به نظر می رسد رویکرد جدید انگلیسی ها به ایران در اعتماد به رییس جمهور جدید این کشور یعنی دکتر حسن روحانی استوار شده است.

گزارش جدید پارلمان انگلیس در مورد روابط با جمهوری اسلامی ایران می گوید باید به رییس جمهور روحانی اعتماد کرد و مبنای قضاوت و همکاری با او را بر اعمال او گذاشت نه حرف هایی که می زند.

جدیدترین گزارش کمیته روابط خارجی مجلس عوام اعتراف می کند که رییس جمهور روحانی به طور آگاهانه و هوشمندانه در راه رسیدن به یک توافق پایدار با قدرت های جهانی موسوم به پنج به اضافه یک در حل جامع مسایل هسته ای ایران جدی است.

سرریچارد اتاوای رییس کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس معتقد است برای اطمینان از نیات ایران، سازمان بین المللی انرژی اتمی باید حق نظارت از پیش اعلام شده و یا سرزده از همه تاسیسات هسته ای این کشور را داشته باشد، اما این گزارش در جای دیگر می گوید رییس جمهور روحانی یکی از عوامل حکومت جمهوری اسلامی است که قدرت و اعتبار زیادی در مجموعه حاکم بر ایران را دارد، محبوبیت وی به خاطر رای های روشن و پاکی است که مردم ایران به او داده اند و باعث برداشته شدن تحریم ها علیه این کشور شده است.

این گزارش از دکتر روحانی بعنوان شخصی که بیشتر عمل گرا است تا اصلاح طلب، خواستار اعتماد به وی شده و اعلام کرده است مبنای کار با او باید براساس رفتار وی باشد نه گفتار.

نکته حایز اهمیت در این گزارش اعتراف به این نکته است که توافق آتی بر سر برنامه اتمی ایران باید حق غنی سازی این کشور را به رسمیت بشناسد. با این حال این گزارش خواستار محدودیت برای میزان غنی سازی ایران شده است و همچنین از فرصتی شش ماهه برای کنترل هرچه بیشتر میزان غنی سازی برای اطمینان از عدم حرکت ایران به سوی تولید بمب اتمی نیز سخن رانده است.

کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس همچنین از بازگشایی سفارت لندن در تهران نیز استقبال کرده است. این گزارش اعتراف کرده است که بسته شدن سفارت های دوکشور باعث شده است که لندن از درک متقابل و دست اول ایرانی ها عقب بماند. این گزراش همچنین از آنچه عدم حضور کافی انگلیس در صحنه سیاسی ایران و سکوت طولانی این کشور در قبال تهران انتقاد کرده و اطلاعات لندن در مورد این کشور را در چارچوب اخباری دانسته که کشورهایی که توانسته اند اعتماد ایران را جلب کرده و با این کشور رابطه خوبی برقرار نمایند به لندن می رسانند.

این گزارش ایجاد رابطه های شخصی با تهران را در تشکیل ارتباط سیاسی مستمر و سازنده ضروری دانسته است.

منبع: راشاتودی

ترجمه: شفقنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.