رییس کانون سراسری انبوه‌سازان استان تهران گفت: ارائه وام خرید مسکن به میزان 50 درصد قیمت یک واحد مسکونی بازپرداخت بالایی دارد لذا بهتر است با ارائه وام به سازندگان، ساخت و ساز تقویت شود.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، ایرج رهبر اظهار کرد:‌ به طور کلی دولت تمایلی به تامین اعتبار وام بانک‌ها ندارد چون میزان بازپرداخت این وام‌ها زیاد است.

وی تاکید کرد: دولت باید به دنبال طرح‌هایی باشد که سازنده‌ها را تقویت کند و با تخصیص وام به سازندگان می‌تواند آن‌ها به سمت ساخت هر چه بیشتر سوق دهد.

رهبر خاطر نشان کرد: خریداران این بخش زمانی به سمت بازار هجوم می‌آورند که بازار در حال حرکت کردن است که این مساله خود بار منفی در بازار به دنبال دارد و باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان استان تهران افزود: بدین ترتیب فروشنده‌ها هم وقتی مشاهده می‌کنند که بازار به سمت حرکت کردن پیش می‌رود ترجیح می‌دهند واحدهای خود را نفروشند به این امید که در آینده بتوانند با قیمت‌های بالاتری به فروش برسانند.

وی افزود: بازار در حال حاضر در رکود به سر می‌برد و پیش‌بینی می‌شود این وضعیت طی دو - سه ماه آینده ادامه داشته باشد.

کارشناسان معتقدند تامین 50 درصدی ارزش یک واحد مسکونی به صورت وام می‌تواند به قدرت خرید مردم کمک ویژه کند اما آثار و پیامدهایی را در جامعه بوجو می آورد که باید مدنظر قرار داد.

برخی معتقدند مطرح شدن این طرح‌ها در جامعه حتی قبل از اجرای آن می‌تواند ایجاد تورم کند چراکه مطرح شدن این طرح‌ها بار روانی را در جامعه ایجاد می کند که باید به عنوان پیامدهای طرح حتما توجه شود.

همچنین ممکن است در عین حال انتظارات فروشندگان را هم افزایش دهد؛ به طوری که فروشندگان احساس کنند با بالا رفتن قدرت خرید، می‌توانند قیمت‌هایشان را افزایش دهند؛ همان طور که افزایش میزان وام مسکن مطرح شد ناشی از جو روانی این قضیه، قیمت‌ها نیز افزایش پیدا کرد.

البته این طرح فعلا از سوی وزارت راره و شهرسازی به بانک مرکزی ارسال شده و هنوز جزئیات آن مشخص نیست که پس از مشخص شدن جزئیات ضرورت دارد پیامدهای آن بررسی شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.