هنوز مذاکره برای نگارش گام نهایی توافق هسته‌ای به نتیجه نرسیده، پیامکی منتسب به حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان به دوستانش در فضای مجازی و رسانه ها منتشر شد.

به گزارش جماران به نقل از تدبیر، در این پیامک گفته شده بود :« روزگار غریبی است .... از دیدار امام زمانمان محروم شده ایم ... چه تحریم فلج کننده ای ! ... ولی معلوم نیست که چرا هیچکس از این تحریم صدایش در نمی آید ؟! ... نه مذاکره ای ! .. نه توافقنامه ای ! ... پیش نویس توافق نامه با ایشان و شرط های مولایمان برای ظهور بارها اعلام شده است ... در این پیش نویس غنی سازی نامحدود منافع ملی و آخرتی ما به رسمیت شناخته شده و از سوی بالاترین مقام هستی تضمین شده است ...کاش به جای ژنو و وین و نیویورک و .. در رکاب امام خامنه ای به جمکران می رفتیم و پیش نویس توافقنامه با مراد غایبمان - ارواحنا له الفداء - را امضاء می کردیم ... !! »

متنی که حجت الاسلام والمسلمین فاضل میبدی از آن تحت عنوان «سو استفاده از دین و اعتقاد مذهبی مردم» یاد می‌کند و ‌می‌گوید: «من معتقدم جریانی در کشور وجود دارد که علیه اسلام فعالیت می کند و بهترین راهی که در پیش گرفته این است که از کوچک تا بزرگ مسائل سیاسی را با مسائل مذهبی در می آمیزد. کسانی که موضوع جمکران را به توافق هسته ای ربط می دهند و از مسائل مذهبی استفاده سیاسی می کنند دشمن امام زمان هستند.»

او معتقد می گوید:«من معتقدم پشت تفکر افراطیون داخلی،تفکر تندرویی وجود دارد که می توان نشانه هایش را خارج از مرزهای ایران هم یافت. تفکری که می خواهد کشور را با این تبلیغات به هم بریزد. من معتقدم مشکلاتی که در راه توافق بر سر مساله هسته ای ایران وجود دارد یا توسط گروه های افراطی داخل کشور و یا افراطیون امریکا به وجود می آید. اگر این گروه ها که هر دو دولبه یک قشر هستند معتدل شوند این مذاکرات هم حتما نتیجه بخش خواهد بود.»

حسین شریعتمداری امروز،درست یک روز بعد از اتمام دور جدید مذاکرات هسته ای در وین در سرمقاله کیهان حل چالش هسته ای ایران با تحقق دو شرط حفظ برنامه هسته ای و لغو تحریم ها را غیر قابل تصور خواند و به رسم 7 ماه گذشته این مذاکرات را بی حاصل دانست. انتقادات دوباره و تاکید بر بی نتیجه بودن مذاکره با طرف های غربی احتمال درست بودن انتساب پیامک هفته گذشته شریعتمداری به دوستانش را قوت بخشید.

رویکردی کیهانی که فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با آن مخالف است و معتقد است زیر سوال بردن سیاست خارجه دولت روحانی نه در جهت حفظ منافع ملی بلکه در جهت حفظ منافع گروهی و جناحی است:«سیاست خارجی دولت روحانی در زمینه مذاکرات هسته ای تا کنون خوب پیش رفته و در حال حاضر هم در مرحله خوبی قرار دارد.به هر حال اختلاف نظر هم وجود دارد.این اختلاف نظرها هم طبیعی است. کما این که اگر این اختلاف نظرها وجود نداشت ما اصلا تحریم نمی شدیم. دولت هم در حال حاضر سیاست خارجه را خوب پیش می برد اما گویا عده ای در کشور با پیش رفتن این توافق منافعشان به خطر می افتد به همین دلیل است که دائما در تلاش اند تا مذاکرات شکست بخورد یا دائما روند مذاکرات را به شکست تعبیر می کنند. این گروهی که دائم مذاکرات را زیر سوال می برند به جای این که نقد علمی بکنند اصلا منافع ملی برایشان مطرح نیست.تنها چیزی که برای این گروه اهمیت دارد منافع فردی و گروهی است . ممکن است این افراد در لباس روحانیت باشند یا در لباس روشنفکری در هر حال فرقی نمی کند این افراد منافع جناحی را به منافع ملی ترجیح می دهند.»

او معتقد است تمام کسانی که در دولت یازدهم «وا اسلاما» شان بلند شده در 8 سال گذشته ساکت بوده اند. او در این باره گفت:«در دولت گذشته بیشترین ضربه متوجه منافع ملی کشور بود. هم در سیاست خارجه که تحریم‌ها را در پی داشت و هم در سیاست داخلی که اختلاس های میلیاردی را به همراه داشت بیشترین ضربه به منافع ملی وارد شد.در این مدت اما هیچ وقت داد کیهان این گونه بلند نشد یا حتی این کسانی که در مجلس صدای «وا اسلاما» شان بلند است در 8 سال گذشته صدایشان در نیامد.»

او ادامه می دهد:« در این مملکت دو چیز مثل یک شمشیر دولبه در پی از بین بردن اسلام است. یکی نادیده گرفتن منافع اقلیت ها و دیگری سواستفاده از اعتقادات مذهبی مردم است.»

او معتقد است دولت روحانی باید در مقابل این افراد بایستد و محکم در مسیرش جلو برود و می‌گوید:« این که عده‌ای در کشور برخوردار از ثروت شده‌اند و عده‌ای محروم شده اند خلاف اسلام است. آقایان باید برای این مسائل سر و صدا راه بیندازند. چرا اگر چهار تار مو پیدا باشد جنجال به پا می کنند اما برای اختلاس های بزرگ چند سال اخیر دادشان بلند نمی شود.»

فاضل میبدی معتقد است: «یقینا اگر در پی این مذاکرات تحریم ها برداشته شود که من معتقدم برداشته می شود کشور در حدی از اعتدال سیاسی قرار می گیرد که عده‌ای منافع‌شان در خطر می‌افتد. در 8 سال گذشته که درآمد ارزی بالایی داشتیم این درآمد ارزی صرف چه چیزی شده است؟ دست آورد سیاست خارجه دولت قبل بابک زنجانی است که تحریم ها را دور می زده و پول مردم را می خورده است.این یکی از ده ها بابک زنجانی است که پول نفت را خورده اند .دلیلش هم این است که تحریم وجود داشته اگر تحریم نبود بابک زنجانی وجود نداشت .بابک زنجانی ها که در این کشور درست شدند مولود همین تحریم های محصول دولت نهم و دهم هستند.»

این استاد حوزه علمیه قم معتقد است: «‌در شرایط حاضر روحانیون هم باید احساس خطر بکنند» و می گوید:«من هیچ حمایت صد در صدی را قبول ندارم دولت باید نقد شود دولت حضرت علی را هم نقد می کردند. اما آنچه که روحانیون از آن باید احساس خطر کنند بیان تند افراطی در مواجهه با دولت به نام مذهب است که در کشور رواج یافته است. همین جریانی که می تواند جلوی سخنرانی نوه امام خمینی را هم بگیرند.»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.