رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه یکشنبه شب در پی قطعی شدن پیروزی حزب حاکم در انتخابات شهرداری ها با حضور در ستاد انتخاباتی با مردم سخن گفت.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه یکشنبه شب در پی قطعی شدن پیروزی حزب حاکم در انتخابات شهرداری ها در سخنانی گفت: مردم ترکیه در انتخابات شهرداری ها به مخالفان و خارجی ها این پیام را دادند که آنها صاحب اصلی این کشور هستند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، طبق نتایج غیررسمی با شمارش نزدیک به 80 درصد آرا حزب ˈعدالت وتوسعهˈ با 7/45 درصد آرا، حزب جمهوریخواه خلق با 3/28 درصد، حزب ˈ حرکت ملی با 6/15 درصد وحزب ˈ صلح و دمکراسیˈ با 2/4 درصد آراء در رده های اول تا چهارم انتخابات شهرداری ها در این کشور قرار گرفته اند.

رجب طیب اردوغان پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات وقطعی شدن پیروزی حزب «عدالت و توسعه» با حضور در ستاد مرکزی حزبش در آنکارا در سخنانی گفت: نتایج انتخابات شهرداری ها نمایانگر آن است که سیاست های غیراخلاقی، افترا، غرور، کبر، ریا، دروغ، ائتلاف ضد ملت وانتشار نوارهای مونتاژ شده شکست خورده ومردم ترکیه دست هایی را که به استقلال آنان ضربه وارد کرده بود درپای صندوق های رای دفن کردند.

اردوغان که به همراه همسر، دختر وپسرش که نام آنان در عملیات‌های فساد مالی و ارتشاء طرح شده بود گفت: ترکیه وارد دوران جدیدی شده است و مردم این کشور درپای صندوق‌های رای این پیام را دادند که نسبت به تعیین آینده سیاسی کشورشان به راهی به جز انتخابات معترض هستند.

نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: فراست و بصیرت مردم ترکیه امروز بردسیسه‌ها و توطئه‌ها علیه استقلال این کشور پیروز شده و طرح مخالفان علیه ترکیه با شکست مواجه شده است.

وی با انتقاد از احزاب «جمهوریخواه خلق» و «حرکت ملی» آنها را به همدستی با «جماعت گولن» متهم کرد وگفت: این احزاب ازمردم ترکیه سیلی وتو دهنی محکمی خوردند.

اردوغان دموکراسی و سیاست را راه حلی برای حل مشکلات این کشور خواند و بیان کرد : هر کس هر مساله‌ای دارد باید آن را در پای صندوق های رای حل کند.

وی درادامه گفت: نتایج انتخابات شهرداری‌ها را به طور کامل آنالیز و سعی در رفع نواقص خود خواهیم کرد.

نخست وزیر ترکیه افزود: مخالفان باید از نتیجه انتخابات درس بگیرند وبه تجزیه و تحلیل بپردازند.

اردوغان در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به انتشار نوار صوتی نشست محرمانه مقامات ترکیه در وزارت خارجه ترکیه علیه سوریه وکشف دستگاه شنود درمحل کار خود گفت: مایه تاسف است که مخالفان حتی در این مورد نتوانستند امتحان خوبی پس بدهند.

وی مخالفان خود را متهم به ائتلاف نانوشته بین آنان درجریان انتخابات کرد وگفت: بیایید یک صفحه جدید که درآن منافع عالی ترکیه درصدر آن قرار داده باشد را باز کنیم.

نخست وزیر ترکیه با تاکید براینکه این کشور نیاز به یک حزب مخالف قدرتمند دارد گفت: تنها حاکمیت واقتدار حزب «عدالت و توسعه» برای ترکیه کافی نیست بلکه احزاب مخالف از امشب باید خطاهای خود را درک، از آن درس و آنها را تصحیح کنند.

وی از احزاب مخالف خواست دست در دست حزب عدالت و توسعه، ترکیه نوین را بسازند و افزود: هر تبعه ترکیه بداند که پیروز امروز ، ترکیه است، امروز روز عید ترکیه جدید است . امروز روز پیروزی روند صلح بین تمامی اتباع ترکیه و روند صلح است.

اردوغان دربخشهای مختلف سخنان خود با حمله به جماعت گولن گفت: هواداران این گروه در طول 30 تا 40سال گذشته به انحای مختلف در دوایر دولتی نفوذ کرده اند ولی زمان تصفیه آنان از دولت فرا رسیده، چرا که دولت در داخل دولت نمی تواند وجود داشته باشد و تصفیه آنان در چهارچوب حقوقی انجام خواهد شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.