ما در مجلس ششم شاهد بودیم که ریاست آقای کروبی عملا نتوانست باعث قدرت اصلاح طلبان و مجلس ششم شود و تمام مصوباتی که در راستای دموکراسی و جامعه ی مدنی بود، توسط شورای نگهبان وتو شد.

به گزارش جماران، مژان فدایی در سلام نو نوشت: هر جریان سیاسی در هر ظرف زمان، با توجه به موقعیت سیاسی جهت‌گیری‌های خود را تنظیم می‌کند. در دوران اصلاحات هم یک طیف خاص از منسوبین به جریان اصلاحات بودند که جهت‌گیری تندی را در خصوص آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اتخاذ کرده بودند. در نقد و بررسی این مساله بحثهای فراوانی تاکنون صورت گرفته است. اخیرا هم محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در یک برنامه تلویزیونی گفته که «اگر در کارنامه اصلاح طلبان به یک نمره منفی برخورد کنیم، یکی از این نقاط این است که آن ها به شخصیت ممتاز هاشمی به درستی عمل نکردند و با ایشان به شایستگی رفتار نکردند. من این موضوع را به عنوان یک اشتباه استراتژیک و بزرگ اصلاح طلبان می دانم که البته بعدها خودشان در جهت اصلاح این اشتباه قدم برداشتند.» در همین رابطه سلام نو گفتگویی با صادق زیباکلام انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

این تحلیلگر مسائل سیاسی در این خصوص گفت: آقای نوبخت یک مقدار دیر به این موضوع پی برده‌اند. خود بنده در همان سال‌ها هم از برخورد نامناسب برخی صلاح طلبان با آقای هاشمی گفته بودم. برخورد بعضی از اصلاح طلبان مانند آقای عباس عبدی، اکبر گنجی و بسیاری دیگر در آن مقطع، به هیچ وجه اصولی و درست نبود. جدا از این که از نظر اخلاقی هم آن شیوه ی تخریبی که بعضی از تندروهای نزدیک به جریان دوم خرداد علیه آقای هاشمی در پیش گرفته بودند و اتهاماتی که به ایشان وارد می کردند صحیح نبود. کارشان حتی از نظر منطق سیاسی هم درست نبود. در واقع تضعیف آقای هاشمی به ضرر اصلاح طلبان بود.

وی در ادامه به سلام نو گفت: همچنین دیدیم آن طوری که آقای هاشمی را زدند، جریان دوم خرداد یک حامی مهم خود را از دست داد. ما در مجلس ششم شاهد بودیم که ریاست آقای کروبی عملا نتوانست باعث قدرت اصلاح طلبان و مجلس ششم شود و تمام مصوباتی که در راستای دموکراسی و جامعه ی مدنی بود، توسط شورای نگهبان وتو شد.

صادق زیباکلام تصریح کرد: در واقع آنچه که آقای نوبخت می گویند درست است. اما عرض من این است که این مباحث 13 سال قبل هم مطرح شده بود که توجه کافی به آن نشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه طرح این موضوع در این مقطع از جانب آقای نوبخت هیچ ضرورتی ندارد و هیچ کمکی به پیش برد اهداف آقای روحانی نمی کند، گفت: اکنون نه مسئله رویارویی اصلاح طلبان با دولت آقای روحانی مطرح است و نه مسئله ی رویارویی اصلاح طلبان با آقای هاشمی.

وی در پایان به سلام نو گفت: طرح چنین موضوعی نه ضرورتی دارد و نه به مصلحت است. مگر آن که بگوییم ایشان در صدد شاد کردن اصولگرایان هستند و شاید بخواهند گوشه چشمی به اصولگرایان نشان داده باشند. در غیر این صورت بازگو کردن این موضوع در شرایط امروز هیچ ضرورتی ندارد

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.