در خلال برنامه‌های متعدد بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فرصتی پیش آمد تا با هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده پیشکسوت حوزه کودکان و نوجوانان گفت و گو کنیم. او از نوع نگاه خود به زندگی، آدم‌ها و داستان نویسی گفت.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) این نویسنده با بیان اینکه انسان سخت گیری هستم و هر چیزی را نمی نویسم گفت :کمتر نویسنده‌ای است که در بیش از 50 سال نویسندگی، فقط چند عنوان کتاب منتشرکرده باشد. چرا که من هر موضوعی را برای نوشتن انتخاب نمی کنم و بین انتشار هرکتاب من 3 تا 4 سال فاصله وجود دارد و برای نوشتن هر کتاب بسیار دقت می کنم.

نویسنده قصه‌های مجید افزود: اگر توجه کرده باشید می بینید که هیچ یک از کتاب‌ها و نوشته‌های من شبیه هم نیست و در هر کتاب دنبال نکات جدیدی هستم. هیچ صحنه‌ای در کتاب های من تکرار نمی شود، نمی گویم همه چیز درکتاب من خوب یا بد است، چون خودم نمی توانم درباره این موضوع چیزی بگویم.

کرمانی ادامه داد: هر کتابی را که می نویسم از آن خداحافظی می‌کنم و آن را به جامعه و در بین مردم و مخاطبانش می فرستم تا ببینم آن ها چگونه با آن برخورد و در مورد آن چگونه قضاوت می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که کدام کتاب خودتان را بیشتر دوست دارید گفت: شهرت «قصه های مجید» بیشتر به علت سریال آن است اما کتاب «شما که غریبه نیستید» داستان زندگی من است و در آن زندگی بسیار سخت و طاقت فرسا را به شیرینی تعریف کرده‌ام .هیچ گاه به دنبال نوشتن جلد دوم این کتاب نبودم چرا که اوج زندگی من تا 21 سالگی بود و من از همان ابتدا با آن حس ها و کتابی که بر اساس آن حس ها نوشته شد خداحافظی کردم.

کتاب باید راه برود
نویسنده رمان«مهمان مامان» گفت: هیچ کتابی نیست که من آن را نوشته باشم و از نوشتن آن پشیمان باشم چون راجع به آن بسیار فکر کرده‌ام . وقتی که راه می روم در ذهنم داستان می نویسم و خط می زنم و وقتی داستان خود را به صورت مکتوب نوشتم پسرم ، دخترم و همسرم نخستین کسانی هستند که آن را می خوانند . هیچ وقت داستان های
من برای نصیحت کردن و ایدئولوژی بافی، موجود مناسبی نیستم و در کتاب های خودشعار نمی‌دهم، چون خود من شخص پیچیده‌ای نیستم. برای همین همه مردم از گروه‌های مختلف کتاب هایم را می خوانند
خود را برای نظر دادن به افراد دانشمند و معروف و نویسنده نمی دهم چرا که آن ها نظرات خودشان را دارند . کتاب مثل کودکی است که به مدرسه می رود و در آن جا باید گلیم خودش را به تنهایی از آب بیرون بکشد ، نمی توان همراه کودک به مدرسه رفت و از آن مراقبت کرد. کتاب هم مانند کودک است، باید راه برود و راه خود را پیدا کند اما بعضی ها همیشه به دنبال معرفی کتاب خودشان می‌دوند .

از خودم تقلید نمی کنم
نویسنده مجموعه«قصه های مجید» با بیان اینکه هیچ گاه از خودم تقلید نمی کنم اظهار کرد :یکی از نکات بسیار مهم برای نویسنده پرهیز از تکرار خود و تقلید است. توصیه می کنم اگر کتابی موفق شد، نویسندگان سعی بر تکرار آن کتاب و ادامه داستان نداشته باشند. نویسنده باید شجاع و خطر پذیر باشد و کتاب خود را بین مردم بفرستد و بگوید من آن را دوست دارم .اما تصمیم گیری را به عهده خود مخاطب بگذارد .


نویسنده کتاب«بچه های قالیبافخانه» به دلیل محبوبیت داستان‌های خود اشاره کرد و گفت : بهترین هدیه برای من درنوشتن، لذتی است که هنگام نوشتن از آن داستانم می‌برم. من برای نصیحت کردن و ایدئولوژی بافی، موجود مناسبی نیستم و در کتاب های خودشعار نمی‌دهم، چون خود من شخص پیچیده‌ای نیستم. برای همین همه مردم از گروه‌های مختلف کتاب هایم را می خوانند . من آدم ها را تحلیل می کنم و هیچ یک از شخصیت های داستان من خوب یا بد نیستند،بلکه همه خاکستری‌اند.

نویسنده کتاب«پلو خورشت» خطاب به جوانان علاقه‌مند به نویسندگی گفت : هنر نویسندگی مانند کودکی دروجود انسان است و اگر به کار گرفته نشود می میرد .نویسندگی شروع خاصی ندارد و به شدت اکتسابی است. نویسندگی قاعده خاصی ندارد چرا که اگر کسی بتواند خوب و درجه یک بنویسد قاعده تازه‌ای با خود می آورد .

هوشنگ مرادی کرمانی درباره کارهای تازه‌اش در نمایشگاه گفت: کتاب" شما که غریبه نیستید " پس از گذر 9 ساله خود از چاپ اول ( اردبیهشت 84) امسال به چاپ نوزدهم رسید.
چاپ نوزدهم کتاب " شما که غریبه نیستید" در 2200 نسخه منتشر شده است، این کتاب برگزیده شورای کتاب کودک ، برگزیده مهرگان ادب و برگزیده کتابخانه بین اللملی مونیخ در سال 2006 میلادی است.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.