هیولای گردوغبار و ریزگردهای عربی بار دیگر از مرزهای غربی کشور وارد شد و هوای استان‌های این منطقه از ایران را آلوده کرد. به دلیل افزایش میزان بارندگی در جنوب کشور عراق برای چندین‌ماه‌ از این ریزگردها خبری نبود، اما با این حال از روز یکشنبه بار دیگر ساکنان شهرها و روستاهای این استان‌های کشور دوباره طعم گردوغبار را در کام خود حس کردند.
البته آنگونه که سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده است از امروز به‌تدریج از غلظت گردوخاک در مناطق غربی کشور کاسته می‌شود، با این حال آن‌گونه که خبرگزاری‌ها از استان‌های مناطق غربی کشور خبر داده‌اند در دوروز گذشته شدت آلاینده‌های ناشی از این گردوغبار به میزان بسیار زیادی در هوا افزایش پیدا کرده بود. در همین رابطه امین‌حسین نقشینه، کارشناس سازمان هواشناسی به خبرآنلاین گفت: «باد و گردوخاکی که از عراق به غرب و جنوب کشور رسیده، نوار غربی را تحت‌تاثیر قرار داده است.» به گفته او سرعت وزش باد در عراق نسبتا شدید خواهد بود: «انتقال این گردوخاک‌ها به غرب ایران موجب کاهش دید افقی و کیفیت هوا در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و بوشهر شده است.»
آلودگی 25برابری در خوزستان
روز دوشنبه آلودگی ذرات گردوغبار در برخی شهرهای خوزستان به 25برابر حد مجاز رسید. میزان استاندارد و مجاز ذرات معلق گردوغبار در هوا 150میکروگرم است، با این حال نشانگرهای سازمان هواشناسی میزان ذرات معلق در هوای شهرستان دزفول را برای روز گذشته سه‌هزارو656 یعنی 25برابر حد مجاز ثبت کرده‌اند. شهریار عسگری، مسوول اطلاع‌رسانی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان درباره وضعیت این آلاینده‌ها در دیگر شهرهای خوزستان به مهر گفت: «میزان وجود ذرات گردوغبار در شهر دزفول سه هزار و 656، مسجدسلیمان دوهزارو100، ماهشهر یک‌هزارو695، شادگان یک‌هزارو241 و در شهر اهواز نیز یک‌هزار‌و200 میکروگرم بر متر مربع ثبت شده است. » این در حالی است که این میزان آلایندگی موجود در هوا بعلاوه دمای بسیار زیاد هوا در شهرهای خوزستان شرایط را برای اعلام تعطیلی ادارات دولتی در شهر فراهم کرده بود اما با این حال روز گذشته همه کارکنان ادارات دولتی و خصوصی در هوای آلوده خوزستان در محل کار خود حاضر شدند. شدت آلایندگی ناشی از گردوغبار در هوا به میزانی بالا بود که تعدادی از پروازهای فرودگاه شهر اهواز به دلیل کاهش میدان دید لغو شد. یکی از پروازهایی که به همین دلیل انجام نشد پرواز اعضای تیم فوتبال فولادخوزستان به تهران بود که به دلیل گردوخاک و بدی هوا لغو و به وقت دیگری موکول شد. سرپرست تیم فوتبال فولاد خوزستان در همین رابطه به ایرنا گفت: «به دلیل گردوخاک پس از انتظاری دوساعته در فرودگاه اهواز اعلام شد که این پرواز صورت نخواهد گرفت.» همچنین مرکز دیده‌بانی اداره کل هواشناسی خوزستان درباره میزان دید در نقاط مختلف خوزستان اعلام کرد: «میزان دید در اهواز در روز دوشنبه 800متر است که این رقم در مناطق مختلف استان متغیر است. شوشتر با 200متر و مسجدسلیمان با سه‌هزارمتر بیشترین و کمترین میزان دید را دارند. همچنین دید افقی در آبادان صبح امروز 400متر بود و تا ظهر به هزارو500متر رسید.» براساس گفته‌های لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان به دلیل ورود توده گردوغبار از مرزهای غربی به استان خوزستان، شرایط هوا در استان خوزستان به وضعیت بحرانی رسید. لاهیجان‌زاده در رابطه با این موضوع اعلام کرد: ساعت دوبامداد دوشنبه 23تیر با ورود توده گردوغبار از مرزهای غربی به استان خوزستان، شرایط هوا در استان خوزستان به وضعیت بحرانی رسید. وی ادامه داد: میزان این آلودگی در برخی از شهرهای استان از جمله دزفول، اندیمشک، شوش و اهواز بالاتر از حد مجاز بود و این امر باعث افزایش ریزگرد‌ها و کاهش دید شده است. لاهیجان‌زاده افزود: نقشه‌های ماهواره‌ای کانون گردوغبار را غرب و شمال‌غرب نشان می‌دهد و مسیر آن به سمت عربستان است. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان اعلام کرد طبق اعلام هواشناسی تا روز سه‌شنبه از غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد.
تعطیلی ادارات در شهرهای ایلام
همین ریزگردهای عربی در استان همسایه خوزستان و ایلام منجر به تعطیلی ادارات دولتی برخی شهرها شد. بر این اساس به دلیل هجوم ریزگردها دوشنبه 23 تیر، ادارات دولتی در شهرستان‌های مهران و دهلران تعطیل شد. توده گردوغبار در شهرستان‌های مرزی ایلام از عصر روز یکشنبه آغاز شد و به‌طور ناگهانی آسمان ایلام را درنوردید و افق دید را به حداقل رساند. بر اساس گزارش ستاد بحران این استان روز دوشنبه همه دستگاه‌های اداری مهران به استثنای مراکز خدمات‌رسان و پایانه و بازارچه مرزی و تمام ادارات شهرستان دهلران تعطیل و ادارات و مراکز دولتی شهرستان ایلام هم کار خود را با یک‌ساعت تاخیر آغاز کردند. «مهر» هم از شهر دهلران گزارش داده است گردوغبار در کنار گرمای 50درجه در شهرستان دهلران مشکلات بسیاری را برای مردم به وجود آورد. در این گزارش آمده است میزان گردوغبار شامگاه روز یکشنبه به میزانی در شهرستان دهلران زیاد شد که خیابان‌های آن خالی و تمام مغازه‌ها تعطیل شدند. فرماندار دهلران در گفت‌وگو با مهر در همین‌ رابطه عنوان کرد: «متاسفانه سال‌هاست مشکل گردوغبار بیشتر مناطق استان ایلام را در برگرفته است و همین امر باعث شده مشکلات فراوانی برای سلامت مردم، محیط‌زیست و منابع طبیعی به وجود بیاید. البته خوشبختانه تاکنون گزارشی دال بر بستری‌شدن شهروندان به ستاد بحران اعلام نشده است. انتظار می‌رود مسوولان و کارشناسان برای بررسی ابعاد و مقابله با این معضل راهکاری علمی ارایه دهند. با توجه به حساسیت موضوع ستاد بحران شهرستان آماده‌باش است و در این‌باره توصیه‌های لازم به مراکز بهداشتی داده شده است.»
کرمانشاه در گردوغبار
گردوغبار در سال‌های گذشته علاوه بر آسیب به سلامتی انسان‌ها، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست و طبیعت نیز وارد کرده است، استان کرمانشاه به دلیل موقعیت مرزی و همسایگی با کشور عراق همیشه در معرض این پدیده بوده است، بخش‌های غربی این استان از دست موج جدید گردوغبار تابستانی در امان نماند. به گزارش مهر سال گذشته با اعلام شیوع بیماری در درختان بلوط کوه‌های زاگرس، که ناشی از پدیده گردوغبار بود بخش دیگری از اثرات این بحران زیست‌محیطی مشخص شد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در گفت‌وگو با مهر در همین رابطه اظهار کرد: «بیماری خشکیدگی و زوال درختان بلوط کوه‌های زاگرس نتیجه تداوم گردوغبار و ذرات معلق در آسمان است.» حسین سلیمانی تاکید کرد: «این ذرات معلق در هوا به علت وزن بسیار کم و نیز خاصیت ویژه‌ای که دارند روی برگ درختان به‌ویژه درخت بلوط رسوب می‌کنند و به علت بافت خاص کرکی‌بودن برگ بلوط، باعث انسداد مسیرهای تنفسی این درخت می‌شوند و ضعف و مرگ تدریجی آن را رقم می‌زنند.»

منبع: شرق

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.