نجات دریاچه ارومیه یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بود. وعده ای که امروز بعد از گذشت حدود یک سال به هیچ کجا نرسیده است. آنچه در این چند ماه اتفاق افتاد، تنها تشکیل کارگروه نجات دریاچه و بررسی چندین باره همان طرح‌های قدیمی بود. نتیجه این تأخیر یک ساله خشک شدن بیشتر دریاچه‌ای بود که این روزها رو به مرگ کامل می‌رود. در طول حیات کوتاه همین دولت، حجم باقی‌مانده دریاچه از 30 به 15 درصد رسیده است.

به گزارش جماران به نقل از «تابناک»، برگزاری سمینارهای پی در پی داخلی و خارجی درباره نجات جان دریاچه و انجام نشدن اقدامات عملی باعث شده تا بسیاری از کارشناسان محیط‌زیست به این روند نجات اعتراض کنند.

اما داستان نجات دریاچه ارومیه یک داستان قدیمی است و از زمان دولت خاتمی آغاز شده است. در آن سال‌ها عیسی کلانتری دبیر فعلی ستاد احیای دریاچه ارومیه که در آن زمان مشاور رئیس‌جمهور بود، به رئیس‌جمهور وقت نامه‌ای نوشت و نسبت به بحرانی که دریاچه ارومیه را تهدید می‌کرد، هشدار داده بود.

قاتل دریاچه ارومیه خانم ابتکار و مهندس چیت چیان هستند!


در زمان دولت قبل و در سال 89 در جریان دور سوم سفرهای استانی احمدی‌نژاد به آذربایجان غربی، کارگروه نجات دریاچه به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور وقت تشکیل شد تا پاسخی باشد به مطالبات زیست‌محیطی مردم منطقه. تا این تاریخ به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان غربی 53 درصد از مساحت دریاچه خشک شده بود.

یک سال بعد در شهریور 1390، نتیجه فعالیت‌های این کارگروه به اطلاع مردم رسید. علی نظری دوست رئیس دبیرخانه ستاد حوزه دریاچه ارومیه در مصاحبه‌ای اعلام می‌کند که برای نجات جان دریاچه 24 طرح با اعتبار 13 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. وی همچنین از حضور مشاوری بین‌المللی در زمینه احیای دریاچه ارومیه خبر داده و هشدار می‌دهد که در صورت ادامه روند فعلی و با توجه به گرم تر شدن 2 درجه‌ای هوا، اگر کاری انجام نشود، خشک شدن دریاچه ارومیه تا 4 سال آینده حتمی خواهد بود.

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در گفت و گو با تابناک دراین‌باره می‌گوید: دریاچه ارومیه آخرین تپش‌های قلب خود را میزند، ولی هنوز زنده است اما اگر بمیرد خیلی‌های دیگر با دریاچه خواهد مرد هر ایرانی که از کنار این دریاچه می‌گذارد متأثر می‌شود، این دریاچه نباید این‌گونه نابود می‌شد.قاتلین دریاچه در محضر الهی محاکمه خواهند شد اگر در این دنیا کسی آن‌ها را محاکمه نکند.

وی گفت: اگر دریاچه خشک شود سه میلیون نفر از اهالی اطراف دریاچه آواره خواند شد تجسم کنید اگر این دریاچه خشک شود مردم به مرکز ایران هجوم خواهند آورد، مسئولینی که با کارهای غیرقانونی موجبات خشک شدن دریا را به بار آورده‌اند مسئول آوارگی‌ها و فسادی خواهند بود که در این منطقه به وجود خواهد آمد.

چرا نمی‌آیند و واقعیت را بیان نمی‌کنند؟ چرا نمی‌گویند که خانم ابتکار مجوز این سدها را داده است و این آقای چیتچیان که زمانی نماینده مردم تبریز بوده است باعث این کار شده است، متهمین اصلی این فلاکت ابتکار و چیتچیان هستند که در محکمه الهی و مردمی باید محاکمه شوند. این‌ها قاتل هستند.

ما با آب شرب مخالف نیستیم اما این‌ها آبی که باید به دریاچه می‌ریخت را به کارخانه جات پتروشیمی و ذوب‌آهن و فضای سبز را به تبریز برده‌اند، چرا به اسم دریاچه ارومیه آب را از ارس به دشت گل فرج برده‌اند که نه تنها آب زه کشی آن به دریاچه ارومیه نمی‌رسد بلکه شیب آب هم به طرف ارس است.

کسانی که در کلنگ زنی‌ها پشت رئیس‌جمهور و معاونان وی می‌ایستادند مسئول این کار هستند، معاون وزارت نیرو در زمانی که می‌خواستند پروژه ارس را اجرا کنند گفت از این آب یک قطره نصیب دریاچه نخواهد شد، ولی آقایان به خاطر اینکه در جلو دوربین‌های تلویزیون ژست مردم‌دوستی بگیرند، ادعا می‌کنند که به فکر مردم هستند.

از نظر من مادر کویر شناسی ایران- پروفسورکردوانی - که با دوربین به کویر نگاه می‌کند، نباید در رابطه با دریاچه ارومیه صحبت کند اجازه دهد کارشناسان دراین‌باره نظر دهند، کسی دیده ما راجع به کویر صحبت کنیم، هرکس تخصص خود را دارد و بگذارد کارشناسان آب و دریا دراین‌باره اظهارنظر کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا امیدی به احیای دریاچه ارومیه است گفت: اگر جمهوری اسلامی بخواهد می‌تواند، مطالعات در این بار تمام شده است تمام متخصصین از کل دنیا آماده همکاری هستند کارخانه‌های لوله سازی برای انتقال آب از حوزه‌های دیگر اعلام آمادگی کرده‌اند.

در دنیا دریاهای زیادی خشک شده است اما اگر ما نگذاریم اینجا خشک شود یک افتخار بزرگ برای کشور ایران و جمهوری اسلامی خواهد بود، باید با مدیریت صحیح آب و آزاد کردن آب پشت سدها و قطع آب تبریز و برخی کارهای دیگر حداقل قسمتی از آن نجات پیدا کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.