به گزارش جماران، روزنامه اعتماد نوشت:

26 روز پس از راه‌اندازی قرارگاه مرکزی مبارزه با سرقت که سردار احمدی مقدم، سردار حسین اشتری و سردار سیدحسن بتولی با جایگاه رییس، جانشین و دبیر آن فعالیت می‌کنند، روز گذشته قرارگاه استانی مبارزه با سرقت نیز در 14 استان کشور افتتاح شد. 14 استانی که به گفته سردار سید حسن بتولی، رییس پلیس آگاهی کشور و دبیر قرارگاه مرکزی مبارزه با سرقت بیش از 76 درصد سرقت‌ها در آنها رخ می‌دهد و راه‌اندازی قرارگاه سرقت نقش قابل توجهی در کاهش این آمار خواهد داشت. ماجرای مقابله با سرقت و اجرای طرح‌های ویژه درباره آن همزمان با افزایش آمار سرقت از سال 85 به بعد در دستورکار پلیس کشور قرار گرفت و سرانجام از سال گذشته تصمیم بر این شد که مجموعه نیروی انتظامی با نظارت مستقیم رییس پلیس کشور، جانشین رییس پلیس، رییس پلیس آگاهی و رییس پلیس پیشگیری اولویت اول خود در سال 92 را مبارزه با سرقت قرار دهد.

سردار سید حسن بتولی در آیین آغاز به کار رسمی قرارگاه استانی مبارزه با سرقت که در ساختمان معاونت عملیات نیروی انتظامی برگزار شد، گفت: «متاسفانه هزینه و فایده جرم به گونه‌یی است که امکان گرایش افراد مستعد به سرقت را فراهم می‌کند در حالی که باید به گونه‌یی عمل کنیم که همزمان با افزایش هزینه ارتکاب جرم و قدرت کشف، منفعت انجام سرقت و احتمال فرار از کشف پایین بیاید، گاهی چون مجازات‌ها مناسب نیست، سارقان پس از رفتن به زندان متنبه نشده و دوباره پس از آزادی از زندان دست به سرقت می‌زنند و اصطلاحا به چرخه جرم بازمی‌گردند. بنابراین ما فرآیند برخورد با جرم را باید تغییر می‌دادیم که این موضوع نیازمند سه محور بود. محوری که در اصطلاح به آن مثلث جرم گفته می‌شود، یعنی باید در فضای اجتماعی، قربانی یا همان مالباخته و مجرم که همان سارق است تغییر ایجاد می‌کردیم. » سردار بتولی در ادامه با اشاره به برخی راهکارهایی که برای تغییر در مثلت وقوع سرقت اعمال شد یا باید بشود، گفت: « باز تعریف و اصلاح فرآیند فعلی مبارزه با سرقت در پلیس، به‌کارگیری توان‌های موجود در نیروی انتظامی، تصمیم‌گیری سریع و مناسب، تشخیص و تبیین اولویت‌ها، کنترل اتباع خارجی غیرمجاز، طرح ردیابی قطعات خودرو، تقویت مشارکت مردمی و سازمان‌های دولتی در بحث مبارزه با جرم، تسریع در فرآیند رسیدگی و مقابله با سرقت، و... از جمله اقدامات پلیس است. »

76 درصد سرقت‌ها در 14 استان

رییس پلیس آگاهی کشور 76 درصد از سرقت‌های رخ داده در کشور را مربوط به 14 استان دانست، که از میان این 76 درصد نیز بیش از 65 درصد از آن در مراکز این استان‌ها رخ داده است. او با تاکید بر اینکه ضعف‌های سخت‌افزاری به‌شدت در وقوع جرم تاثیرگذارند، گفت: براساس نتایج تحقیقاتی که ما در دست داریم خودروهای دارای آلارم شش برابر کمتر از خودروهای مشابه فاقد آلارم ربوده شده‌اند و این موضوع بیانگر این است که مردم با نصب یکسری تجهیزات می‌توانند در بحث کاهش آمار وقوع جرم با پلیس همکاری کنند و در حقیقت خودشان از این موضوع منتفع شوند.

اجرای طرح ردیابی قطعات خودرو

او همچنین از راه‌اندازی طرح ردیابی قطعات خودرو، لینک سامانه سرقت خودرو و موتوسیکلت و راه‌اندازی سیستم چهره‌زنی خبر داد و گفت: مردم نیز می‌توانند با نصب دوربین، استفاده از سیستم هوشمند و درهای ضد سرقت کمک بزرگی در راستای کاهش آمار وقوع سرقت انجام دهند. از سوی دیگر بازرسی نیروی انتظامی نیز وظیفه رسیدگی و نظارت بر عملکرد ماموران این قرارگاه را بر عهده دارد.

اعلام سرانه سرقت در سال 92

رییس پلیس آگاهی کشور با اشاره به سرانه سرقت در کشور که 5/8 به ازای هر هزار نفر است افزود: وزیر کشور و شورای امنیت کشور قول داده‌اند که موضوع نصب دوربین‌ها در ساختمان‌ها و اماکن را بررسی و در این رابطه با پلیس همکاری کنند.

سردار اشتری: مردم ما مستحق احساس امنیت بیشتری هستند

پس از سردار بتولی، سردار حسین اشتری، جانشین رییس پلیس کشور به سخنرانی پرداخت، سردار اشتری نخستین سخنان خود از زمان تصدی جایگاه جدیدش در نیروی انتظامی را در این مراسم مطرح کرد، او با تاکید بر اینکه خواسته‌های رهبری و شهروندان در بحث مبارزه با سرقت باید برآورده شود، گفت: باید روند روبه رشد سرقت را متوقف کنیم و پس از آن به سمت کاهش این آمار حرکت کنیم البته پلیس توفیقات خوبی در زمینه کشف جرم داشته است به‌طوری‌که با شناسایی افراد و تهیه بانک‌های اطلاعاتی برای مجرمان آمار وقوع جرم حدود 15 تا 20 درصد کاهش یافت و امیدوارم راه‌اندازی قرارگاه مبارزه با سرقت سبب کاهش آمار وقوع آن و افزایش احساس امنیت در مردم شود. البته این را هم باید بگویم که وضع امنیت در کشور ما مطلوب است و احساس امنیت در ایران از کشورهای همسایه و حتی برخی از کشورهای اروپایی بیشتر است اما ما به این حد هم قانع نیستیم و مردم ما مستحق امنیت و احساس امنیت بیشتری هستند و بنابراین باید تلاش بیشتری کنیم.

روش‌های سنتی جوابگو نیست

جانشین رییس پلیس کشور همچنین به روش‌های سنتی که در برخورد با مجرمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اشاره کرد و گفت: باید به سمت کشف علمی جرم حرکت کنیم و امروز دیگر روش‌های سنتی برخورد با مجرمان جوابگو نیست و البته با توجه به آزمایشگاه‌های گسترده و پیشرفته پلیس و امکانی که برای بررسی علمی جرم فراهم شده به راحتی می‌توان در زمان کمتری موفق به کشف جرم شد.

سردار اشتری روند سرقت‌ها را متاثر از موضوعات اقتصادی نظیر بیکاری نیز دانست و از همه دستگاه‌ها درخواست کرد برای مقابله با سرقت وارد عمل شوند و در حوزه وظایف مستقیم و غیر مستقیم خود فعالیت کنند. او همچنین گفت که پلیس باید علاوه بر اینکه به دنبال شناسایی سارقان باشد به دنبال اقدامات پیشگیرانه و از بین بردن زمینه‌های وقوع سرقت نیز باشد و این امر نیازمند ورود نخبگان و قشرهای مختلف جامعه برای همکاری با پلیس است.

او پس از افتتاح رسمی قرارگاه‌های استانی مبارزه با سرقت به جمع خبرنگاران آمد و در تکمیل سخنانش از بسیج تمامی امکانات فنی پلیس برای برخورد با مجرمان و سارقان خبر داد و گفت که اطلاعات پلیس درباره باند‌ها، سارقان و... تشکیل و به روز رسانی شده است. سردار اشتری با بیان اینکه درصد بالایی از خودروهای مکشوفه کشف می‌شوند، گفت: در بحث کشف خودرو مشکل حداقلی داریم و در مورد برخی انتقادات درباره عدم توجه به پرونده‌های سرقت در کلانتری‌ها نیز باید بگویم که این طرح عمدتا حول دو پلیس پیشگیری و آگاهی می‌چرخد و علاوه بر آن آمادگی حداکثری کلانتری‌ها و تقویت پلیس 110 نیز پیش‌بینی شده است. بحث عودت اموال مالباختگان نیز یکی از مشکلات پیش‌رو بود که در جلسات متعدد با قوه قضاییه پلیس درخواست کرده است تا رسیدگی به این موضوع با سرعت ادامه یابد چراکه بحث سرقت و عودت اموال دارای ابعاد متعددی است.

جانشین رییس پلیس کشور در مورد صدور برخی احکام سبک برای مجرمان و سارقان گفت: مرجع رسیدگی‌کننده در صدور احکام، قوه قضاییه است اما پلیس درخواست دارد که مرجع قضایی با جدیت و سرعت با این افراد برخورد کند چرا که برخورد سریع و بجا عامل پیشگیری از بروز جرم است. هرچند که دادستان کل کشور نیز در یک همایشی نسبت به این موضوع تاکید کرده بود.

کاهش زمان کشف جرم و وقوع سرقت

سردار اشتری در پاسخ به پرسش «اعتماد» در بازه زمانی استاندارد برای کشف سرقت نیز گفت: با توجه به هر سرقت مدت زمان کشف آن متفاوت است و نمی‌توان زمانی را برای آن اعلام کرد اما در کل ما به دنبال کاهش زمان کشف جرم و وقوع سرقت هستیم.

او درپاسخ به پرسش دیگر «اعتماد» درباره برگزاری جلسه با خودروسازان و اعلام نواقص ایمنی و امنیتی موجود در خودروها نیز گفت: ما در نیروی انتظامی جلسات مختلفی با خودروسازان داشته و مباحث امنیتی را به آنان متذکر شده‌ایم که امیدوارم خودروسازان نیز آن را رعایت کنند.

نگرانی از داعش نداریم

جانشین فرمانده نیروی انتظامی در پایان سخنانش درباره وضعیت مرزها و احتمال تهدید داعش با بیان اینکه نگرانی از بابت داعش در مرزها نداریم اما مرزهای‌مان به حالت آماده باش درآمده است، به «اعتماد» گفت: درباره پناهندگان عراقی به کشورمان نیز مرجع تصمیم‌گیری وزارت کشور است و هر تصمیمی که این وزارتخانه در این خصوص بگیرد ما نیز اجرایش خواهیم کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.