رییس‌جمهوری روسیه اعلام کرد، هیچ نیروی نظامی روسی در حال حاضر در مناطق مرزی این کشور با اوکراین مستقر نیست.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه پس از دیدار با رییس سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد: ما به نیروهای خود دستور عقب‌نشینی داده‌ایم و آن‌ها دیگر در مناطق مرزی کشور با اوکراین حاضر نیستند، بلکه به پایگاه‌ها و پادگان‌های خود رفته‌اند.

رییس‌جمهوری روسیه همچنین گفت که کشورش نباید به عنوان جناح فعال در مناقشات اوکراین در نظر گرفته شود. پوتین تصریح کرد: در درگیری‌های اوکراین تمامی جناح‌ها در داخل این کشور هستند.

رییس‌جمهوری روسیه همچنین از مقام‌های دولت کی‌یف خواست تا هرچه سریع‌تر اقدام‌ها و عملیات نظامی را در جنوب شرق اوکراین متوقف کنند.

روسیه همچنین خواهان آن شده که فعالان منطقه جنوب‌شرق اوکراین برگزاری همه‌پرسی را به تعویق بیندازند تا بدین ترتیب شرایط لازم برای مذاکره با دولت کی‌یف فراهم آید.

پوتین این سخنان را پس از دیدار با دیدیه بورکالتر، رئیس‌جمهوری سوئیس و رئیس فعلی سازمان امنیت و همکاری اروپا در مسکو بیان کرد. رئیس‌جمهوری روسیه افزود که کشورش همچنین نیروهای خود را از مرز اوکراین فراخواهد خواند.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت: "ما از نمایندگان جنوب‌شرقی (اوکراین) می‌خواهیم تا همه‌پرسی برنامه ریزی‌ شده برای ۱۱ مه را به منظور ایجاد شرایط لازم برای گفت‌و‌گو، به تعویق بیندازند."

ولادیمیر پوتین همچنین از ارتش اوکراین خواست تا کلیه عملیات خود علیه نیروهای هوادار روسیه در شرق اوکراین را متوقف کند.

رئیس‌جمهوری روسیه انتخابات ۲۵ مه ریاست جمهوری اوکراین را "قدمی در مسیر درست" خواند اما گفت چنین انتخاباتی در صورتی که حقوق "تمام شهروندان" رعایت نشود، بی‌معنا خواهد بود.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین، ساختمان‌های دولتی و پاسگاه‌های پلیس را اشغال کرده و با نیروهای دولتی درگیر شده‌اند. در درگیری طرفین تاکنون ده‌ها تن کشته شده‌اند. اوکراین، روسیه را به جانبداری از جدایی‌طلبان متهم می‌کند اما روسیه این اتهام را رد می‌کند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید، در واکنش به این درخواست پوتین، جدایی‌طلبان هوادار روسیه در دونتسک در شرق اوکراین گفته‌اند که این درخواست را در نشست امروز (پنجشنبه) بررسی خواهند کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.