علی جعفری، مدیرمسئول «موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری» علت تاخیر در انتشار مجموعه آثار علامه را خصوصی بودن موسسه و بودجه محدود آن می‌داند و می‌گوید که این موسسه از کمک‌های نهادهای فرهنگی دولت بی‌بهره است. گفت‌وگو با فرزند شادروان محمدتقی جعفری را به بهانه چاپ آثاری از آن مرحوم می‌خوانید.

به‌تازگی مجلدات سوم و پنجم از مجموعه آثار زنده‌یاد محمدتقی جعفری به ترتیب با عناوین «بررسی افکار دیوید هیوم و برتراند راسل» و «حقوق جهانی بشر و کاوش‌های فقهی» با تدوین عبدالله نصری دانشیار گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و از شاگردان علامه جعفری، از سوی «موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری» روانه بازار اندیشه شده‌اند.

به بهانه انتشار این آثار با علی جعفری یگانه، مدیر مسئول «موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری» و فرزند زنده‌یاد محمدتقی جعفری گفت وگو کرده‌ایم.

16 سال از زمان درگذشت علامه جعفری می‌گذرد. چرا مجموعه آثار ایشان، بسیار دیر و با شمارگان محدود منتشر می‌شود؟

شما نخستین کسی هستید که از من درباره تاخیر بسیار در انتشار مجموعه آثار علامه می‌پرسید. موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری، یک موسسه خصوصی است که با حمایت و تلاش خانواده آن مرحوم مشغول به فعالیت است. به همین دلیل بودجه موسسه بسیار محدود و ناچیز است و ناچاریم دست به عصا راه برویم. اگر از سوی نهادی حمایت می‌شدیم، انتشار مجموعه آثار تا این زمان به تاخیر نمی‌افتاد.

ـ انتشارات صدرا که کتاب‌های استاد شهید مرتضی مطهری را منتشر می‌کند نیز یک موسسه خصوصی است، اما از کمک‌های مستقیم و غیر مستقیم نهادهای فرهنگی بهره می‌برد. چرا شما از این کمک‌ها بی‌بهره‌اید؟

من ارتباطی بین این دو مسئله نمی‌بینم و به طور کل اشتباه است که این دو متفکر بزرگ را که خدمات بیشماری به اسلام و ایران کرده‌اند، باهم مقایسه کنیم. شاید این جریان به دلیل ویژگی‌های مکتوبات این دو متفکر بزرگ باشد. استاد مطهری دغدغه کل جامعه را داشت و آثارش را برای طیف وسیعی از مخاطبان ــ با هر میزان سواد و دانش ــ می‌نوشت. علامه جعفری نیز هرچند که دغدغه کل جامعه را داشت، اما آثارش تخصصی‌ است و تنها طیف آکادمیک می‌توانند از آن بهره ببرند.

ـ اکنون موسسه چه مجلداتی از مجموعه آثار علامه را در نوبت نشر دارد؟
جلد چهارم از مجموعه آثار علامه که در حوزه «معرفت‌شناسی» است، تا هفته آینده زیر چاپ می‌رود. جلد ششم نیز با عنوان «چهار شاعر» حداکثر تا دو ماه آینده آماده می‌شود.

ـ اثری از علامه وجود دارد که تاکنون در هیچ قالبی منتشر نشده باشد؟
بله. اکنون اعضای هیئت علمی موسسه مشغول بررسی این آثار هستند و نمی‌توانم تا تمام شدن کار آن‌ها نام این آثار را ببرم.

«بررسی افکار دیوید هیوم و برتراند راسل» و «حقوق جهانی بشر و کاوش‌های فقهی» به ترتیب با 572 و 694 صفحه و هرکدام با شمارگان 500 نسخه به بهای 35 هزار تومان، اواخر ماه گذشته (خرداد 1393) از سوی موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری روانه بازار نشر شد.

همچنین این موسسه به تازگی دومین انتشار کتاب «کاوش‌های فقهی» و چهارمین انتشار «حرکت و تحول از دیدگاه قرآن» هر دو از تالیفات مشهور علامه جعفری را با شمارگان 500 نسخه منتشر کرده است.

شایان ذکر است که جلد نخست مجموعه آثار علامه «عرفان اسلامی» نام دارد و جلد دوم آن با عنوان «تکاپوی اندیشه‌ها» شامل گفت‌وگوهای شخصیت‌های خارجی با علامه جعفری از سال 1340 تا سال 1377 (زمان وفات علامه) می‌شود.


منبع: ایبنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.