طبقه متوسط به دلیل افزایش سرانه هزینه های جاری امکان توجه بیشتر به فرهنگ را ندارند.

کاهش 10 درصدی نرخ تورم موجب شده تا هر خانواده ایرانی حداقل 250 هزار تومان درهزینه های ماهیانه زندگی خود صرف جویی انجام دهد. پیش بینی دولت کاهش تورم تا مرز 25 درصد و کاهش هزینه ها تا عدد 300 هزار تومان است. در صورتی که این وعده دولت محقق شود، خانواده های طبقه متوسط امکان بهره گیری از امکانات مالی بهتری را پیدا می‌کنند ولی همچنان 33 درصد جمعیت ایران زیرخط فقر باقی می‌مانند و 7 درصد جمعیت نیز در وضعیت مالکی مستحکم و مرفه خود روزگار می گذرانند.

به گزارش جماران به نقل از اقتصاد ایرانی، گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد قدرت خرید خانواده‌های ایرانی به طور متوسط 25 درصد کاهش یافته است. در همین دوره زمانی میزان مطالعه روزنامه و مجله به عدد 49 دقیقه در روز کاهش یافته و از سوی دیگر ارجاع و پیگیری اخبار از طریق ماهواره و تلویزیون ایران رشد پیدا کرده است. در سال های گذشته هزینه خانوارهای ایرانی از «کالاهای با ضرورت کمتر» به سمت «کالاهای ضروری تر» تغییر کرده است به صورتی که هزینه های مواردی همچون امور فرهنگی و تفریحی به پایین ترین حد خود در سال های گذشته رسیده است و درمقابل هزینه های «مواد خوراکی و آشامیدنی» و «مسکن، آب، برق، گاز و...» با 1/59 درصد سهم هزینه ها، به بیشترین میزان خود در سال های گذشته رسیده اند. اتفاقی که به خوبی می توان آن را در کاهش اقبال عمومی جامعه به مسائل فرهنگی، اقتصاد فرهنگ و رکورد در فضای فرهنگی کشور شاهد بود.

همه این آمارها تایید می کند به همان اندازه که هزینه های بخش های حاکمیتی و دولتی برای فعالیت های فرهنگی افزایش پیدا کرده، میزان اقبال عمومی به این جریان خبررسانی کاهش یافته است. از سوی دیگر درآمدهای ماهیانه خانواده ها نیز روند نزولی پیدا کرده است.

نهادهای نظامی و حاکمیتی چقدر پول دارند؟

سیاست گذاران رسانه های منتقد دولت با هزینه و فایده فعالیت های تبلیغی خود کار چندانی ندارند. گزارش های رسمی نشان می دهد دولت با 45 هزار میلیارد تومان کسری حداقلی بودجه در سال 93 مواجه است. از سوی دیگر موسسات مالی و بانکی کشور 82 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی را در پرونده ثبت کرده اند. به موازات همین جریان یک میلیون جوان متقاضی دریافت وام ازدواج از دریافت وام محروم مانده اند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز به صراحت اعلام کرده به دلیل مشکلات مالی در سال 93 پرداخت وام های ازدواج را از اولویت خارج کرده است. در همین دوره زمانی بودجه تمامی نهادهای حاکمیتی رشد پیدا کرده است. بخشی از بودجه موسسات و ارگان های حاکمیتی نیز به صورت سالیانه صرف امور فرهنگی و رسانه ای می شود. در لایحه بودجه سال 93 بودجه نیروی انتظامی 9 هزار میلیارد تومان و بودجه سپاه پاسداران 30 درصد افزایش را تجربه کرده است. سپاه سالیانه 44 هزار و 566 میلیارد و 686 میلیون ریال بودجه در اختیار دارد. تنها در لایحه بودجه سال 93 میزان بودجه بسیج 2 هزار میلیارد ریال کاهش را تجربه کرده است. حداقل تعدادی از تحلیلگران سیاسی اعتقاد دارند، بخشی از بودجه نهادهای نظامی برای فعالیت های فرهنگی هزینه می شود که در نهایت به انتقاد از دولت می انجامد.

چقدر از درآمدهای کشور صرف فرهنگ می شود؟

سهم فرهنگ نه تنها در سبد خانواده های ایرانی کم است که نگاهی به لایحه و قانون بودجه نشان می دهد سهم فرهنگ و مسائل فرهنگی کشور در بودجه و اقتصاد کلان کشور هم بسیار پایین است. به صورتی که براساس بررسی های مرکز پژوهش های مجلس سهم بخش فرهنگ از مجموع مصارف عمومی دولت در سال 92، 3/3 درصد و در سال 91، 5/4 درصد بوده است. گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد در قانون بودجه سال 1391، سهم بخش فرهنگ (77,839,642 میلیون ریال) از مجموع مصارف عمومی دولت (1,442,699,077 میلیون ریال) بوده و در لایحه بودجه سال 1392 کل کشور هم سهم بخش فرهنگ (55,171,497 میلیون ریال) از مجموع مصارف عمومی دولت (1,668,644,853 میلیون ریال) بوده است. مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود باتوجه به این اعداد نتیجه گیری کرده درکشور نگاه کلان نسبت به وضعیت فرهنگی وجود ندارد. نگاهی که به نظر می رسد با روی کار آمدن دولت جدید هم چندان تغییر پیدا نکرده است به صورتی که مقایسه اعداد بودجه بسیاری از نهادهای فرهنگی در لایحه بودجه سال 93 در مقایسه با سال 92 نه تنها افزایش چشم گیری را نشان نمی دهد که در برخی مواقع با کاهش هم رو به رو بوده است.

مثلا بودجه کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بزرگ ترین وزارت خانه فرهنگی کشوربا تمامی زیر مجموعه هایش از جمله ( حوزه ستادی، موسسه پژوهشی فرهنگ و هنر ارتباطات، حمایت از نشر کتاب و مطبوعات، برگزاری جشنواره فرهنگی امام رضا (ع)، امورسینمایی و تولید فیلم های فاخر و خبرگزاری جمهوری اسلامی) درسال 93 ، 623 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به سال 92 حدود 2 درصد کاهش یافته است. مقایسه بودجه کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چند نهاد و وزارت خانه دیگر هم به خوبی نشان می دهد به بودجه بخش فرهنگی در کشورکم توجهی می شود. مثلا بودجه سپاه بیش از44 هزار میلیارد تومان، بودجه وزارت امورخارجه بیش از 8 هزار میلیارد تومان، بودجه ارتش بیش از 51 هزار میلیارد تومان و بودجه مجلس حدود 3 هزار میلیارد تومان در سال 93 است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.