زلزله ای با بزرگی 4.1 در مقیاس امواج درونی زمین، بامداد امروز شهر بم را لرزاند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت 4 و 59 دقیقه و 41 ثانیه بامداد چهارشنبه 28 خرداد رخداد این زلزله را ثبت کردند.

کانون زلزله بامداد امروز بم آنقدر به شهر نزدیک بود که بسیاری از مردم بم را از خواب بیدار و بعضا نگران کرد.

دکتر مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان این که زلزله بامداد امروز که اتفاقا از نظر زمانی تقریبا در همان زمانی رخ داد که زلزله 5 دیماه 1382 اتفاق افتاد (5:26 صبح) اظهار داشت: به احتمال قوی گسل مسبب زلزله امروز هم همان گسل بم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: چون گسل بم شیبی به سمت غرب دارد، بنابراین علی رغم اینکه افتگاه گسلی بم در شرق شهر بم و بین بم و بروات واقع است (افراز بورا یا افراز بروات) ولی عملا کل گستره شهری شهر بم بر روی صفحه مایل به سوی غرب این گسل قرار گرفته است؛ بنابراین هرگاه این گسل به ویژه قطعه میانی آن که در دی ماه 82 فعال شد، فعال شود همین شدت زیاد در بم حس خواهد شد و البته کانون زلزله هم بسیار به بم نزدیک خواهد بود.

زارع در عین حال تصریح کرد: طی 10 سال و اندی که از زلزله مرگبار بم می گذرد 56 زمین لرزه کوچک تا متوسط (با بزرگی بین 4 تا 5 و کمتر از 6) در این پهنه ثبت شده که برخی از آنها پس‌لرزه‌های زلزله 82 بم بوده اند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.