سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه مذاکرات وین 6 گفت: شش کشور (گروه 1+5) مصمم به دستیابی به توافقی هستند که همگان و ایران را راضی کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در حاشیه مذاکرات وین، خبرهای منتشر شده در رسانه ها درباره مذاکرات 1+5 در وین را در حد گمانه زنی دانست و گفت: واقعیت در اتاق مذاکرات است.

«مایکل مان» در مصاحبه با شبکه العالم تاکید کرد: سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به وین باعث پیشبرد مذاکرات هسته ای بویژه بین محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و کاترین اشتون همتای اروپایی وی شد.

مایکل مان خاطرنشان کرد: شش کشور (گروه 1+5) مصمم به دستیابی به توافقی هستند که همگان و ایران را راضی کند.

وی تصریح کرد: این پیشرفت به ویژه در مذاکراتی بود که بعد از ظهر دوشنبه بین ظریف و اشتون برگزار شد.

مان گفت: مسایل مربوط به فردو و اراک مطرح است، و همچنین طرف ایرانی خواهان رهایی از تحریم ها است.

وی درباره امکان دستیابی به توافقنامه نهایی فراگیر بین ایران و گروه 5+1 تا روز بیستم جولای (29 تیر)، اظهار داشت: این از امور دشواری است که نمی توان با وجود این اختلافات و شکاف موجود بین دو طرف درباره آن اظهار نظر کرد.

سخنگوی اشتون خاطر نشان کرد: اما معتقدم که گروه 1+5 مصمم است تا به توافق دست یابد و اختلافات را کنار بگذارد و این امر بی شک به سود ایران خواهد بود.

مایکل مان درخصوص احتمال تمدید مذاکرات بین ایران و شش کشور قدرتمند بعد از موعد مذکور گفت: نمی خواهیم اکنون درخصوص تاریخ تخمین بزنیم. می خواهیم تمرکز کنیم و فراموش نکنید که ما شش روز زمان داریم و مصمم هستیم.

سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: ما متعهد هستیم تا به نتیجه ای برسیم که به نفع همگان باشد.

وی تصریح کرد: چند مساله وجود دارد که باید به طور قطع به ویژه از طرف ایران حل شود و ایران نگرانی های جامعه بین المللی را از بین ببرد.***تعلیق غنی سازی و کاهش سانتریفیوژها گمانه زنی رسانه ای است

مایکل مان خاطرنشان کرد: مسائل حساس و اصلی مانند غنی سازی اورانیوم، مجتمع فردو و مجتمع اراک وجود دارد و ایرانی ها نیز به نوبه خود خواهان رفع فوری تحریم ها هستند و نمی خواهند این تحریم ها بعد از یک برهه زمانی برداشته شود. یک سری سوالات واضح و مسائلی وجود دارد که باید درخصوص آنها اقدام کنند.

سخنگوی اشتون درباره مطالب رسانه ها به نقل از دیپلمات های غربی درخصوص تعلیق غنی سازی و کاهش تعداد سانتریفیوژها به حدود 9 هزار و 400 دستگاه گفت: همه آنچه (رسانه ها) می گویند گمانه زنی است که چه بسا واقعیت نداشته باشد. واقعیت در اتاق مذاکرات است.

وی افزود: اختلافات و درعین حال مذاکراتی برای پر کردن شکاف و ذوب کردن یخ ها وجود دارد.

مذاکرات ایران و کشورهای عضو 1+5 با حضور تیم های مذاکره کننده و تعدادی از وزاری خارجه در حال حاضر در شهر وین اتریش در حال برگزاری است.

این مذاکرات از روز 11 تیرماه آغاز شده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.