عبدالجبار کاکایی، شاعر معتقد است سخنان رییس جمهوری درباره نخبگان جامعه،خردمندانه و بیان‌کننده نوعی آرمان و نشانگر آن است که جامعه ایران از نظر ایشان به بلوغ فرهنگی رسیده. ولی نظرات و مانع‌ تراشی مخالفان رنگ‌وبوی سیاسی دارد.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) عبدالجبار کاکایی درباره سخنان اخیر رییس جمهوی در مراسم گشایش نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: سخنان اخیر رییس جمهوری مستقیما درباره کتاب بود و موضوع کتاب در حوزه نخبگان است؛ چه نویسندگان و مولفان کتاب و چه کسانی که به قشر کتابخوان در جامعه معروفند. عقل می‌گوید قرار گرفتن میان این دو قشر به عنوان ممیز، کار پسندیده‌ای نیست.

این شاعر افزود: رییس جمهوری در حوزه کتاب آرزوهایی معقول را بیان کردند؛ آرزوی این که فرهنگ ارتقا بیابد و ممیزی به نوعی برداشته شود تا شاهد تعامل مستقیم میان پدیدآور و مخاطب باشیم. اما عده‌ای متوجه مقصود نمی‌شوند یا سعی می‌کنند نفهمند رییس جمهوری چه گفت یا تفکر عاقلانه
رییس جمهور در حوزه کتاب آرزوهایی معقول را بیان کردند. آرزوی این که فرهنگ ارتقا بیابد و ممیزی به نوعی برداشته شود تا شاهد تعامل مستقیم میان پدیدآور و مخاطب باشیم. اما عده‌ای متوجه مقصود نمی‌شوند یا سعی می‌کنند نفهمند رییس جمهور چه گفت یا تفکر عاقلانه درباره ممیزی را در حوزه نخبگان برنمی‌تابند. آن ها تلاش دارند با طرح پرسش ها و ابهامات و شک این موضوع را مورد نقد قرار دهند
درباره ممیزی را در حوزه نخبگان برنمی‌تابند. آن ها تلاش دارند با طرح پرسش ها و ابهامات و شک این موضوع را مورد نقد قرار دهند.

برخی می خواهند مردم دیرتر به صلاحیت انتخاب برسند

شاعر مجموعه شعر «سال‌های تاکنون» ادامه داد: نفس بیان رییس جمهوری بیانی آرمانی است. ما دست کم می توانیم آرمان‌هایمان را به زبان بیاوریم تا در جامعه تلاشی برای تعالی فرهنگی انجام شود. اگر اصرار و پا فشاری کنیم که ممیزی باید وجود داشته باشد و اگر نباشد چه و چه می شود به نوعی اعتراف داریم به پایین بودن فرهنگ جامعه و عقب نگاه داشتن مردم و نخبگان جامعه. این نگاه از بالا به پایین اندک اندک در سال های پس از انقلاب سبب شده که نوعی عقب نگاه داشتن روانی جامعه نسبت به قدرت تمیز و تشخیصش برای فهم صلاحیت بد و خوب وجود داشته باشد و جامعه دیرتر به این صلاحیت دست یابد.

شاعر مجموعه شعر «حبس سکوت» اضافه کرد: حرکت به سوی حل موضوع میسر نیست مگر با طرح همین آرمان‌ها و آرزوها. سخنان رییس جمهوری را حرکتی برای طرح این آرمان و آرزو می دانم که نشانه رشد و بلوغ فکری است؛ به ویژه هنگامی که از سوی تریبونی معتبر بیان شود، قطعا تأثیر خودش را خواهد گذاشت.

دبیر هشتمین جشنواره شعر فجر توضیح داد: سعی می کنم نکات عالمانه مخالفان را نیز تحلیل کنم اما مخالف‌هایی که اخیرا صورت گرفت عموماً رنگ و بوی سیاسی داشت. چون با مواضع عاقلانه رییس جمهوری مخالفند، قصد دارند با همه اظهار نظرهایی که ایشان به نوعی در عرصه فرهنگ می کنند در افتند. به گمانم هیچ اندیشمندی با این سخن مخالف نیست که جامعه فرهنگی ما نیازی به ارشاد و
به گمانم هیچ اندیشمندی با این سخن مخالف نیست که جامعه فرهنگی ما نیازی به ارشاد و گشت ارشاد ندارد. این سخنی منطقی است و شبهه ایجاد کردن در این جمله نابخردانه است و تنها انگیزه های سیاسی دارد
گشت ارشاد ندارد. این سخنی منطقی است و شبهه ایجاد کردن در این جمله نابخردانه است و تنها انگیزه های سیاسی دارد.

شاعر مجموعه شعر «با تو این ترانه ها شنیدنی است» یادآور شد: البته جامعه ما فعلا آن وضعیت مطلوب را ندارد و این که چگونه به سمتش بروید و چه ممارست و ریاضت روانی در جامعه لازم است که خود جامعه در عرصه های فرهنگی تصمیم گیری کند، می تواند به بحث گذاشته شود. اما باید اذعان داشته باشیم که سخنان رییس جمهوری به نخبگان و اهالی کتاب مربوط می شد. به گمانم سخنان ایشان درست است و باید در این موضوع تجدید نظر کرد.

جمع کردن کتابی که مجوز گرفته توجیه ندارد
کاکایی افزود: نمایشگاه کتاب طبق معمول با همان ظوابط و مقررات و مراقبت‌هایی که سال‌های پیش انجام می شد، به طرز ویژه برگزار می شود. به نظر می رسد مدیران فرهنگی وزارت ارشاد سعی می کنند در نمایشگاه کتاب ویترینی از مفهوم ارشاد به جامعه عرضه کنند که با نفس نمایشگاه کتاب تعارض دارد. نمایشگاه یعنی نمایش آثار برای آزمون صلاحیت اخلاقی و فکری و فرهنگی مردم. باید اجازه دهند خود مردم انتخاب کنند تا حس انتخاب در آن ها نهادینه شود.

شاعر مجموعه شعر «زنبیلی از ترانه»
جمع کردن کتاب هایی که وزارت ارشاد مجوز آن ها را صادر کرده هیچ گونه توجیهی ندارد. وزارت ارشاد اگر به کتابی مجوز می‌دهد دلیلی ندارد که در ویترین نمایشگاه کتاب عرضه نشوند
گفت: صد البته ممکن است ضریب خطا در سال های آغاز بیشتر باشد اما اگر این امکان را فراهم کنیم که جامعه به بلوغ فکری برسد و کمال خودش را تجربه کند، به مرور جامعه مان از جهت فرهنگی اوج می گیرد. به نظر می رسد نمایشگاه کتاب در چینش ویترینش مراقبت‌های خاصی صورت می دهد. به ویژه با بستن برخی از غرفه ها و برداشتن برخی از کتاب ها به دلایل متفاوت. جمع کردن کتاب هایی که وزارت ارشاد مجوز آن ها را صادر کرده هیچ گونه توجیهی ندارد. وزارت ارشاد اگر به کتابی مجوز می‌دهد دلیلی ندارد که در ویترین نمایشگاه کتاب عرضه نشوند. این مراقبت رفتار عاقلانه‌ای نیست.

عبدالجبار کاکایی متولد 15 شهریور 1342 در ایلام و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد ادبیات فارسی است. نخستین اثر شعری کاکایی «آوازهای واپسین» نام دارد. همچنین «سال‌های تاکنون»، «بررسی تطبیقی شعر پایداری ایران و جهان»، «با تو این ترانه ها شنیدنی است» و «زنبیلی از ترانه» از جمله آثار منتشر شده این شاعر و ترانه‌سرا هستند. «حبس سکوت» تازه ترین مجموعه شعر اوست که از سوی انتشارات فصل پنجم به چاپ رسیده است.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.