به دنبال اعلام نتایج کارگروه بررسی بحران در زمینه طوفان پایتخت، استاندار تهران ضمن توبیخ سه تن از مدیران استانی و شهری دستورات لازم نسبت به اطلاع به وزیر راه و شهرسازی برای ایجاد امکان تجهیز سازمان هواشناسی، اطلاع رسانی محتوای آن به مردم و جبران خسارت حادثه دیدگان و جانباختگان با هماهنگی شهرداری تهران را صادر کرد.

به گزارش جماران به نقل از مهر، در پی دستور سید حسین هاشمی استاندار تهران مبنی بر بررسی جوانب طوفان تهران و قصور احتمالی دستگاه‌های ذیربط، کارگروهی متشکل از خبرگان و مسئولین مستقیم مربوطه به بررسی این موضوع پرداختند که نتایج کارگروه بررسی بحران امروز اعلام شد.

این کارگروه متشکل از کریمی معاون عمرانی استاندار تهران، احمدی گیوی رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اکبرپور معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور، میرزایی معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی و کمالی مشاور وزارت راه در امور هواشناسی گزارش خود را در سه بخش مشخصات طوفان، امکان پیش بینی و عملکرد هواشناسی و اداره کل بحران و پیشنهادات برای آینده ارایه کرده است.

این گزارش در بخش نخست خود از طوفانی در ساعت 17:30 با سرعتی معادل 118 کیلومتر بر ساعت و به صورت محلی و همرفتی شدید در منطقه حدفاصل ساوه، قم، تهران خبر داده که منجر به ایجاد بادهای افقی قوی و با تغییرات تندی و بسیار زیاد در منطقه شده است.

قصوری از سوی مدیرکل هواشناسی استان در حوزه پیش بینی رخ نداده است

اعضای کمیته با توجه به بررسی اسناد، نکات کارشنایی و اینکه حادثه مذکور از ابتدای راه‌اندازی هواشناسی یعنی در نیم قرن گذشته کشور بی سابقه بوده است، درباره پیش بینی‌پذیری این طوفان معتقدند که امکان پیش‌بینی طوفان با امکانات و شرایط موجود میسر نبوده و از سوی سازمان هواشناسی بویژه مدیرکل هواشناسی استان در حوزه پیش بینی قصوری رخ نداده است.

همچنین درباره سوابق این طوفان در کشورهای دیگر جهان و امکان پیش بینی آن نیز اشاره شده است که این سامانه در اغلب نقاط جهان از جمله کشورهای پیشرفته نظیر طوفان‎‌های اخیر آلمان، مسکو، اوکلاهما و فلوریدا اتفاق افتاده و پیش‌بینی های صادر شده در رابطه با این طوفان‌ها، با اتفاق واقع شده متفاوت بوده است که غیرقابل پیش‌بنی بودن این سامانه‌ها را با توجه به امکانات و تجهیزات پیشرفته این کشورها نشان می‌دهد.

مدیریت بحران استان اقدامات لازم را به موقع انجام داده است

این گزارش می‌افزاید با توجه به مستندات مبنی بر اعلام وضعیت جوی توسط اداره کل مدیریت بحران استان اقدامات لازم با امکانات موجود به موقع صورت پذیرفته و نیز لازم است که با راه‌اندازی سامانه اطلاع رسانی سریع و گزارش مردمی در بحرانهای بعدی موثرتر عمل کرد.

این گزارش در حوزه آموزشهای شهروندی و امدادرسانی‌های شهروندی به ضرورت توجه ویژه به آموزشهای عمومی از طریق رسانه، جراید، آموزش و پرورش و به ویژه سیما بواسطه خود امدادی و آمادگی مقابل مخاطرات طبیعی اشاره کرده و بر برنامه‌ریزی دقیق و مدون برای رفع این موضوع با همکاری دستگاه های تخصصی و حوزه امداد و نجات تاکید ویژه دارد.

اعضای کمیته در بخش دیگری از گزارش خود در راستای اقدامات پیشگیرانه و پرهیز از حوادث مشابه پیشنهاداتی برای قرار گرفتن در اولویت برنامه‌های آتی نیز ارائه کردند.

ضرورت تجهیز سازمان هواشناسی کشور مطابق با استانداردهای بین المللی

هماهنگی و ارتقای سطح ورود مسئولین و نیروهای واکنش سریع، آموزش در کنار ارتقای تجهیزات و امکانات لازم در سازمانهای مربوطه، اصلاح ساختار سازمانی حوزه مدیریت بحران و دستگاههای درگیر در پایتخت، تقویت امکانات و سامانه‌های ارتباطی اداره کل مدیریت بحران استان و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، نظارت پیوسته و دقیق بر اجرای آئین نامه ها و زیرساخت های شهری، ارتقای سطح استانداردهای کمی و کیفی موجود، ضرورت توجه به تأمین منابع اعتباری به منظور افزایش تجهیزات، امکانات سازمان هواشناسی کشور مطابق با استانداردها بین المللی و سطح علمی روز دنیا و.... مجموعه پیشنهادات اعضای این کمیته به استاندار تهران است.

به دنبال این گزارش استاندار تهران در پی نوشتی ضمن توبیخ مدیران کل هواشناسی و بحران استان تهران و اعلام به شهردار تهران برای توبیخ رئیس بحران شهر تهران، دستورات لازم نسبت به اطلاع به وزیر راه و شهرسازی برای ایجاد امکان تجهیز سازمان هواشناسی، اطلاع رسانی محتوای آن به مردم و جبران خسارت حادثه دیدگان و جانباختگان با هماهنگی شهرداری تهران را صادر کرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.