پاک سازی وزارتخانه ها و نهادهای دولتی ترکیه از هواداران جماعت گولن به دستور رجب طیب اردوغان نخست وزیر سرعت گرفت.

به نوشته روزنامه جمهوریت چاپ ترکیه، فهرست اسامی افراد منتسب به جماعت گولن در نخست وزیری ترکیه تهیه و برای هر وزارتخانه ارسال شده است.

این روزنامه افزود: هر وزارتخانه در ادارات تابعه خود منتسبین به جماعت گولن را پاک سازی می کند که آخرین نمونه آن برکناری هشت نفر از مدیران رده بالای سازمان رادیو تلویزیون دولتی ترکیه در هفته گذشته بود.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هفته گذشته به اعضای حزب عدالت و توسعه در مورد مبارزه با جماعت گولن هشدار داد و گفت: متاسفانه هنوز برخی در داخل حزب عدالت و توسعه به جماعت گولن واکنش لازم را نشان نمی دهند و با شهامت در مورد این ساختار موضعگیری نمی کنند.

پس از افشای اختلاف بین جماعت گولن و حزب حاکم عدالت و توسعه و دولت اردوغان، 8 نماینده حزب حاکم که به نزدیکی با جماعت گولن اشتهار داشتند از عضویت در این حزب استعفا دادند.

در پی عملیات مبارزه با فساد مالی و ارتشا که از سوی پلیس و دادستان استانبول در26 آذرماه گذشته آغاز و منجر به دستگیری شماری از منتسبان به دولت ترکیه از جمله برخی از تجار و 3 نفر از فرزندان وزیران سابق کابینه اردوغان شد، مقام های دولتی این کشور از جمله اردوغان از دولت موازی به رهبری فتح الله گولن به عنوان عاملان این عملیات نام بردند.

دولت اردوغان در پی عملیات علیه فساد مالی و ارتشاء، شمار زیادی از هواداران گولن در وزارتخانه ها و نهادهای دولتی و در راس آنها قوه قضاییه و پلیس ترکیه را جابه جا و یا برکنار کرد.

فتح الله گولن رهبر جماعتی موسوم به جماعت نور یا جماعت گولن در ترکیه است که هم اکنون در آمریکا ساکن است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.