گروه بازار پول: هفته‌ای که کارشناسان بازار طلا برایش افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند، با کاهش قابل‌توجه بهای فلز زرد آغاز شد. طلا سودی را که هفته گذشته ظرف سه روز به دست آورده بود، دوشنبه ظرف چند ساعت از دست داد و حتی از قیمت آغاز هفته گذشته نیز پایین‌تر آمد. با این حال هنوز تا پایان هفته راه درازی در پیش است.

طلا در هفته کاری گذشته با رشد 19 دلاری مواجه شد تا بیشتر تحلیلگران بازار فلزات گرانبها از احتمال تقویت بیشتر این کالای سرمایه‌ای در روزهای پیش رو بگویند. با وجود این دوشنبه بازار در ساعات نخست فعالیت، با 33 دلار کاهش روبه‌رو شد. این یعنی صبح دوشنبه (به وقت لندن) طلا تمام ارزشی را که در روزهای آخر هفته گذشته به دست آورده بود، از دست داد. طلا تا لحظه تنظیم این خبر به قیمت 1306 دلار برای هر اونس رسید که دلیل اصلی آن رشد بازارهای سهام و تشدید سودگیری معامله‌گران عنوان شده است. با وجود این، هفته جاری اخبار سیاسی و اقتصادی مهمی دارد که می‌تواند بر جهت‌گیری قیمت طلا اثرگذار شود. در میدان سیاست، تشدید درگیری‌ها در شرق اوکراین و همچنین تشدید حملات «دولت اسلامی» (داعش) در عراق مورد توجه است و همزمان حملات شدید هوایی و زمینی نیروهای تل آویو به غزه دارای اهمیت است. البته بازار ممکن است در صورت نرسیدن اخبار مهم، به همه این بحران‌ها عادت کند. اما در میدان اقتصاد مهم‌ترین خبر هفته، سخنرانی امروز-سه‌شنبه- جنت یلن، رئیس فدرال رزرو در کنگره ایالات‌متحده آمریکا است. اهمیت سخنان او برای بازارهای مالی این است که می‌تواند به روشن شدن سیاست‌های پولی آینده بانک مرکزی آمریکا کمک کند.
به این ترتیب دوشنبه با وجود انتظار بازار برای اعلام مواضع جنت یلن، قیمت طلا با کاهش روبه‌رو شد. یک دلیل این کاهش افزایش خریدها بود؛ اما دلیل دیگر افزایش شاخص بازارهای سهام آسیایی در صبح دوشنبه بود. علت افزایش شاخص‌ها، کاهش نگرانی‌ها درباره بحران مالی بخش بانکداری پرتغال بود که بر منطقه یورو اثر گذاشته بود. با کم شدن احتمال گسترش بحران یک بانک پرتغالی به دیگر بخش‌های این صنعت، امید به ثبات بازارهای اروپایی بیشتر شد تا شاخص‌های آسیایی که پیش از بازارهای اروپا آغاز به کار می‌کنند، واکنش مثبتی نشان دهند و به کاهش قیمت طلا کمک کنند. با این همه به دلیل وجود بحران‌های ژئوپلیتیک، سطح قیمتی طلا همچنان بالا مانده است. اکنون باید منتظر نحوه اثرگذاری سخنرانی رئیس فدرال رزرو بر بازارها بود؛ سخنرانی‌ای که ساعت 18:30 امروز عصر انجام خواهد شد. با قطعی نبودن روند کوتاه‌مدت، اختلاف‌نظر در مورد روندهای طولانی‌مدت نیز بدون تردید پابرجا خواهد بود. همزمان با این انتظار کوتاه‌مدت، می‌توانید جدولی را که «مرکز پژوهش‌های دنیای اقتصاد» برای روند درازمدت تهیه کرده بررسی کنید.
اما انتظار پیش گفته در بازارهای جهانی ارز نیز مشهود بود. روز دوشنبه دلار آمریکا در برابر ین با رشد روبه‌رو شد، اما شاخص این ارز در برابر ارزهای عمده تقریبا دست‌نخورده ماند. این عدم تغییر بیشتر ناشی از انتظار تجار ارز برای سخنرانی جنت یلن در کنگره آمریکا بود. البته دوشنبه انتظار برای سخنرانی ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا نیز قابل‌توجه بود. این سخنرانی ساعت 21:30 به وقت تهران آغاز شد که امکان پوشش دادن اثرات آن بر بازار ممکن نبود. یورو روز دوشنبه با شایعاتی درباره احتمال اتخاذ مواضع جدید از سوی دراگی در برابر دلار حدود 2/0 درصد رشد کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.