حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب با قوت گفته است جمعیت باید افزایش یابد گفت: اگر مسأله افزایش جمعیت را با برنامه‌ریزی دقیق ادامه دهیم حداقل پنج سال دیگر نتیجه لازم را کسب می‌کنیم زیرا هنوز ذهنیت‌ها تغییر نیافته‌اند.

به گزارش جماران به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید عصر امروز در جمع رئیس و مدیران دانشگاه علوم پزشکی استان قم با بیان اینکه ضروری است کمک بیشتری به پزشکان متخصص صورت بگیرد اظهار کرد: این امر سبب می‌شود توقعات آنها هم برآورده شده و به این ترتیب شاهد ریشه‌کن شدن مسئله زیرمیزی باشیم.

او افزود: طبق اخباری که به ما از گوشه و کنار رسیده اینکه طرح تحول سلامت طرحی بزرگ و موفق بوده است؛ امیدواریم این طرح ادامه یابد و به جایی نرسد که متوقف شود و گسترش آن هم در سراسر کشور باشد؛ به دلیل اخلاص نیتی که در اجرای طرح وجود داشته موفقیت‌هایی به دست آمده و این امر باید ادامه یابد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه نسبت به روستاها باید ارفاق بیشتری صورت بگیرد گفت: امیدواریم مسائل دارویی بیماران هم حل شود و علاوه بر این بیمه ارزش بیشتری بیابد تا همه پزشکان بیمه‌ها را قبول کنند و ارزش دفترچه بیمه به اندازه پول نقد باشد.

این مرجع تقلید ادامه داد: کیفیت داروهای داخلی هم باید افزایش یابد و علاوه بر این پزشکان هم افتخار نکنند که داروی خارجی تجویز کنند؛ در زمینه تعداد تخت‌های بیمارستانی هم نیازمند ارتقا این مسأله هستیم.

او در مورد فرهنگ فرزندآوری بیشتر عنوان داشت: اخیراً خبری شنیدم مبنی بر اینکه دستور داده شده تا چهار سال دیگر جلوگیری از بارداری همچنان ادامه یابد و گفته شده که کنترل جمعیت با بخشنامه وزارت بهداشت تا سال 96 ادامه یابد و می‌خواهم بدانم که این مسأله تا چه حد واقعیت دارد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب با قوت گفته است جمعیت باید افزایش یابد گفت: اگر مسأله افزایش جمعیت را با برنامه‌ریزی دقیق ادامه دهیم حداقل پنج سال دیگر نتیجه لازم را کسب می‌کنیم زیرا هنوز ذهنیت‌ها تغییر نیافته‌اند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: سلامت حرف اول را در کشور می‌زند؛ دعاهایی در ایام هفته داریم که انسان در آنها از خداوند سلامت جسم را در خواست کند تا به وسیله آن به اطاعت پروردگار بپردازد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما فتوا به حرمت دخانیات داده‌ایم عنوان داشت: این فتوا سبب شده استعمال دخانیات به ضدارزش تبدیل شود؛ وزارت بهداشت هم باید تمام تلاش خود را برای کاهش مصرف مواد دخانیات به کار بگیرد زیرا بیماری‌های فراوانی از این طریق گریان جامعه را می‌گیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر لزوم ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی گفت: این امر باید هر چه سریع‌تر انجام شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه قم امتیازات ویژه‌ای دارد که هیچ شهر دیگری واجد آنها نیست تصریح کرد: بزرگ‌ترین حوزه علمیه جهان اسلام در قم مستقر است و حرم حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران هم سالانه میلیون‌ها نفر زائر را به قم می‌کشانند که باید امکانات بهداشتی قم هم متناسب با آنها باشد.

او افزود: در مورد کمک خیرین برای ساخت مراکز آموزشی در حوزه بهداشت و درمان هم توصیه‌هایی هم خواهم داشت تا عقب‌ماندگی‌های قم از این نظر جبران شوند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.