«محمد جواد ظریف» و «جان کری» رییسان دستگاههای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا این روزها بیش از هر دیپلمات دیگری در دنیا برای رسیدن به توافق جامع هسته ای بر اساس قاعده برد - برد در تلاشند؛ تلاش هایی که با نزدیک تر شدن به تاریخ 20 جولای (29 تیرماه جاری) هر لحظه رنگ و بوی جدی تری به خود می گیرد.

به گفته یک دیپلمات، گرچه همه اعضای گروه 1+5 برای رسیدن به توافق در تلاش هستند اما آنچه واضح و مسلم بوده، این است که دو طرف اصلی این بازی، تهران - واشنگتن هستند.

به گزارش جماران، این دیپلمات در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا به وین می گوید: هر طرف مذاکره ، خطوط قرمزی برای خود دارد اما برای رسیدن به توافق در تلاشند از آنچه که در واقع خط قرمز آنها محسوب نمی شود، کوتاه بیایند؛ یکی با پذیرفتن محدودیت هایی موقتی دربرنامه هسته ای اش و دیگر با خط بطلان کشیدن بر قوانین وضع شده تحریمی اش.

وی می افزاید: طرفین کار بزرگی را شروع کرده اند؛ ماراتنی که در نهایت می خواهند بدون آنکه از خطوط قرمز خود عدول کرده باشند، برنده آن باشند.

این دیپلمات همچنین می گوید: از همین روست که هر یک از طرف ها فارغ از اظهار نظرهای رسانه ای و سیاسی و بعضا خط و نشان کشیدن ها، پشت میز مذاکره از «ایده ها، راه حل ها و نوآوری های جدید» سخن می رانند.

«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در میانه ماراتن ظریف و کری، اذعان کرد ایران در مذاکرات هسته ای با غرب جدی است.

وی تصریح کرد: کری قصد دارد تا به واشنگتن بازگشته و پیشنهادهایی را به باراک اوباما رییس جمهوری این کشور برای ادامه مسیر ارائه کند.

هنوز درباره این پیشنهادات خبری منتشر نشده است اما به گفته یک دیپلمات ایرانی، ارائه پیشنهادات جدید به شرط منطقی و معقول بودن آن می تواند ایجاد کننده روزنه ای تازه برای طرفین باشد تا بر موضوعات اختلافی فائق آیند.

دیپلمات ها گرچه هنوز قضاوت درباره اینکه آیا طرفین تا 20 جولای (29 تیرماه ) به توافق می رساند، را «زود هنگام » می دانند و می گویند که اختلافات محتوایی عمده باقی مانده است و همچنانکه که دکتر ظریف نیز می گوید «روزهای سخت و سنگینی» بلکه ساعت ها و دقایق دشواری را در پیش دارند اما نشانه هایی دال بر نرسیدن به توافق نیز تاکنون مشاهده نمی شود.

نشست های پی در پی از جمله میان کارشناسان ایران و آمریکا درباره جزئیات، نشانگر عزم راسخ طرفین است. بر اساس اعلام منابع خبری، امروز جان کری پس از یک مصاحبه مطبوعاتی وین را به مقصد قاهره ترک می کند اما معاونان و کارشناسانش همچنان در وین سرگرم مذاکره خواهند بود.

همچنانکه سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرده، کری قرار است پیشنهادات جدیدی را به اوباما ارائه کند؛ پیشنهاداتی که می تواند طرفین را از بن بست کنونی خارج سازد و نشانه هایی از واقع بینی واشنگتن و احترام به حقوق ملت بزرگ ایران باشد.

حالا نه در وین بلکه در تمامی جهان، همه نظاره گر آن هستند که ایران و طرف های مذاکره در 20 جولای «تاریخ ساز» شوند، لحظاتی تاریخی که دیپلمات ها در آن لحظات، معمولا بیش از هر زمان دیگری واقع بینانه تر با یکدیگر مذاکره می کنند و به گفته وزیر امور خارجه ایران، زمان را برای رسیدن به خواسته خود ممکن است نگه دارند. لذا باید دید روز 20جولای چند ساعت خواهد بود؟

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.