روز دوشنبه ساکنان یکی از شهرها در شمال عراق 12 جنازه را کشف کردند که با شلیک گلوله اعدام شده بودند. با در گرفتن جنگ بین گروه های شورشی سنی، ممکن است اتحادی که موفق به تصاحب بخش های شمالی و غربی عراق شده است از هم گسسته شود.

به گزارش جماران، شفقنا به نقل از رویترز نوشت: این رخداد نشان از شدت گرفتن جنگ داخلی بین "دولت اسلامی" و دیگر گروه های سنی همچون هواداران "صدام حسین" دیکتاتور سابق دارد، گروه هایی که طی ماه گذشته به خاطر نفرت مشترک از دولت شیعی عراق به حمایت از داعش برخاستند.

پلیس شهر "مقدادیه" در 80 کیلومتری شمال شرق پایتخت عراق گفت که ساکنان شهر "سعدیه" در نزدیکی مقدادیه، پس از درگیری شبانه بین نظامیان داعش و "ارتش نقشبندی" که گروه تحت رهبری متحدان صدام است، روز دوشنبه 12 جنازه پیدا کرده اند.

پس از آنکه "دولت اسلامی" در شهرهای عراق تاخت و تاز کرد و رهبر خود را خلیفه همه مسلمانان خواند، نشانه های در حال رشدی از درگیری داعش با دیگر گروه های سنی به چشم خورده است. این گروه ها، گروه هایی هستند که الزاما دیدگاه مشترکی با داعش در مورد نقض مرزهای عراق یا تفسیر سختگیرانه آن از اسلام ندارند.

واشنگتن، که در حملات خود علیه القاعده طی سالهای 2006-2007 از دیگر نظامیان سنی بهره گرفته بود، امیدوار است که دیگر سنی ها بار دیگر علیه "دولت اسلامی" بشورند و بتوانند به سهمی از قدرت در دولت دست یابند.

"سعدیه" که اکثر ساکنان آن سنی هستند، روز 10 ژوئن به چنگ نظامیان "دولت اسلامی" افتاد، یعنی همان روزی که شهر موصل به تسلط شورشی ها درآمد. این شهر در استان دیاله قرار دارد که استانی عمدتا روستایی است و زمین های شاداب و پرآب آن، سرپناه گروه های مسلحی بوده است که از حضور بیگانگان منزجر هستند.

اهالی سعدیه می گویند این شهر یکی از سنگرهای نظامیان "ارتش نقشبندی" است که وقتی "دولت اسلامی" بر منطقه تسلط یافت از آن حمایت کردند، اما مدتی بعد با آن درگیر شده اند.

یک پزشک در مرده شور خانه "بعقوبه" که محل نگهداری جنازه ها است، گفت که روی سینه و سر تمام این مردان جای گلوله است، اگرچه اثری از شکنجه وجود ندارد. او گفت که این افراد کمتر از 24 ساعت پیش جان داده اند.

کسانی که این جنازه ها را پیدا کرده اند، می گویند که این افراد نظامیان نقشبندی 20 الی 40 ساله بوده اند، و "دولت اسلامی" را عامل این کشتار اعدام گونه می دانند. ساکنان سعدیه اجساد را به پلیس مقدادیه تحویل دادند، به این دلیل که نیروهای پلیس شهر خودشان روز 10 ژوئن و همزمان با حضور شورشی ها فرار کرده اند.

به گزارش شفقنا به نقل از رویترز، درگیری داخلی بین شورشیان سنی ممکن است تلاش آنها برای تصرف بغداد، و نیز امیدهایشان را برای تحکیم سلطه در مناطقی که زیر پرچم سیاه "دولت اسلامی" به دست آورده اند، به فنا دهد.

اگرچه "دولت اسلامی" که در آغاز با عنوان "دولت اسلامی عراق و شام (داعش)" شناخته می شد، حمله ی ماه گذشته را هدایت کرد، اما به حمایت دیگر سنی هایی متکی بود که مایل به حذف نیروهای وفادار به دولت مالکی بودند.

"ارتش نقشبندی" یکی از متحدان کلیدی داعش بود، که گمان می رود تحت رهبری "عزت ابراهیم الدوری" معاون سابق صدام است.منبع: رویترز

ترجمه: شفقنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.