آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری گفت: نباید زیرساخت‌های فضای مجازی نظیر پهنای باند از سوی دیگر کشورها برای ما تامین شود و در فضای مجازی گوگل تصمیم‌گیری کند و اخبار را به نفع صهیونیست‌ها پوشش دهد.

به گزارش جماران به نقل از شفقنا، مدیر حوزه‌های علمیه پیش از ظهر شنبه در هشتمین همایش علمی «تربیت اسلامی، فضای مجازی، چالش‌ها و راهکارها» که در سالن اجتماعات مجتمع یاوران مهدی(عج)‌ برگزار شد، با بیان اینکه انسان‌ها برای قرار گرفتن در مسیر صحیح تربیت دینی و اسلامی نیازمند راهنما، مربی و معلم هستند،‌ اظهار کرد: آنچه که از مجموع روایات بر می آید این است که عمل راهنما در رفتار و بینش انسان موثر است لذا مربیان لایق جامعه باید خود عامل باشند.

او با اشاره به روایتی از امیرمومنان (ع) در مورد تربیت فرزندان گفت: ایشان می فرمایند که فرزندانتان را با آداب و روشی غیر از آداب و روش تربیت زمان خودتان تربیت کنید چون آنها برای زمانی غیر از زمان شما آفریده شده‌اند.

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر اینکه اولیا و مربیان و متولیان فرهنگ نباید تنها به روش‌های سنتی برای تربیت دانش آموزان بسنده کنند،‌ اظهار کرد: روش های سنتی دیروز با توجه به توسعه فضای مجازی به تنهایی تکافوی تربیت فرزندان را نمی کند لذا نمی توان آنها را از استفاده فضاهای مجازی نهی کرد.

او با اشاره برنامه دشمنان برای از بین بردن اعتقادات دینی نسل جوان عنوان کرد: هنر امروز ما باید این باشد که با طراحی برنامه های دینی و تربیتی و نیز در نظر گرفتن جاذبه های فضای مجازی، برنامه هایی را تدوین کنیم که ضمن داشتن جذابیت برای فرزندان، آنها را از روی آوردن به ساخته های دشمنان دور کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به گزارش آماری از میزان روی آوردن جوانان به گفت وگوی مجازی گفت: امروز 71 درصد جوانان ما در سنین پانزده تا سی سالگی حداقل یک بار از فضای چت استفاده کرده‌اند. در کنار این مساله، کتابخانه های تخصصی و مجازی زمینه مهم دیگری هستند که گروه‌های مختلف را به سمت خود می‌کشند و حتی مراجع تقلید ما نیز از این فرصت استفاده می‌کنند در این زمینه می‌توان حتی آن را یک تهدید یا فرصت بالقوه نیز دانست.

او تصریح کرد: فضای مجازی اطلاعات وسیعی را در اختیار کاربران قرار می دهد و حقیقتا امروز فضای فرهنگی ما تحت تأثیر فضای مجازی قرار دارد لذا کسانی که دغدغه دین دارند باید به این مسأله توجه جدی داشته باشند.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه با اشاره به فلسفه همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش، اظهار کرد: آموزش و پرورش در پرتو همکاری با حوزه باید با در اختیار قراردادن امکانات زمینه حضور فعال حوزه در عرصه تولید محتوا، به افزایش دانایی و پوشش فرهنگی جوانان، پاسخ به شبهات آنها، در اختیار قرار دادن معارف اصیل انسانی و تلاش در جهت ارتقای رشد و کمال انسانی را ایجاد کند.

او با تأکید بر این‌که ظرفیت‌های آموزش و پرورش بسیار بالاست، گفت: انتظار ما این است که از تعارف و تشریفات دوری کنیم و کاری مناسب برای دانش آموزان که امید آینده کشور هستند انجام دهیم.

امام جمعه قم بر ضرورت توجه به زیر ساخت‌ها تأکید کرد و گفت: امروز زیر ساخت‌های ما مربوط به بیگانگان است؛ پهنای اینترنت ما از سوی بیگانگان فراهم می‌شود و نباید زیرساخت‌های فضای مجازی نظیر پهنای باند از سوی دیگر کشورها برای ما تامین شود و در فضای مجازی گوگل تصمیم‌گیری کند و اخبار را به نفع صهیونیست‌ها پوشش دهد.

حسینی بوشهری اظهار کرد: تفاهم‌نامه های حوزه و آموزش و پرورش باید به سرعت عملیاتی شود و نباید در حد یک کاغذ امضا شده در بایگانی‌ها قرار بگیرد.

او با تأکید بر این‌که حوزه نباید تنها رسالت خود را در منبر بداند، گفت: باید برای کسانی که وارد عرصه فضای مجازی می شوند برنامه ریزی درستی کرد تا اقدامات دشمنان برای تحت تاثیر قرار دادن کاربران عملیاتی نشود. حوزه آمادگی دارد در همه عرصه ها با آموزش و پرورش همکاری کند تا نسل جوان را به نحو احسن تربیت کند.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بر پرهیز از مسایل حزبی و جناحی تاکید کرد و گفت: حزب و جناح می‌آیند و می‌روند اما آنچه باقی می‌ماند رسالت دینی و مسؤولیت ما به عنوان یک امانت الهی است.

انتهای پیام

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.