یک جامعه شناس تاکید کرد که سیاست‌های عجولانه در راستای افزایش نرخ جمعیت، نتیجه معکوس خواهد داشت.

به گزارش جماران، دکتر امیرمحمود حریرچی در گفت‌وگو با خبرنگار «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ با اشاره مصوبه روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی درباره تصویب کلیات ماده یک طرح افزایش نرخ باروری و پیش بینی مجازات حبس برای اقدامات جراحی پیشگیری از بارداری (وازکتومی و توبکتومی)، گفت: این مصوبه مجلس نتیجه معکوس خواهد داشت، چرا که سیاست‌های عجولانه در راستای افزایش جمعیت چند ره‌آورد خواهد داشت که بدترین آنها می‌تواند ضررهایی را متوجه زنان کند.

وی با بیان اینکه وقتی فردی بچه نخواهد قطعا او را نگه نخواهد داشت، گفت: آمارها نشان می‌دهد که پنج درصد از سقط جنین‌ها در شرایط غیر بهداشتی رخ می‌دهد و 15 الی 20 درصد سقط جنین‌ها به معلولیت زنان و سقط ناقص نیز موجب معلولیت کودکان می‌شود.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه وازکتومی یا توبکتومی یک موضوع شخصی است، گفت: ممنوعیت این طرح در کشور علاوه بر زیر زمینی شدن این مسائل، سبب می‌شود که برخی از افراد متمول به خارج از کشور سفر کنند؛ چرا که این موضوع برایشان جنبه حیاتی دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه مسئولان امر تصور می‌کنند که سیاست‌های تشویقی گذشته همچون برخی شعارها مثل دوبچه کافی است و اولاد کمتر زندگی بهتر سبب کاهش نرخ رشد جمعیت شده است، افزود: عدم گرایش خانواده‌ها به فرزندآوری نتیجه یک ارتقای فرهنگی،‌ مالی و اجتماعی خانواده‌هاست و تبلیغ‌های مقطعی به مانند تبلیغات تلویزیونی تنها سبب ایجاد یک رفتار موقت شده و در دراز مدت جواب نمی‌دهد.

این استاد دانشگاه با اشاره به هزینه‌های سرسام آور نگهداری کودکان گفت: کاهش نرخ جمعیت مشکل کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز هست، اما آنها به جای سیاست‌های تنبیهی، سیاست‌های تشویقی برای خانواده‌ها در نظر می‌گیرند به گونه‌ای که در برخی از کشورها علاوه بر رایگان بودن هزینه‌های بهداشت و درمان، برای کودکان تا سن 15 سالگی شاهد آن هستیم که دولت ماهانه مبالغی را به عنوان تشویقی به حساب مادران واریز می‌کند و بهتر است مجلس به جای تصویب مصوباتی که تنها به زیرزمینی شدن این مسئله می‌پردازد، بیاید و مسئله عدم اجرای قانون مرخصی 9 ماهه زایمان را پیگیری کند.

حریرچی با بیان اینکه سقط جنین زیرزمینی شده است و قطعا با این مصوبه وازکتومی و توبکتومی نیز زیرزمینی خواهد شد، گفت: زیرزمینی شدن مسائل تنها به بدتر شدن مسئله کمک می‌کند و جالب است که چرا مجلس به جای تشویق، تنبیه را در نظر گرفته است.

وی با طرح این سوال که چرا مجلس عدم اجرای مرخصی 9 ماهه زایمان را پیگیری نمی‌کند گفت: ایجاد این ممنوعیت تنها سبب می‌شود که مردم به مراکز زیر زمینی غیربهداشتی روی بیاورند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.