تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برای پایان دادن به 10 سال مناقشه غرب بر سر فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران لحظاتی قبل وارد فرودگاه وین شد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ظریف در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت: مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 تا آخر تیرماه برای سه دور دیگر پیش بینی شده است و با توجه به حجم کار نباید توقع داشته باشیم که در این دور از مذاکرات به نتیجه مشخصی برای نهایی کردن متن برسیم .


وزیر امور خارجه ایران افزود: نگارش متن که روند بسیار پرتلاشی خواهد بود، در این دور شروع می شود و اگر نکات مورد اختلافی باشد که حتما هست، نیازمند زمان خواهد بود و زمان می برد.

رییس تیم مذاکراه کننده ایرانی تصریح کرد: ما با اراده قاطع برای حل و فصل موضوع به وین آمده ایم و اگر طرف مقابل هم این اراده را داشته باشد، روند کار رو به جلو خواهد بود.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: هیچ عجله ای نداریم . مذاکرات را با حوصله و متانت و خودباوری و برخورداری از پشتیبانی مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش خواهیم برد.

ظریف گفت: صدها ساعت بحث کارشناسی توسط متخصصان هسته ای و حقوقی ما صورت گرفته و حتما در طرف مقابل هم اینگونه بوده است. لذا این مذاکرات را با حفظ حقوق ملت پیش خواهیم برد.

سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین الملل، مجید تخت روانچیست معاون اروپا و امریکا، امیرحسین زمانی نیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و رحیمیان، اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی با کشورهای 1+5 را تشکیل می دهند.

چهارمین دور مذاکرات هسته ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف و گروه 1+5 به ریاست کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی آغاز می شود که طرفین خوش بینی محتاطانه ای نسبت به تدوین سند توافق نهایی دارند.

دو طرف بعد از سومین دور مذاکرات که فروردین امسال در وین برگزار شد، اعلام کردند که در دور چهارم وارد تنظیم پیش نویس متن سند نهایی خواهند شد. اگرچه کارشناسان دو طرف مباحث فنی را به بحث گذاشته اند و نقشه راه را برای مقام های سیاسی آماده کرده اند، اما این به معنای پایان کار و یا پیشرفت بی وقفه مذاکرات نخواهد بود.

بر اساس توافق نامه اولیه هسته ای ماه نوامبر 2013 (آذر 92) میان ایران و شش کشور امریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، طرفین باید ظرف شش ماه به توافقی جامع دست پیدا کنند. این مهلت شش ماهه تیرماه 93 به پایان می رسد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.