رییس جمهوری شامگاه چهارشنبه، ˈثباتˈ را مهمترین اصل برای تحقق توسعه و رفع مشکلات کشور دانست و نسبت به درگیرشدن جناحها با یکدیگر و رواج بداخلاقی، دروغ و تهمت از سوی آنها علیه شخصیتهای و گروههای سیاسی به شدت هشدار داد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که پس از پایان نشست شورای اداری ایلام با حضور هیات دولت، در جمع خبرنگاران سخن می گفت، با اعلام اجرای 44 طرح توسعه ای در استان ایلام تا پایان نیمه نخست سال 94 اظهارداشت: کشور برای توسعه و آبادانی به یک حرکت بزرگ و اساسی نیاز دارد که نخستین اصل برای تحقق آن، وجود ˈثبات ˈ است.


وی افزود: سرمایه دولت بسیار محدود است، مجلس، مقامات و مسوولان کشور همه می دانند که منابع درآمدی ما چقدر، و مخارج دولت به چه میزان است.

روحانی خاطرنشان کرد: منابع درآمد دولت یا از محل نفت یا مالیات و عوارض تامین می شود و اگر رونق و ثبات در کشور نباشد و با دنیا رابطه نداشته باشیم، این منابع حاصل نخواهد شد.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه تحقق منابع ما منوط به برنامه ریزی درست و اقدامات مهم و ضروری در کشور بوده و نخستین اصل برای چنین کاری، ثبات است، گفت: این به معنی آن است که در روابط فرهنگی، سیاست داخلی و روابط خارجی قواعدی حاکم است و اگر در زمینه فرهنگی ثباتی در کار نباشد و اگر بنا باشد با بد اخلاقی ها، دروغ ها و تهمت ها به هم رحم نکنیم، به طور قطع خدا هم به ما رحم نخواهد کرد.

وی هشدار داد: اگر با یکدیگر درگیر شویم و هر کس تریبون یا رسانه ای در اختیارش باشد و این جناح علیه آن جناح بد اخلاقی و تهمت روا دارد و اخلاق و فرهنگ حاکم نباشد، هیچ وقت به ثبات دست نخواهیم یافت.

رییس جمهور یادآور شد: ماه رمضان، رجب، روزه، توسل و همه این ها برای آن است که رفتاری انسانی، اخلاقی و محمدی و علوی داشته باشیم و اگر بنا باشد که اعتماد نداشته باشیم که فردا آبروی ما چه می شود و اخلاق نباشد، آن وقت بر کشور ثبات حاکم نخواهد شد.

روحانی تصریح کرد: جهان امروز جهان ارتباطات و روابط است و هیچ کس نمی تواند بگوید می خواهم در داخل یک منطقه جدا زندگی کنم. همه چیز دنیا از یک نظم و قانون و ارتباط ناشی می شود و قوانین و مقررات و ارتباطات باید در همه جا حاکم باشد.

وی گفت: ما اگر آبادانی و رفاه و پیشرفت می خواهیم باید یک توسعه همه جانبه را دنبال کنیم. بر همین اساس، تصمیم دولت این بود که امسال را با رونق آغاز کند و ما این کار بسیار سخت و مشکل را انجام داده ایم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: سال گذشته در شورای هماهنگی اقتصاد تصمیم گرفتیم که جلوی تورم را بگیریم و با وجود این که کار سختی بود، موفق شدیم ترمز آن را بکشیم و در نهایت این کار هم انجام شد.

روحانی توضیح داد: دولت موفق شد جلوی شتاب تورم را بگیرد اما برای رسیدن به جایگاه مطلوب و وضعیت قابل قبول به زمان نیاز است. بنابراین باید دنبال ثبات باشیم تا سرمایه گذار بداند که سرمایه اش را کجا می برد.

وی گفت: مردم باید احساس کنند در سیاست داخلی قاعده و ثبات حاکم است و اگر آبادانی، رفاه و توسعه می خواهیم باید یک توسعه همه جانبه را دنبال کنیم.

روحانی در این زمینه از همه مسئولان خواست خود را خادم مردم بدانند و با تمام ظرفیت و قدرت برای خدمت به ملت تلاش کنند.

رییس جمهوری گفت: همه سرمایه ما امید و حضور مردم است و مردم باید در همه جا حضور یابند چون اگر جامعه به آینده امید نداشته باشد و اگر همه قوا با هم متحد نباشند، به هیچ جا نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: مدیران و مسوولان مناطق مختلف استانها و شهرستانها همه باید به صحنه بیایند و از مردم کمک بگیرند و این نکته در ذهن همه باشد که کشور به مردم تعلق دارد و همه باید خود را خادم ملت بدانند.* اجرای 44 طرح توسعه ای در استان ایلام

رییس جمهوری در تشریح مصوبه ها و دستاوردهای نخستین سفر دولت تدبیر و امید به این استان ایلام گفت: مهم ترین معضل مهم پیش روی ایلام، بیکاری است.

وی افزود: 44 طرح تا نیمه نخست سال 94 در این استان اجرایی می شود که بدون شک با اجرا شدن این طرح ها شاهد رونق اقتصادی در حوزه کشاورزی و نیز رفع معضل آب در استان ایلام خواهیم بود.

وی ادامه داد: قدم مهمی در توسعه کشاورزی استان ایلام با اجرای سامانه مدرن آبیاری در 550 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان های خوزستان و ایلام برداشته می شود که از این رقم، 50 هزار هکتار مربوط به استان ایلام است.

رییس جمهوری افزود: 38 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان نیز بر اساس طرح سامانه گرمسیری زیر پوشش سیستم آبیاری مدرن قرار می گیرد.

روحانی تاکید کرد: این طرح در سه سال اجرایی و به مرحله بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد: برای تکمیل این سامانه گرمسیری نیازمند فعالیت چهار ساله کاری هستیم که اگر این مراحل تکمیل شود در بخش کشاورزی یک تحول چشمگیر به وجود می آید.

وی در ادامه به اجرای طرح های بزرگ در حوزه نفت و گاز اشاره کرد و گفت: مراحل بعدی پتروشیمی ایلام تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد.

رییس جمهوری یادآور شد: جای امیدواری است که امروز مرحله نخست پتروشیمی ایلام افتتاح شد و انشاءالله فازهای بعدی این طرح تا دو سال آینده نیز اجرایی شوند.

حجت الاسلام روحانی گفت: این طرح ها شامل صنایع پایین دستی پتروشیمی است که زمینه های اشتغال را فراهم می کند.

وی در خصوص طرح بزرگ پتروشیمی شهرستان دهلران نیز تاکید کرد: پتروشیمی دهلران سال 97 راه اندازی خواهد شد.

روحانی اضافه کرد: استان ایلام در سال های آینده شاهد رشد، توسعه، پیشرفت و تحول چشمگیری در همه زمینه ها خواهد بود.

رییس جمهور تاکید کرد: دولت نظر مثبتی در زمینه تبدیل مهران به منطقه ویژه و حتی آزاد تجاری دارد و انشاءالله با بررسی هایی که انجام خواهد شد این مهم نیز تحقق پیدا خواهد کرد.

رییس جمهور ادامه داد: اگر بخواهیم کاری پیش برود باید حضور مردم را در کنار خود داشته باشیم چرا که بدون حضور و تلاش مردم، دولت که تنها زمینه ها را فراهم می کند کاری از پیش نمی برد.

روحانی بیان کرد: بسیاری از تصمیماتی که انجام می گیرد نیازمند نظر نخبگان، فرهیختگان و صاحبنظران تواناست.

وی گفت: کارآفرینان باید حضور خود را در عرصه ها نشان دهند و بخش دولتی و خصوصی در این خصوص هیچ تفاوتی ندارد.

وی اظهار کرد: مهم این است که مردم حضور خود را اثبات کنند چرا که با حضور مردم زمینه های توسعه ای مانند صنعت، گردشگری، راه، کشاورزی و خاک به مرحله تحقق یافتگی می رسد.

روحانی با بیان اینکه در مورد مسئله ایجاد راه آهن و ارتقاء سطح اداری بخش های مختلف کشور، دولت در فکر اجرای یک طرح جامع است گفت: تاکنون در هیچ استانی ما قولی در رابطه با ارتقای بخش ها نداده ایم.

وی اضافه کرد: در بخش راه آهن به فکر سرمایه گذاری کلان برای ایجاد شبکه ریلی در کشور هستیم که با اجرای طرحی جامع در ستاد هماهنگی اقتصادی در این رابطه بحث و بررسی می شود.

وی در پایان آخرین برنامه خود در استان ایلام از زحمات و پیگیری های حجت الاسلام ˈمحمدنقی لطفیˈ نماینده ولی فقیه در استان ایلام و ˈمحمدرضا مرواریدˈ استاندار ایلام تقدیر و تشکر کرد.

روحانی از همه اقشار مردم اعم از کارگران، کارمندان، نیروهای مسلح، عشایر، معلمان، جوانان، زنان و خانواده های شهدا، آزادگان، ایثارگران و تمام کسانی که در راه سربلندی و امنیت جامعه تلاش می کنند نیز قدردانی

رییس جمهوری در پایان سفر یک روزه خود، شهر ایلام را به مقصد تهران ترک کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.