنفی رسانه عمدتاً به روزنامه نگاران و روابط بین آنان و به حقوق و تکالیف آنان می پردازد و رسیدگی به تخلفات آنان را به خود صنف می سپارد امّا قانون مطبوعات یا قانون رسانه ها به رسانه ها و حقوق و تکالیف آنان و وظایف متقابل رسانه و حاکمیت نسبت به یکدیگر می پردازد.

انتظامی گفت: در مقام حل مشکل و با نگاهی آینده نگر اگر قانون مطبوعات فعلی را که از قضا قانون خوبی است مبنا قرار دهیم و رسانه های جدید را به آن بیفزاییم، اقتضائات روز را ببینیم و مواد زاید یا غیرمنطقی یا نامتناسب با زمانه را حذف یا تعدیل کنیم، وحدت رویه بین همه رسانه ها به وجود بیاوریم و الزاماتی یکسان برای آنان قائل شویم، دامنه توقیف را محدودتر کنیم و مجازات جایگزین را در نظر بگیریم و نگاهی اقتضایی داشته باشیم عملاً به هدف می رسیم.

انتظامی در خصوص لایحه قانون تبلیغات نیز گفت: علاوه بر این دو لایحه، پیش بینی می شود لایحه قانون تبلیغات نیز تا یک ماه دیگر تقدیم مجلس شود. می دانید که در این زمینه خلأ قانونی وجود دارد و تاکنون قانونی در این زمینه وجود نداشته و یکی از رویکردهای دولت، اقدامات بنیادی در زمینه فقر، تزاحم یا ناکارآمدی قوانین است تا به کارآمدی نظام کمک شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.