دبیرکل حزب مردم‌سالاری، دموکراسی را پذیرش دخالت مردم در تعیین سرنوشت خویش دانست و با بیان این‌که جامعه مدنی بدون دموکراسی شکل نمی‌گیرد و بدون دموکراسی پایدار نخواهد بود، گفت: مردم حق دارند نوع حکومت خویش را انتخاب کنند و اکنون مردم ایران خواهان جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، مصطفی کواکبیان در سخنرانی با موضوع "ارتباط دموکراسی با جامعه مدنی" که به همت هیأت مؤسس تشکل اسلامی آزاد اندیشی دانشگاه کشاورزی و منابع‌طبیعی رامین خوزستان و با اعلام آغاز فعالیت رسمی این تشکل در این دانشگاه برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: اگر مردم حکومتی را نخواهند باید حکومت به آن تن بدهد که اکنون مردم ایران خواهان جمهوری اسلامی هستند.

وی تصریح کرد: هر چند مفاهیمی مانند دموکراسی، جامعه مدنی و ... غربی هستند، ولی ما محتوای آن را در اسلام داریم و در ذات اسلام دموکراسی وجود دارد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اشاره به ظرفیت‌های قانون اساسی برای اجرای دموکراسی در نظام جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: همین ظرفیت‌های موجود نیز در کشور اجرا نمی‌شود؛ البته بعضی موارد نیز قابل تغییر است؛ چرا که قانون اساسی وحی منزل نیست.

کواکبیان مردم‌سالاری را ترجمه دموکراسی و مطالبه گری را حق مردم خواند و اظهار کرد: اگر در کشوری زمامداران به مردم پاسخگو نباشند دموکراسی هنوز شکل نگرفته‌است و باید تشکل‌های اصلاح‌طلب فعالیت خود را برای تحقق این امر افزایش دهند.

وی همچنین جامعه مدنی را واسطه نهادها بین مردم و دولت دانست و افزود: هر چه این نقش پر رنگ‌تر باشد، حکومت دموکرات‌تر است که متأسفانه در چند سال اخیر احزاب و این نهادها مورد بی‌مهری قرار گرفته بودند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با ذکر خاطره‌ای از دولت قبل و تصمیم برای برگزاری تجمع در اعتراض به دو نرخی شدن دستمزد کارگران، تصریح کرد: آن زمان نهادهای مربوطه مانع برگزاری این تجمع شدند؛ آقای احمدی‌نژاد استبداد رای داشت و حتی به وزیران خود نیز اجازه مانور چندانی در تصمیم‌گیری نمی‌داد.

کواکبیان با اشاره به سخن امام علی(ع) که فرمودند "یکی از حقوق من بر مردم، این است که مرا نصیحت کنند."، اظهار کرد: امام‌ علی(ع) با وجود معصوم ‌بودن، نقدپذیر بود و به خوارج اجازه نقد و فعالیت می‌داد.

در ادامه این مراسم پرسش‌های دانشجویان از ذبیرکل حزب مردم‌سالاری مطرح و به آن‌ها پاسخ داده ‌شد.

وی در پاسخ به این‌که آیا در جامعه مدنی سکولاریزم جایگاهی دارد و غایت جامه مدنی سکولاریزم است یا دینداری؟ پاسخ داد: همه در جامعه مدنی دارای جایگاه هستند، ولی غایت جامعه مدنی، تحقق جامعه مدنی است، نه دینداری و سکولاریزم و این بستگی به خود مردم دارد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری درباره این‌که آزادی مطبوعات در دوره حاضر چه تفاوتی با دوره قبل دارد، تصریح کرد: آن زمان دولت اقدام به توقیف نشریات متخلف می‌کرد، ولی اکنون دولت نقش چندانی ندارد و قوه قضائیه بیشتر در این زمینه ورود می‌کند.

کواکبیان در پاسخ به این پرسش که آیا فیلتزینگ شبکه‌های مجازی مخالف دموکراسی نیست؟ گفت: مخالف فیلترینگ هستم و متأسفانه فیسبوکی نیستم؛ اما معتقدم همه باید به یک نوع از شبکه‌های مجازی استفاده کنند و دسترسی داشته باشند.

در ادامه نظر وی درخصوص حصر موسوی و کروبی مورد پرسش قرار گرفت و وی درباره این‌که آیا حصر آنها مخالف دموکراسی و نقض حقوق بشر نیست و آیا آن‌ها را فتنه‌گر می‌داند؟ پاسخ داد: حصر مطابق مصوبه شورای امنیت ملی است و باید در جهت لغو این مصوبه تسریع شود. من همان اوایل نیز اعلام موضع کردم که در انتخابات تا بخواهید تخلف شده ‌است نه تقلب و آن‌ها را فتنه‌گر نمی‌دانم.

کواکبیان همچنین درباره مستند "من روحانی هستم" اظهار داشت: سازندگان این مستند در راه خدا این‌کار را انجام نداده‌اند و حتما آن‌ها هم دلواپس شده‌اند و باید نقد کارشناسانه و نه تخریب کنند. دلواپسان بجای NPTمی‌گویند MPT ولی در مجموع خوشحال هستم که این هشت‌سال به پایان رسیده ‌است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.