قیمت انواع سکه در یازدهمین روز سال جدید

جدول قیمت انواع سکه در یازدهمین روز از سال 93 منتشر شد که طی آن هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار 943 هزارتومان است.

به گزارش جماران به نقل از مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز دوشنبه یازدهم فروردین ماه 93 در بازار 943 هزار تومان، طرح قدیم 944 هزارتومان، نیم سکه 495 هزارتومان، ربع سکه 285 هزارتومان و گرمی 195 هزار تومان اعلام شد.

همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 96 هزار و 611 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی حدود 1295 دلار است.

***

رانندگی در حالت خواب آلودگی، سبقت غیرمجاز و عبور از چراغ قرمز شرعاً حرام است

آیت الله مکارم شیرازی گفت: رانندگی در حالت خواب آلودگی، سبقت غیرمجاز و عبور از چراغ قرمز شرعاً حرام است.

به گزارش جماران به نقل از مهر، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی روز دوشنبه در دیدار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اظهار داشت: پلیس زحمات فراوانی برای حفظ جان رانندگان کشیده است که خداوند پاداش احسن را به آنها می دهد. کار پلیس با جان مردم سر و کار دارد .

این مرجع تقلید ادامه داد: خوشبختانه حضور پلیس در جاده ها چشمگیر بود که این موضوع نشان می دهد جمهوری اسلامی برای جان مردم اهمیت زیادی قائل است. حضور فوق العاده پلیس در جاده ها محبوبیت خاصی را برای پلیس راهور ایجاد کرده است و همه مردم از اینکه پلیس برای جان آنها دل می سوزاند خوشحال هستند.

به گفته این مرجع تقلید همه خوشحال هستند که میزان تلفات از 28 هزار نفر به زیر 18 هزار نفر رسیده است اما مرگ یک انسان در تصادف دردناک است و باید کاری کنیم که تلفات به کمترین حد برسد.

وی با اعلام اینکه فرهنگ حرف نخست را در اقتصاد، رانندگی و زندگی می زند افزود: باید روی اصل گذشت و صبوری تکیه شود. اگر یک نفر هم در تصادفات کشته شود این موضوع برای جمهوری اسلامی سنگین است. عید روزی محسوب می شود که بگویند ایران در ردیف اول یا وسط تلفات رانندگی است.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین در این دیدار خطاب به مردم گفت: باید بدانیم اسلام برای جان مسلمانان و سایر انسان ها اهمیت فوق العاده ای قائل است و حتی برای یک خراش دیه قائل شده است چه برسد به جان انسان، چرا که اسلام اجازه نمی دهد که هر کاری که دلمان می خواهد با جان و مالمان انجام دهیم.

وی با بیان اینکه رانندگی کردن در حالت خواب آلودگی حرام شرعی است تاکید کرد: سبقت غیرمجاز و عبور از چراغ قرمز شرعاً حرام است و اینها حکم شرعی است چرا که مقدمه برای حفظ جان واجب است.

وی خطاب به رانندگان اظهار داشت: ممکن است برخی ها در شهر بتوانند رانندگی کند اما مهارت رانندگی در جاده را ندارند که ما از آنها می خواهیم از رانندگی در جاده خودداری کنند.

***

مناطق آزاد کشور نقش مهمی در اجرای اقتصاد مقاومتی دارند/ کیش باید به سمت گردشگری حلال برود

دکتر حسن روحانی دوشنبه در جزیره کیش افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید پایه های اقتصاد کشور را محکم کنیم و یکی از مکان هایی که این ظرفیت را برای تحقق این خواسته مهم دارند، مناطق آزاد هستند.

به گفته وی این مناطق از نظر مقررات، صادرات و واردات و سرمایه گذاری ها، تسهیلات و امکانات بیشتر و بهتری نسبت به سایر مناطق کشور دارند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا رییس جمهوری یادآور شد: هفت منطقه آزاد در شمال و جنوب کشور داریم که هر کدام از این مناطق استعدادهای خاص خود را در بخش های مختلف دارند و می شود برای آنها برنامه ویژه و خاصی را مد نظر قرار داد.

دکتر روحانی افزود: کیش یکی از این مناطق آزاد است که در حوزه گردشگری رونق بیشتری نسبت به دیگر مناطق آزاد دارد و منطقه ای با استعداد برای توسعه گردشگری است.

وی تاکید کرد: جزیره کیش بواسطه ظرفیت های مطلوب ، می تواند به مرکزی برای گردشگری سلامت تبدیل شود، ضمن اینکه آمادگی کامل هم دارد به مرکزی برای گردشگری حلال در منطقه باشد.

رییس جمهوری گفت: رونق گردشگری حلال می تواند در کیش زمینه ای را فراهم کند تا همه مسلمانان و کسانی که خانواده دوست هستند و به استحکام خانواده می بالند و به آن علاقه دارند، کیش را برای گردش و تفریح بر گزینند.

وی خاطر شان کرد: جزیره کیش دارای محیطی آرام است که در ایام زیادی از سال هوای مناسب و مساعدی دارد ضمن اینکه بخش های زیر بنایی آن در حال تکمیل و توسعه است.

روحانی با بیان اینکه برای توسعه گردشگری در کیش نیاز به پایانه های مسافری دریایی و هوایی داریم، اظهار کرد: هر دو این مراکز اکنون در کیش توسعه یافته است.

وی با اشاره به این گفته مسوولان سازمان منطقه آزاد کیش که این جزیره به لحاظ ظرفیت های ایجاد شده دریایی و هوایی امکان جذب سالیانه سه میلیون و 500 هزار گردشگر را دارد، افزود: البته اگر از لحاظ پذیرایی، اسکان و هتل لینگ هم این ظرفیت در کیش باشد مردم می توانند براحتی به این منطقه سفر کنند.

وی به بخش مسافرات های دریایی به جزیره کیش اشاره کرد و یادآور شد: اکنون کشتی های مسافربری مردم و حتی خودرو های آنها را نیز از بنادر جنوبی به این جزیره منتقل می کند تا ایام فراغت خود را در کیش سپری کنند.

رییس جمهوری اضافه کرد: اکنون که برخی از شهرهای ما در فصول مختلف سال دارای آلودگی هوا هستند مردم این شهرها و سایر مناطق کشورمان می توانند به این جزیره زیبا بیایند و از محیط سالم و آرام آن برای استراحت و تفریح استفاده کنند.

روحانی جزایر را یکی از نعمت های خدادادی دانست و با بیان اینکه باید از این نعمت ها استفاده لازم را برد، تصریح کرد: یکی از این جزایر، کیش است که قبل از انقلاب به غیر از تعداد محدودی بومی، جایی برای تفریح و گردش یک خانواده خاص بود ولی بعد از انقلاب این جزیره به همه ملت تعلق پیدا کرد.

رییس جمهوری به برنامه های دولت تدبیر و امید برای آبادانی سواحل جنوبی خلیج فارس و دریایی عمان اشاره کرد و گفت: در طول چهار سال عمر این دولت تلاش می کنیم در این بخش اقدامات ارزنده ایی انجام دهیم.

وی توسعه و رونق بندر جاسک را از جمله برنامه های دولت اعلام کرد و افزود: اجرای خط انتقال گاز به عمان توسعه مناسبی در بندر جاسک ایجاد می کند.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس کشورهای حوزه نوروز در افغانستان و نشست چهارجانبه روسای جمهوری سه کشور فارسی زبان و پاکستان اظهار کرد: یکی از بحث های این نشست توسعه بندر چابهار بود و اینکه چطوری این بندر را در آینده به یک بندر بزرگ ترانزیتی تبدیل کنیم.

وی یادآور شد: در آینده جاسک نیز به بندری مهم برای صادرات نفت، البته نه تنها صادرات نفت ایران بلکه کشورهای همسایه شمالی ایران تبدیل خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد: استعداد و ظرفیت در کشورمان فراوان است و اینک با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، چارچوب برای حرکت آماده شده است تا با اجرای اقتصاد مقاومتی که یکی بخش آن فعال کردن مناطق آزاد است، زمینه استفاده و بهره مندی از این ظرفیت ها را فراهم کنیم.

رییس جمهوری هدف از سفر دو روزه اش به جزیره کیش را اتخاذ تصمیمات مناسب در چارچوب تحقق اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و گفت: در این سفر تلاش می کنیم نه تنها برای کیش بلکه برای تمام مناطق آزاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی تصمیمات خوبی بگیریم.

روحانی در خصوص برنامه های دولت برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد گفت: ما در مناطق آزاد برای اجرای طرح های عمده اقتصادی باید بخش غیر دولتی را برای سرمایه گذاری تشویق کنیم چون بخش دولتی پول کافی برای این منظور ندارد و اگر پول هم داشته باشد مجری خوبی نیست.

رییس جمهوری افزود: دولت اگر بتواند، تسهیلات و مقررات لازم را در این منطقه برای سرمایه گذاران فراهم می کند و در برخی موارد هم به بخش های مردمی برای سرمایه گذاری کمک خواهد کرد.

روحانی خاطر نشان کرد: مناطق آزاد هم باید هدف گذاری کنند و چارچوب ها و برنامه های خود را برای سرمایه گذاران مشخص کنند ضمن اینکه دولت تلاش دارد تسهیلات و زمینه لازم را برای حضور سرمایه سرمایه گذاران داخلی، ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی در این منطقه فراهم کند.

***

جاده های 13 استان کشور برفی و بارانی است

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از ترافیک نیمه سنگین و روان در محورهای مواصلاتی کشور خبر داد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، سرهنگ محمد حسین حمیدی در تشریح آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی کشور با اشاره به بازگشایی محور کرج چالوس گفت: محورهای کرج به چالوس و قزوین به رشت از ترافیک نیمه سنگین برخوردار است.

وی همچنین افزود: در استان‌های مازندران، چهارمحال و بختیاری، فارس، اصفهان‌، تهران،یزد، قم و گیلان بارش باران گزارش شده است.

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه بار ترافیکی در اکثر محورهای کشور پرحجم و روان است، گفت: در استان‌ها و محورهای مواصلاتی آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، مازندران (محور هراز، چالوس و کندوان) چهارمحال بختیاری (محور کوهرنگ و مسجد سلیمان)، قزوین (محور قزوین به رشت) و کهگیلویه و بویراحمد (محور یاسوج به بابا میدان و یاسوج به شیراز) بارش برف گزارش شده است.

حمیدی همچنین افزود: محورهای شمشک به دیزین، شهران به نهبندان و پونل به خلخال به دلیل بارش باران و جاری شدن سیل از روز گذشته مسدود شده است.

وی در رابطه با محور آستارا به اردبیل، گفت: این محور از روز گذشته به دلیل بارش باران مسدود که با تلاش ماموران راهداری بازگشایی اما مجددا به دلیل بارش برف و کولاک مسدود شد.

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اظهار کرد: با توجه به شرایط جوی متفاوت مقصد و مبداء، لازم است مسافران پیش از حرکت با شماره تلفن 88255555 در کل کشور تماس گرفته و یا از طریق سایت اینترنتی rahvar120 از وضعیت جوی و ترافیکی محورهای مواصلاتی کشور مطلع شوند.

حمیدی با بیان اینکه روز گذشته به دلیل بارش‌های جوی، با افزایش تصادفات روبرو بودیم، از مسافران درخواست کرد ضمن حرکت با سرعت مطمئنه، تجهیزات کامل را با خود همراه داشته باشند.

****

خاطره دعایی از مخالفت امام با دستور لاجوردی به زندانیان

ماهنامه «نسیم بیداری» در ویژه‌نامه نوروزی خود به انتشار خاطرات بعضی از چهره‌های سیاسی، فرهنگی و... پرداخته است. این نشریه یکی از صفحات خود را به خاطراتی از سید محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات اختصاص داده است.

به گزارش جماران به نقل از تاریخ ایرانی، در بخشی از این خاطرات آمده است: «... بعد از ترور‌ها و جنگ مسلحانه منافقین و مشخصا حادثه هفتم تیر، ‌تعداد زیادی از اعضای این گروه‌های تروریستی دستگیر شدند. به ‌همین ‌دلیل حجم وسیعی از زندانیان در زندان اوین و زندان توحید و دیگر زندان‌ها انباشته شده ‌بود و گزارش‌هایی به امام رسیده ‌بود مبنی بر بدرفتاری با زندانیان. امام از این بابت نگران بودند و بدین ‌سبب هیأتی با اختیار تام انتخاب کردند برای بازدید از همه زندان‌ها و ملاقات با زندانیان مختلف تا موارد بی‌عدالتی و بدرفتاری مشخص شود و به عرض حضرت امام برسد. در این هیأت، من در کنار آقایان سید هادی خامنه‌ای و دکتر محمدعلی هادی نجف‌آبادی بودم. هر سه مسئول تهیه گزارش جامعی از وضعیت زندان‌ها بودیم. دو مورد در‌‌‌ همان روزهای نخست، نظر ما را جلب کرد:

۱. اولین روزی که ما به زندان‌ها رفتیم، پدیده خیلی عجیبی دیدیم؛ وقتی زندانیان از بند‌ها برای هواخوری بیرون می‌آمدند، ابتدا به صف می‌شدند و همه دسته‌جمعی شروع می‌کردند سرود «خمینی ‌ای امام» را خواندن که ما متوجه شدیم مرحوم لاجوردی این دستور را صادر کرده ‌است. این اتفاق خیلی مضحک بود و ما به امام انتقال دادیم، ایشان هم ناراحت شدند و نهی کردند از اینکه زندانیان سرود بخوانند. در رادیو گفتند که «خواندن سرود الزامی نیست»، ‌نگفتند که «نباید خوانده شود.» ‌به ‌همین ‌دلیل باز زندانیان آن سرود را می‌خواندند، چرا که باور نمی‌کردند اگر سرود را نخوانند مشکلی پیش نمی‌آید و فکر می‌کردند دارند آزمایش می‌شوند. باز ماجرا را به امام گفتیم. خیلی ناراحت شدند. اکیدا نهی کردند که سرود خوانده ‌نشود. ما هم بعدا که با زندانیان صحبت می‌کردیم، می‌گفتند ما در دلمان می‌گفتیم: «خمینی‌ ای امام، کارت شد تمام».

۲. یکی دیگر از مواردی که در زندان‌ها شاهدش بودیم، جلوگیری از توزیع و کشیدن سیگار بود. مثلا یادم هست در یکی از بندهایی که رفتیم، آقای احسان نراقی و همتایان ایشان بودند که بالاخره در حکومت گذشته صاحب منصب و مقامی بودند. خیلی از این‌ها، سیگاری بودند، معمولا هم سیگاری‌ها وقتی که نگرانی و یا افسردگی دارند، بیشتر احتیاج به استعمال سیگار دارند. اما آقای لاجوردی نهی کرده ‌بودند و نمی‌گذاشتند آن‌ها سیگار بکشند. وقتی این موضوع را هم به امام گفتیم، ایشان گفتند که چه لزومی دارد زندانیان از سیگار کشیدن منع شوند؟ وقتی به آقای لاجوردی فرمایش امام را گفتیم، آقای لاجوردی گفتند قبول، ولی ما هزینه کافی برای خرید سیگار نداریم. بهانه کردند که دوران جنگ است و سیگار به اندازه کافی وجود ندارد. در این حد که بازدیدکنندگان و بستگان زندانیان سیگار می‌آوردند، آزاد کردند، ولی باز چون جمعیت زندانیان بالا بود، از این حیث در مضیقه بودند. از این ‌رو نزدیک به پانصد هزار تومان سیگار، سال ۶۲ و ۶۳، از تعاونی مؤسسه اطلاعات، گرفتیم و به تعاونی زندان دادیم. همه نوع سیگاری هم بود، از بهترین سیگار گرفته تا سیگارهای اشنوی گازوئیلی! همین اتفاق باعث شده ‌بود که فضای خیلی خوبی به ‌وجود آید و لااقل زندانیان از این بابت راضی بودند که به ‌راحتی دسترسی به سیگار دارند. موارد دیگری از جمله اتمام دوران بازداشت، نوع بازجویی‌ها و... بود که تا حدی پیگیری‌های این هیأت، باعث گشایش در کار‌ها و بهتر شدن وضعیت زندانیان شد.

***

سوریه، ۵۰۰ شورشی را آزاد کرد

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز یکشنبه در گزارشی از آزادی 500 تن از شورشیان آن کشور توسط دولت خبر داد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، دولت سوریه به عنوان بخشی از تلاش های آشتی جویانه خود 500 تن از شورشیانی را که به تازگی خود را در استان درعا تسلیم ارتش سوریه کرده بودند، در شهرک «سنامین» این استان آزاد کرد.

به گزارش سانا، مفتی اعظم «احمد حسون» که از حاضرین در این مراسم بود از این 500 تن خواست از تلاش‌ها و مبارزه دولت با تروریست‌ها دفاع کنند.

بنا بر این گزارش، «محمد خالد الحنوس» استاندار درعا نیز همه ساکنان این استان خواست تا از کشور خود دفاع کنند.

ارتش سوریه در ماه های اخیر با صدور بیانیه هایی از جنگجویان مخالف خواست تا با برزمین گذاشتن سلاح های خود، مورد عفو و بخشش همیشگی و کامل دولت قرار گیرند.

***

تعرفه های جدید گاز در سال 93 تعیین شد

هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه ها، تعرفه جدید گاز مصارف خانگی، عمومی و صنعتی سال 93 را تعیین کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر اساس تصمیم هیئت وزیران، تعرفه‌های گاز مندرج در جدول شماره 1 پیوست تصمیم نامه شماره 214883/ت45937ن مورخ 27/9/1389، برای مصارف خانگی به میزان 20 درصد و برای مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) به میزان 30 درصد افزایش می‌یابد.

همچنین بر اساس این مصوبه، نرخ گاز برای مصارف صنعتی (غیر از موارد مذکور در بند (د) ) از هفتصد (700) ریال به ازای هر متر مکعب یک هزار (1000) ریال افزایش و نرخ گاز برای سایر مصارف مندرج در جدول یاد شده به میزان پانزده درصد افزایش می یابد.

همچنین نرخ گاز برای کلیه مصارف بخش‌های پتروشیمی و فولاد به ازای هر متر مکعب به ترتیب به میزان دو هزار و ششصد و پنجاه (2650) ریال و یک هزار و سیصد و بیست (1320) ریال تعیین می شود.

نرخ‌های مذکور بدون احتساب مالیات و عوارض دریافتی توسط شرکت ملی گاز ایران به موجب قوانین می‌باشد.

این مصوبه از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده و از 93/1/1 لازم الاجراست.

***

تظاهرات فلسطینی ها به مناسبت روز زمین

فلسطینیان ساکن سرزمین های اشغالی 48 به منظور گرامیداشت حماسه «روز زمین» دست به تظاهرات گسترده زدند.

به گزارش جماران، ایسنا، به نقل از سایت الجزیرة نت نوشت: این حرکت های خودجوش مردمی در روستای رمیه آغاز شده است، دشمن صهیونیستی این روستای فلسطینی نشین را به تخریب و تبعید ساکنان آن تهدید کرده است، این اقدام در میان هشدارهای مربوط به بروز درگیری میان فلسطینیان و نظامیان صهیونیست صورت می گیرد.

راستگرایان اسرائیلی به جوسازی های خود علیه فلسطینیان برای ممانعت از برگزاری مراسم هایی به مناسبت روز زمین و همچنین تشدید شهرک سازی و طرح های یهودی سازی شدت بخشیده اند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که فلسطینیان ساکن شهرک های داخل سرزمین های اشغالی 48، سی و هشتمین سالگشت روز زمین را با برگزاری اعتصاب های سراسری و فعالیت های فرهنگی و سیاسی زنده نگه می دارند،این اقدامات و تحرکات و پویش ها به برگزاری تظاهرات منطقه ای در شهرک عرابه واقع در الجلیل ختم می شود. روند ویرانی خانه ها و مصادره زمین هایی که برای اجرای طرح های یهودی سازی و شهرک سازی مورد استفاده قرار می گیرد، تشدید یافته است.

یکی از نمایندگان عرب کنست از حزب تجمع ملی بر این باور است که زمین رکن اساسی منازعه با اسرائیل به شمار می رود.

حن ین زعبی در مصاحبه با این پایگاه افزود: اسرائیل در سال 1948 دست به اشغال نظامی فلسطین زد، این رژیم از همان سال 1000 شهرک یهودی احداث کرده است تا به شیوه های غیر نظامی دست به مصادره اختاپوسی سرزمین فلسطین بزند.

وی خاطرنشان ساخت: رژیم صهیونیستی به منظور قطع ارتباط جغرافیایی میان شهرک های عربی، شهرک های اسرائیلی را احداث کرد.

به اعتقاد وی، رژیم صهیونیستی علاوه بر مصادره زمین های فلسطینی قصد اشغال کامل میهن فلسطین را دارد.

وی تصریح کرد: اسرائیل می کوشد تا ملت فلسطین ملتی جنگجو و استعمارگر جلوه دهد.

عضو دفتر سیاسی جنبش اسلامی گفت: فعالیت ها و برنامه های روز زمین از روستای رمیه و مشخصا از روی زمین های مصادره شده که بر روی آنها شهرک کرمئیل احداث شده است، کلید خورد، زیرا رخدادهای روز زمین در این شهرک به وقوع پیوست.

عبدالحکیم مفید خاطرنشان ساخت: شهرک کرمئیل مرکز و کانون نبرد زمین و موجودیت و پروژه یهودی سازی الجلیل به شمار می رود.

وی تصریح کرد: فلسطینیان و عرب های ساکن داخل سرزمین های اشغالی 48 به سرزمین و میهن خود پابیند خواهند ماند، مهینی که در معرض وحشیانه ترین تجاوزات و حملات قرار گرفته است، حملاتی که موجودیت آنان را تهدید می کند و آن را به خطر می اندازد.

وی همچنین اظهار داشت: سیاست های رژیم صهیونیستی در زمینه مصادره و کوچاندن فلسطیینان از سرزمین شان بار دیگر از سرگرفته شده است.

وی تاکید کرد: اسرائیل از یک سو فلسطینیان را از خانه و کاشانه شان بیرون می کند و آواره و بی خانمان می سازد و از سوی دیگر، شهرک نشینان جدید را به مناطق فلسطینی انتقال می دهد.

از سوی دیگر، رئیس کمیته عالی پیگیری امور عرب های داخل سرزمین های اشغالی 48 از رژیم اشغالگر قدس و سیاست های آن علیه فلسطینیان ساکن داخل به شدت انتقاد کرد و سران تل آویو را به ایجاد خفقان در میان توده های عربی و فلسطینی متهم کرد.

وی درباره پیامدهای اقدامات سرکوبگرانه رژیم عبری علیه فلسطینیان 48 هشدار داد و گفت که این اقدامات موجب تکرار حماسه روز زمین می شد و فلسطینیان عزم خود را برای زندگی آبرومندانه و شرافتمندانه جزم کرده اند.

وی خواستار مقابله با سیاست های تبعیض نژادی و طرح های توطئه آمیز و شیطانی دشمن صهیونیستی در زمینه کوچ و تبعید فلسطینیان شد.

از سوی دیگر نیروهای صهیونیستی دست به سرکوب ده ها فلسطینی تظاهرات کننده در نزدیکی دیوار مرزی واقع در شمال نوار غزه زدند. این تظاهرات به مناسبت روز زمین برگزار شده بود.

وزارت کشاورزی دولت حماس خواستار مشارکت در کاشت نهال زیتون در شرق شهرک جبالیا واقع در شمال نوار غزه شد.

ده ها شهروند فلسطینی در این اقدام شرکت کردند، آنان با حمل پرچم های فلسطینی، شعارهایی را در رابطه با خروج اشغالگران صهیونیست از سرزمین فلسطین سر دادند اما نیروهای اسرائیلی به سوی شرکت کنندگان در این مراسم گلوله های گاز اشک آور و جنگی شلیک کردند.

***

پیروزی بی سابقه راست ها در انتخابات محلی فرانسه

با پایان مرحله دوم انتخابات محلی فرانسه، نتایج اولیه شمارش آرا از پیشتازی حزب راست میانه اتحاد برای جنبش مردمی (یو ام پ) و پیروزی بی سابقه حزب راست افراطی جبهه ملی در تعدادی از حوزه‌های رای گیری حکایت دارد.

به گزارش جماران، ایسنا به نوشته روزنامه لوموند، تاکنون پیشتازی جبهه ملی در حداقل هشت شهر فرانسه مسجل شده است. این در حالی است که هم اکنون، جبهه ملی هیچ یک از شهرداری های این کشور را در اختیار ندارد.

پیروزی جبهه ملی در شرایطی به دست آمده که ۳۸ درصد فرانسوی‌ها از حضور در پای صندوق‌های رای خودداری کرده‌اند که رقمی بی سابقه محسوب می‌شود.

در مرحله اول انتخابات محلی، ۳۶.۵ درصد واجدان شرایط از شرکت در انتخابات خودداری کرده بودند که در سطح انتخابات محلی بی‌سابقه بود.

در پی برگزاری مرحله اول انتخابات، ژان مارک ارو، نخست وزیر فرانسه خواستار بسیج رای دهندگان و به ویژه کسانی که در دور اول انتخابات محلی شرکت نکرده بودند علیه راست افراطی شد.

به گزارش بی.بی.سی، ارو از فرانسویان خواست هر کاری که می توانند انجام دهند تا حزب راست افراطی "جبهه ملی" نتواند حتی یکی از شهرداری‌های این کشور را در اختیار بگیرد.

گروهی از ناظران، دلیل موفقیت جبهه ملی در برخی مناطق فرانسه را خودداری بسیاری از فرانسویان از شرکت در انتخابات، در شرایطی دانسته اند که ظاهرا هواداران راست افراطی به گونه ای سازمان یافته در پای صندوق‌های رای حاضر شده‌اند.

به نظر می رسد بسیاری از کسانی که در انتخابات شرکت نکرده‌اند، رای دهندگان سابق به حزب سوسیالیست بوده‌اند که از عملکرد دولت چپ میانه فرانسوا اولاند، به ویژه در زمینه اقتصادی، سرخورده شده‌اند.

تمام احزاب چپگرای فرانسه اعلام کرده بودند که برای جلوگیری از پیروزی جبهه ملی، در دور دوم متحد خواهند شد. همزمان، گروهی از چهره های سیاسی راست میانه فرانسه هم علیه به قدرت رسیدن راست افراطی در برخی مناطق این کشور هشدار داده بودند.

طبق قانون انتخابات، در تمام شهرهایی که هیچ یک از کاندیداها ۵۰ درصد آرای شرکت کنندگان در انتخابات را به دست نیاورده باشد، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

***

پاسخ رهبر معظم انقلاب به ۱۰ پرسش درباره اقتصاد مقاومتی

پس از ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی در حرم مطهر رضوی به سؤالات و ابهاماتی که در این باره مطرح شده بود پاسخ دادند.

به گزارش جماران، آنچه در ادامه می‌آید پاسخ به این ده سوال است که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR آن را منتشر کرده است:

۱. اقتصاد مقاومتی چه هست و چه نیست؟ خصوصیّات مثبت آن و خصوصیّات منفی و سلبیِ آن چیست؟

یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور ما است این آن جنبه‌ی مثبت امّا منحصر به کشور ما هم نیست؛ یعنی بسیاری از کشورها، امروز با توجّه به این تکانه‌های اجتماعی و زیروروشدن‌های اقتصادی‌ای که در این بیست سی سال گذشته اتّفاق افتاده است، متناسب با شرایط خودشان به فکر یک چنین کاری افتاده‌اند. پس مطلب اوّل اینکه این حرکتی که ما داریم انجام میدهیم، دغدغه‌ی دیگر کشورها هم هست؛ مخصوص ما نیست.

۲. اقتصاد مقاومتی درون‌زا به چه معناست؟

ین اقتصاد درون‌زا است. درون‌زا است یعنی چه؟ یعنی از دل ظرفیّتهای خود کشور ما و خود مردم ما میجوشد؛ رشد این نهال و این درخت، متّکی است به امکانات کشور خودمان؛ درون‌زا به این معنا است.

۳. آیا درون‌زایی اقتصاد مقاومتی همان درون‌گرایی اقتصاد است؟

درون‌گرا نیست؛ یعنی این اقتصاد مقاومتی، به این معنا نیست که ما اقتصاد خودمان را محصور میکنیم و محدود می‌کنیم در خود کشور؛ نه، درون‌زا است، امّا برون‌گرا است؛ با اقتصادهای جهانی تعامل دارد، با اقتصادهای کشورهای دیگر با قدرت مواجه میشود. بنابراین درون‌زا است، امّا درون‌گرا نیست. اینها را که عرض میکنم، برای خاطر این است که در همین زمینه‌ها الان قلم‌ها و زبان‌ها و مغزهای مغرض، مشغول کارند که (القا کنند) «بله، اینها می‌خواهند اقتصاد کشور را محدود کنند و در داخل محصور کنند». انواع و اقسام تحلیل‌ها را برای اینکه ملّت را و مسئولان را از این راه که راه سعادت است جدا بکنند دارند می‌کنند. من عرض می‌کنم تا برای افکار عمومی‌مان روشن باشد.

۴. آیا اقتصاد مقاومتی، اقتصادی دولتی است؟

این اقتصادی که به عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود، مردم‌بنیاد است؛ یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم، حضور مردم تحقّق پیدا می‌کند. امّا «دولتی نیست» به این معنا نیست که دولت در قبال آن مسئولیّتی ندارد؛ چرا، دولت مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دارد. کار اقتصادی و فعّالیّت اقتصادی دستِ مردم است، مال مردم است؛ امّا دولت به‌عنوان یک مسئول عمومی نظارت می‌کند، هدایت میکند، کمک می‌کند. آن جایی که کسانی بخواهند سوء‌استفاده کنند و دست به فساد اقتصادی بزنند، جلوی آنها را می‌گیرد؛ آنجایی که کسانی احتیاج به کمک دارند، به آنها کمک می‌کند. بنابراین آماده‌سازی شرایط، وظیفه‌ی دولت است؛ تسهیل می‌کند.

هارم، گفتیم این اقتصاد، اقتصاد دانش‌بنیان است یعنی از پیشرفتهای علمی استفاده می‌کند، به پیشرفتهای علمی تکیه می‌کند، اقتصاد را بر محور علم قرار می‌دهد؛ امّا معنای آن این نیست که این اقتصاد منحصر به دانشمندان است و فقط دانشمندان می‌توانند نقش ایفا کنند در اقتصاد مقاومتی؛ نخیر، تجربه‌ها و مهارتها تجربه‌های صاحبان صنعت، تجربه‌ها و مهارتهای کارگرانی که دارای تجربه و مهارتند می‌تواند اثر بگذارد و می‌تواند در این اقتصاد نقش ایفا کند. اینکه گفته می‌شود دانش‌محور، معنای آن این نیست که عناصر با تجربه‌ی صنعتگر یا کشاورز که در طول سال‌های متمادی کارهای بزرگی را بر اساس تجربه انجام داده‌اند، اینها نقش ایفا نکنند؛ نخیر، نقش بسیار مهمّی هم به عهده‌ی اینها است.

۵. عدالت در اقتصاد مقاومتی چگونه تعریف می‌شود؟

این اقتصاد، عدالت‌محور است؛ یعنی تنها به شاخص‌های اقتصاد سرمایه‌داری مثل رشد ملّی، تولید ناخالص ملّی اکتفا نمیکند؛ بحث اینها نیست که بگوییم رشد ملّی اینقدر زیاد شد، یا تولید ناخالص ملّی اینقدر زیاد شد؛ که در شاخص‌های جهانی و در اقتصاد سرمایه‌داری مشاهده می‌کنید. در حالی که تولید ناخالص ملّی یک کشوری خیلی هم بالا می‌رود، امّا کسانی هم در آن کشور از گرسنگی میمیرند! این را ما قبول نداریم. بنابراین شاخص عدالت عدالت اقتصادی و عدالت اجتماعی در جامعه یکی از شاخصهای مهم در اقتصاد مقاومتی است، امّا معنای آن این نیست که به شاخصهای علمی موجود دنیا هم بی اعتنایی بشود؛ نخیر، به آن شاخصها هم توجّه میشود، امّا بر محور «عدالت» هم کار میشود. عدالت در این بیان و در این برنامه به معنای تقسیم فقر نیست، بلکه به معنای تولید ثروت و ثروت ملّی را افزایش دادن است.

۶. با توجه به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، مشکلات کنونی اقتصاد کشور حل خواهد شد؟

در اینکه گفتیم اقتصاد مقاومتی بهترین راه حلّ مشکلات اقتصادی کشور است شکّی نیست، امّا معنای آن این نیست که ناظر به مشکلات کنونی کشور است که یک مقداری از آن مربوط به تحریم است، یک مقداری از آن مثلاً مربوط به غلط بودن فلان برنامه است نه، این مال همیشه است. اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی، محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد؛ این چنین اقتصادی چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم، بارور خواهد بود و به مردم کمک میکند. این سؤال اوّل.

۷. آیا اقتصاد مقاومتی که شعار آن را میدهیم، تحقّق‌پذیر است، ممکن است، یا نه، خیالات خام است؟

پاسخ این است که نخیر، کاملاً، عملاً، حتماً ممکن است؛ چرا؟ به‌خاطر ظرفیّتها؛ چون این کشور، دارای ظرفیّتهای فوق‌العاده است. من حالا چند قلم از ظرفیّتهای کشور را عرض میکنم. اینها چیزهایی است که آمارهای عجیب‌ و‌ غریب لازم ندارد، جلوی چشم همه است، همه می‌بینند.

۸. ظرفیت‌های کشور ما در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی چه می‌باشد؟

یکی از ظرفیّتهای مهمّ ما، ظرفیّت نیروی انسانی ما است. نیروی انسانی در کشور ما، یکی از بزرگ‌ترین ظرفیّت‌های کشور ما است؛ این یک فرصت بزرگ است. عرض کردیم، جمعیّت جوان کشور از پانزده سال تا سی سال یک حجم عظیم از ملّت ما را تشکیل میدهند؛ این خودش یک ظرفیّت است. تعداد ده میلیون دانش‌آموخته‌ی دانشگاه‌ها را داریم؛ ده میلیون از جوانهای ما در طول این سالها از دانشگاه‌ها فارغ‌التّحصیل شدند. همین حالا بیش از چهار میلیون دانشجو داریم که اینها در طول چند سال آینده فارغ‌التّحصیل می‌شوند؛ جوانان عزیز بدانند، این چهار میلیونی که میگویم، ۲۵ برابر تعداد دانشجو در پایان رژیم طاغوت است؛ جمعیّت کشور نسبت به آن موقع شده دو برابر، امّا تعداد دانشجو نسبت به آن موقع شده ۲۵ برابر؛ امروز ما این تعداد دانشجو و فارغ‌التّحصیل داریم. علاوه‌ی بر اینها، میلیونها نیروی مجرّب و ماهر داریم. ببینید، همینهایی که در دوران جنگ به داد نیروهای مسلّح ما رسیدند. در دوران جنگ تحمیلی، یکی از مشکلات ما، از کار افتادن دستگاه‌های ما، بمباران شدن مراکز گوناگون ما، تهیدست ماندن نیروهای ما از وسایل لازم مثل وسایل حمل و نقل و این چیزها بود. یک عدّه افراد صنعتگر، ماهر، مجرّب، راه افتادند از تهران و شهرستانها که بنده در اوایل جنگ خودم شاهد بودم، اینها را می‌دیدم؛ اخیراً هم بحمدالله توفیق پیدا کردیم، یک جماعتی از اینها آمدند؛ آن روز جوان بودند، حالا سنّی از آنها گذشته، امّا همان انگیزه و همان شور در آنها هست رفتند داخل میدانهای جنگ، در صفوف مقدّم، بعضی‌هایشان هم شهید شدند؛ تعمیرات کردند، ساخت‌وساز کردند، ساخت‌وسازهای صنعتی؛ این پلهای عجیب‌وغریبی که در جنگ به درد نیروهای مسلّح ما خورد، امکانات فراوان، خودرو، جادّه، امثال اینها، به‌وسیله‌ی همین نیروهای مجرّب و ماهر به‌وجود آمد؛ امروز هم هستند، امروز هم در کشور ما الی‌ماشاءالله؛ تحصیل‌کرده نیستند، امّا تجربه‌ و مهارتی دارند که گاهی از تحصیل‌کرده‌ها هم بسیار بیشتر و بهتر و مفیدتر است؛ این هم یکی از امکانات نیروهای ما است؛ هم در کشاورزی این را داریم، هم در صنعت داریم.

یکی از ظرفیّتهای مهمّ کشور ما منابع طبیعی است. من سال گذشته در همین‌جا راجع به نفت و گاز گفتم که مجموع نفت و گاز ما در دنیا درجه‌ی یک است؛ یعنی هیچ کشوری در دنیا به‌قدر ایران، بر روی هم نفت و گاز ندارد. مجموع نفت و گاز ما از همه‌ی کشورهای دنیا شرق و غرب عالم بیشتر است. امسال که من دارم با شما حرف میزنم، کشفیّاتی درمورد گاز شده است که نشان میدهد که از آن مقداری که سال گذشته در آمارهای ما بود، از آن مقدار هم منابع گازی ما و ذخیره‌های گازی ما افزایش پیدا کرده است؛ این وضع نفت و گاز ما است. بیشترین ذخیره‌ی منابع انرژی که همه‌ی دنیا روشنی خود، گرمای خود، صنعت خود، رونق خود را از انرژی دارد، از نفت و گاز دارد در کشور ما است. علاوه‌ی بر این، معادن طلا و معادن فلزّات کمیاب در سرتاسر این کشور پراکنده است و وجود دارد. سنگ آهن، سنگهای قیمتی، انواع و اقسام فلزهای لازم و اساسی که مادر صنایع محسوب می‌شوند در کشور وجود دارد؛ این هم یک ظرفیّت بزرگی است.

ظرفیّت دیگر موقعیّت جغرافیایی ما است؛ ما با پانزده کشور همسایه هستیم که اینها رفت‌وآمد دارند. حمل و نقل ترانزیت یکی از فرصتهای بزرگ کشورها است؛ این برای کشور ما هست و در جنوب به دریای آزاد و در شمال به آبهای محدود منتهی میشود. در این همسایه‌های ما، در حدود ۳۷۰ میلیون جمعیّت زندگی میکنند که این مقدار ارتباطات و همسایه‌ها، برای رونق اقتصادی یک کشور یک فرصت بسیار بزرگی است. این علاوه بر بازار داخلی خود ما است؛ یک بازار ۷۵ میلیونی که برای هر اقتصادی، یک چنین بازاری بازار مهمّی است.

یک ظرفیّت دیگری که در کشور وجود دارد، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است؛ نرم‌افزاری مثل این سیاستهای اصل ۴۴، سند چشم‌انداز و این کارهایی که در این چند سال انجام گرفته و همچنین زیرساخت‌های گوناگون مثل جاده و سدّ و پل و کارخانه و امثال اینها؛ اینها زمینه‌های بسیار خوبی برای پیشرفت اقتصاد کشور است، اینها ظرفیّتهای یک کشور است.

۹. آیا با وجود تحریم‌های اقتصادی می‌توان از ظرفیت‌های کشور استفاده کرد؟

خب، ممکن است کسی بگوید اگر تحریم نبود از این ظرفیّت‌ها می‌توانستید خوب استفاده کنید، امّا (چون) تحریم هست نمی‌توانید از این ظرفیّتها استفاده کنید؛ این خطا است؛ این حرف، درست نیست. ما در بسیاری از مسائل دیگر هم در عین تحریم توانسته‌ایم به نقطه‌های بسیار برجسته و بالا دست پیدا کنیم؛ یک مثال آن، تولید علم است؛ یک مثال آن، صنعت و فناوری است؛ در اینها ما تحریم بودیم، الان هم تحریم هستیم. در مورد دانش‌های پیشرفته و روز، الان هم درهای مراکز علمی مهم بِروز دنیا به روی دانشمند ایرانی و دانشجوی ایرانی بسته است، امّا درعین‌حال، ما در نانو پیشرفت کردیم، در هسته‌ای پیشرفت کردیم، در سلّولهای بنیادی پیشرفت کردیم، در صنایع دفاعی پیشرفت کردیم، در صنایع پهپاد و موشک، به کوری چشم دشمن، پیشرفت کردیم؛ چرا در اقتصاد نتوانیم پیشرفت کنیم؟! ما که در این سر صحنه‌ها و عرصه‌های گوناگون این همه موّفقیّت به دست آوردیم، در اقتصاد هم اگر عزم‌مان را جزم کنیم و دست به دست هم بدهیم، می‌توانیم اقتصاد را شکوفا کنیم. چشم‌مان به دست دشمن نباشد که کِی این تحریم را برمی‌دارد، کِی فلان نقطه را موافقت می‌کند؛ به درک! نگاه کنیم ببینیم خودمان چه‌کار می‌توانیم بکنیم.

۱۰. اگر تحقّق اقتصاد مقاومتی ممکن است، الزامات آن چیست، چه کارهایی باید انجام بگیرد؟

اوّلاً مسئولان باید از تولید ملّی حمایت کنند. تولید ملّی، اساس و حلقه‌ی اساسی پیشرفت اقتصاد است. مسئولان باید از تولید ملّی حمایت کنند. چه‌جوری؟ یک جا که قانون لازم دارد، حمایت قانونی کنند؛ یک جا که حمایت قضائی لازم است، انجام بگیرد؛ یک جا که حمایت اجرایی لازم است، باید تشویق کنند و کارهایی بکنند؛ باید این کارها انجام بگیرد. تولید ملّی باید رونق پیدا کند.

دوّم، صاحبان سرمایه و نیروی کار که تولیدگر هستند، آنها هم بایستی به تولید ملّی اهمّیّت بدهند؛ به چه معنا؟ به این معنا که بهره‌وری را افزایش بدهند. بهره‌وری، یعنی از امکاناتی که وجود دارد حدّاکثر استفاده‌ی بهینه بشود؛ کارگر که کار میکند، کار را با دقّت انجام بدهد؛ رحم الله امرء عمل عملاً فأتقنه، این معنای بهره‌وری است؛ از قول پیغمبر نقل شده است: رحمت خدا بر آن کسی است که کاری را که انجام می‌دهد، محکم انجام بدهد، متقن انجام بدهد. آن کسی که سرمایه‌گذاری میکند، سعی کند حدّاکثر استفاده از آن سرمایه انجام بگیرد؛ یعنی هزینه‌های تولید را کاهش بدهند؛ بعضی از بی‌تدبیری‌ها، بی‌سیاستی‌ها موجب می‌شود هزینه‌ی تولید برود بالا، بهره‌وری سرمایه و کار کم بشود.

سوّم، صاحبان سرمایه در کشور، فعّالیّت تولیدی را ترجیح بدهند بر فعّالیّتهای دیگر. ما دیدیم کسانی را که سرمایه‌ای داشتند کم یا زیاد و می‌توانستند این را در یک راه‌هایی به کار بیندازند و درآمدهای زیادی کسب کنند، نکردند؛ رفتند سراغ تولید؛ گفتند می‌خواهیم تولید کشور تقویت بشود؛ این حسنه است، این صدقه است، این جزو بهترین کارها است؛ کسانی که دارای سرمایه هستند چه سرمایه‌های کم، چه سرمایه‌های افزون آن را بیشتر در خدمت تولید کشور بگذارند.

بعدی، مردم در همه‌ی سطوح، تولید ملّی را ترویج کنند. یعنی چه؟ یعنی همین مطلبی که من دو سه سال قبل از این، در همین جا با اصرار فراوان گفتم، یک عدّه‌ای هم از مردم خوشبختانه عمل کردند، امّا همه باید عمل کنند و آن عبارت است از «مصرف تولیدات داخلی». عزیزان من! شما وقتی که یک جنس داخلی را خرید میکنید به‌جای جنس تولید خارجی، هم به همین اندازه کار و اشتغال ایجاد کرده‌اید، هم کارگر ایرانی را وادار کرده‌اید به اینکه ابتکار خودش را بیاورد میدان؛ جنس داخلی که مصرف شد، آن کننده‌ی کار، ابتکاراتی دارد، این ابتکارات را روز‌به‌روز افزایش خواهد داد؛ شما وقتی که جنس داخلی مصرف میکنید، ثروت ملّی را افزایش داده‌اید. در گذشته، در دوران طاغوت، ترجیح مصرف خارجی به‌عنوان یک سنّت بود؛ سراغ جنس که میرفتند، (میپرسیدند) داخلی است یا خارجی؟ اگر خارجی بود، بیشتر به آن رغبت داشتند؛ این باید برگردد و به‌عکس بشود.

***

WIFI رایگان در قم

به گزارش ایرنا از شهرداری قم، مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم گفت: ارائه سرویس اینترنت پرسرعت بی سیم WIFI شهری در نقاط پر تردد زائرین و به منظور تکریم مجاورین و زائرین بارگاه حضرت معصومه (س) به صورت رایگان انجام شده است.

عباس نسرین پور افزود: در ایام نوروز و به صورت پایلوت در دو منطقه پرتردد و پراسکان زائرین خدمات ارائه رایگان اینترنت ملی در اختیار زائرین قرار گرفته است.

مدیر مرکز فاوای شهرداری قم همچنین از ارائه خدمات خاص راهنمای زائرین و نیز نظر سنجی الکترونیکی از زائرین و مجاورین حرم مطهر خبر داد و افزود: در دو منطقه باغ راه بهار و بوستان بنیادی این سرویس در اختیار مسافرین قرارگرفته است.

وی در ادامه اذعان داشت: در تمامی 9 مبداء ورودی شهر مقدس قم و در مجاورت ستادهای استقبال از میهمانان نوروزی شهرداری قم ، اطلاع رسانی جامع در خصوص شیوه استفاده از سرویس اینترنت رایگان شهری صورت گرفته است.

قم محور مواصلاتی 17 استان کشور و سالانه بویژه در مناسبت های مذهبی، ایام خاص و تعطیلات نوروز پذیرای میلیون ها زائر و مسافر به شکل اقامتی و عبوری است

***

سه زن برای نخستین بار در ترکیه شهردار شدند

با آنکه هنوز شمارش آرای انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه ادامه دارد‌، سه زن به عنوان شهرداران سه شهر بزرگ این کشور انتخاب شدند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه، برای نخستین بار درتاریخ ترکیه سه زن در انتخابات شهرداری‌ها در این کشور با کسب آرای لازم به عنوان شهرداران سه شهر بزرگ برگزیده شدند.

«فاطمه شاهین» وزیر سابق خانواده ازحزب حاکم عدالت و توسعه‌، «گولتان کیشاناک» از حزب صلح ودمکراسی و «اوزلم چرچی اوغلو» از حزب جمهوری خواه به عنوان شهرداران شهرهای ˈغازی انتپ‌، دیار بکر و آیدینˈ انتخاب شدند.

شاهین به تازگی ازکابینه ترکیه کنار رفت وخود را نامزد تصدی پست شهرداری غازی انتپ کرد.

وی پیش از تصدی پست وزرات خانواده ترکیه سه دوره به عنوان نماینده شهر غازی انتپ به مجلس ملی این کشور راه یافته بود.

کیشاناک نیز یکی از دو رهبر حزب صلح ودمکراسی بشمار می رفت و چرچی اوغلو نیز برای دومین بار به عنوان شهرداری شهر آیدین برگزیده می‌شود.

***

آمار هفت میلیون مرگ زودرس!

بنابر برآوردهای جدید سازمان بهداشت جهانی، حدود هفت میلیون نفر در سال 2012 به واسطه قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند. این یافته دو برابر برآوردهای پیشین بوده و این که در حال حاضر آلودگی هوا بزرگترین خطر سلامت زیست محیطی جهان محسوب می شود را تایید می کند. بر همین اساس، کاهش آلودگی هوا می تواند جان میلیون ها نفر را نجات داده و آمار مرگ و میر زودرس را کاهش دهد.

به طور ویژه، داده های جدید پیوند قوی بین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای داخلی و خارجی با بیماری های قلبی عروقی مانند سکته و بیماری های ایسکمیک قلب و همچنین ارتباط بین آلودگی هوا و سرطان را نشان می دهند. افزون بر این، آلودگی هوا در پیشرفت بیماری های تنفسی مانند عفونت های حاد تنفسی و بیماری های مزمن انسدادی ریوی نقش دارد.

برآوردهای جدید نه تنها بر دانش بیشتر درباره بیماری های ناشی از آلودگی هوا، بلکه بر اساس ارزیابی بهتر از قرار گرفتن انسان در معرض آلاینده های هوا با استفاده از سنجش ها و فناوری ارتقا یافته استوار است. این مساله به دانشمندان اجازه داده است تجزیه و تحلیل دقیق تری از خطرات سلامت جمعیت شناختی گسترده تر که در حال حاضر مناطق روستایی و شهری را شامل می شود، داشته باشند.

از نظر منطقه ای، کشورهایی با درآمد پایین و متوسط در جنوب شرق آسیا و مناطق غربی اقیانوس آرام بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا با مجموع 3.3 میلیون نفر مرتبط با آلودگی هوای داخلی و 2.6 میلیون نفر با آلودگی هوای خارجی را به خود اختصاص داده اند.

در حقیقت، با کاهش آلودگی هوا و پاکیزگی هوایی که تنفس می کنیم از بیماری های غیر واگیر جلوگیری کرده و همچنین خطرات بیماری در بانوان و گروه های آسیب پذیر شامل کودکان و افراد مسن را کاهش می دهیم. بانوان و کودکان فقیر بهای سنگینی در ازای آلودگی هوای داخلی می پردازند زیرا بیشتر زمان خود را در خانه سپری کرده و دود و دوده ناشی از سوختن زغال سنگ و چوب را تنفس می کنند.

بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی بخش اعظم مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا به واسطه بیماری های قلبی عروقی رخ می دهد.

در مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای خارجی سهم بیماری های قلبی عروقی به شرح زیر است:

بیماری های ایسکمیک قلب - 40 درصد

سکته - 40 درصد

بیماری انسداد مزمن ریوی - 11 درصد

سرطان ریه - 6 درصد

عفونت های حاد تنفسی در کودکان - 3 درصد

در مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای داخلی سهم بیماری های قلبی عروقی به شرح زیر است:

سکته - 34 درصد

بیماری های ایسکمیک قلب - 26 درصد

بیماری انسداد مزمن ریوی - 22 درصد

عفونت های حاد تنفسی در کودکان - 12 درصد

سرطان ریه - 6 درصد

آلودگی بیش از حد هوا اغلب محصول سیاست های ناپایدار در بخش هایی مانند حمل و نقل، انرژی، مدیریت زباله و صنعت است. در اکثر موارد، راهبردهای سالم تر در بلند مدت به واسطه صرفه جویی در هزینه های مراقبت های درمانی و بهداشتی و همچنین بهبود شرایط آب و هوایی اقتصادی تر خواهند بود. در همین راستا، سازمان بهداشت جهانی و بخش های سلامت نقشی منحصر به فرد در ترجمه شواهد علمی آلودگی هوا در سیاست هایی که می توانند تاثیرگذار و ارتقا دهنده باشند، ایفا کرده و جان انسان ها را نجات خواهند داد.

***

سخنرانی اردوغان پس از پیروزی حزب حاکم

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه یکشنبه شب در پی قطعی شدن پیروزی حزب حاکم در انتخابات شهرداری ها در سخنانی گفت: مردم ترکیه در انتخابات شهرداری ها به مخالفان و خارجی ها این پیام را دادند که آنها صاحب اصلی این کشور هستند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، طبق نتایج غیررسمی با شمارش نزدیک به 80 درصد آرا حزب ˈعدالت وتوسعهˈ با 7/45 درصد آرا، حزب جمهوریخواه خلق با 3/28 درصد، حزب ˈ حرکت ملی با 6/15 درصد وحزب ˈ صلح و دمکراسیˈ با 2/4 درصد آراء در رده های اول تا چهارم انتخابات شهرداری ها در این کشور قرار گرفته اند.

رجب طیب اردوغان پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات وقطعی شدن پیروزی حزب «عدالت و توسعه» با حضور در ستاد مرکزی حزبش در آنکارا در سخنانی گفت: نتایج انتخابات شهرداری ها نمایانگر آن است که سیاست های غیراخلاقی، افترا، غرور، کبر، ریا، دروغ، ائتلاف ضد ملت وانتشار نوارهای مونتاژ شده شکست خورده ومردم ترکیه دست هایی را که به استقلال آنان ضربه وارد کرده بود درپای صندوق های رای دفن کردند.

اردوغان که به همراه همسر، دختر وپسرش که نام آنان در عملیات‌های فساد مالی و ارتشاء طرح شده بود گفت: ترکیه وارد دوران جدیدی شده است و مردم این کشور درپای صندوق‌های رای این پیام را دادند که نسبت به تعیین آینده سیاسی کشورشان به راهی به جز انتخابات معترض هستند.

نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: فراست و بصیرت مردم ترکیه امروز بردسیسه‌ها و توطئه‌ها علیه استقلال این کشور پیروز شده و طرح مخالفان علیه ترکیه با شکست مواجه شده است.

وی با انتقاد از احزاب «جمهوریخواه خلق» و «حرکت ملی» آنها را به همدستی با «جماعت گولن» متهم کرد وگفت: این احزاب ازمردم ترکیه سیلی وتو دهنی محکمی خوردند.

اردوغان دموکراسی و سیاست را راه حلی برای حل مشکلات این کشور خواند و بیان کرد : هر کس هر مساله‌ای دارد باید آن را در پای صندوق های رای حل کند.

وی درادامه گفت: نتایج انتخابات شهرداری‌ها را به طور کامل آنالیز و سعی در رفع نواقص خود خواهیم کرد.

نخست وزیر ترکیه افزود: مخالفان باید از نتیجه انتخابات درس بگیرند وبه تجزیه و تحلیل بپردازند.

اردوغان در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به انتشار نوار صوتی نشست محرمانه مقامات ترکیه در وزارت خارجه ترکیه علیه سوریه وکشف دستگاه شنود درمحل کار خود گفت: مایه تاسف است که مخالفان حتی در این مورد نتوانستند امتحان خوبی پس بدهند.

وی مخالفان خود را متهم به ائتلاف نانوشته بین آنان درجریان انتخابات کرد وگفت: بیایید یک صفحه جدید که درآن منافع عالی ترکیه درصدر آن قرار داده باشد را باز کنیم.

نخست وزیر ترکیه با تاکید براینکه این کشور نیاز به یک حزب مخالف قدرتمند دارد گفت: تنها حاکمیت واقتدار حزب «عدالت و توسعه» برای ترکیه کافی نیست بلکه احزاب مخالف از امشب باید خطاهای خود را درک، از آن درس و آنها را تصحیح کنند.

وی از احزاب مخالف خواست دست در دست حزب عدالت و توسعه، ترکیه نوین را بسازند و افزود: هر تبعه ترکیه بداند که پیروز امروز ، ترکیه است، امروز روز عید ترکیه جدید است . امروز روز پیروزی روند صلح بین تمامی اتباع ترکیه و روند صلح است.

اردوغان دربخشهای مختلف سخنان خود با حمله به جماعت گولن گفت: هواداران این گروه در طول 30 تا 40سال گذشته به انحای مختلف در دوایر دولتی نفوذ کرده اند ولی زمان تصفیه آنان از دولت فرا رسیده، چرا که دولت در داخل دولت نمی تواند وجود داشته باشد و تصفیه آنان در چهارچوب حقوقی انجام خواهد شد.

***

افشاگری سناتور پیشین آمریکایی درباره حملات 11سپتامبر

یک سناتور سابق که عضو کمیته حقیقت یاب کنگره آمریکا درباره حملات 11 سپتامبر بود فاش کرد که یک گزارش بسیار مهم این کمیته درباره نقش عربستان در حادثه مذکور و کمک مالی خاندان سعودی به تروریست های عامل آن حملات توسط سازمان امنیت آمریکا سری نگه داشته شده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا سناتور سابق، باب گرم که عضو کمیته حقیقت یاب کنگره آمریکا درباره حملات 11 سپتامبر بود گفت که با وجود گذشت 12 سال، دستگاه امنیتی آمریکا اجازه انتشار بخشی از گزارش این کمیته حقیقت یاب را درباره نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر نمی دهد.

این سناتور سابق آمریکایی که در سال 2004 در رقابت های داخلی حزب دمکرات برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد، گفت: اطلاع رسانی به افکار عمومی آمریکا درباره نقش عربستان سعودی در حمله یازده سپتامبر، نگاه را به عربستان تغییر خواهد داد.

وی که با پایگاه خبری ˈریل نیوز نتورکˈ گفتگو کرده است، افزود: گزارش نهایی کمیته حقیقت یاب یک بخش 28 صفحه ای داشت که در آن به نقش عربستان در حمله 11 سپتامبر اشاره شده بود، اما سازمان های امنیتی آمریکا مانع از انتشار آن شدند.

باب گرم با ابراز شگفتی از این مساله گفت: من از اینکه دستگاه امنیتی آمریکا فکر می‌کند که انتشار این حقیقت که چه جریانی پشتیبان مالی حملات 11 سپتامبر بود می تواند به امنیت ملی آمریکا ضربه بزند، شوکه شدم.

وی افزود: 12 سال پس از حملات یازده سپتامبر متاسفانه هنوز این 28 صفحه سری نگه داشته شده است.

افشاگری این سیاستمدار آمریکایی در حالی صورت می‌گیرد که رییس جمهور آمریکا این هفته از عربستان دیدار کرده بود تا با مقام‌های آن کشور درباره روابط دو جانبه و اختلاف نظر بر سر حمایت از شورشیان سوریه گفتگو کند.

***

پدر خوانده های اسلام متحجر و تروریست پرور می گفتند و می گویند که جمهوری بدعت است، در اسلام جمهوری نداریم

جمعی از مسئولان و فعالان فرهنگی ؛اجتماعی و سیاسی استان یزد باحضور در شهرستان اردکان، با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جماران به نقل از روابط عمومی دفتر رییس جمهور اسبق کشورمان؛متن کامل سخنان سید محمد خاتمی در این دیدار بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

امیدوارم سال خوبی پیش روی همه ما و همه ملت ایران و همه انسانهایی که خواهان صلح و همدلی انسانها هستند باشیم. امسال خصوصیت نوروز ما این است که محاط شده است در دو مناسبتی که هر دو مناسبت به نام و یاد صدیقه طاهره حضرت فاطمه زهرا (س) متبرک شده است هم قبل از عید فاطمیه اول را داشتیم و در هفته دوم عید امسال هم اواسطش باز فاطمیه دوم است. لازم است که یاد و خاطره حضرت زهرا را گرامی بداریم و انشالله که به حرمت این بانوی بزرگوار که معلم و الگوی نه تنها زنان عالم بلکه انسانهای جهان است با عنایت ایشان و بالطف خداوند و هم ملت شریف ایران و نیز همه مسلمانها زندگی بهتری داشته باشند .

وضع خوبی بر دنیا حاکم نیست،جنگ ستیز ،دیگر ستیزی و نفرت بیداد میکند و واقعا با کمال تاسف گاهی شاهد هستیم که به نام اسلام به این نفرت آفرینی دامن زده می شود ،جریانها و جناح هایی که خود را منتسب به اسلام می دانند و خودشان را نماینده نماینده اسلام حقیقی معرفی می کنند، ترور میکنند میکشند خشونت و تحجر را بر جوامع تحمیل میکنند امروز در خیلی از نقاط ما شاهد این جریانها هستیم البته مسئله تروریسم و خشونت گرایی در عین حالی که ریشه در بینش غلط انسان نسبت به خدا و انسان و به آفرینش دارد خود عکس العمل و معلولی است از وضعیتی که بر دنیای امروز حاکم است.

این دیگر ستیزی سرمشقی بوده که در یکی دو فرن اخیر از سوی قدرتهای بزرگ بر دنیا تحمیل شده است قرنیکه گذشت قرن خشونت ؛قرن جنگ ؛دو جنگ بزرگ جهانی، جنگ های منطقه ای و جنگ سرد بود که حاصل همان روحیه دگر ستیزی و روحیه اثبات خود با نفی دیگری است.

ترور و تروریسم حاصل روحیه ای است که در آن اثبات خود مساوی با نفی دیگری است یا در سطح محسوسترش کسانی منافعی برای خود تعریف میکنند که با منافع دیگران در تضاد است و با توسل به زور سعی می کنند که دیگران را سرکوب کنند و منافع خود را تامین کنند.

استعمار حاصل همین وضعیت است در اینجا اشاره ای داشته باشم به مسئله گفتگوی تمدنها که طرح آن تصادفی نبود. اگر دوستان هم یادشان باشد گفت و گوی تمدنها در سال 1999 در سازمان ملل برای اولین دفعه مطرح نشد در جریان مبارزات انتخاباتی این مسئله را مطرح کردم. قبل از آن نظریه ای مطرح شده بود که بعدا آن نظریه هم با یک نظریه دیگه تکمیل شد و آن جنگ بین تمدنها یا ستیز بین تمدنها بود که آقای هانتینگتون آن را مطرح کرد من احساس کردم که آنچه مطرح شده تصویر و تبیین وضعیتی است که بر انسانها حاکم هست و او پیش بینی می کرد که جنگ دیگر جنگ اقتصادی و سیاسی نیست جنگ تمدنی است و این نظریه، نظریه نادرستی است اصلا به نظر من یک نظریه نبود یک طرح بود؛ یک پیشنهاد بود که در واقع تثبیت کننده وضعیتی بود که بر عالم و آدم حاکم بود ؛به نظرم آمد که چرا تمدنها نباید باهم گفت و گو کنند چرا باید ستیز داشته باشند؟!

حالا اگر تمدن غول آسایی پیدا شده که دست آورد های مهمی هم داشته همون تمدن غرب و مدعی است که نقطه نهایی تکامل تاریخ بشری است وهمه تمدنها و همه فرهنگها و همه ملت ها باید یا هضم و یا جذب بشوند در تمدن قدرتمند یا از صحنه گیتی حذف شوند.

بعد ها نیز نظریه پایان تاریخ مطرح شد که معنایش این بود که سیر جوامع بشری بسوی کمال است. کمال جامعه بشری در لیبرال دموکراسی است و لیبرال دموکراسی کمالش در نظامی است که در آمریکا مستقر شده است بنابراین با تحقق نظام لیبرال دموکرات آمریکا نظام سرمایه داری و لیبرالی آمریکا تاریخ بشر به نقطه نهایی خودش رسیده است بنا براین تاریخ دیگر پایان می یابد. همه دنیا هم باید آمریکایی بشود اما خوشبختانه آقای فوکویاما بعدا از این نظریه برگشت این دو نظریه در واقع بیان گر واقعیت حاکم بر دو، سه قرن اخیر بود و نظریه گفت و گوی تمدنها در مقابل آن و برای تغییر پارادایم حاکم بر عالم و آدم مطرح شد.

من این مقدمه را گفتم تا بگویم که یکی از عوامل گسترش ترور و تروریسم و خشونت گرایی همین وضعیتی است که قدرتهای بزرگ بر دنیا تحمیل کردند وقتی که انسانها احساس کردند که راه منطقی برای گفتن حرفشان برای ابراز وجودشان وجود ندارند و قدرت حاکم اجازه ابراز نظر نمی دهد و حقوق انسانها چه در عرصه ملی و چه بین الملی پایمال می شود. انسان احساس کرد راه منطقی برای ابراز وجودش وجود ندارد و بازور سرکوب میشود خیلی ها می کوشند ؛ زور را با زور پاسخ دهند. شما در درون نظامهای ما قبل از انقلاب ببینید چرا جریانهای چریکی در ایران ایجاد شد؟ بنیانگذاران آن انسانهای بدی نبودند ولی انسانهایی بودند مایوس شده بودند از حرکتهای سیاسی و منطقی !و به این نتیجه رسیدند که فقط زور را با زور باید پاسخ گفت و این خشونت گرایی در درون کشور ما ایجاد شد و حتی در کشور های دیگر در عرصه بین الملی هم که ملتها احساس کردند که هرچه بگویند و هرچه بخواهند با زور سرکوب میشود متوسل به زور میشوند بنابراین میخواهم بگویم که این که خشونت گرایی و ترویسم که دنیای ما را سیاه کرده از جمله همین جا ناشی می شود و امروز می بینیم که مخصوصا در منطقه ما چه وضع ناگواری حاکم است ؛مثلا در سوریه ؛ از یک طرف سرکوب مردم توسط حکومت مستبد و از سوی دیگر توسل زور از سوی جناح های متحجر واپس گرای آدم کش داریم در عراق ،در پاکستان و همه جای دنیا کم و بیش چنین وضعی را می بینیم و نیز گرایشهای تندی که در دنیا هست یکی از علل اصلی آن؛ این وضعیتی است که قدرتهای بزرگ بر دنیا حاکم کردندیعنی عکس العملی در برابر وضعیتی که قدرت های مستبد و قدرت های سلطه گر بر دنیا تحمیل کردند.

خوب ما امیدواریم که سالی که پیش رو داریم سال صلح بر اساس تامین حقوق انسانها باشد.

صلحی که از یک طرف هیچکس هیچ حقوقی نداشته باشه و تسلیم آنها در برابر قدرت طلب شود این صلح نیست، همچنان که صلح مسلح صلح نیست می گویند سلاح های اتمی و کشتار جمعی جنبه بازدارندگی دارد یعنی کسی آنقدر مجهز بشود که دیگران از ترس تخریبی که او ایجاد می کند قانع و آرام بشوند به آن می گویند صلح مسلح ؛ این صلح نیست ، صلح این است که انسانها همه به صورت برابر در کنار یکدیگر از حقوق مساوی برخوردار باشند و این حقوق تضمین و تامین شود چه در درون ملتها که تک تک افراد صاحب حق باشند و حکومتها موظف و مکلف در مقابل مردمند اگر چنین شد صلح درست و حسابی در یک کشور ایجاد می شود و همچنین در عرصه بین الملی که همه ملتها به عنوان واحد های جامعه جهانی دارای حرمت و احترام و حق زندگی و حق پیشرفت باشد و همه به این حق ، احترام بگذارند در این صورت ما شاهد صلح خواهیم بود و وقتی ما آرزوی صلح می کنیم در درون ملتها در عرصه بین الملی این است که حق و حرمت انسان شناخته بشود و آن محتوایی که پیشرفت تاریخ بشری به آن رسیده است یعنی انسانها دارای حقند و حکومتها دارای مبنای زندگی همه جوامع باشند.

در انقلاب بزرگ ما پیشنهاد جمهوری اسلامی داده شد و این که ما می گوئیم خواست نظام نشان میداد که کدام اسلام در انقلاب ما وجود داشت اسلام، اسلام انقلاب، اسلام طالبانی که در سوریه در عراق در جاهای دیگر دارد کشتار میکند و با دید متحجر خودش میخواهد بر عالم و آدم حاکم بشود نیست بلکه اسلامی است که برای انسانها از هر فرقه از هر گروه از هر گرایشی قائل به حرمت است. وقتی می گوییم جمهوری اسلامی یعنی حکومت حکومت جمهور است که قدرت در آن متعلق به مردم است ؛حکومت قدرت متمرکز است و منشا آن قدرت منتشر است که همه افراد این قدرت را دارند .حکومت مرکزی از طرف قدرت مردم نمایندگی دارد و این حکومت نه تنها بر آمده از مردم است بلکه در برابر مردم مسئول است و مردم بر آن نظارت دارند.

ما افتخار می کنیم که انقلاب ماپیشنهادش پیشنهاد جمهوری اسلامی حالا بعضی ها می گویند امام اصلا اعتقادی به جمهوری و حق مردم نداشت پدر خوانده های اسلام متحجر و تروریست پرور می گفتند و می گویند که جمهوری بدعت است، در اسلام جمهوری نداریم.

"جمهوری اسلامی" نتیجه مبارک انقلاب ما بود. من معتقدم محتوای این انقلاب صلح است صلح میان افراد در درون یک نظام و کشور و صلح میان انسانها در سراسر دنیا با رعایت حق و حرمت انسانهای دیگر ما نیاز به صلح داریم در داخل نیاز به امنیت داریم در داخل ولی این امنیت باید به این صورت باشد که هرکس قبول کرده است در چارچوب نظام و قانون اساسی زندگی بکند ولو اعتقاداتش با اعتقادات اکثریت مخالف باشد ولو اینکه گرایشهای دیگری داشته باشد او یک شهروند جمهوری اسلامی است و باید از حقوق شهروندی برخوردار باشد و در عرصه بین الملی هم همینجور ما نمیتوانیم تعریف بکنیم که دنیا یک مرکز دارد و همه دنیا پیرامونی آن هستند. منطق جنگ این است که من محور و مدارم هرکس با من نیست بر من است و چون من زور دارم هرکس بر من است من میتوانم او را از بین ببرم این منطق عین منطقی است که آقای بوش داشت و آقای بن لادن داشت یعنی منطق یکی است! اینا با هم می جنگیدند در حالی که یک منطق داشتند نو محافظه کاران آمریکا می گفتند هر کس با ما نیست بر ماست و هرکس برماست ما با او می جنگیم ! ائتلاف جنگ بر علیه تروریسم یعنی ائتلافی که آمریکا با هم پیمانانش کرد برای اینکه مبارزه بکند با همه ملتها و تشکلهایی که با او نبودند عین این منطق در گروه های تروریستی می بینیم که هر کس با ما نیست کافر است و هرکس کافر است من حق دارم به هر قیمتی حتی با انتحار و نابود کردن خودم او را از بین ببرم این منطق منطقی است که جنگ می آفریند ؛ ولی آنچه در متن انقلاب ما بود اینکه انسانها حرمت و حق دارند و امنیت همه انسانها باید تامین شود.

امید دارم به حرمت حضرت زهرا(س) سال پیش روی ما، سال پیش روی ما سال حاکمیت معیارهایی باشیم که در متن انقلاب ما بود؛ آزادی، امنیت، پیشرفت و همدلی و وحدت.

این کشور مشکلات زیادی دارد؛ همه باید کمک کنند که مشکلات حل شود و موقعی که دلها به یکدیگر نزدیک شد آن وقت حکومت مقتدر است و زمینه پیشرفت در کشور ما که امکانات فوق العاده ای دارد فراهم می آید و انشالله در عرصه بین الملی هم ما شاهد صلح باشیم صلح به معنی که گفتم صلحی که بر پایه حقوق انسانها و حرمت آنها برای برخورداری از زندگی خوب ؛امنیت آزادی و پیشرفت استوار باشد اگر چنین باشد ما دنیای بهتری داریم .

عدلی که به ما وعده داده اند که حضرت حجت (ع) همه جا را پر از عدل و داد می کند همین است . خوشبختانه دولت تدبیر و امید روی کار است و با توجه به مشکلات فراوان، با شعار هایی که داده شده کارهایی که صورت گرفته و شاهد بهبود اوضاع هستیم ولی کافی نیست. امیدواریم بهبود گسترش پیدا کند؛ همه باید کمک کنیم تا دولت بتواند موفق باشد.

یزد علاوه بر این مشکلاتی که گفتم مشکل دیگری هم دارد که اختصاص به یزد و کلا فلات مرکزی ایران دارد که ایران یک کشور نیمه خشک هست که خوشبختانه دوستان در استانداری این مسئله کم آبی رو به آن توجه دارند که باید گفت یزد یک استان کشاورزی نیست. الان شاهد کم آبی بیشتری در استان یزد هستیم که علاوه بر آن مشکل دیگری هم داریم که هر چه بیشتر به صنعتی شدن نزدیک می شویم مصادف است با آلوده شدن فضای محیط زیست ؛اگر آب هم به ما برسد، هوای تازه کم می شود.

باید تلاش کرد که همه این مشکلات به یاری خدا حل شود.

از جمله رسالتهایی که یزدی تبارها می توانند انجام دهند تلاش برای اعتلای نام یزد هست و با توجه به ظرفیت های خوب استان چه در عرصه فرهنگی و اقتصادی؛ بلکه در تمام عرصه ها شاهد وجود با برکت یزدی ها در سطح کشور هستیم و البته یزدی ها اگر بخواهد می توانند جاهای دیگر را هم آباد کنند.

و نیز یادی بکنم از دهم فروردین که ادامه قیامی بود که در 19 دی در قم شروع شد که خود باعث افتخار است و خدا رحمت کند حضرت آیت الله شهید صدوقی (ره) و انشالله که در ادامه شاهد رشد بیشتر یزدی ها در تمام زمینه یاشیم و خداوند به همه شماها توفیق عنایت بفرماید.

در این دیدار احمد دوست حسینی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمد رضا تابش نماینده اردکان، دکتر محمد علی طالبی معاون سیاسی استانداری، مهندس سید محمد رضا سیدحسینی معاون عمرانی استانداری، عباس حیدری مدیرکل حوزه استاندار، داوود پاک طینت مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد، مهندس علی اکبر اولیاء نماینده مردم یزد در مجلس هشتم، مهندس غلامعلی سفید استاندار اسبق یزد، دکتر جلال مجیبیان، حجت الاسلام و المسلمین دعایی، دکتر توحیدی فر مدیر درمان تامین اجتماعی استان یزد، عباسعلی دانافر مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد، دکتر المدرسی معاون دانشگاه یزد، مهندس وحدتی مدیرعامل اسبق توانیر، دکتر قاسمی، محمد امامی، محمد جواد اولیاء، حجت الاسلام کلانتر، مهدی وحدت، حسین پایدار، عباس ملازینلی و جمعی از فعالان ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی و دکتر عارف در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری حضور داشتند.

***

توکلی: ورود هاشمی و حضور جلیلی در انتخابات 92 اشتباه بود

احمد توکلی معتقد است: ورود هاشمی رفسنجانی به انتخابات ۹۲ اشتباه بود و وی نباید می‌آمد چرا که حرمت آقای هاشمی شکسته می‌شد و بیشتر از این لطمه می‌خوردند که من این را برای کشور مناسب نمی‌دانستم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ویژه نامه نوروزی مثلت در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید چرا آقای هاشمی وارد عرصه انتخابات ۹۲ شد، گفت: من تلاش کردم که ایشان نامزد نشود و حوادث تلخی را هم پیش‌بینی می‌کردم. علاوه بر این، سن ایشان برای کارهای سخت اقتضا نمی‌کند؛ یعنی اگر من خودم را برای کارهای سخت نامزد نمی‌کنم، این مساله چند برابر بیشتر در خصوص ایشان صدق می‌کند. حرمت آقای هاشمی شکسته می‌شد و بیشتر از این لطمه می‌خوردند که من این را برای کشور مناسب نمی‌دانستم؛ چراکه ایشان از سرمایه‌های ماست و البته مثل تمام سیاستمداران دیگرمان، اشکالاتی هم دارد. اما در عین حال خدماتی دارد که حیف است ضایع بشود.

عدم تایید هاشمی و برخی دیگر، سوال‌برانگیز بود

وی در این گفت و گو می افزاید: بعد از اینکه آقای هاشمی نامزد شدند، من تلاش کردم که تایید صلاحیت شوند؛ چراکه عدم تایید ایشان و برخی دیگر، سوال‌برانگیز بود و متاسفانه این سوال برانگیخته شد. مشروعیت نظامی مثل نظام جمهوری اسلامی که خون آدم‌های پاکی پای آن ریخته شده، دستاوردی نیست که آدم بتواند به‌راحتی صدمه دیدن آن را تحمل کند. هر فعلی که حکومت درباره آن تصمیم می‌گیرد و مردم درخصوص آن توجیه نیستند، از مشروعیت حکومت کم می‌کند. چون سیاست تاریخی شورای نگهبان این است که برای تصمیماتش توضیح نمی‌دهد یا توضیح کمی می‌دهد، معلوم بود که اگر تصمیم این باشد که آقای هاشمی رد شود و آقای جلیلی، آقای غرضی و حتی آقای حداد تایید شوند، حتماً قسمتی از سیستم اشکال دارد. حتی اگر به خاطر بیماری آقای هاشمی چنین تصمیمی ‌گرفته شده باشد، باید با صراحت تمام بیان می‌شد.

نماینده تهران با بیان اینکه این برای من مهم بود که چنین اتفاقی رخ ندهد که منجر به زیرسوال رفتن شورای‌نگهبان نشود و اینگونه تلقی نشود که تصمیم سیاسی‌کارانه گرفته شده و نه واقعی، خاطر نشان کرد: زمانی که صلاحیت آقای هاشمی تایید نشد، باز هم تلاش کردم که ایشان موضع زیبنده‌ای بگیرند که الحمدلله موضع بسیار خوبی گرفتند و من از ایشان تشکر کردم که شأن خودشان را حفظ کردند.

شناسنامه آقای هاشمی و شناسنامه انقلاب با هم مهر خورده است

وی تاکید کرد:به هر حال شناسنامه آقای هاشمی و شناسنامه انقلاب با هم مهر خورده است. در‌خصوص اینکه چرا ایشان وارد میدان شدند، تفاسیر متفاوتی وجود دارد اما من فکر نمی‌کنم که ایشان به میدان آمد تا تایید نشود. برخی می‌گویند ایشان به میدان آمد تا زمینه برای آقای روحانی فراهم شود اما من اعتقاد ندارم که نیازی بود ایشان چنین هزینه‌ای کند و به جایی برسد که صلاحیتش تایید نشود و آقای روحانی بهره‌اش را ببرند. من فکر می‌کنم ایشان به‌طور طبیعی و با نظر مشاورانی که در اطراف خود دارند، تصمیم گرفتند به میدان بیایند و نامزد شوند.

شورای نگهبان و اصولگرایان با هم ارتباط ارگانیک ندارند

توکلی در پاسخ به اینکه نامزدی آقای هاشمی چقدر در شکست اصولگرایان موثر بود، افزود: در تقسیم‌بندی‌های سیاسی، شورای نگهبان در صف اصولگرایان تلقی می‌شود؛ در حالی‌که چه خوشحال شویم و چه ناراحت، این دو با یکدیگر ارتباط ارگانیک ندارند. احساس عمومی این بود که آقای هاشمی مظلوم واقع شده و این همان مساله‌ای است که من هم می‌خواستم اتفاق نیفتد؛ چراکه ظلم از طرف نظام تلقی می‌شد و مردم ایران به‌طور تاریخی طرفدار مظلوم هستند؛ اگر بدانند کسی مظلوم واقع شده نسبت به او تعلق خاطر پیدا می‌کنند. این مساله از فرهنگ غنی شیعی نشات می‌گیرد و به نظرم در نتیجه انتخابات تاثیر گذاشت.

وی با بیان اینکه حساسیت نسبت به ایشان (هاشمی رفسنجانی) شدید است، تاکید کرد: چه علاقه‌مندی و چه مخالفت. آقای هاشمی سابقه طولانی‌مدت اجرایی داشت و قابل ارزیابی بود اما آقای روحانی اینطور نبود. در نتیجه مخالفت‌های شدیدی که نسبت به ایشان وجود دارد، سبب می‌شد که کارنامه‌اش را حلاجی کنند و راحت‌تر می‌توانستند احساسات را برانگیخته کنند که آرا جابه‌جا شود. باتوجه به تمام این مسائلی که پیش آمد و آقای روحانی سر مرزی برنده شد، احتمال عدم‌پیروزی آقای هاشمی وجود داشت.

حضور جلیلی در انتخابات اشتباه تاریخی بود

توکلی درباره حضور جلیلی در انتخابات هم با بیان اینکه آقای جلیلی فرد محترم و با‌شخصیتی است اما این کار ایشان را اشتباه تاریخی می‌دانم، گفت: فکر می‌کنم مشاوران آقای جلیلی ایشان را قانع کردند که بدون اهلیت کامل وارد صحنه شوند.

وی ادامه داد: این حرف که تکلیف بر نتیجه مقدم است، در امور اجتماعی قابل خدشه است. در امر به معروف و نهی از منکر بنا به حدس نتیجه، تکلیف بر شما بار می‌شود؛ یعنی اگر به لحاظ عقلی احتمال اثر بدهید، تکلیف پیدا می‌شود. اما اگر بدانید که نتیجه منفی است، وظیفه دارید سکوت کنید. بنابراین اگر من فکر می‌کنم تکلیف دارم کسی را برای ریاست‌جمهوری انتخاب کنم که خیال می‌کنم نمره او بیست است، ولو اینکه می‌داند نتیجه را به هم می‌زند و به اندازه دوازده هم رای نمی‌آورد، تکلیفی برای آمدن ندارد. کسانی که اینطور فکر می‌کردند، مثلا به آقای ولایتی نمره هشت می‌دادند یا به آقای حداد نمره تجدیدی می‌دادند؛ مثلا به آقای حداد نمره چهارده می‌دادند و آقای جلیلی را بیست می‌دانستند. اگر فرد بداند با به میدان آمدن او، کسی که نمره‌اش هشت است پیروز می‌شود، اصلا تکلیف پیدا نمی‌کند. آنها دچار اشتباهات مبنایی هستند و جمع آنها از تجربه کافی سیاسی برخوردار نیست. آنها صحنه را به ضرر اصولگرایان رقم زدند.

انتقاد از رفتار جبهه پایداری

توکلی در پاسخ به اینکه مردم به خاطر پیروز نشدن جلیلی، به روحانی رای دادند، اظهار داشت: رفتار جبهه پایداری به‌گونه‌ای است که نفی در آن از اثبات شدیدتر است؛ یعنی روحیه «نحن ابناءالله» در رفتارشان دیده می‌شود. این رفتار غیر از اینکه اسلامی نیست، باعث راندن شدید می‌شود. چون نفی در آن شدید است و می‌گوید ما نورچشمی‌های خدا هستیم. البته هیچ‌کدام از این آقایان تفوه به این کلام نمی‌کنند اما اینکه بر تخطئه دیگران و اثبات خود اصرار دارند و گویی اسلام در شکل ناب نزد آنهاست و نزد دیگران وجود ندارد. ممکن است برخی از آنها در دل خود چنین احساسی نداشته باشند اما خودشان را بسیار مسلمان‌تر از دیگران می‌دانند. این مساله باعث می‌شود که دیگران از اینکه مسلمان شناخته نشوند، رنج ببرند.

وی تاکید کرد: مردم از اینکه کسانی خودشان را ویژه بدانند، خوششان نمی‌آید و این براساس فطرت است.

توکلی در تحلیل رای روحانی در انتخابات ۹۲، با اشاره به عملکرد دولت دهم، گفت: آقای احمدی‌نژاد در سال آخر صدارتش نسبت به گذشته خود به سرعت افول کرد. آقای احمدی‌نژاد منتسب به اصولگرایان بود؛ هر چند نه او خودش را اصولگرا می‌دانست و نه من او را اصولگرا می‌دانستم. مردم هم حق داشتند که او را در این اردوگاه ببینند. در نتیجه رقبای اصولگرایان وضع بهتری پیدا کردند؛ یعنی عملی که به احمدی‌نژاد نسبت داده می‌شد، به همه اصولگرایان تسری داده می‌شد. آقای روحانی هم راهبرد خود را نقد احمدی‌نژاد قرار داده بود. نقدهایی که خیلی هم واضح بود؛ مثل عهدشکنی، راست نگفتن، آدم‌های بی‌ربط دور خود جمع کردن، قانون‌شکنی. روی نقاطی دست گذاشت که همه مردم نسبت به آن حس داشتند. اصلاح‌طلبان هم یک رفتار عقلایی نشان دادند و آن این بود که ائتلاف کردند. در حالی‌که اصولگرایان نشان داد که یکدیگر را قبول ندارند و در انتخاباتی که می‌دانند ممکن است شکست بخورند با یکدیگر رقابت می‌کنند. ببینید اگر رئیس‌جمهور می‌شدند با هم چه‌کار می‌کردند. کسانی که در کسب قدرت عقلانیت به خرج نمی‌دهند، در حفظ قدرت به طریق اولی عقلانیت نخواهند داشت.

اصولگرایان دیگر مثل دهه ۷۰ انسجام داخلی خوبی ندارند

توکلی در پاسخ به اینکه الان نسبت غالب اصولگرایان با دولت چگونه است، گفت: اصولگرایان دیگر مثل دهه ۷۰ انسجام داخلی خوبی ندارند که بشود آنها را جریان واحدی تلقی کرد. همین وضعیت را اصلاح‌طلبان هم دارند. در واقع اسباب انسجام گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مانند آن دوران فراهم نیست و به همین دلیل، اقتضایی رفتار می‌کنند.

حصر مساله سیاسی -امنیتی است

توکلی در پاسخ به اینکه با حصرموسوی و کروبی چه باید کرد، گفت: این پدیده، پدیده حقوقی نیست؛ بلکه سیاسی -امنیتی است. پدیده سیاسی - امنیتی راه‌حل حقوقی ندارد. محاکمه برای این افراد مقرون به صرفه نیست و برای کشور هم مفید نیست.

وی با بیان اینکه نباید آرامش و امید ایجاد شده برهم بخورد و بهتر است برای معیشت مردم کار شود، افزود: اگر این دو نفر محاکمه شوند، مجازات‌های سنگینی برای‌شان در نظر گرفته می‌شود که برای آنها مقرون به صرفه نیست و من از این اتفاق خوشحال نمی‌شوم. اما اگر همان‌طور که سیاسی - امنیتی تصمیم گرفته شده، حوصله به خرج داده شود، ممکن است شرایط کشور اقتضائاتی داشته باشد که وضعیت تغییر کند. من چنین اتفاقی را دور نمی‌بینم. نه از نظر زمانی، بلکه از نظر منطقی. به نظرم چنین مساله‌ای برای این آقایانی که به خودشان و کشور خیانت کردند، مفیدتر است.

***

کناره گیری پادشاه عربستان از قدرت / لیست تغییرات در هرم قدرت آل سعود

یک رسانه مصری از کناره گیری پادشاه عربستان سعودی از قدرت در آینده‌ای نزدیک و انجام تغییرات در کابینه و گارد شاهنشاهی این کشور خبر داد.

به گزارش جماران به نقل از مهر، «النهار» مصر در خبری اعلام کرد که عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در اقدامی بی‌سابقه و در راستای انتقال طبیعی قدرت در این کشور از سمت خود کناره گیری می‌کند و قدرت را به «سلمان بن عبدالعزیز» ولیعهد خویش واگذار می‌کند.

همچنین «محمد بن سلمان» وزیر دفاع خواهد شد و شماری از فرماندهان نظامی همچون «عبدالله صالح العمری» فرمانده منطقه جنوبی، «عیسی عسیری» فرمانده منطقه شرقی، «عبدالرحمان عسیری» رئیس هیئت کمک رسانی به نیروهای زمینی، «محمد صالح الحزاب» فرمانده منطقه غربی و «شادی المطیری» برکنار شده اند.

علاوه براین 17 نفر از مسئولان گارد شاهنشاهی نیز دستور برکناری شان صادر شده است که عبارتند از:

1- عبدالله محمد آل شیخ

2- صالح محمد الوهیبی

3- یوسف سعد آل خثران

4- ماجد عبدالله البریکان

5- حمد عید القحطانی

6- علی بجاد العتیبی

7- عبدالحکیم قابل الغانمی

8- خالد راجح العتیبی

9- عبدالله علی العمیره

10- عبدالله مطلق المطلق

11- سعود عبدالعزیز البواردی

12- صقر حجاج العتیبی

13- خالد محمد المهوس

14- سامی محمد السلمان

15- سرلشکر النزهه

16- فهد صالح القرزعی

17- رشید علی الرشید

***

تاکید رییس جمهور بر توجه بیشتر به ایجاد رونق اقتصادی/ بررسی موضوع دریافت یارانه نقدی

نخستین جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی در سال جدید، صبح امروز به ریاست رییس جمهوری تشکیل شد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، در این جلسه مراحل اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۳ در موضوع ثبت نام از خانوارهای نیازمند متقاضی دریافت یارانه نقدی مطرح شد و طرح مدیریت انرژی با استفاده از ظرفیت های مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین گزارشی از بیانیه های صادر شده توسط هنرمندان، دانشگاهیان و شخصیت های ورزشی و فرهنگی در خصوص تشویق مردم به عدم دریافت یارانه نقدی نیز به جلسه ارائه شد.

در ادامه جلسه گزارش مرکز آمار ایران در خصوص کاهش تورم سالانه مطرح شد. بر اساس این گزارش، افزایش شاخص کل قیمت‌ها نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۱۹.۶ درصد می‌باشد که نسبت به همین رقم در ماه قبل (۲۲ درصد) کاهش شدیدی یافته است. به این ترتیب برای نخستین بار در سال‌های اخیر، در اسفندماه جهش تورمی قیمت‌ها وجود نداشته و اقتصاد کشور شاهد ثبات و آرامش در سطح عمومی قیمت‌ها بوده است.

رییس جمهور با توجه به این گزارش بر توجه بیشتر به ایجاد رونق اقتصادی در سال ۱۳۹۳ و رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال مولد تاکید کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز موظف شد گزارشی از وضعیت اجرای قانون واگذاری سهام عدالت به مردم را در جلسه آتی ارائه نموده و پیشنهادهای آن وزارتخانه برای رفع مشکلات موجود را مطرح نماید.

***

حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس تا 50 سال دیگر!

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا ˈجان میلرˈ با اشاره به طرح توسعه ۵۸۰ میلیون دلاری پایگاه نظامی آمریکا در بحرین، از جمله تغییراتی که قرار است به منظور ورود کشتی های رزمی ساحلی جدید تا سال ۲۰۱۸ صورت بگیرد، گفت: اتخاذ این تدابیر از حضوری بلند مدت خبر می دهد.

به گزارش «انتخاب»، وی که اخیرا در نمایشگاه بین المللی دفاع دریایی در دوحه قطر سخن می گفت افزود: برخی تغییرات که هم اکنون در حال ایجاد است این پایگاه را برای ورود کشتی های مذکور آماده خواهد کرد.

طبق اظهارات میلر، این کشتی ها تا اواسط قرن میلادی جاری در این منطقه فعالیت خواهند داشت.

وی گفت: اگر قرار نبود در این پایگاه نظامی بمانیم، هیچگاه پروژه زیرساخت ها را اجرا نمی کردیم.

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد که این نیروها نه صرفا به عنوان نیروهای آمریکایی بلکه به عنوان بخشی از نیروهای ائتلافی در منطقه خلیج فارس فعالیت خواهند داشت.

طبق اعلام نیروی دریایی آمریکا، شناورهای رزمی ساحلی موسوم به ˈال سی اسˈ نوعی کشتی پرسرعت و چابک است که برای عملیات نزدیک به ساحل طراحی شده اند اما قابلیت فعالیت در آب های آزاد را نیز دارند. از دیگر اهداف طراحی این شناورها، می توان به مقابله با تهدیدهای نا متقارن نظیر مین، زیردریایی های دیزلی کم صدا و شناورهای تندرو سطحی اشاره کرد.

شناورهای ال سی اس آمریکا عبارتند از فریدم (Freedom) و ایندیپندنس (Independence). نوع اول توسط شرکت ˈلاکهید مارتینˈ و نوع دوم توسط شرکت های ˈجنرال دانیامیکسˈ، ˈبث آیرونˈ و ˈآستال یو اس ایˈ تولید شده اند.

میلر که در مه (اردیبهشت / خرداد) سال ۲۰۱۲ جانشین ˈمارک فاکسˈ شد، هدف آمریکا از حضور نظامی در منطقه را ارایه تخصص، قدرت و رهبری عنوان کرد.

به گفته وی، این نقش در طول زمان افزایش یافته است و ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا امیدوار است بتواند از طریق جلب همکاری بیشتر مقامات بحرین و نیز مشارکت شرکای دیگر، فعالیت های خود را کارآمدتر کرده و آن ها را توسعه دهد.

فرماندهی منطقه ای نیروی دریایی آمریکا از سال ۱۹۹۳در بحرین مستقر و این کشور از ژوئیه ۱۹۹۵ میزبان ناوگان پنجم دریایی آمریکا شد.

نیروی دریایی آمریکا اجرای طرح توسعه پایگاه نظامی خود در بندر سلمان واقع در شرق منامه پایتخت بحرین را چند سال قبل آغاز کرد. هزینه این طرح که قرار است در زمینی به مساحت ۲۸ هکتار و در چهار مرحله اجرا می شود ۵۸۰ میلیون دلار اعلام شد. طرح مذکور که پیش بینی می شود اجرای آن تا سال ۲۰۱۵ بطول بینجامد، به معنی دو برابر شدن مساحت پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بحرین است.

***

موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

در آستانه دوازدهم فروردین، سالروز جمهوری اسلامی ایران، رهبر معظم انقلاب اسلامی با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات 920 نفر از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان قضایی نیروهای مسلح موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه طی نامه‌ای به حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت فرا رسیدن سالروز جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات 920 نفر از محکومانی را که در کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی قوه قضائیه واجد شرایط لازم تشخیص داده شده اند، ارائه کرد که این پیشنهاد مورد موافقت رهبر انقلاب قرار گرفت.

***

بانک مرکزی نرخ رسمی ارزها را تغییر داد

بانک مرکزی امروز دوشنبه نرخ دولتی ارزها را برای عرضه در مرکز مبادلات ارزی اعلام کرد.

به گزارش انتخاب، بانک مرکزی امروز دوشنبه نرخ رسمی ارزها را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ دلار افزایش و قیمت یورو و پوند کاهش یافته است.

نرخ دولتی هر دلار آمریکا امروز 25.444 ریال، پوند انگلیس 42.315 ریال و یورو 34.980 ریال اعلام شد.

همچنین قیمت هر فرانک سوئیس 28.684 ریال، کرون سوئد 3.913 ریال، درهم امارات متحده عربی 6.928 ریال، یکصد ین ژاپن 24.734 ریال، لیر ترکیه 11.700 ریال، روبل روسیه 714 ریال، ریال قطر 6.987 ریال،یوآن چین 4.101 ریال و یک هزار وون کره جنوبی 23.856 ریال است.

***

جهانگیری: مهمترین اولویت دولت در سال 93، خروج از رکود اقتصادی است

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: خروج از رکود و ایجاد رونق در اقتصاد کشور از اصلی ترین برنامه های دولت در سال ۹۳ خواهد بود و در این مسیر به بخش تولید و تولیدکنندگان امید فراوان بسته ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری صبح امروز در جریان سفر به شهرستان پیشوا که به منظور بازدید از واحدهای نمونه کشاورزی و دامداری انجام شده است، با حضور در مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری، از بخشهای مختلف این دامپروری بازدید کرد و در جریان میزان تولید و صادرات آن قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور همچنین در نشست صبحانه کاری که با حضور وزیر جهاد کشاورزی، مدیرعامل صندوق توسعه ملی، فرماندار شهرستان پیشوا، رئیس کانون صنفی گاوداران کشور و مدیران مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری برگزار شد، با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی و دامداری در جایگاه نخست تولید کشور قرار دارد، تصریح کرد: محصولات کشاورزی و دامپروری در اولویت نیازهای مردم بوده و هیچ دولتی نمی تواند در این محصولات محدودیت ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه کشور در بخش دامپروری از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است، به دامپروری صفاری اشاره کرد و گفت: این واحد تولیدی یک نمونه خوب است که با وجود برخی محدودیتها، با شرایطی خوب اداره می شود.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد دامپروری به یکی از حوزه های صادرکننده کشور تبدیل شود و علاوه بر تامین نیاز داخلی، با تنوع بخشی و ارتقا کیفیت محصولات لبنی و شیر بتواند در زمینه صادرت پیشرو باشد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به شرایط دشواری که دولت تدبیر و امید از آغاز کار با آن روبرو بود،خاطرنشان کرد: دولت یازدهم باید برای عبور از این دشواری ها، برنامه ریزی می کرد تا بتواند مشکلاتی همچون رشد منفی اقتصادی، رکود و تورم را از میان بردارد.

وی با تاکید بر اینکه پتانسیل فراوانی برای رشد و توسعه در کشور وجود دارد گفت: این پتانسیل در بخش نیروی انسانی بسیار چشمگیر است که می توانیم با بهره گیری از این ظرفیت موانع و مشکلات را از پیش روی برداریم.

وی با بیان اینکه استفاده بهینه از نیروی انسانی می‌تواند در کشور معجزه کند، گفت: همه نیروهای انسانی و دانشگاهی باید احساس کنند که دولت به توانمندی آنها اعتماد دارد و به آنها اهمیت می دهد. دولت بر این باور است که باید از تمام سرمایه انسانی کشور در جهت تعالی و توسعه استفاده شود و هیچ کس نباید احساس کند که دولت به دلیل گرایشات خاص سیاسی از خدمات و توانمندی های برخی نیروهای توانمند و کارآمد چشم پوشی می کند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت مصمم است آرامش را به جامعه برگرداند خاطرنشان کرد: دولت از آغاز کار تلاش نمود به گونه ای عمل کند که جامعه متوجه بازگشت آرامش و ثبات به همه بخشها شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به برنامه های دولت برای سال ۹۳ گفت: در سال ۹۳ دولت چند موضوع مهم را در اولویت خود قرار داده که خروج از شرایط رکود یکی از مهمترین برنامه هاست.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به رشد منفی ۵/۸ رشد اقتصادی در سال ۹۱ خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید پس از آغاز فعالیت خود در نیمه دوم سال ۹۲ تلاش کرد از این رشد منفی جلوگیری کند و آنرا به روندی مثبت تبدیل نماید که در این زمینه تا حد زیادی موفق شد.

دکتر جهانگیری ادامه داد: خروج از رکود و ایجاد رونق در اقتصاد کشور از اصلی ترین برنامه های دولت در سال ۹۳ خواهد بود و در این مسیر به بخش تولید و تولیدکنندگان امید فراوان بسته ایم.

معاو اول رئیس جمهور افزود: این شرایط برای بخش خصوصی شرایطی استثنایی است و دولت از مشکلات این بخش آگاهی دارد اما در شرایط فعلی لازم است همگی همت کنیم تا از این مرحله دشوار عبور نماییم.

دکتر جهانگیری ادامه داد: خوشبختانه در سیاستهای اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب نیز توجه ویژه ای به تولید داخلی و بخش خصوصی شده که این پتانسیل بسیار ارزشمندی برای فعالیت بخش خصوصی است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت برای خروج از رکود به تولید فکر می کند، تصریح کرد: بی تردید نظام بانکی کشور در سال ۹۳ شرایط بهتری را برای تولیدکنندگان فراهم خواهد کرد و صندوق توسعه ملی نیز منابع خوبی برای بخش خصوصی و تولیدکنندگان دارد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه توجه به طرحهای عمرانی از دیگر برنامه های دولت برای خروج از شرایط رکود است، تصریح کرد: در سال ۹۲ با اینکه بودجه عمرانی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود اما دولت تدبیر و امید توانست بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان به بخش عمرانی اختصاص دهد و با توجه به پیش بینی مطلوبی که برای سال ۹۳ انجام شده، قادر خواهیم بود توجه شایانی به بخش عمرانی داشته باشیم.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع طرح هدفمندی یارانه ها نیز اشاره کرد و گفت: باید مردم را تشویق کنیم که از ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی به طور داوطلبانه انصراف دهند و این بدان معنا نیست که مردم نیاز ندارند بلکه از مردم می خواهیم با بزرگواری از دریافت یارانه خودداری کنند تا دولت بتواند از این منابع در بخشهای مهمتری همچون بخش بهداشت و درمان و کمک به اقشار ضعیف استفاده کند.

معاون اول رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد دولت بتواند با اجرای صحیح مرحله دوم طرح هدفمندی، گامهای بلندی در جهت اشتغالزایی، کمک به شرایط اقتصادی کشور و بهبود وضعیت مردم بردارد.

در این نشست وزیر جهاد کشاورزی نیز با تاکید بر اینکه کشور از ظرفیت و قابلیتهای بسیار بالایی در بخش کشاورزی و دامپروری برخوردار است، برلزوم توجه به زنجیره های تولید در کشور تاکید کرد و گفت: یکی از برنامه های جدی وزارت جهاد کشاورزی این است که به زنجیره های تولید بپردازد و در قوانین و مقررات این موضوع را مدنظر قرار دهد.

مهندس حجتی توجه ویژه رئیس جمهور و معاون اول ایشان را به موضوع کشاورزی و دامپروری ستود و خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی و دامپروری از بخشهایی است که رئیس جمهور همواره با دلسوزی آن را پیگیری نموده و امیدواریم بتوانیم با این توجهات مشکلات این بخش را مرتفع سازیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با تاکید بر اینکه ظرفیتهای نهفته فراوانی در بخش دامپروری و کشاورزی وجود دارد،گفت: کشور از قابلیتهای بکر و پتانسیل نهفته فراوانی برخوردار است که تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته و اگر از این ظرفیتها به نحو صحیح استفاده کنیم خواهیم توانست در بخش تولید و افزایش بهره وری، گامهای موثری برداریم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه واحدهای تولیدی کشاورزی و دامپروری کشور به دانش و تکنولوژی روز مجهز هستند،خاطرنشان کرد: بسیاری از این واحدها تحت نظر اساتید دانشگاهی فعالیت می کنند ومی توانیم ادعا کنیم که واحدهای تولیدی ما واحدهای بهنگام و به روز هستند که همگام با دانش روز فعالیت می کنند.

مهندس حجتی اظهار امیداری کرد امید و نشاطی که در توسعه و سرمایه گذاری ایجاد شده است، با رفع موانع،روز به روز بیشتر شود و بتوانیم در زمینه تولید شیر که یکی از دغدغه های دولت در بخش تغذیه و سلامت مردم است اقدامات مهمی انجام دهیم.

در این نشست مدیر مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری و همچنین رئیس کانون صنفی گاوداران کشور به ارائه گزارشی از فعالیتها و میزان تولید این واحد پرداختند و مشکلات و موانع پیش روی تولید را بیان کردند.

***

آیا آمریکا به فرستاده روحانی ویزا می دهد؟

انتصاب حمید ابوطالبی به عنوان سفیر جدید ایران در سازمان ملل و حواشی آن مورد توجه بلومبرگ قرار گرفته است.

به گزارش انتخاب به نقل از پیام نو، بلومبرگ نوشت: «ایران یکی از اعضای گروه مبارزی که ۵۲ آمریکایی را در تهران به مدت ۴۴۴ روز گروگان گرفته بودند به عنوان سفیر جدید خود در سازمان ملل منصوب کرده است. دولت ایران برای حمید ابوطالبی، سفیر اسبق این کشور در بلژیک و ایتالیا درخواست ویزا داده است. او یکی از اعضای دانشجویان مسلمان پیرو خط امام وابسته به یک گروه دانشجویی بوده که در آبان سال ۱۳۵۸ سفارت آمریکا را اشغال کردند. یخ رابطه بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده و متحدان آن که از زمان اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری توسط دانشجویان ایرانی شکل گرفته بود به تدریج درحال آب شدن است. بنا به گفته یک دیپلمات ایرانی وزارت امورخارجه آمریکا هنوز پاسخی به این درخواست ویزا نداده است.»

بلومبرگ نوشته است:« بعد از دستیابی به توافق موقت هسته ای در ۲۴ نوامبر (۳ آذر) گذشته، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، ابوطالبی را برای خدمت در سازمان ملل، مستقر در نیویورک و روی خاک بین المللی، انتخاب کرد.»

ویزای ابوطالبی صادر می شود؟

در گزارش لومبرگ به موضوع پیگیری دریافت غرامت از ایران توسط کارمندان سفارت سابق آمریکا در ایران ومصاحبه ابوطالبی با خبرآنلاین اشاره شده و از قول وی آمده است:«ابوطالبی گفته در چند مورد که لازم بود در رابطه با تماس های آنها با سایر کشورها چیزی ترجمه شود من مطالب را به انگلیسی یا فرانسوی ترجمه می کردم. زمانی که کارمندان زن و سیاهپوستان سفارت آزاد می شدند در طول کنفرانس خبری کار ترجمه برعهده من بود، و این کار را تنها برپایه انگیزه های انسان دوستانه انجام دادم.»

بلومبرگ نوشته است:«بنابه گفته محمد هاشمی، یکی از دانشجویانی که اشغال سفارت را رهبری می کرده، دولت انقلابی ایران ابوطالبی و عباس عبدی، یکی دیگر از طراحان اشغال، را به عنوان فرستاده به الجزایر اعزام کرد. در آن زمان پایتخت الجزایر کعبه آمال جنبش های آزادیخواه جهان سوم همچون سازمان آزادیخواه فلسطین بود. البته حمید بابایی، سخنگوی هیات اعزامی ایران به سازمان¬ ملل در نیویورک این اظهارات را رد کرده است.»

ماری هارف، سخنگوی معاون وزیرامورخارجه آمریکا درباره صدور ویزا برای طالبی و سفرش به آمریکا می گوید:«ما طبق روالِ معمول درباره درخواست های ویزا نظری نمی دهیم و البته ایالات متحده هم برای بازبینی تمام ویزاها روالِ کاری خود را دارد.هرکسی می تواند برای ویزا درخواست بدهد، و ما درست مثل بقیه درخواست ها و طبق روالِ همیشگی به آن رسیدگی خواهیم کرد، اما درباره نتیجه حدس و گمانه زنی نمی کنیم.»» هارف از هرگونه اظهارنظر درباره اطلاع ایالات متحده از نقش ابوطالبی در تسخیر سفارت آمریکا سر باز زد.

ایالات متحده طبق توافق سال ۱۹۴۷ موظف است تا به تمام اعضای کشورهای سازمان ملل ویزای ورود بدهد.

***

شمخانی: ترمیم زیرساخت‌های اقتصادی و تضعیف تحریم‌ها، زمینه بهبود معیشت مردم

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: اصلاح و ترمیم زیرساخت‌های اقتصادی کشور با اجرای برنامه‌های اصولی در سال جاری و همچنین تضعیف ساختار تحریم‌های غیرقانونی، زمینه‌های مناسبی را برای بهبود معیشت مردم فراهم خواهد کرد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در جمع مدیران و کارشناسان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: تلاش مجاهدانه برای رونق اقتصادی و معیشت مردم، توسعه فرهنگ کار، حمایت از کار آفرینان برای خلق فرصت‌های جدید و مبارزه فراگیر و بدون تنازل با فساد اقتصادی گفتمان ملی در سال اقتصاد و فرهنگ است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اراده استوار دولت تدبیر و امید برای اجرایی نمودن راهبرد اقتصاد مقاومتی در بستر انسجام، ،مشارکت و همراهی ملی افزود: اصلاح و ترمیم زیر ساختهای اقتصادی کشور با اجرای برنامه‌های اصولی در سال جاری و همچنین تضعیف ساختار تحریم‌های غیر قانونی ، زمینه‌های مناسبی را برای بهبود معیشت مردم فراهم خواهد کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی بهره‌گیری از الگوهای ماندگار منبعث از فرهنگ مقاومت را که آزمون‌های سخت و شکننده‌ای را با موفقیت سپری نموده است، تضمین کننده دستیابی به موفقیت مستمر و شکوفایی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برشمرد و اظهار داشت: خوشبختانه امروز سکان اجرایی کشور در دست مدیری است که خود از یادگاران سال‌های مجاهدت و ایثار بوده و اعتقاد راسخ وی، تبدیل فرهنگ مقاومت به گفتمان غالب در عرصه مدیریت اجرایی کشور است.

***

افزایش 20درصدی تعرفه گاز خانگی

بر اساس تصمیم هیئت وزیران، تعرفه های گاز برای مصارف خانگی به میزان 20 درصد و برای مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) به میزان 30 درصد افزایش می یابد.

به گزارش انتخاب، هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه ها، تعرفه جدید گاز مصارف خانگی، عمومی و صنعتی سال 93 را تعیین کرد.

بر اساس تصمیم هیئت وزیران، تعرفه های گاز مندرج در جدول شماره 1 پیوست تصمیم نامه شماره 214883/ت45937ن مورخ 27 / 9 / 1389 برای مصارف خانگی به میزان 20 درصد و برای مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) به میزان 30 درصد افزایش می یابد.

همنین بر اساس این مصوبه، نرخ گاز برای مصارف صنعتی (غیر از موارد مذکور در بند (د) ) از هفتصد(700) ریال به ازای هر متر مکعب یک هزار (1000) ریال افزایش و نرخ گاز برای سایر مارف مندرج در جدول یاد شده به میزان پانزده درصد افزایش می یابد.

همچنین نرخ گاز برای کلیه مصارف بخش های پتروشیمی و فولاد به ازای هر متر مکعب به ترتیب به میزان دو هزار و ششصد و پنجاه (2650) ریال و یک هزار و سیصد و بیست (1320) ریال تعیین می شود.

نرخ های مذکور بدون احتساب مالیات و عوارض دریافتی توسط شرکت ملی گاز ایران به موجب قوانین می باشد.

این مصوبه از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده و از 1 / 1/ 1393 لازم الاجراست.

***

نظام دنبال باج دادن در ماجرای مرزبانان نیست

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم گفت: هدف گروهک تروریستی جیش العدل از گروگان گیری ۵ مرزبان ایرانی، معامله با ایران بود.

نوذر شفیعی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص پیگیری های مجلس در خصوص گروگانگیری ۵ مرزبان ایرانی، گفت:مجلس یک وظیفه نظارتی بر عهده دارد که از وزیرکشور،دستگاه های انتظامی، اطلاعاتی، نظامی و عواملی که کار به آنها مربوط می شود، سئوال و پرسش کند تا درجریان پیگیری کارها قرار بگیرد که این کار صورت گرفته است، و در چند نشست این موضوع مطرح شد.

وی با بیان اینکه که افراد شرور و گروگانگیر به قصد باج خواهی این شرارت ها را صورت می دهند ، افزود: این گروه قصد معامله و دلالی در این خصوص را دارند و دولت ایران هم حاضر نیست به سادگی به این افراد باج دهد .

وی تاکید کرد:مجلس پیگیری های لازم را درآینده با شدت بیشتری انجام خواهد داد.

شفیعی در پاسخ به این که با توجه به شهادت مرزبان ایرانی مسئولیت این حادثه بر عهده چه نهادی است، تصریح کرد: اولا امنیت کشورمستلزم هزینه است که این هزینه گاهی اوقات مالی است و گاهی اوقات هم جانی. یعنی این مورد نه تنها برای ایران، بلکه برای هر کشوری ممکن است اتفاق بیافتد؛ به هرحال کنترل مرزها و برخورد با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر هزینه هایی را برای کشور در پی دارد.

وی با بیان اینکه حقیقتا دستگاه های مختلف وظایف سازمانی خودشان را انجام می دهند، خاطر نشان کرد: اما با این حال ممکن است در برخورد با موارد مختلف، مشکلاتی به این شکل پیش آید. اما اینطور نیست که ما تصور کنیم دستگاه های ذیربط تلاشی نکرده اند یا تعللی صورت داده اند. در هر حال کشورسیاست هایی را دارد که در چارچوب آن سیاست ها عمل می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه در این خصوص هیچ دستگاهی مقصر نیست اما مسئولیت به صورت کلان برعهده نهاد های امنیتی کشور است، تاکید کرد:کل نیروهای امنیتی کشور در قبال این اتفاق مسئولیت دارند، اما اینکه آیا درانجام این وظیفه یا مسئولیت عدول کرده باشند، پاسخ منفی است؛ما نمی توانیم با باج دادن به اشرار آنها را تشویق به انجام بیشتر این امر کنیم.

وی با اشاره به این که برخی ها می گویند که با وجود دستگاه اطلاعتی نیرومند ایران چطور هر از چندگاهی شاهد چنین مشکلاتی در مرزهای شرقی کشور هستیم، گفت: ایران مرزهای بسیار طولانی با کشور پاکستان و افغانستان دارد که کنترل این مرزها مستلزم هزینه زیادی است. البته کشوراین هزینه ها را انجام می دهد،.

وی با تاکید بر اینکه کنترل مرزهای طولانی با افغانستان و پاکستان به طور طبیعی دشوار است، تاکید کرد: به اندازه کافی هم پاسگاه های مرزی ایجاد شده و در جاهای دیگر هم لازم است که ایجاد شود . بخشی از این حوادث اجتناب ناپذیر است یعنی به وقوع می پیوندد با این حال تلاش های متعددی صورت می گیرد که از این حوادث جلوگیری شود. قطعا مجرمین هم با برخورد های قاطع مواجه خواهند بود یعنی اینطور نیست که فکر کنند با به شهادت رساندن یک سرباز می توانند آسیبی به کشور یا نظام وارد کنند.

وی در ادامه با اشاره به گزارش اخیر کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد که جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرده است، تاکید کرد: یکی از موارد نقض حقوق بشر توسط ایران در این گزارش برخوردهایی است که جمهوری اسلامی با این اشرار می کند و این جای تاسف دارد که به طور آشکار نیروهای یک کشور را به شهادت می رسانند و امنیت کشور را مختل می کنند و وقتی که با عاملان این مشکل برخورد می شود در حمایت از آنها، سازمان ملل مسئله حقوق بشر را به میان می کشد و کشور ما را به نقض حقوق بشر متهم می کنند.

شفیعی در پاسخ به این که اولین کارمجلس بعد از تعطیلات پس از این اتفاق چیست،تاکید کرد: وی گفتکار مجلس این است که باید بودجه بیشتری را برای نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی انجام دهد تا کنترل بیشتری را در مرزها داشته باشند، احتمالا این مورد را در دستور کار خواهد داشت ودر مورد آن ها اقدام خواهد شد.

***

بودجه بی سابقه قطر رونمایی شد

قطر که خود را برای ساخت تشکیلات زیربنایی برای میزبانی جام جهانی فوتبال سال 2022 آماده می کند روز یکشنبه از یک بودجه بیسابقه حدود 62 میلیارد دلاری رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ازدوحه، علی شریف العمادی وزیر دارایی قطر گفت: شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر یک بودجه 7/225 میلیارد ریالی ( 98/61 میلیارد دلاری ) را برای سال مالی 2015- 2014 تصویب کرده است که 5/3 درصد بیشتر از سال گذشته است .

بودجه تعیین شده برای سال مالی قطر که از اول آوریل شروع و31 مارس پایان می یابد بر اساس قیمت نفت بشکه ای 65 دلار تنظیم شده است .

قطر انتظار یک رشد اقتصادی شش درصدی در سال 2014 و یک افزایش هزینه 7/3 درصدی در سال جاری ورسیدن آن به 4/218 میلیارد ریال ( 977/59 میلیارد دلار ) را دارد.

خبرگزاری رسمی قطر ( قنا ) ازوزیر دارایی نقل کرد که افزایش برآورد شده هزینه ها عمدتا از پیش بینی تکمیل و اجرای توسعه های عمرانی ناشی می شود.

به گفته وی، 5/87 میلیارد ریال (24 میلیارد دلار ) به طرح های کلیدی اختصاص یافته است .

دراین بودجه مبالغ کافی برای سرمایه گذاری دربخش بهداشت وآموزش وهمچنین اجرای تشکیلات زیر بنایی عظیم درحمل ونقل نظیر طرح های راه آهن درتدارک میزبانی جام جهانی 2022 در نظر گرفته شده است .

این کشور کوچک عضو اوپک ازسومین ذخایر بزرگ گاز درجهان برخوردار بوده و سالانه حدود 77 میلیون تن گاز مایع تولید می کند وبزرگترین عرضه کننده گار درجهان است

***

جان کری : واشنگتن اقدامات روسیه در کریمه را کماکان غیر قانونی می داند

جان کری وزیر خارجه امریکا درجریان مذاکراتش درپاریس با سرگئی لاوروف همتای روس خود درباره راههای رفع بحران اوکراین تصریح کرد که واشنگتن کماکان اقدامات روسیه در کریمه را ˈ غیر قانونی و نامشروع ˈ تلقی می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ازپاریس، کری پس ازاین ملاقات که چهار ساعت طول کشید گفت: دو طرف در حالیکه در مورد رویدادهای منجر به بروز بحران اختلاف نظر داشتند ، اهمیت یافتن یک راه حل دیپلماتیک که بتواند نیازهای مردم اوکراین را بر آورده کند ، بر شمردند.

کری دریک کنفرانس خبری با اشاره به اینکه طرفین پیشنهادهایی در مورد راه های رفع تنش دراوضاع امنیتی وسیاسی درداخل واطراف اوکراین ارائه کرده اند افزود : وی نگرانیهای شدید در مورد حضور نیروهای روسیه در مرز اوکراین را که به گفته وی جوی از ترس و ارعاب بوجود آورده با لاوروف درمیان گذاشته است .

دو طرف در صدد تعیین چارچوب یک توافق برای کاهش تنش ها بر سر الحاق منطقه کریمه از اوکراین به روسیه بودند. این اقدام روسیه در کریمه که به دنبال خلع رئیس جمهوری طرفدار روسیه دراوکراین در ماه فوریه صورت گرفت بزرگترین رویارویی شرق وغرب از زمان پایان جنگ سرد در دو دهه پیش را موجب شد.

کری افزود : ˈ درگفت وگوی صریحی که شامگاه امروز با وزیر خارجه لاوروف داشتم تصریح کردم که امریکا کماکان اقدامات روسیه را غیر قانونی و نامشروع می داند. ˈ

رهبران گسترش تحریم ها علیه روسیه را مدنظر قرار داده اند که بخش های حیاتی اقتصاد این کشور از جمله صنعت مهم نفت و گاز را هدف قرار خواهد داد.

کری و لاوروف هردو گفتند دولت اوکراین باید بخشی از راه حل باشد.

لاوروف در یک نشست جداگانه با خبرنگاران که توسط خبرگزاری ریا نووستی بازتاب یافت گفت : روسیه یا امریکا یا هرکس دیگر هیچکدام نمی توانند هرگونه طرح خاصی را به اوکراینی ها تحمیل کنند. ˈ

کری گفت : ˈ امریکا در حال مشاوره با اوکراین درمورد هریک از گامهای این فرآیند است و ما تا زمانی که یک دولت مشروع اوکراین درپای میز مذاکرات نباشد راه حرکت به جلو را نخواهیم پذیرفت . ˈ

یک سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود که این اتحادیه از ˈ گفت و گوی پر معنا و مفهوم ˈ اوکراین و روسیه ارباب دوران شوروی سابق خود به شدت حمایت می کنیم .

ملاقات کری ولاوروف درپاریس چند روز پیش ازنشست وزیران خارجه ناتو در بروکسل در روزهای سه شنبه وچهارشنبه صورت گرفت که احتمال می رود براقدامات اوکراین و روسیه متمرکز باشد.

***

سه خودروی پرتصادف کشور

پراید، پیکان و پژو ۴۰۵ در صدر خودروهای پرتصادف جاده‌های کشور قرار گرفتند.

به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم، رئیس پلیس راهنمائی و رانندگی کشور با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از تصادفات در کشور از زمان آغاز طرح نوروزی پلیس مربوط به خودروی پراید بوده است گفت: این خودرو بیشترین آمار تصادفات را در کشور از میان خودروهای موجود به خود اختصاص داده است.

سردار اسکندر مؤمنی ظهر امروز در حاشیه بازدید از وضعیت راه‌های استان سمنان در پاسگاه پلیس راه سمنان به دامغان بیان کرد: هدایت پذیری و کنترل خودروی پراید در سرعت‌های بالای 80 کیلومتر در ساعت کاهش می یابد.

وی از رانندگان این خودرو خواست تا در جاده‌ها با سرعت بیش از 80 تا 90 کیلومتر در ساعت نرانند.

رئیس پلیس راهنمائی و رانندگی افزود: رانندگان این گونه خودروها باید مدیریت سرعت را در رانندگی مدنظر قرار دهند.

سردار مؤمنی بیان کرد: رانندگان با خودروی پراید با مدیریت سرعت در هنگام رانندگی است که می‌توانند از تعداد و شدت حادثه بکاهند.

وی خاطرنشان کرد: خودروهای پیکان و پژو 405 نیز در رده‌های بعدی پر حادثه ترین خودروهای کشور قرار دارند.

پیش از این نیز سردار مؤمنی از تعداد بالای تصادفات خودروی پراید در جاده‌های کشور خبر داده بود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.