آیت الله هاشمی رفسنجانی، در ایام فاطمیه سال 1387 در سفر به عربستان، هم در قبرستان بقیع را برای عاشقان اهل بیت(ع) گشود و هم در باغ فدک حضور یافت و از چشمه قدیمی آن - علیرغم تاکید میزبان بر امکان آلوده بودن آن- جرعه ای نوشید.
در این سفر معنوی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که در آن زمان رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک بود آیت الله هاشمی را همراهی می کرد.

به گزارش جماران، فیلم و دست نوشته آیت الله هاشمی در همین ارتباط بدین شرح است:

از سالها قبل در این اندیشه بودم که چرا فدک با آن همه اهمیت در تاریخ اسلام، چون خورشیدی در پس ابرهای فراموشی است. هر وقت که توفیق سفر به سرزمین وحی به دست می‌آمد، این فکر در من قوّت بیشتری می‌گرفت. در سفری که سال 1376 با همراهان به منطقه خیبر رفتیم، از مسئولان دولت سعودی خواستیم که از همان خیبر ما را به فدک که نزدیک آنجاست، ببرند. گفتند: این راه کوهستانی و ناهموار است، تا اینکه در آخرین سفرم، یعنی در سال 1387، با اصرار به رفتن و در نهایت با هماهنگی مسئولان عربستان سعودی به منطقه فدک رفتم.

صبح روزی که به طرف منطقه فدک حرکت کردیم، فکر نمی‌کردیم در آن سوی آن جاذبه‌هایی که از دل بیابان‌های بی‌آب و علف می‌گذرد، منطقه‌ای سرسبز نهفته باشد و وقتی در مسیر به دوراهی شهرک الحائط رسیدیم و کلمه «فدک» را زیر تابلوی ورودی شهر دیدم، انگار خدا مرا به آرزوی دیرینم رساند.

خاطره آن سفر و توضیحات مردی با ریش قرمز از اهالی فدک که بازنشسته بخش ارشادشان است، اگرچه به صورت مختصر و گزینشی از صداوسیما پخش شد، اما حق مطلب ادا نشد و نخواهد شد و سازمان حج و زیارت و روزنامه جمهوری اسلامی هم گزارشی از آن سفر تهیه و منتشر کرد و به ادلّه‌ای که بر خوانندگان پوشیده نیست، در نشر آن اهتمام مناسب به کار نرفت. همان تصاویر مختصری که تهیه کرده بودیم، هنوز دست به دست در بین عاشقان اهل بیت(علیهم‌السلام) می‌گردد و از ما درخواست انتشار وسیع آن را دارند.

هر کاری که ما شیعیان برای معرفی فدک به مسلمانان و جهانیان بکنیم، تلاشی مقدس در جهت مقابله با کینه کسانی است که به ناحق سعی در کتمان حقایق دارند.امیدوارم شاهد روزی باشیم که غبار فراموشی از آثار اسلامی، مخصوصاً اتفاقات و اماکنی که به نحوی به اهل بیت(ع) مربوط می‌شود، زدوده شود و جوامع اسلامی از انوار معنوی آنها در جهت تقویت بنیه دینی استفاده نماید.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی

حجم ویدیو: 34.29M | مدت زمان ویدیو: 00:00:00
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.