سال اقتصاد و فرهنگ / سخنان سیدحسن خمینی در حرم مطهر / سخنان رهبر انقلاب در مشهدالرضا / پیام نوروزی حسن روحانی / سخنان اوباما درباره ایران / سخنان جان کری درباره ظریف / بمب نوروزی در افغانستان / سخنان مسجدجامعی درباره شورا / ساعت رسمی کشور امشب جلو کشیده می شود / جان هیگ: مذاکرات ادامه خواهد یافت / فیلترسدن توییتر در تریکه / انتقاد عبدالله گل از اردوغان / مرکل: جی 8 دیگر وجود ندارد / وضعیت ترافیکی کشور / تهران دیگر شهر ممنوعه نیست / دیدار عیدانه روحانی با کودکان شیرخوارگاه شبیر / شمار پناهوجیان سوری دو برابر شده است / واکنش امام جمعه تهران به توقیف مطبوعات

امسال را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری می کنیم

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۳ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به همه ی هم میهنان و ایرانیان عزیز در سراسر جهان بخصوص خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و مجاهدان راه اسلام و ایران، سال جدید را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند.

به گزارش «انتخاب»، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تقارن سال جدید با ایام شهادت بانوی بزرگ جهان اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از خداوند متعال مسالت کردند: این تقارن، امکان بهره گیری مضاعف از انوار هدایت الهی و برکات فاطمی را برای ملت ایران فراهم سازد.

ایشان در ترسیم افق سال نو، دو مسئله ی اقتصاد و فرهنگ را مهم تر از مسائل دیگر بر شمردند و تاکید کردند: برای تحقق شعار سال ۹۳ یعنی «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» تلاش مشترک مسئولان و آحاد مردم ضروری است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش اساسی و برجسته ی مشارکت و حضور مردم در «زندگی و سازندگی کشور» خاطرنشان کردند: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروههای گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی در این عرصه ها نقش آفرینی کنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسئولان هم موظفند با توکل به خداوند و با تکیه ی بر مردم، در هر دو عرصه ی اقتصاد و فرهنگ، مجاهدانه وارد میدان عمل شوند.

ایشان تاکید کردند: آنچه در سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادى که به کمک مسئولان و مردم شکوفایى پیدا کند، و فرهنگى که با همت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوى حرکت بزرگ کشور و ملت ما را معین کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر ضرورت استفاده از تجربه ها و عبرتهای گذشته در تصمیم گیری های آینده، به ارزیابی کیفیت تحقق شعار «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» پرداختند و گفتند: در سال ۹۲، حماسه سیاسی با حضور مردم و تلاش مسئولان در عرصه های مختلف نظیر انتخابات، راهپیمایی های بزرگ و عرصه های دیگر به بهترین شکل تحقق پیدا کرد و با دست بدست شدن قدرت اجرایی در کمال امنیت و آرامش، حلقه ی جدیدی از سلسله ی طولانی مدیریت کشور شکل گرفت.

رهبر انقلاب مسئله اقتصاد را برای مردم و کشور مسئله ای مهم خواندند و با اشاره به برخی تلاشهای قابل تقدیر در زمینه ی حماسه ی اقتصادی افزودند: البته در سال گذشته حماسه اقتصادی به شکل مورد انتظار محقق نشد که لازم است این حماسه در سال جدید به وجود آید.

ایشان «سیاستهای اقتصاد مقاومتی» را زیر ساخت فکری و نظری تحقق حماسه اقتصادی خواندند و تأکید کردند: در پرتو این سیاستها اکنون زمینه ی لازم برای تلاش مضاعف فراهم است.

حضرت آیت الله خامنه ای در پیام نوروزی همچنین از خداوند متعال برای همه ی ایرانیان عزیز، جوانان، خانواده ها، کودکان و مردان و زنان این سرزمین پر افتخار، در سال جدید تنِ سالم، شادابی، آرامش روحی، محبت، پیشرفت و تعالی و سعادت آرزو کردند.

***

سیدحسن خمینی: اگر مشکلی با مردم دارید ببخشید

آیین سال نو با حضور جمع کثیری از خانواده های شهدا و شیفتگان امام خمینی در حرم مطهر برگزار شد

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی جماران، در این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، با تبریک سال نو و آرزوی سالی خوب برای جامعه اسلامی و همه مسلمانان و در ادامه تأکیدات پیشین خود بر ضرورت شکل گیری نهضت ادب و اخلاق در جامعه گفت: امام علی (ع) در یکصد و سومین خطبه نهج البلاغه به توصیفی از آخرالزمان می پردازد که با توجه به ترجمه های مناسب آن ؛ باید با مراجعه به نهج البلاغه و یا فضای مجازی در اینترنت به مطالعه ی دوباره آن بپردازیم.

وی با اشاره به این که خطبه یکصد و سوم نهج البلاغه با تعبیری بسیار تکان دهنده آغاز می شود، گفت: امام علی (ع) می فرمایند: آخر الزمان ویژگی دارد؛ «وَ ذَلِکَ زَمَانٌ لا یَنْجُو فِیهِ إِلا کُلُّ مُؤْمِنٍ نُوَمَةٍ» به این معنا که در آن هیچ فردی نجات نمی یابد؛ مگر مومنین« نُوَمَةٍ ». برخی لفظ « نُوَمَةٍ » را گمنام و برخی دیگر بی آزار ترجمه کرده اند.

یادگار امام با اشاره به این که روایات زیادی مومن را کسی معرفی می کند که مردم از دست و زبان او در آسایش و آرامش باشند؛ گفت: امام علی (ع) در ادامه توضیح می دهند که مومنین« نُوَمَةٍ » کسانی هستند که «لَیْسُوا بِالْمَسَایِیحِ » فساد انگیز و سخن چین نیستند. « لا الْمَذَایِیعِ الْبُذُرِ» عیب جو و آبرو ریز نیستند و نادان و بیهوده گو نیز نیستند.

وی افزود: بر این اساس امیر المومنین به مردمان آخر الزمان که بر اساس قرائن بسیار، به نوعی ما نیز در آن هستیم؛ هشدار می دهند؛ تنها دسته ای از ما نجات می یابند که از پنج صفت «بی آزار بودن، «سخن چین نبودن»، «فساد انگیز نبودن» و «عیبجویی نکردن» برخوردار باشند و در ادامه حضرت تأکید می کنند: «اءُولَئِکَ یَفْتَحُ اللَّهُ لَهُمْ اءَبْوابَ رَحْمَتِهِ » خداوند درهای رحمت را برای این دسته از مومنان می گشاید و « یَکْشِفُ عَنْهُمْ ضَرَّاءَ نِقْمَتِهِ »گزندهای خشم خویش را از آن ها بر می گرداند. چنانکه بیتی آموزنده می گوید:

«چو بد کردی مباش ایمن ز آفات که واجب شد طبیعت را مکافات»

و این درست نقطه مقابل شعر دیگری است که می گوید:

تو نیکی می کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز

یادگار امام که در آیین تحویل سال نو در حرم مطهر سخن می گفت یادآور شد: این قاعده هستی است که پاسخ خوبی، خوبی و پاسخ بدی، بدی است . خیلی وقت ها ما می گوییم چرا دنیا به ما نمی خندد؟ در پاسخ اما، باید گفت: برای این که شما به دنیا نمی خندید. می گویی چرا دنیا با من سر ستیز دارد؟ برای این که تو با دنیا سر ستیز داری! چنانکه شاعر نیز می گوید:

این جهان کوه است و فعل ما ندا سوی ما آید نداها را صدا

سید حسن خمینی افزود: شما در این دنیا در موقعیت انسانی که در مقابل کوهی ایستاده قرار دارید، که هر چه فریاد می زند، همان به سوی او بر می گردد و بر مبنای این قاعده، انسانی که دراین دنیا نیکی می کند، نیکی به او باز می گردد.

یادگار امام با طرح این درخواست که ما باید دل های خود را در برابر ندای پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) گشوده داریم، گفت:رسول الله (ص) تعبیر بسیار عمیقی در پاسخ به فردی دارد که به ایشان می گوید: «یا رسول الله احِبُّ انْ یَرْحَمَنِى رَبّى» دلم می خواهم خدا به من رحمت کند، این که چه کنیم که خداوند درهای رحمتش را به روی ما بگشاید، پرسش امروز ما نیز از رسول الله(ص) هست. مگر واقعیت جز این است که همه چیز به اختیار خداوند است و مگر تمام کائنات بر حول انگشت تدبیر او نمی چرخد؟ اگر او رحمتی نازل کند؛ چه کسی می خواهد جلوی رحمتش را بگیرد و اگر نخواهد رحمت کند؛ چه کسی می تواند به ما لطف برساند؟

یادگار امام در ادامه توضیح داد: حضرت در پاسخ، دو قاعده بنیادین را شرط دست یابی به رحمت خداوند می دانند، می فرمایند: ارْحَمْ نَفْسَکَ، به خودت رحم کن و دوم این که «وَ ارْحَمْ خَلْقَ اللَّهِ یَرْحَمْکَ اللَّهُ‏ » به مردم رحم کن. بر این مبنا اگر با مردم با زبان خشن سخن گفتیید خداوند نیز با زبان خشن با شما سخن می گوید و اگر می خواهی خدا به تو رحم کند، تو به مردم رحم کن ؛اگر به مردم رحم نکردی خدا به تو رحم نمی کند.

وی افزود: «به خودت رحم کن» در واقع تعبیر زیبایی است از این اصل که «گناه نکن» چرا که کسی که گناه می کند به خودش رحم نمی کند.

سید حسن خمینی در ادامه به این روایتی امیرالمومنین غررالحکم اشاره کرد که «أَبْلَغُ ما تَسْتَدِرُّ بِهِ الرَّحْمَةَ أَنْ تُضْمِرَ لِجَمیعِ النّاسِ الرَّحْمَةَ» و درباره آن توضیح داد: تَسْتَدِرُّ یعنی می بارد. مرام خداوند این است ؛ بیشترین چیزی که رحمت خداوند را فرود می آورد؛ این است که أَنْ تُضْمِرَ لِجَمیعِ النّاسِ الرَّحْمَةَ در درون خودت با مردم مهربان باشی در این صورت خداوند نیز با تو مهربان است. رحمت کنی و ببخشی؛ خداوند می بخشد. چنانکه امیر المومین(ع) در تعبیر دیگر می فرمایند: بالعفو تستنزل الرحمة؛ به وسیله عفو رحمت نازل می شود. و مَن لَم یَرحَمِ النَّاسَ مَنَعَهُ اللهُ رَحمَتَهُ کسی که به مردم رحم نمی کند خداوند رحمتش را از او منع می کند. از این رو اگر می بینی گره به کار افتاده! برای این است که گره گشایی نکردی! چنانکه شاعر نیز می سراید:

چو غنچه گر چه فروبستگی است کار جهان تو همچو باد بهاری گره گشا می باش

وی افزود: عفو و بخشش نیز همچون ابر بهار غنچه در هم فرورفته، رحمت را چون گل می گشاید . چنانکه شاعر می گوید:

گفت پیغمبر به اصحاب کبار تن مپوشانید از باد بهار کانچه با برگ درختان میکند با تن و جان شما آن میکند

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی جماران، یاد گار امام که در آیین تحویل سال نو در حرم مطهر امام خمینی سخن می گفت ادامه داد: باید توجه کنیم که در زندگی نسیم های رحمت می وزد، روزگار رحمت را به سوی ما می آورد و اگر ما نمی توانیم از آن برخوردار شویم ، برای آن است که خود در مقابل آن می ایستیم و پنجره های دل خود را نمی گشاییم چنانکه شاعر می گوید:

طبیب عشق مسیحادم است ومشفق،لیک چو درد در تو نبیند،که را دوا بکند؟

وی با اشاره یه این روایت که اِنَّ لِرَبِّکُمْ فی ایامِ دَهْرِکُمْ نََفَحاتٌ فَتَعَرَّضُوا لَها لَعَلَّهُ اَن یصیبَکُمْ نَفْحَةٌ مِنْها فَلا تَشْقَوْنَ بَعْدَها اَبداً؛ گفت: بر اساس این روایت اگر نسیم رحمت با ما برخورد کند دیگر در شقاوت نمی افتیم.

سید حسن خمینی با طرح این پرسش که خدای سبحان با این همه کرامت و بزرگواری آیادر حق ما می تواند محبت نکند؟ گفت: امام سجاد مناجاتی دارد که در آن تعبیرش به خداوند این است که «یا مَن هُو أبَرُّ بِی مِن الوالِدِ الشَّفیقِ» تو برای من از پدر مهربان مهربان تری و « و أقرَبُ إلَیَّ مِن الصاحِبِ اللَّزِیقِ (الرَّفِیقِ)» تو برای من از رفیقی که همیشه با من است نزدیکتری. « یا مَنْ سَبَقَتْ‏ رَحْمَتُهُ غَضَبَهُ» ای کسی که رحمتش بر غضبش پیشی گرفته است . چنانکه شاعر می سراید

هاتفی از گوشه میخانه دوش, گفت ببخشند گنه می بنوش عفو خدا بیشتر از جرم ماست نکته سربسته چه گویی خموش

یادگار امام افزود: در زندگی، همه ما فراز و فرودهایی داریم و همواره و بیش از هرچیز نیازمند لطف و رحمت و کرامت خداوند هستیم. رحمت اما، به حکم بزرگانی که از آن ها خواندیم تنها از یک راه نصیبمان می شود و آن این که ما خود را لایق رحمتش کینم و این تنها از دو طریق صورت می گیرد؛ نخست این که به خودمان رحم کنیم و ذکر خدا را بگوییم و از گناه دوری کنیم «بذکر الله تستنزل الرحمة» و دوم این که با مردم خوب و مهربان باشیم.

وی افزود: این تعبیر حضرت زهرا را همه ما شنیده ایم که «الجار ثم الدار»، ازاین رو اگر همسایه و رفیقمان را ببخشید، اگر مشکلی را که با مردم دارید ببخشید، اگر دستگیر کسی بشویم که از ما کمک می خواهد؛ درهای رحمت خداوند به سوی ما گشوده می شود. در اینجا اولین اصل بذکر الله است؛ این که ذکر خدا را آویزه جانتان کنید.

وی متذکر شد: ذکر خدا این نیست که تسبیح دستتان بگیرید و دائم بگویید لا اله الا الله نه! یاد خدا را در بطن زندگی داشته باشید؛ دائما با خدا رفیق باشید و رفاقت با خدا این است که واقعا به دستوراتش توجه کنیم؛ از جمله آن که خدای نکرده در نماز کاهلی نکنیم . خواهران بزرگوار در بحث حجاب و عفاف خدای نکرده دستورات خدا را نادیده نگیرند در حقوق مالی که با هم داریم همه با هم مراقب باشیم که اگر یک ریال مال حرام وارد زندگی ما شود آن وقت می بینیم که قفلها بر زندگی ما زده می شود و مشکلات در جانمان پدید می آید.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی جماران، در این مراسم با شکوه و معنوی که با یاد امام خمینی، همسر و فرزندان ایشان و همه بزرگان خفته در این حرم مطهر و قرائت فاتحه برای ایشان و شهدای انقلاب اسلامی آغاز شده بود، با مناجات زائران، در لحظات باقی مانده به تحویل سال و توسل به مقام حضرت صدیقه طاهر و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی ادامه یافت و پس از تحویل سال، زائران همراه با یادگار امام ، دعای تحویل سال را قرائت کردند و به مناجات با خدای خویش پرداختند.

***

سید محمدخاتمی: در متن این نظام عزت، حرمت و کرامت انسان را پاس می داریم

سید محمد خاتمی رییس جمهور اسبق کشورمان در پیامی فرا رسیدن نوروز را تبرک گفت.

به گزارش جماران، متن پیام وی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمان الرحیم

به نام خداوندی که زیباست و زیبایی را دوست دارد، به نام خداوند بخشندۀ مهربان، به نام خدای بهار، خدای انسان، خدای زندگی، خدای کمال‌بخش به آفرینش، خدایی که انسان را زنده و پویا و زندگی را برای انسان زیبا خواسته است. سالی که گذشت مثل همۀ سال‌ها حوادث تلخ و شیرین فراوانی داشت و ملت ما همیشه کوشیده است با گذرکریمانه از حوادث، با تحمل سختی‌ها و بهره‌گیری از فرصت‌ها، زندگی را به سوی بهبود راهنمایی کند.

سالی که گذشت سال انتخاباتی بود که امید را در مردم زیادتر کرد و به حق باید نام آن را حماسۀ سیاسی گذاشت، ایجاد فضای امن و آزاد و برخوردار برای همۀ گروه‌ها و جریان‌ها چیزی بود که مورد توقع جامعه بود که حماسۀ سیاسی این امید را افزایش داد. می‌توانست این حماسه با بازترشدن فضا، با تبدیل فضای امنیتی به فضای سیاسی، با رفع حصرها و حبس‌ها و با رفع محدودیت‌ها از کسانی که دچار محدودیت شده‌اند، باشکوه‌تر شود که متاسفانه نشد، گرچه در این زمینه هم فضای مناسب‌تری ایجاد شد، ولی نه آنگونه که باید و شاید. ولی هنوز هم امید هست که وارد فضایی بشویم که دل‌ها به هم نزدیک‌تر بشود، این فضا به نفع ملت، به نفع کشور و به نفع نظام است و می‌تواند شور و اشتیاق را برای ساختن کشور و برای همکاری در جهت اعتلای امور بیشتر کند.

ما در عرصه‌های مختلف، مشکلات فراوانی داریم، مطمئنا زندگی برای اکثریت مردم ما زندگی سختی است، بخصوص برای اقشار کم‌درآمد جامعۀ ما که تعداد زیادی هم هستند، خوشبختانه طرح‌ها و برنامه‌های دولت جدید که ان‌شاءالله مورد حمایت و پشتیبانی همۀ دستگاه‌ها و نهادها قرار گیرد، طرح‌های خوبی است و تا حدودی نیز مخصوصا در عرصۀ روابط خارجی و عرصۀ اقتصادی گشایش‌های نصبی حاصل شده است، ولی این گشایش‌ها باید بیشتر شود. با حفظ منافع و مصالح ملت، گام‌های محکم و استواری برداشته شود، چهرۀ زیبای ایرانی، چهرۀ رحمانی اسلام، بهتر و بیشتر به جهانیان نشان داده شود.

پایبندی به حقوق ملت و تامین زندگی سعادتمند برای او وظیفۀ سنگینی است که بر عهدۀ دولت و حکومت قرار دارد، البته در طرف مقابل نیز باید با توجه به امکانات، توقعات را در حد واقعیت‌ها و در حد معقول نگه داشت، ولی امید را نسبت به آینده نباید از دست داد، خطاب من به جوانان عزیز است، جوانانی که سرمایه‌های اصلی کشور هستند، البته اگر برخورداری باشد در درجۀ اول جوانان برخورداری دارند و اگر محرومیت و محدودیت باشد، متاسفانه جوانان در معرض آن قرار می‌گیرند، اما جوان نباید امید خود را از دست بدهد، باید بکوشند و نظام نیز باید زمینه را برای حضور فعال و پرنشاط و آزاد جوانان، در عرصه‌ها فراهم بکند و همچنین همۀ کارآفرینان، همۀ کارگران، همۀ کسانی که تلاش می‌کنند، باید دست به دست هم بدهند و در جهت پیشبرد امور تلاش کنند و دولت محترم نیز باید زمینه را برای فعالیت آزاد احزاب، گروه‌ها، تشکل‌ها و بخش خصوصی فراهم بیاورد و بتواند از امکانات درونی و بیرونی برای بهبود بهره بگیرد که بحمدلله این قصد هست و امیدوارم در عمل هم، همچنان که گام‌هایی برداشته شده است، شاهد برداشته‌شدن گام‌های بزرگ‌تری باشیم.

ما به آینده امید داریم، دلبستۀ به این مرز و بوم‌ایم، دلبستۀ انقلاب خود هستیم و نظام خود را برقرار و سرفراز می‌خواهیم و در متن این نظام عزت حرمت و کرامت انسان را پاس می‌داریم و امیدواریم در سال پیش رو شاهد اصلاحات همه‌جانبه در درون نظام خودمان و برای تقویت نظام خودمان و برای تقویت پایه‌های امنیت ملی و رفاه اجتماعی باشیم و نیز شاهد زمینه‌سازی برای بهره‌گیری از امکانات داخلی و خارجی برای پیشرفت کشور و بهبود زندگی جامعه‌مان در عرصه‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی باشیم. امسال، ما سال را درحالی به پایان بردیم که به نام مبارک صدیقۀ طاهره متبرک بود و در آغاز سال و هفتۀ دوم سال جدید نیز باز نام و یاد حضرت صدیقۀ طاهره دل‌های ما را روشن خواهد کرد، امیدوارم که پاسدار حرمت و بزرگی این بانو بوده و به عنوان انسانی که آزادی، عرفان، حرمت، عزت و کرامت را می‌طلبید، از ایشان پیروی کنیم. برای همۀ مردم عزیزمان و برای همۀ کسانی که به ایران و ایرانی علاقه دارند، آرزوی سعادت و شادمانی می‌کنم و امیدوارم خدایی که دل‌ها را دگرگون می‌کند، خدایی که امور را تدبیر می‌کند، روز و شب را در پی هم فراهم می‌آورد و خدایی که می‌تواند حال و احوال را دگرگون کند، حال و احوال ما را به بهترین حال بگرداند، به گونه‌ای که همۀ ما از زندگی و از امور جاری راضی باشیم و دولت و ملت ما، موفق و سرفراز بسوی آیندۀ بهتر گام برداند.

نفس باد صبا مشک‌فشان خواهد شد/عالم پیر دگرباره جوان خواهد شد

ارغوان جام‌عقیقی به سمن خواهد داد/ چشم‌نرگس به‌شقایق نگران خواهد شد

این تطاول که کشید از غم هجران بلبل/ تا سراپرده گل نعره‌زنان خواهد شد ای دل ار عشرت امروز به فردا فکنی

مایه نقد بقا را که ضمان خواهد شد گل عزیز است غنیمت شمریدش صحبت

که به‌باغ‌آمد از این راه و از آن خواهد‌شد مطربا مجلس انس است غزل خوان سرود

چند‌گویی که چنین رفت‌و‌ چنان خواهد شد حافظ از بهر تو آمد سوی اقلیم وجود/ قدمی نه به وداعش که روان خواهد شد

شاد و پیروز باشید

سید محمد خاتمی

نوروز 93

***

بهار اعتدال و میانه‌روی است/باید بداخلاقی، تندی و دروغ از جامعه رخت بربندد

رییس جمهوری در پیام نوروزی سال ۱۳۹۳ هجری شمسی ضمن تشریح عملکرد و دستاوردهای دولت تدبیر و امید در سال گذشته، بر ضرورت همدلی همگان در راستای پاسداشت هویت ایرانی‌ و اسلامی ‌و ایجاد فضای رشد فرهنگ در جامعه‌ تاکید کرد و گفت: همه تلاش دولت این است که مردم زندگی راحت‌تر، نگرانی کمتر و نسبت به آینده کشور و فرزندانشان مطمئن‌تر باشند.

به گزارش «انتخاب»، متن کامل پیام نوروزی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

السلام علیکِ یا فاطمه یا بنت رسول الله یا سیده النساء العالمین

نوروزِ فرخنده، آغاز سال ۱۳۹۳ را به همه آحاد ملت عزیز ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم؛ مخصوصاً به آن عزیزانی که اکنون در کنار خانواده خود و در کنار سفره نوروزی و شادی حضور ندارند. به آنهایی که به دلیل خدمت به مردم در کنار خانواده شان نیستند، خسته نباشید عرض می‌کنم و برای آنهایی هم که به دلایلی در کنار خانه و خانواده خود نیستند، آرزوی رفع مشکل می‌کنم.

تبریک ویژه به خانواده عزیز شهدا، جانبازان و ایثارگران. همچنین به همه ملل و اقوامی هم که در این منطقه و در هر جا که نوروز را گرامی می‌دارند تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

بهار اعتدال و میانه‌روی است

کینه‌ها، کدورت‌ها و کبرها را کنار بگذاریم و همه به هم با نگاه مهر و محبت بنگریم.

بهار به معنای روزی است که دیگر از سرمای جانسوز زمستان خبری نیست و از گرمای سوزان و طاقت‌فرسا هم خبری نیست؛ پس بهار اعتدال و میانه‌روی است و ملت ما هم از دیرباز در مسیر اعتدال بوده است.

سالی که گذشت، ‌با حماسه‌های عظیم و بزرگ همراه بود که تاریخ هرگز آن را از یاد نخواهد برد. مردم به‌رغم مشکلات در زندگی، پای صندوق آراء آمدند و همه، فارغ از آن که به چه کسی رأی دادند، به امید رأی دادند.

در سالی که گذشت، مردم عزیز ایران به این بنده و همکارانم اجازه خدمت دادند و اکنون افتخار می‌کنم که در کنار سفره شادی شما اجازه حضور دارم.

در هفت ماهی که از فعالیت این دولت گذشته، قدم‌های بزرگی با حمایت شما مردم برداشته شده است؛ مهمترین آن، ایجاد فضای آرامش، همدلی، نشاط و تحرک بیشتر برای سربلندی ایرانِ عزیز و توسعه کشوری است که زادگاه و محبوب همه ماست.

سال جاری اقدامات جدّی تری برای کاهش رشد تورم خواهیم داشت

بسیار خوشحالم به عرض ملت ایران برسانم که در زمینه اقتصادی دولت توانست با کمک کارشناسان و کاردانان و متخصصان، سرعت تورم را مهار کند؛ از مهرماه تا پایان بهمن، در هر ماهی که ملاحظه می‌کنیم رشد تورم از متوسط یک درصد کمتر بوده است؛ گاهی ۱.۲ دهم، گاهی نیم درصد و در بهمن امسال[سال۹۲] رشد تورم از نیم درصد هم کمتر بوده است؛ یعنی چهار دهم درصد. اگر بخواهیم با بهمن سال گذشته[سال۹۱] مقایسه کنیم که آن موقع رقم تورم در یک ماه ۵.۳ دهم بوده، به این معناست که تورم بهمن پارسال[سال۹۱] نسبت به امسال [سال۹۲] ، ۱۳ برابر بوده است و امسال[سال۹۲] به یک سیزدهم کاهش پیدا کرده است. همچنان در سال آینده[سال۹۳] اقدامات مجدانه‌ای برای کاهش رشد تورم خواهیم داشت.

همچنین مسأله مهم ما در موضوع اقتصاد، مبارزه با رکود و شروع رونق اقتصادی است. سال آینده[سال۹۳]، سالِ رونق اقتصادی خواهد بود و در کنار رونق اقتصادی، شاهد رشد و شکوفایی صنعت، کشاورزی و بخش‌های خدمات در اقتصاد خواهیم بود.

در سالی که گذشت، تلاش کردیم در بازار کالا، طلا، سکه، ارز و بورس آرامش حاکم باشد و خبری از نوسانات شدید نباشد. این آرامش را در سال جاری ادامه خواهیم داد.

همچنین سال جدید در زمینه کشاورزی شاهد تحول مثبت خواهیم بود و اکنون آثار آن را در بخش کشاورزی مشاهده می‌کنیم. در اینجا لازم می‌دانم از همه روستائیان، کشاورزان، کارآفرینان، صنعتگران، کسبه، کارمندان،‌ کارگران، دانش‌آموزان و ‌دانشجویان، زنان و مردان و به ویژه جوانان، به خاطرحمایتشان از برنامه‌های خودشان - برنامه‌های دولت تدبیر و امید- تشکر و سپاسگزاری کنم.

امروز صدای ملت ایران در دنیا بهتر شنیده می شود

سال گذشته در زمینه سیاست خارجی قدم بسیار مهمی برداشته شد و امسال هم ادامه خواهد یافت. توانستیم درباره مشکلی که به نام پرونده هسته‌ای و تحریمی که به ناروا علیه ملت ما وضع کرده بودند، در اولین قدم موفقیت‌آمیز، به توافقی ولو کوتاه‌مدت دست پیدا کنیم و در واقع، ارّابه تحریم را متوقف کردیم؛ این مسیر ادامه خواهد یافت و در سال جاری امیدواریم بتوانیم به توافق نهایی دست یابیم.

در سیاست خارجی، چهره جمهوری اسلامی ایران در صحنه جهانی کاملاً عوض شده است. امروز چهره واقعی این ملت بزرگ برای جهانیان بیشتر نمایان شده است و می‌بینیم که صدای ملت در دنیا بهتر شنیده می‌شود. شاهد رفت‌ و آمدهای سیاسی و اقتصادی در مسیر توسعه و رشد کشور هستیم و در سال جاری نیز شاهد آن خواهیم بود.

دولت، درمان و امنیت غذایی برای اقشار محروم را به عنوان دو سیاست در سال جاری دنبال خواهد کرد.

به طور کلی، وضعیت درمان کشور و سلامت و بیمه درمانی به نفع مردم تحول مثبت خواهد یافت. مردم در ماه‌های آینده شاهد اوضاع بهتری در مسیر سلامت خودشان و فرزندانشان خواهند بود.

همه تلاش این دولت این است که مردم زندگی راحت‌تر، نگرانی کمتر و نسبت به آینده کشور و فرزندانشان مطمئن‌تر باشند.

در سال جاری قدم دوم در زمینه هدفمندی یارانه‌ها برداشته خواهد شد و در این زمینه اطمینان می‌دهم که اقشار محرومِ جامعه از کمک بیشتری برخوردار خواهند شد؛ مخصوصاً امنیت غذایی اقشار محروم جامعه مورد توجه ویژه دولت خواهد بود.

باید بداخلاقی، تندی و دروغ از جامعه رخت بربندد

مسأله سیاست داخلی و فرهنگی برای این دولت بسیار اهمیت دارد. می‌خواهیم اخلاق در جامعه ما حاکم شود و تندی‌ها و افراط‌ها رخت بر بندد. در یک جامعه اسلامی، محمدی، علوی و فاطمی، نباید تهمت و افترا و دروغ جای پایی داشته باشد؛ باید دشنام برای همیشه از فضای جامعه ما رخت بربندد؛ ما پیرو همان قرآنیم که به ما امر می‌کند حتی نسبت به کفّار، سَبُّ و دشنام روا نداریم.

انتقاد حق همه است، اما یادمان باشد که با زبانِ نرم و دلسوزانه با هم سخن بگوییم. ما نیاز به انسجام و وحدت داریم. اگر همه دست به دست هم ندهیم، گل‌های جامعه ما شکفته نخواهد شد. اگر گُلی شکفته می‌شود، در سایه هماهنگی آب و خاک و نور است؛ اگر این سه با هم نباشند، سبزه‌ای نخواهد بود و گُلی شکفته نخواهد شد.

همه دست به دست هم دهیم؛ دارای هر فکر و اندیشه‌ای هستیم، هویت ایرانی‌ و اسلامی‌مان را پاس بداریم. فضای رشد فرهنگ را در جامعه‌مان بوجود بیاوریم. این دولت به مردم اطمینان می دهد که دو چندان برای بهبود معیشت مردم، تعالی اخلاق و کاهش آسیب‌های اجتماعی، قدم‌های مجدانه‌ای را در سال جاری برخواهد داشت.

فضای صمیمیت و مهربانی درکشور بیش از پیش باشد

نوروز امسال با عطر دل‌انگیز کوثر توأم است. همه ما از این فضای معطّر استفاده کنیم و خود را به خاندان رسالت نزدیک‌تر کنیم؛ ساعاتِ دعا و ساعات توجه به خداست؛ قلب‌ها به خدا نزدیک‌تر شده است. همه مردم باید تلاش کنند به خداوند متعال، قرآن مجید و راهِ حق نزدیک‌تر شوند و فضای صمیمیت و برادری و مهربانی در این کشور بیش از پیش حاکم شود.

در پایان، درود و سلام و تحیّتم بر انبیاء ، اولیاء و معصومین و به ویژه امام هشتم سلام‌الله‌علیه که کشور ما در پناه اوست و همچنین سلام و تحیّت به محضر امام زمان، ولی‌عصر ارواحنا له الفداه.

یاد شهیدان و امام شهیدان را گرامی می‌داریم و در سال جدید همه برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و توسعه و رونق بیشتر کشور تلاش خواهیم کرد.

روز و شب شادی داشته باشید؛ ایام تعطیلات بسیار خوب باشد و همه تلاش کنیم به محیط زیست‌مان توجه کنیم. نوروز آراستگی است. تلاش کنیم ایران را بیاراییم و نگذاریم خدای ناکرده ایرانِ عزیز ما، زمین، هوا، دریا و تالاب‌هایش آلودگی پیدا کنند.

شاد و سربلند باشید

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

***

پیام نوروزی اوباما: در گفتگو با روحانی احترام عمیقم را به مردم ایران منتقل کردم/این نوروز می تواند فصلی جدید در تاریخ ایران و نقش این کشور در دنیا باشد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در پیامی ویدیویی به مناسبت عید نوروز گفت: این نوروز می تواند نه تنها آغازی برای یک سال جدید، بلکه فصلی جدید در تاریخ ایران و نقش این کشور در دنیا - از جمله یک رابطه بهتر و ریشه دار در منافع و احترام متقابل با ایالات متحده و مردم آمریکا باشد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، وی افزود: دشواریهای اقتصادی که بسیاری از ایرانیان در سالهای اخیر متحمل شده اند کشور شما و دنیا را از مهارتهای فوق العاده و مشارکتی که شما می توانستید ارائه دهید محروم کرده است. و شما شایسته بهتر از این هستید.

متن کامل پیام اوباما در زیر می آید:

درود - در حالی که شما و خانواده هایتان دور میز نوروز جمع می شوید، می خواهم بهترین آرزوهایم را برای این بهار جدید و سال نو تقدیم کنم. مانند همیشه این تعطیلات فرصتی است برای قدردانی از نعمتهایتان و تعمق در امیدهایمان برای سال پیش رو.

می خواهم، همانطور که هر سال به عنوان رئیس جمهوری این کار را کرده ام، از این فرصت برای سخن گفتن مستقیم با مردم و رهبران جمهوری اسلامی ایران استفاده کنم. من از زمان آغاز ریاست جمهوری ام فرصتی را به ایران ارائه داده ام - که اگر به تعهدات بین المللی اش عمل کند، رابطه ای نو بین دو کشورمان می تواند وجود داشته باشد، و ایران می تواند بازگشتن به جایگاه راستینش در میان جامعه ملل را آغاز کند.

سال قبل زمانی که شما - مردم ایران - دکتر حسن روحانی را به عنوان رئیس جمهور جدیدتان برگزیدید، صدای خودتان را به گوش رساندید. او در مبارزات انتخاباتی اش به تقویت اقتصاد ایران، بهبود زندگی مردم ایران و تعامل سازنده با جامعه جهانی تعهد داد - و او با حمایت قوی شما انتخاب شد.

من پائیز گذشته با رئیس جمهور روحانی گفتگو کردم. آن اولین گفتگوی یک رئیس جمهور آمریکا و یک رهبر ایرانی از سال ۱۹۷۹ بود. من احترام عمیقم را برای مردم ایران به رئیس جمهور روحانی منتقل کردم، همانطور که او احترامش را برای مردم آمریکا ابراز کرد. و من به وی گفتم، ما می توانیم به اختلافات جدی میان حکومتهایمان بپردازیم، بی اعتمادی را کاهش دهیم و حرکت فرای تاریخ دشوارمان را آغاز کنیم.

از آن زمان ما پیشرفت کرده ایم. جامعه جهانی سالها نگران بوده است که برنامه اتمی ایران می تواند به دست یافتن ایران به سلاح هسته ای منجر شود، که تهدیدی برای منطقه و دنیا است. ایران، بر اساس توافق اولیه ای که در ماه نوامبر به آن دست یافتیم، پذیرفته است بخشهای کلیدی برنامه اتمیش را محدود کند. ایالات متحده به همراه شرکای جهانیمان تسهیلاتی را در مورد تحریمها برای ایران فراهم می کند. اکنون ما با امید به یافتن راه حلی جامع که نگرانیهای دنیا را در مورد برنامه هسته ای ایران برطرف کند، مشغول گفتگوهای فشرده ای هستیم.

من به دیپلماسی پایبندم چراکه معتقدم زمینه برای یک راه حل عملی وجود دارد. بالاترین مقامات ایران، از جمله رهبر ایران آقای خامنه ای، گفته اند که ایران در حال ساخت سلاح هسته ای نیست. پس چنانچه ایران گامهایی معنی دار و قابل تائید بردارد که به دنیا ضمانت دهد برنامه هسته ای اش تنها برای مقاصد صلح آمیز است، امکانی برای رسیدن به یک توافق وجود دارد.

همانطور که قبلاً گفته ام، هیچ توهم و ابهامی ندارم. این کار دشوار خواهد بود. اما در این صورت ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای دسترسی خواهد داشت. و در این صورت ما - به طریقی صلح آمیز، با دیپلماسی -به یکی از بزرگترین چالش های صلح و امنیت بین المللی پرداخته ایم.

یک توافق جامع برسر مساله هسته ای - و ایرانی که حقوق جهانی را در داخل و خارج حمایت می کند - کمک می کند تا ایران در مسیر جدیدی که بسیاری از ایرانیان خواهان آن هستند حرکت کند. به هر حال در طول تاریخ شما، استعدادها و نبوغ ایرانیان به دستاوردهای عظیمی در عرصه ادبیات و هنر، علوم و فناوری منجر شده است. اما دشواریهای اقتصادی که بسیاری از ایرانیان در سالهای اخیر متحمل شده اند کشور شما و دنیا را از مهارتهای فوق العاده و مشارکتی که شما می توانستید ارائه دهید محروم کرده است. و شما شایسته بهتر از این هستید.

اگر ایران به تعهدات بین المللی اش عمل کند، ما می دانیم که مسیر گفتگو و اعتماد و همکاری بیشتر به کجا می انجامد. این به معنای فرصتهای بیشتر برای ایرانیان برای تجارت و ایجاد روابط با سایر نقاط دنیا خواهد بود. این به معنای رشد اقتصادی و شغلهای بیشتر برای ایرانیان، بخصوص برای جوانان ایرانی خواهد بود که آرزو دارند در این دنیا اثر گذار باشند. این به معنای فرصتهای بیشتر برای دانشجویان ایرانی خواهد بود که بتوانند به کشورهای خارجی سفر کنند و مشارکتی جدید بنا کنند که به شما کمک می کند توان باورنکردنی تان را بشناسید. بطور خلاصه امسال، پیشرفت دیپلماتیک واقعی می تواند به گشودن فرصتهای جدید و سعادت برای مردم ایران برای سالهای آتی کمک کند.

این پیامی است که مردم ایران سال گذشته در پای صندوقهای رای فرستادند. برای اولین بار در سالهای بسیار، فرصتی داریم که مسیری جدید را آغاز کنیم. اگر ایران این فرصت را غنمیت شمارد، این نوروز می تواند نه تنها آغازی برای یک سال جدید، بلکه فصلی جدید در تاریخ ایران و نقش این کشور در دنیا - از جمله یک رابطه بهتر و ریشه دار در منافع و احترام متقابل با ایالات متحده و مردم آمریکا باشد.

سپاسگزارم و عید شما مبارک.

***

جان کری: ظریف آدمی صریح و بسیار رک است / احترام زیادی برای فتوای آیت الله خامنه ای قائلم / خواهرم در تهران زندگی می کرد و درس می داد

جان کری وزیر خارجه آمریکایی در گفتگویی با صدای آمریکا با اشاره به داماد ایرانی تبار خویش - بهروز والاناهید - گفت که خواهرش قبل از انقلاب در مدرسه ای در ایران خدمت می کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل «تیک» Tik.ir، وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش، و در پاسخ به سوالی درباره فتوای آیت الله خامنه ای در منع تولید و استفاده از سلاح اتمی گفت: احترام زیادی برای فتوای آیت الله خامنه ای قائلم.

متن کامل این گفتگو در زیر می آید:

سؤال: ممنونیم از این که وقت گذاشتید تا در آغاز سال نو با ما صحبت کنید.

پاسخ: من از این فرصت بسیار خوشحالم. همین دقایقی پیش بر سر سفره هفت سین بودم. دیدن این که هر عنصری در سفره نمادی است و معنایی دارد بسیار جالب است.

سؤال: شما پیشتر سفره هفت سین را در منزل دختر و دامادتان دیده بودید؟

پاسخ: بله. موقعی که ازدواج می کردند میزی مشابه برای مراسم عروسی چیده بودند.

سؤال: پیام نوروزی شما را دیدیم. مایل هستید نکته ای را برای مخاطبان ما اضافه کنید؟

پاسخ: ما سال نو را به همه مردم ایران و ایرانی تبارها شادباش می گوییم، فرا رسیدن فصل بهار و سال نو زمان بسیار مسرت بخشی است. زمان نو شدن است و ما امیدوارم به نمادی از نو شدن روابطی رو به تغییر بدل شود؛ و شاید این زمان، نه تنها سال نو بلکه لحظه ای در تاریخ باشد. از این رو ما همچنان امیدواریم که می توانیم اختلافات میان ایران با آمریکا و جامعه جهانی را مشخصا در مورد برنامه هسته ای و همچنین دیگر مسائل حل و فصل کنیم.

سؤال: شما چندین دیدار دوجانبه با وزیر امور خارجه ایران داشتید. مذاکره با ایرانی ها تا چه حد دشوار است؟

پاسخ: آقای ظریف آدمی صریح و بسیار رک است. موضع خود و کشورش را به خوبی توضیح می دهد. من این را درک می کنم. ما باید راهی به سوی اشتراک مواضع مان بیابیم. ما با موفقیت و به شکلی موثر در مرحله اول مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای مذاکره کردیم و او به خوبی دیدگاههایش را منعکس کرد. در پایان ما به توافقنامه ای معقول و متعادل و قابل تامل دست یافتیم که ما را به سوی تصمیم های نهایی سوق می دهد که طی سه ماه و نیم پیش رو باید گرفته شود. زمان می گذرد. ما دوره ای شش ماهه داشتیم که دو ماه و نیم آن گذشته است و انجام تصمیم های بزرگی را پیش رو داریم.

سؤال: آیا در لحن شما پس از آخرین دیدار دوجانبه تان تغییری پیدا شده است؟ وزیر خارجه ایران اخیراً گفته بود آمریکا بهتر است خیال پردازی نکند.

پاسخ: نمی دانم منظور او چیست؟ من در تلویزیون مذاکره نمی کنم. ایران می داند که دست آخر نباید و نمی تواند به سلاح هسته ای دست یابد. اگر برنامه هسته ای برای مقاصد صلح آمیز است ثابت کردن آن به دیگران باید بسیار آسان باشد. اگر جدیت داشته باشید کار سختی نیست. ما برای رسیدن به این مهم فرمولهای مختلفی را در نظر داریم؛ اما من نمی خواهم این جا راه مشخصی را تعیین کنم، فقط باید بگویم که ما خواهان پرهیز از رو در رویی هستیم. ما نمی خواهیم این وضعیت ما را از مسیری که به خواسته مان می رساند دور کند. مسیری که ماهیت حقیقتا صلح آمیزِ برنامه هسته ای ایران را تائید می کند و اجازه نمی دهد این برنامه به سرعت به برنامه تولید جنگ افزار هسته ای تبدیل شود.

سؤال: به پیام نوروزی شما برگردیم. داشتن داماد ایرانی- دکتر بهروز والاناهید - چقدر به شما در شناخت ذهنیت ایرانیان در مذاکرات هسته ای کمک کرده است؟

پاسخ: من ایرانی ها را پیش از این می شناختم .دامادم انسان فوق العاده ای است او را بسیار دوست دارم. اما، هیچ کشوری را با این گونه نسبت ها پیوند نمی زنم. من سال هاست که با ایران آشنا هستم. خواهرم هم در ایران کار می کرد. در مدرسه بین المللی درس می داد و در تهران زندگی می کرد. متاسفانه خیلی سریع در زمان انقلاب ناچار شد ایران را ترک کند. او مسافر آخرین پروازهای پیش از انقلاب بود. خواهرم فارسی یاد گرفته بود .همیشه به من می گفت که دوستان ایرانی اش را دوست داشت و از زندگی در آنجا لذت می برد .ایرانیان مردمی بسیار پیچیده، قابل و پرغرور با تاریخی شگفت انگیزند. منتها مسائلی هست که راه مراوده را بسته است .چالش ایران یافتن راهی به پیش است. پرزیدنت اوباما به دیپلماسی و دیالوگ با ایران به عنوان گام نخست با ایران متعهد است. حالا برعهده ایران و رئیس جمهور روحانی است که تصمیم بگیرند برای پاسخ دادن به پرسش های جامعه جهانی چه خواهند کرد. این مساله تنها به آمریکا مربوط نیست، به همه جامعه جهانی مربوط است. سازمان ملل متحد چندین قطعنامه صادرکرده و پرسش هایی دارد که ایران باید جواب بدهد. این آن چیزی ست که ما می خواهیم. و تصور نمی کنم پاسخ دادن به این پرسش ها دشوار باشد.

سؤال: شما اخیراً در جلسه ای در سنا گفتید ایران برای عمل به معیارهای جامعه جهانی در راستای ایجاد اطمینان به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش باید تصمیم های بسیار دشواری بگیرد. آن تصمیم ها چه هستند؟

پاسخ: دوباره بگویم که بحث در باره آن تصمیم ها بر سر میز مذاکره انجام می گیرد، و من در اینجا به آنها نخواهم پرداخت. اما روشن است که شما باید این پرسش را مطرح کنید که آنها به چه منظور به تاسیسات مخفی در زیر کوه...

سؤال: فردو...

پاسخ: ... بله فردو- برای فعالیت هایشان نیاز دارند. تاسیساتی مخفی و پنهان در زیر کوه. همه اینها این پرسش را به وجود می آورد که یک برنامه صلح آمیز چه نیازی به آن دارد؟ چندتا سانتریفیوژ لازم است؟ چقدر اورانیوم غنی شده برای تحقیقات پزشکی تان می خواهید؟ اینها همه پرسش های قابل تاملی هستند. بنابراین پاسخ به این پرسشها تلاش ایرانی ها را می طلبد که بگویند برنامه شان چطور با دیگر برنامه های جهانی، که از حد و حدود و دامنه کاربردی قابل درک برخوردارند، مطابقت دارد. این چیزی است که توافق موقت ما برپایه آن بنا شده است. توافق موقت به وضوح بر محدودیت و چگونگی کاربرد برنامه هسته ای تاکید می کند.

این ها بخش هایی از مذاکرات اند که من نمی توانم وارد جزئیات آن بشوم، به غیر از این که بگویم به اعتقاد ما، این مهم دست یافتنی است. به نظر ما داشتن یک برنامه اتمی صلح آمیز حق ایران است. ما نمی گوییم که این حق را ندارد اما چنین برنامه ای باید برطبق معیارهای بین المللی باشد و محدودیت ها و شفافیتی هائی را داشته باشد که در دیگر برنامه های هسته ای جهان رایج است.

سؤال: فتوای آیت الله خامنه ای برای شما چقدر اهمیت دارد؟

پاسخ: من احترام زیادی برای این فتوا قائل هستم. فتوا پیام مذهبی بسیار مهمی است. وقتی فتوایی داده می شود مردم آن را جدی می گیرند. هم چنان که ما هم آن را جدی می گیریم اگر چه این در جامعه ما فتوا مرسوم نیست. من فکر می کنم این یک نقطه آغاز خوب است و من و پرزیدنت اوباما هر دو از این که رهبر ایران چنین فتوایی صادر کرد، قویا استقبال می کنیم.

سؤال: آیا تنش فزاینده میان آمریکا و روسیه بر سر اوکراین در مذاکرات هسته ای با ایران تاثیری می گذارد؟

پاسخ: من واقعا امیدوارم اینطور نشود، صمیمانه امیدوارم اینطور نشود. فکر می کنم گفتگوها برای دنیا، برای آینده ایرانی ها و برای آینده مناسبات ما بیش از اینها اهمیت دارد. من فکر می کنم روسیه هم منافع عمیقی در حل مسأله و رسیدگی به پرسش های برنامه هسته ای ایران دارد. برای همین است که روسیه بخشی از گروه ۵+۱ است. جایی که همه در آن اتفاق نظر دارند و هم عقیده اند که ایران هم مثل دیگر کشورها باید نشان دهد ماهیت برنامه هسته ای اش چیست و روسیه هم به این هدف متعهد است.

سؤال: ولی سرگئی ریابکوف دیپلمات روس گفته است ممکن است اثر بگذارد؟

پاسخ: خوب، این حرفها را می زنند. فکر می کنم باید منتظر شویم و ببینیم در چند روز آینده چه پیش می آید. فکر نمی کنم چنین کاری به نفع کسی باشد. این به سود هیچ کس نیست که اولا بخواهد بحران اوکراین با انتقال نیروهای روسیه و عملیات تحریک آمیز وخیم تر شود. ثانیا تشدید بحران به جای تخفیف آن به نفع هیچ کس نیست. ثالثا به نفع کسی نیست که مسائل جدی دیگر قربانی این مساله شود؛ مسائلی نظیر سوریه، ایران و یا افغانستان، جاهایی که توانسته ایم با هم همکاری داشته باشیم. مایلیم که بتوانیم در این زمینه ها به همکاری مان ادامه دهیم. ما چنین وضعیتی را بوجود نیاوردیم. اما اجازه نمی دهیم قانون بی محابا زیر پا گذاشته شود. ما اجازه نمی دهیم نظم جهانی پس از جنگ جهانی دوم و ساختار جهانی با اقدامات یکجانبه یک کشور نابود شود. این واقعا به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و روسها بستگی دارد که در مورد سیاست شان در این زمینه چه تصمیمی بگیرند. ما آماده ایم اگر روسها به عملیات تحریک آمیز و یکجانبه و غیر قانونی- مثل عبور از مرزهای بین المللی و احترام نگذاشتن به تمامیت ارضی کشورها- ادامه دهند، با جدیت بسیار و با تحریم های بیشتر پاسخ دهیم.

***

عراقچی: به موفقیت مذاکرات امیدواریم

سید عباس عراقچی با بیان این که نسبت به مذاکرات بسیار امیدوارم گفت: در این مذاکرات در مسیر خوبی قرار گرفته‌ایم.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با 1+5 درباره مذاکرات صورت گرفته اخیر در وین نیز، گفت: در مسیر خوبی قرار گرفته‌ایم، مهم این است که مسیری که دو طرف توافق کرده‌اند مسیر درستی است و همچنین اراده لازم هم از سوی دو طرف در این مذاکرات وجود دارد.

معاون وزیر امو‌ر خا‌رجه گفت: اراده ما این است که در فاصله‌ای کمتر از شش ماه که موعد اتمام گام اول است بتوانیم به تصمیم نهایی برسیم ، اما در عین حال موضوعات در دستور کار سخت است و به نتیجه‌ رسیدن و راه حل پیدا کردن درباره آنها زمان بر است.

وی گفت: اما به هر حال وجود اراده در هر دو طرف نقطه مثبت است و مسیری که انتخاب ‌کرده‌ایم هم مسیر درستی است و ما را به نتیجه‌ می‌رساند به شرطی که بتوانیم از پس مشکلاتی که در مسیر وجود دارد برآییم.

معاون وزیر امو‌ر خا‌رجه با بیان این که من بسیار امیدوار هستم، اضافه کرد: البته همواره گفته‌ایم که هیچ گاه در مواجهه با طرف مقابلمان خوشبینی مفرط نداریم، واقع نگر هستیم، زیرا تجربیات تلخ زیادی با طرف مقابلمان داشته‌ایم و نمی‌توانیم به آنها کاملا اعتماد کنیم،‌ اما به موفقیت مذاکرات هم امیدواریم.

وی اظهار کرد: نشانه هایی هم وجود دارد که این امید ما را تقویت می‌کند. این که موفق شده‌ایم گام اول را برداریم و فضا برای مذاکره مثبت شده است، نشان می‌دهد که امکان رسیدن به توافق نهایی هم وجود دارد .

عراقچی با اشاره به مذاکرات انجام شده در وین و ژنو ادامه داد: در این مذاکرات نشانه‌ای ندیدیم که ما را ناامید کند. در عین حال نشانه‌هایی هم وجود ندارد که بگوییم قطعا می‌توانیم به نتیجه‌ برسیم، اما به هر حال این موضوع وجود دارد که مسیر درستی را در حال طی کردن هستیم و طرف‌های مقابل ما هم به این جمع بندی رسیده اند که موضوع هسته‌ای ایران را به عنوان یک بحران غیرضروری باید حل کنند و ادامه آن به نفع هیچ کس نیست و هزینه‌ها نه به نفع ما و نه به نفع آنها است.

وی که در ویژه برنامه نوروزی شبکه "جام جم" سخن می‌گفت در پاسخ به این پرسش که شنیده ایم که آقای ظریف در مذاکرات با لحنی آمرانه سخن می‌گوید، گفت: آقای ظریف دیپلماتی برجسته است و به کار خود بسیار تسلط دارد. آن چهره خندانی که در رسانه‌ها نشان دیده می‌شود روی دیگری هم دارد، وقتی در مذاکرات دوربین‌ها از اتاق بیرون می‌روند و مباحث جدی می‌شود چهره خندان ایشان دیگر وجود ندارد.

معاون وزیر امو‌ر خا‌رجه ادامه داد: گاهی ما نیز از سرعت این تغییر چهره آقای ظریف تعجب می‌کنیم. قطعا باید در نظر داشت که آقای ظریف مذاکره‌کننده کاملا ماهری است و کاملا جدی و قاطع مذاکره می‌کند. من صحنه‌هایی از ایشان را بارها دیده ام که در مذاکرات در حضور وزرای خارجه شش کشور قدرتمند دنیا به گونه‌ای صحبت می‌کند که فکر نمی‌کنند هیچ وزیر خارجه‌ای حتی فکر نمی‌کند در دنیا بتواند با این لحن با آنها صحبت کند.

وی با بیان این که یکی از زیباترین خاطراتش در خارج از کشور مربوط به ارتباط با ایرانی‌ها بوده است که در ایام نوروز و مراسم مربوط به آن حضور آنها با شور و علاقه بسیار بوده است، گفت: به همه ایرانیان در سراسر دنیا سال نو را تبریک می‌گویم.

عراقچی که در ژاپن و فنلاند نیز به عنوان سفیر کشورمان فعالیت می کرده است، به بیان خاطراتی از حضور ایرانیان در سفارت کشورمان و ارتباط با آنها پرداخت و گفت: ایرانیان و به ویژه آنهایی که همسر خارجی داشتند از دعوتنامه‌هایی که برای شرکت در مراسم مربوط به نوروز برای آنها ارسال می‌کردیم بسیار استقبال می‌کردند و با شور و علاقه در مراسم نوروز شرکت می‌کرد‌ند.

***

مسجدجامعی: خیلی از اخباری که راجع به شورا می نوشتند، دروغ بود/ مدتی تلاش شد که قرار است این شورا مانند شورای اول شود ولی موفق نبود

رئیس شورای شهر چهارم درباره تهران، تهران گردی، شورای چهارم، انتخاب قالیباف برای بار سوم در شهرداری و تعاملش با اصولگرایان شورا سخن گفت.

به گزارش انتخاب، از روزی که نام احمدمسجدجامعی از گلدان آرای اعضای شورای دوره چهام درآمد تا روزی که رئیس جدید پارلمان شهری تا امروز شش ماهی می گذرد. شش ماهی که بحرانهایی مانند بگو مگو بر سر آرای انتخابات شهردار تهران و نقد عملکرد آتش نشانی در فاجعه آتش سوزی خیابان جمهوری که منجر به کشته شدن 2 زن کارگر شد، باعث شد نگاه ها روی این دوره از شورا، زوم شود.

مسجد جامعی در آستانه بهار 93، دفتر کارش را نوروزانه تزئین کرده. سینی خوانچه عقد و دسته های گل بهاری در این دفتر کوچک در ضلع شمالی پارک هنرمندان، فضا را شاداب کرده است. وقتی می پرسم چرا این سینی را توی دفتر نگه داشته، می گوید: در یکی از تهران گردی هایم، دختربچه ای، نقاشی خود را به من هدیه کرد؛ دیدم بهترین هدیه برای او، این کله قند و خنچه عقد است که یادگار ببرد به خانه بخت.

وقتی روبروی ما می نشیند تا درباره کارهای شش ماه گذشته اش حرف بزند، اول گزارش کلی تهران گردی های خود را می دهد که قرار می شود روزی یک پیشنهاد تهران گردی از آن را منتشر کنیم و بعد هم که سئوالات سخت تر می شود با همان لحن آرامش، طوری جواب می دهد انگار که درباره یکی از خاطرات "کشف تهران" دارد حرف می زند: "خیلی از این اخبار که می نوشتند، دروغ بود. فضای شورا آرام است، اینطورها هم که می گویند شورای چهارم، سیاسی و سیاه و سفید نیست."

در ادامه این گفتگو را به بهانه پایان نیم سال اول از دوره چهارم شورای شهر تهران می خوانید:

به نظر می رسد تهران، این روزها آماج ساخت و ساز شده، طوری که می گویند این شهر، یک کارگاه بزرگ ساختمانی است. این وسط بناهای تاریخی که نابود می شوند و بافت شهر که پوست می اندازد، چه خواهد شد؟

اصل قضیه است که میراث فرهنگی باید از حقوق بناهای میراثی در تهران دفاع کند. متاسفانه در سالهای گذشته، میراث تهران خیلی آسیب دید. در نبود عملکرد مناسب سازمان میراث، مدیریت شهری مجبور است وارد شود. در صورتی که سازمان میراث باید وارد دفاع از این بناها شود و ما به عنوان مجموعه مدیریت شهری به آنها کمک کنیم.کار سازمان میراث فرهنگی در این دوره بسیار سنگین و دشوار است و باید علاوه بر وظایفش، عقب ماندگی های سالهای قبل را نیز جبران نماید.

تهران، یک شهر تاریخی است، هنوز می بینیم در برنامه ریزی ها به این نکته توجه نشده، به خصوص اگر در نظر بگیریم در حوزه تاسیسات تمدنی جدید مانند سینما، تئاتر، چاپخانه، موزه، دانشگاهها، مدارس ، در کنار نیروگاه و سیستم توزیع برق، تاسیسات آب به معنای جدید، عمده این تاسیسات در تهران است، از این جهت، تهران شهر بی نظیری در ایران می شود. همچنین می بینیم محلات تهران، از جمله محدوده ری، دارای تمدن کهن و سابقه تمدنی 7 هزار ساله است. محلات قیطریه و دروس سابقه تمدنی 3 هزار ساله دارند. تنوع طبیعی تهران نسبت به همه شهرهای کشور بی نظیر است، به گونه ای که هر محله با طبیعتش شناخته می شده است.

کار ما در شورا، نوعا یک کار اجتماعی است و داشتن همدلی و همراهی همه اعضا مهم است. همدلی و همراهی بر اساس نگرشهای مشترک است. مسایل شهر اینقدرها هم فکر می کنید سیاسی نیست که همه را از موضع سیاه و سفید یا سیاسی ببینیم.

با همین نیت، یعنی توجه دادن به هویت تهران، تهران گردی تان را در جمعه ها آغاز کردید؟

برای تهران گردی و شناخت و کشف این شهر عظیم، عطش فراوانی هست که این دیدارها انجام شود. برای همین دوستان از جاهای مختلف خیلی استقبال می کنند و اخبارتهران گردی های روز جمعه را پی گیری می نمایند و بسیاری از آنها علاقه دارند تا در این تهرانگردی ها حضور داشته باشند. اما متأسفانه امکان حضور آنها میسر نیست. جالب است بدانیم این علاقه و پی گیری ها از همان فردای تهرانگردی آغاز می شود و همه علاوه بر این که می خواهند بدانند جمعه گذشته به کجاها سر زدیم، جویای مقصد بعدی مان در آخر هفته آتی نیز هستند. معمولا بعد از مشخص شدن مقصدمان هم همه دوستان در پی تحقیق پیرامون منطقه مورد نظر برمی آیند تا نقاط و شخصیت های آن منطقه را به ما معرفی نمایند تا در برنامه های بازدیدمان قرار دهیم. البته منطقه ای که انتخاب می شود و مکانهای بازدیدمان را خودمان از قبل می دانیم و از این پیشنهادات استفاده می کنیم. به این ترتیب بسیاری از افراد از طیفها و جاهای مختلف هرهفته این برنامه را دنبال می کنند و این موضوع به دغدغه شخصی شان تبدیل شذه است.

از آثار تهران، اثر مکتوب قابل توجهی داریم که بشود نام برد؟

بله، چند سال پیش کار دانشنامه تهران را با آقای موسوی بجنوردی آغاز کردیم و اولین جلد آن هم به چاپ رسید و رونمایی شد و کار روی جلدهای دیگر هم ادامه دارد. مسئله این است که روی تهران کم کار شده.

همینطور که برای ثبت تهران قدیم کم کار شده، همین اندازه هم تغییرات خشک و بی روح شهر هم به قدری زیاد است که دیگر نمی شود در وضعیت ساخت و سازهای جدید، حضور هنر معماری را دید؟

محلاتی چون لاله زار را که می بینید، واقعا بناهای معمارانه زیادی دارد، متاسفانه می بینیم در دوره جدید نگرش معماری بر ساخت و سازها حاکم نبوده، مثلا فرض کنید بنای موزه ملی، برج آزادی، کاخ شهربانی، مسجد سپهسالار هر کدام یک بنای فاخر معمارانه حساب می شوند ولی در دوره های اخیر، نگاه معمارانه در ساخت و سازها حاکم نبوده است. یک نمای معمارانه از ساخت و ساز تهران قدیم، ساختمان شورای ملی است که مجلس شورای ملی قاجار محسوب می شود.حتی بناهایی همچون کارخانه چیت تهران، سیمان ری و سیلو که بخش های صنعتی هستند و امروز در محدوده تهران قرار گرفته اند نیز هویت و معماری ویژه ای دارند که کاملا می توان آن را حس کرد.

ساخت و ساز دستگاه هایی که بودجه دارند، چرا از عناصر معماری تهران تهی است؟

می بینیم در معماری جدید، تقریبا همه بناها ایرانی نیست. مثلا در ساخت و سازهای دولتی جدید نگاه معمارانه وجود ندارد. ساختمان ها الان تبدیل به یک مکعب شده است. این در دوره جدید حاکم شده و نگاه معمارانه بر آنها حاکم نیست

مشهور است وقتی من رفتم ثبت نام کردم و سئوال کردند از من، شما چقدر احتمال می دهید اصلاح طلبان در شورای شهر راه پیدا کنند؟ همان زمان گفتم محتمل است نیمی از آرا را داشته باشیم.

شما برای مشکلاتی که بر می شمارید، در شورای چهارم چه کرده اید؟

ما خلاهایی را در شورای شهر تشخیص دادیم که نتیجه آن را در مدیریت تهران هم می بینیم. بر اساس رفع این مشکلات ما در دوره چهارم شورا، کمیسیون های جدیدی وضع کردیم. مثلا کمیسیون معماری و شهرسازی در این دوره تشکیل شد چون حس کردیم این آثار از بین می رود و تهران که شهر تاریخی است، با ادامه این روند ساخت و ساز، هم تاریخش را از دست می دهد، هم طبیعتش نابود می شود و هم حافظه و هویت خود را از دست می دهد. تهران زمانی هویتی داشت، طبیعتی داشت، سبک و معماری خاص خود را داشت. ما متناظر با این نیاز، کمیسیون ایجاد کردیم

و برای مشکلات جدیدی مانند آلودگی چه شده؟

دومین مورد، سلامت شهروندان است. می بینیم آلودگی های مختلف در این شرایط خیلی به مردم آسیب می زند. برای همین کمیسیون سلامت را راه اندازی کردیم. آب و خاک و حتی میوه جاتی که عرضه می شود، آلوده است. شاید بگویید این وظیفه سازمانهای دولتی است ولی منشاء اقلام آلوده، منشاء خارجی است، مانند برنج آلوده یا بنزین آلوده که در اختیار مدیریت شهری نیست. متناظر با نیاز به کنترل این آلودگی نیز کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری تشکیل شد. از طرف دیگر با توجه به اینکه دائم از شهرداری گله می شود که در ساخت و ساز و دادن مجوزها و پروانه ها تخلف می شود و کسی بر این مسایل نظارت نمی کند، لذا برای این مشکل هم کمیسیون نظارت را در دوره چهارم شورا تشکیل دادیم. بعد هم تصمیم بر این شد که بودجه های نهادها و معاونتهای شهرداری را متناظر با کمیسیونهای جدید، در شهرداری بودجه بندی کنند. مثلا کمیسیون معماری و شهرسازی، دنبال اعتبارات معاونت شهرسازی و معماری شهرداری است و از آن دفاع می کند. یا برای اعتبارات سلامت شهرداری کسی هست که از اعتبارات این بخش در بودجه سالانه دفاع می کند.

یکی از کارهای این دوره شورا، حضور اعضای هیات دولت در شورای شهر بود. این اتفاق چطور افتاد؟

در این دوره توانستیم با دولت ارتباط برقرار کنیم که بخشی به روحیه این شورا و بعد هم به مناسبات شخصی برمی گردد و این دو زمینه یک اتفاق خوب را که قانونی است، فراهم کرده. البته در برنامه سوم و چهارم مباحث مدیریت یک پارچه را داشتیم که بعد از تایید رهبری، خیلی دست و بالمان باز شد. بعضی از دوستان شورا مخالف بودند که دولت به هر دلیلی وارد شورا شود. بعد از دیدار رهبری، تاکید و تشویق ایشان خیلی راه را باز کرد. ایشان روی جنبه معماری و شهرسازی هم خیلی تاکید داشتند. این دست و بالمان را باز هم بازتر کرد. چون برخی از دوستان می گفتند دوباره کمیسیونهای معماری و عمران را یکی کنیم، ولی با حمایتهای مقام رهبری از این کمیسیون، ما به کارمان هم دلگرم شدیم. امیدواریم در مرحله اجرا نیز دولت مانند الان همکاری خوبی با مجموعه شورا داشته باشد.

این کارها فایده ای هم داشته؟

یک جوری امید به دل مردم آمده، نه اینکه فقط درباره شورا باشد، بلکه کاملا در جامعه امیدواری و نشاط به وجود آمده و نظر سنجی این را تایید می کند که رخوت و دلسردی به فضای جدید مشارکت و همدلی مردم منجر شده. به خاطر همین عوارض و نتایج مثبتی دارد که در طرح و برنامه های شهری هم می بینیم.

منظورتان از عوارض و نتایج مثبت چیست؟

برای اولین بار شورای شهر در مسئله حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری و گزارشی که سازمان آتش نشانی داد، موضع مشخصی گرفت و گزارش شهرداری را قانع کننده ندانست و البته شهردار هم عذرخواهی کرد. شورای شهر اولین بخش وظیفه خود، یعنی نظارت را اینطور انجام داد و گفت ضعف مدیریتی باعث ایجاد تلفات در آن سانحه بود. یا درباره مسئله گودبرداری و ساختمان سازی در خیابان ایران زمین مباحث را به صورت جدی مطرح و پیگیری کرد. بعدها دیگران آمدند و بحثهایی را مطرح کردند که اوایل، کار را به سمت دلسردی ببرند. ولی الان می بینیم حس امیدواری و نتیجه بخش بودن اقدامات شورای شهر در مردم وجود دارد.

از زمانی که شورای چهارم تشکیل شد فقط یک نفر رفته است. آن موقع شورایی تشکیل نشده بود، عده ای رفتند، ولی شورا از زمانی تشکیل می شود که اعضا مراسم تحلیف به جا آوردندو رسما شروع به کار کردند و مسئولان گروه ها و کمیسیون ها و اعضای رئیسه انتخاب شد. قبل از این کارها، شورای چهارم مستقر نبود، آقای مفتح و آقای حجت در فضای از شورا رفتند که شورا تشکیل نشده بود. فقط یک مورد خروجی داشتیم که تصور می کنم در مجموع به نفع شورا شد. جایگاه فعلی آقای سلطانی فر و ارتباط نزدیکی که اکنون با شهرداری دارد، به نفع شورای شهر شد.

اصلا پیش از تشکیل شورای چهارم فکر می کردید اعضای اصلاح طلب به قدری زیاد باشند که شما رئیس شوید؟

مشهور است وقتی من رفتم ثبت نام کردم و سئوال کردند از من، شما چقدر احتمال می دهید اصلاح طلبان در شورای شهر راه پیدا کنند؟ همان زمان گفتم محتمل است نیمی از آرا را داشته باشیم.

اولین بحران جدی شورای چهارم، انتخاب شهردار بود. چرا کار این قدر گره خورد؟

هر یک از دو نفری که کاندید شهردار شدن بودند، دارای توانمندی های خاصی بودندو البته شهر کسی را نیاز داشت که بیشتر به مسائل کیفی زندگی شهروندان توجه کند. در این دوره می بینیم که نگاه مجموعه شهرداری نسبت به دوره های قبل کمی تغییر کرده و باید تقویت شود. البته در ایام انتخاب شهردارتهران، حرفهای زیادی درباره شورا زده شد.دعوایی هم که به نظر رسید، راستش را بخواهید رسانه های رسمی آن را اینقدر دامن زدند. شاید مثلا نگاه برخی این بود که دعوا به نفعشان است. ولی واقعا در شورا این اتفاقات که رسانه ها نوشتند نیفتاد، مثلا از قول من چیزهایی را گفتند که رسما دروغ بود. از قول دیگران نیز از قول من یک چیزی خواستند مطرح کنند که باز هم رسما دروغ بود. این فضای بیرونی بود که می خواست در شورا تاثیر بگذارد. در شورا اینطور که در رسانه ها تصویر می شد، فضا متشنج نبود. جلسات نیز ضبط شده است، همه را می شود دید. مدتی تلاش شد که در اذهان بازسازی شود که قرار است این شورا مانند شورای اول شود ولی موفق نبود و شورا، راه خودش را می رود.

به نظر شما امتداد مدیریت آقای قالیباف آسیب هایی مانند جلوگیری از گردش نخبه گان، فساد نهادینه شده و مانند آن را در پی ندارد؟

از جهتی، برای ثبات مدیریت مثبت است، ولی جهات منفی هم دارد، نکته ای که وجود دارد، این است که باید رویکردهای جدید در کار شهرداری به وجود بیاید، مثلا توجه به معماری شهرو کیفیت زندگی، این خیلی مهم است، این نکته در ادوار قبلی شهرداری توجه نشده و در این دوره باید توجه شود. حس من این است که شهرداری نیز علاقمند به این توجه است، مهم این است که ساختار متناسب با این نیاز به وجود بیاید که آمد و الان باید کار کرد.

با این انتخاب، فضای شورا و شهرداری همچنان سیاسی باقی نمی ماند؟

به هر حال کار ما در شورا، نوعا یک کار اجتماعی است و داشتن همدلی و همراهی همه اعضا مهم است. همدلی و همراهی بر اساس نگرشهای مشترک است. مسایل شهر اینقدرها هم فکر می کنید سیاسی نیست که همه را از موضع سیاه و سفید یا سیاسی ببینیم.

همکاران اصولگرای شما درشورا هم مثل شما فکر می کنند؟

این فضایی که وجود دارد، باید به سمتی برود که به نفع مردم شهر تلقی شود. ممکن است رقیب ما بگوید با دولت نباید همکاری کنیم. اگر صراحت صحبت مقام معظم رهبری نبود، شاید با شرایط دیگری مواجه بودیم. ولی نفع مردم در این است که همه با یکدیگر همسو شویم، اگر کسانی نیز آن طور نگاه می کنند، در این روند کم کم متوجه شدند این به نفع جمع است و باید منافع فردی را رها کرد. حالا مردم نیز قضاوت خود را دارند، ولی الان، شرایط تعامل بهتر شده است. تلاش داریم هم با دولت تعامل کنیم، هم با مجلس، هم روحانیت، هم دانشگاهیان، در این شرایط اقتصادی، درآمدهای شهرداری نیز کاهش یافته و باید با تعامل، برخی از مشکلات را حل کنیم

رفت و آمد اعضای شورا این روزها زیاد شده، چرا کسی که رای مردم را گرفته به این راحتی شورا را رها می کند؟

از زمانی که شورای چهارم تشکیل شد فقط یک نفر رفته است. آن موقع شورایی تشکیل نشده بود، عده ای رفتند، ولی شورا از زمانی تشکیل می شود که اعضا مراسم تحلیف به جا آوردندو رسما شروع به کار کردند و مسئولان گروه ها و کمیسیون ها و اعضای رئیسه انتخاب شد. قبل از این کارها، شورای چهارم مستقر نبود، آقای مفتح و آقای حجت در فضای از شورا رفتند که شورا تشکیل نشده بود. فقط یک مورد خروجی داشتیم که تصور می کنم در مجموع به نفع شورا شد. جایگاه فعلی آقای سلطانی فر و ارتباط نزدیکی که اکنون با شهرداری دارد، به نفع شورای شهر شد.

رفتن آقای حجت قدرت کارشناسی شورا را کم نکرد؟

آقای سلطانی فر به جای او آمد که قوتهای خاص خود را دارد. نمی خواهیم مقایسه کنیم، هر گلی یک بویی دارد، ولی آقای سلطانی فر در مسایل مورد نیاز شهر، توانا بود و دوستان می گفتند نگذاریم ایشان از شورا برود. او نیز آدم توانایی بود. کلا یک نفر از شورای شهر در این مدت رفته و امیدواریم نتایج مثبتی داشته باشد.

یک جوری امید به دل مردم آمده، نه اینکه فقط درباره شورا باشد، بلکه کاملا در جامعه امیدواری و نشاط به وجود آمده و نظر سنجی این را تایید می کند که رخوت و دلسردی به فضای جدید مشارکت و همدلی مردم منجر شده. به خاطر همین عوارض و نتایج مثبتی دارد که در طرح و برنامه های شهری هم می بینیم.

حضور شهردار در دولت را چطور ارزیابی می کنید؟

تلاش داشتیم شکل قراردادی ارتباط دولت و شورا را تغییر دهیم. ارتباط با دولت تاکنون خیلی مفید بوده.

کجای ارتباط با دولت مفید بوده؟ دولت که هنوز پولی به شهرداری نداده؟

الان بنزین پاک در تهران توزیع می شود. دوره قبل می گفتیم این بنزین ناپاک است، تذکر می دادند تشویش اذهان عمومی کرده اید. این روشن است که هم اکنون در تهران بنزین پاک داریم. دولت به خاطر این تعاملات، مجبور شد یک کمیسیون دیگر اضافه کند. مسایل شهر تهران را در دولت قبل نداشتیم که یک بار در هیئت دولت مطرح شود. این بار مطرح شد و وزرا درباره مشکلات شهر تهران نظر دادند. طرحی که آقای آخوندی در شورا ارائه داد، به دولت رفت. وزیر راه، مسکن و شهرسازی قبل از طرح نظراتش در هیئت دولت، به شورا آمد و نظرات اعضای شورا را شنید و طرح خود را تکمیل کرد. قبل از جلسه هیئت وزرا؛ جلسه ای گذاشت و بنده و آقای قالیباف رفتیم و نظر دادیم و چند بار این طرح بررسی شد و نهایتا به هیئت دولت رفت.

در دولت نیز گفتم درباره تهران تصمیمات آنی و فوری نگیرید. دولت، گروه کاری گذاشته و رئیس شورا و استاندار و شهردار هم باید بروند و نظر بدهند. این تصمیم مهمی است. امیدوارم در آینده ای نزدیک وضع تهران بهتر شود.

***

ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت جلو کشیده می شود

ساعت رسمی کشور، امشب در ساعت 24، یک ساعت جلو کشیده می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، براساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب سال 1386 مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت 24 اول فروردین ماه هرسال یک ساعت جلو کشیده می شود

براساس همین قانون، ساعت رسمی کشور در ساعت 24 روز سی ام شهریور نیز به وضعیت سابق برگردانده می شود.

***

چاک هیگل به معاون وزیر دفاع عربستان: مذاکرات با ایران ادامه پیدا خواهد کرد/سعودی ها بدگمانی عمیقی نسبت به مذاکرات دارند

تایمز اسرائیل نوشت: چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا به معاون وزیر دفاع عربستان سعودی گفت که مذاکرات با ایران ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، وزیر دفاع آمریکا که میزبان معاون وزیر دفاع عربستان سعودی بود، باوجود اختلافاتی با ریاض بر سر سیاست های واشنگتن در قبال تهران و دمشق، بر روابط با عربستان تاکید کرد.

یک مقام وزارت دفاع امریکا گفت: هیگل ضمن با اهمیت شمردن همکاری های نظامی امریکا و عربستان به شاهزاده سلمان بن سلطان روشن ساخت که آمریکا به دیپلماسی در قبال ایران ادامه می دهد.

این مقام ارشد آمریکایی اضافه کرد: عربستان بدگمانی عمیقی نسبت به تلاش های واشنگتن و دیگر قدرت های جهانی نسبت به مذاکره و توافق با ایران دارد اما هیگل تاکید کرد که موضع امریکا در قبال ایران تغییر نکرده است.

وی تصریح کرد: این دو در مورد تنش های کشورهای خلیج فارس نیز گفتگو کردند.

جان کربی سخنگوی پنتاگون بیان داشت: دو رهبر بر روابط مستحکم امریکا و سعودی تاکید کردند و چاک هیگل نیز بر تعهد امریکا به امنیت در منطقه تاکید کرد.

شاهزاده سلمان با ویلیام برنز معاون وزیر خارجه امریکا نیز دیدار کرد.

سلمان فرزند ولیعهد سابق عربستان است که در سال 2011 در گذشت.

***

رهبر انقلاب: چشممان به دست دشمن نباشد که کی تحریم را برمیدارد، به درک/عناصر صاحب فکر نعمت بزرگ شرکت در انتخابات را ناسپاسی نکنند/ با تهمت زنی و تکفیر این و آن موافق نیستم

رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز از سال ۱۳۹۳ در حرم ثامن الحجج(ع) درباره مسائل مهم داخلی و بین‌المللی در حال سخنرانی هستند.

به گزارش «انتخاب»، مهمترین محورهای سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در حضور پرشکوه و کم‌نظیر زائران حرم رضوی(ع) به شرح ذیل است:

رهبر معظم انقلاب اسلامی سخنان خود را با سلام و صلوات بر پیامبر گرامی اسلام، ائمه اطهار از جمله حضرت فاطمه زهرا(س) و علی ابن موسی الرضا(ع) آغاز کردند.

مقام معظم رهبری فرمودند: خداوند متعال را شاکر و سپاسگزارم که تفضل فرمود، عمر داد، تا بتوانیم یک بار دیگر و یکسال دیگر در جوار این مرقد منور و آسمانی، در این جمع پرشور و صمیمی، با شما برادران و خواهران عزیز گفتگو کنیم.

لازم است اولاً نوروز و حلول سال نو را بار دیگر به همه برادران و خواهرانی که سخنان ما را می‌شنوند و به همه ملت ایران تبریک عرض کنیم. و از خداوند متعال برای ملت ایران و همه مسلمانان جهان سال پربرکت و زندگی همراه با سعادت را مسئلت نماییم و امیدواریم خداوند متعال تفضل بفرماید و سالی که امروز آغاز شد، سالی باشد در شأن ملت بزرگ ایران؛ سالی پرخیر و برکت و برخوردار از تفضلات الهی، توجهات پروردگار.

یک جمله‌ای در باب سال 92 که دیروز به پایان رسید عرض کنیم. در پیام اول سال اشاره کردیم که در سال 92 آنچه را که به عنوان حماسه سیاسی انتظار می‌رفت، ملت ایران خلق کردند و آفریدند. یقیناً حماسه سیاسی در 2 حرکت بزرگ ملت ایران جلوه بیشتری یافت. یکی حرکت انتخابات در نیمه اول سال و دیگری راهپیمایی سراسری و عظیم ملت در نیمه دوم. درباره انتخابات حرف بسیار زدیم، هم این انتخابات و هم همه‌ی انتخابات‌های متعددی که از اول انقلاب تاکنون برگزار شده است. همچنین درباره راهپیمایی‌های بزرگ سراسری 22 بهمن هم این حقیر و هم دیگران مطالب متعددی را بر زبان آورده‌اند و نمیخواهیم آنها را تکرار کنیم. ولی دو نکته درباره این دو حادثه وجود دارد، این دو حادثه‌ای که به معنای واقعی کلمه هرکدام یک رسانه فراگیر از وضعیت کشور ما و ملت ما در مقابل لجن‌پراکنی‌های مغرضانه تبلیغات جهانی است.

درباره هر کدام از اینها نکته‌ای وجود دارد که من مایلم قبل از مطالب مربوط به سال 93 به این دو نکته بپردازم. نکته اول که در باب انتخابات است. برادران و خواهران عزیز توجه کنند که انتخابات از اول انقلاب تا امروز نصاب شرکت مردم در انتخابات تنزل نکرده است و این خیلی مهم است. در آخرین انتخابات که ملت ما پای صندوق رفتند یعنی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، 72 درصد شرکت مردم در انتخابات بود. این رقم هم در بین انتخاب های دنیا یک رقم بالایی و یک نصاب برجسته‌ای است و هم در بین انتخابات‌هایی که از اول انقلاب تا امروز اتفاق افتاده است، یکی از بالاترین رقمهاست. معنای آن چیست؟ معنای آن این است که مردمسالاری دینی در کشور تثبیت شده است و نظام جمهوری اسلامی توفیق یافته است که مردمسالاری را در کشور نهادینه کند. این چیز کمی نیست.

کشوری که در طول قرن‌های متمادی با حکام مستبد و دیکتاتور گذران می‌کرده است، آنچنان با مردمسالاری و شرکت مردم در انتخاب صاحبان قدرت، آشنا و در هم آمیخته شده است که بعد از گذشت 35 سال از هیجانات اول انقلاب، مردم وقتی نوبت انتخاب می‌رسد، 72 درصد در انتخابات شرکت می‌کنند. قدر این را باید دانست. من به شما جوان‌ها عرض می‌کنم. به همه عناصری که صاحب فکر هستند در سراسر کشور عرض میکنم که این نعمت بزرگ را ناسپاسی نکنیم. همچنانی که در سال 88 این نعمت الهی را عده‌ای ناسپاسی کردند. همچنین اینی که گاهی شنیده شود که انتخابات کشور را به عدم سلامت نسبت می‌دهند، یعنی تکرار حرف دشمنان ملت ایران؛ این هم ناسپاسی است. مردمسالاری در کشور به جریانی عادی تبدیل شده و لذا مردم در سراسر کشور در روستاها و شهرها خود را در مقابل صندوق رای وظیفه دار می‌دانند و به صندوق مراجعه کرده و 72 درصد رای می دهند. این خیلی مهم است و در دنیا جزو رقمهای بالاست.

نکته دوم، درباره راهپیمایی 22 بهمن، برخی با محاسبه جمعیت ها را محاسبه می کنند و حدس می زنند مقدار جمعیت را. امسال همه کسانی که در این زمینه ها فعال بودند به ما گزارش دادند که جمعیت راهپیمایی در تهران و شهرهای بزرگ و معروف از سالهای قبل بیشتر بود. راهپیمایی 22 بهمن 92 پرشورتر هم بود. علت این بود که عوامل موثر در سیاست های استکباری، لحنشان نسبت به مردم ایران بی ادبانه تر و توهین آمیزتر بود. چون مذاکرات انجام شده بود در زمینه مسائل هسته‌ای، سیاستمداران آمریکا اظهار نظر کردند که معلوم می شود ملت ایران از حرف خود برگشته و از اصول خود صرفنظر کرده است. در این زمینه لحنشان نسبت به ملت ایران بی ادبانه و توهین آمیز بود. مردم اینها را شنیدند و دانستند. وقتی دشمن با چهره نزدیک به واقعی خود در میدان حضور می یابد مردم انگیزه بیشتری و همت بلندتری برای حضور می یابند. مردم چون دیدند آمریکایی ها نسبت به آنها بی ادبی کرده و نسبت می دهند که از نظام جدا شدند، مردم خواستند نشان دهند که نسبت به نظام اسلامی و جمهوری اسلامی و پرچم برافراشته اسلام با همه وجود دلبسته اند.

حرف من خطاب به ملت ایران این است که باید مقتدر شد. اگر ملتی قوی نباشد باجگیران عالم از او باج میخواهند و به او اهانت می کنند و اگر بتوانند زیر پا او را لگد می کنند. طبیعت دنیایی که با افکار مادی اداره می‌شود همین است. هرکه احساس قدرت بکند، نسبت به کسانی که در آنها احساس ضعف می‌کند زورگویی خواهد کرد. چه نسبت به فرد و چه نسبت به ملت. شاعر معروف می‌گوید: مرگ برای ضعیف امر طبیعی است؛ هر قوی اول ضعیف گشت و سپس مرد.

مرگ در دنیایی که بر اساس افکار مادی اداره می شود برای ضعیف امر طبیعی است. اگر یک ملتی به خود نیاید، خود را قوی نکند، دیگران به او زور می گویند. بعضی ملت ها هستند که تا قوی شدن فاصله زیادی دارند. امیدی وجود ندارد که بخواهند در خود نیرویی را ایجاد کنند که بخواهند مقابله کنند با زورگویان و گردن کلفتهای عالم. اما مردم ایران اینطور نیست. ما اولا استعداد قوی شدن و امکانات و ظرفیت زیاد داریم و ملت ما به سمت اقتدار ملی هم راه افتاده و راه زیادی پیموده است. من بر این اساس نقشه کلی سال 93 را در این دو عنصر می بینم که در پیام اول سال عرض کردم. اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و با مدیریت جهادی.

قوی شدن یک ملت فقط به این نیست که تسلیحات جنگی پیشرفته‌ای داشته باشد. البته تسلیحات هم لازم است اما فقط با تسلیحات هیچ ملتی قوی نمی شود. من وقتی نگاه می کنم سه عنصر را پیدا می کنم که دو عنصرش همین دو نکته ای است که در پیام عرض کردم. این سه عنصر اگر مورد توجه قرار بگیرد ملت قوی می شود. یکی اقتصاد، دیگری فرهنگ و سومی علم و دانش. درباره دانش در این 10-12 سال گذشته حرفهای زیادی زده شده و بحمدالله اثر کرد. امروز در دانش داریم پیش می رویم. اما درباره اقتصاد و فرهنگ یک اهتمام بیش از متعارف لازم است تا ما بتوانیم اقتصاد کشور را به شکلی دربیاوریم که از آن طرف دنیا کسی نتواند با یک تصمیم گیری و نشست و برخاست بر روی اقتصاد کشور ما و معیشت ملت ما اثر بگذارد. این دست ماست. این همان اقتصاد مقاومتی است که سیاست های آن در اسفندماه ابلاغ شد. بنده هم با مسئولان و مدیران برجسته کشور جلسه داشتم و مفصل درباره آن صحبت کردیم. تجاوب هم کردند. یعنی مسئولان سه قوه که خودشان در تنظیم سیاست ها موثر بودند و حضور داشتند، استقبال کرده و گفتند این کار را انجام میدهیم.

من میخواهم درباره اقتصاد مقاومتی اندکی امروز صحبت کنم و بشنوند مردم از خود حقیر این مطلب را. 3 سوال درباره اقتصاد مقاومتی وجود دارد. اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که مقاوم است و با تحریکات جهانی و تکانه های جهانی و با سیاست های آمریکا و غیرآمریکا زیر و رو نمی شود و متکی به مردم است.

سوال اول این است که اقتصاد مقاومتی چه هست و چه نیست؟ خصوصیات مثبت و منفی ‌آن چیست؟ سوال دوم این است که آیا اقتصاد مقاومتی که داریم شعارش را می دهیم تحقق پذیر و ممکن است یا خیالات خام است؟ سوال سوم اینکه اگر تحقق اقتصاد مقاومتی ممکن است، الزامات آن چیست و چه کارهایی باید انجام شود. من امروز به این سه سوال جواب می دهم. سپس درباره مساله فرهنگ هم که بسیار مساله مهمی است عرایضی را عرض میکنم.

در پاسخ به سوال اول، اولاً یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور ماست. این جنبه مثبت. اما منحصر به کشور ما هم نیست. یعنی بسیاری از کشورها امروز با توجه به این تکانه های اجتماعی و زیر و رو شدن های اقتصادی در 20-30 سال گذشته به فکر چنین کاری افتادند. دوماً اینکه این اقتصاد درونزاست. درونزاست یعنی اینکه از دل ظرفیت های خود کشور ما و مردم ما می جوشد. رشد این نهال و درخت متکی است به امکانات کشور خودمان. اما در عین حال درونگرا نیست. یعنی این اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که اقتصاد خودمان را محصور می کنیم و محدود می کنیم در خود کشور. نه درونزاست اما برونگراست. با اقتصادهای جهانی تعامل دارد. با قدرت مواجه می شود با اقتصاد کشورهای دیگر. لذا درونزاست اما درونگرا نیست. اینها را برای این عرض میکنم که در همین زمینه ها الان قلمها و زبان ها و مغزهای مغرض مشغول کارند که اینها میخواهند اقتصاد کشور را محصور و محدود کنند. انواع و اقسام تحلیل ها برای اینکه ملت را از این راه سعادت جداکنند انجام می دهند. من عرض میکنم تا برای افکار عمومی روشن شود.

سوم اینکه اقتصاد مقاومتی "مردم بنیاد" است. یعنی بر محور دولت نیست. اقتصاد دولتی نیست. اقتصاد مردمی است. با اراده مردم و سرمایه مردم و حضور مردم تحقق می یابد. اما دولتی نیست به این معنا نیست که دولت مسئولیتی در قبال آن ندارد. دولت مسئولیت برنامه ریزی و زمینه سازی و ظرفیت سازی و هدایت و کمک دارد. کار اقتصادی و فعالیت اقتصادی دست مردم است اما دولت به عنوان مسئول عمومی نظارت و هدایت و کمک میکند. آنجا که کسانی بخواهند سوءاستفاده کرده و فساد کنند جلویشان را می گیرد و آنجا که نیاز به کمک دارند کمک می کند.

چهارم: این اقتصاد، دانش بنیان است. یعنی از پیشرفتهای علمی استفاده کرده و بر آن تکیه میکند. اقتصاد را برمحور علم قرار میدهد اما معنایش این نیست که اقتصاد منحصر به دانشمندان است و فقط دانشمندان می توانند نقش ایفا کنند در اقتصاد مقاومتی. نخیر تجربه ها و مهارتهای صاحبان صنعت و کارگرانی که دارای تجربه و مهارت هستند می تواند اثر بگذارد و در این اقتصاد نقش ایفا کند. لذا اینکه گفته می شود دانش محور معنایش این نیست که عناصر باتجربه صنعتگر یا کشاورز که در طول سالهای متمادی کارهای بزرگی را بر اساس تجربه داشتند نقش ایفا نکنند.

پنجم: این اقتصاد عدالت محور است. یعنی تنها به شاخص های اقتصاد سرمایه داری اکتفا نمیکند. فقط به رشد ملی و تولید ناخالص ملی اکتفا نمیکند. شاخص عدالت اقتصادی و اجتماعی در جامعه یکی از شاخصهای مهم در این اقتصاد مقاومتی است اما معنایش این نیست که به شاخص های علمی موجود دنیا بی اعتنایی نشود. البته بر محور عدالت. عدالت در این بیان و برنامه به معنای تقسیم فقر نیست بلکه به معنای تولید ثروت و افزایش ثروت ملی است.

ششم: این اقتصاد مقاومتی، بهترین راه حل مشکلات اقتصادی کشور است اما معنایش این نیست که ناظر به مشکلات کنونی کشور است که مقداریش مربوط به تحریم و مقداری مربوط به غلط بودن برخی برنامه هاست. خیر این مربوط به همیشه است. چه در شرایط تحریم و چه غیر تحریم این اقتصاد بارور خواهد بود.

درباره سوال دوم باید بگویم که این کار حتما ممکن است بخاطر ظرفیت های فوق العاده کشور. یکی از ظرفیت های مهم ما ظرفیت نیروی انسانی ماست. نیروی انسانی در کشور ما یکی از بزرگترین ظرفیت های کشور ماست و این یک فرصت بزرگ است. عرض کردیم که جمعیت جوان کشور از 15 سال تا 30 سال یک حجم عظیم از ملت ما را تشکیل می دهند که این خودش یک ظرفیت است. تعداد 10 میلیون دانش آموخته دانشگاه ها را داریم. همین حالا بیش از 4 میلیون دانشجو داریم. این 4میلیون جوانان عزیز بدانند که 25 برابر تعداد دانشجو در پایان رژیم طاغوت است. جمعیت کشور نسبت به آن موقع 2 برابر شده اما تعداد دانشجو 25 برابر شده است.

علاوه بر اینها میلیون ها نیروی مجرب و ماهر داریم. همینهایی که در دوران جنگ به داد نیروهای مسلح ما رسیدند. در دوران جنگ تحمیلی یکی از مشکلات ما، تهی دست ماندن نیروهای ما از وسایل لازم مانند حمل و نقل و این چیزها بود. یک عده افراد صنعت گر ماهر مجرب از تهران و شهرستان راه افتادند به سمت جبهه و در صفوف مقدم و برخی شهید شدند. تعمیرات و ساخت و سازهای صنعتی کردند و این پلهای عجیب و غریب که در جنگ به درد نیروهای مسلح ما خورد. همچنین خودرو و جاده به وسیله همین نیروهای مجرب و ماهر به دست آمد. امروز هم در کشور ما بسیار هستند از این افراد که تحصیل کرده نیستند اما برخی از آنها نسبت به تحصیل کرده ها مهارت بیشتری دارند.

یکی دیگر از ظرفیت های کشور منابع طبیعی است. سال قبل هم گفتم که هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران مجموع نفت و گاز ندارد. امسال که حرف می زنم کشفیاتی که درباره گاز شده نشان میدهد از آن مقدار که سال گذشته در آمار ما بود هم بیشتر افزایش یافته است. منابع انرژی که همه دنیا روشنی و گرما و صنعت و رونق خود را از انرژی و نفت و گاز دارند. این در کشور ما بیشترین ذخیره را دارد. علاوه بر این معادن طلا و فلزات کمیاب در سراسر کشور پراکنده است و وجود دارد. سنگ آهن، سنگهای قیمتی. انواع و اقسام فلزات لازم و اساسی که مادر صنایع محسوب می شود در کشور وجود دارد.

ظرفیت دیگر موقعیت جغرافیایی ماست. با 15 کشور همسایه هستیم. حمل و نقل ترانزیت یکی از کشورهای بزرگ کشورهاست. این برای کشور ماست. در جنوب به دریای آزاد و در شمال به آبهای محدود کشورمان محدود می شود. همسایه های ما در حدود 370 میلیون جمعیت دارند که رونق اقتصادی یک کشور با این همسایه ها فرصت بزرگی است. علاوه بر این بازار 75 میلیون در کشور داریم.

ظرفیت دیگر، زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری است. نرم افزاری مانند سیاست های اصل 44 و سند چشم انداز که زمینه های بسیار خوبی است.

همچنین زیرساخت های دیگر مانند جاده و سد و پل و کارخانه و ...

ممکن است کسی بگوید اگر تحریم نبود، از این ظرفیت ها می توانستید خوب استفاده کنید اما الان نمیتوانید. این خطاست و حرف درستی نیست. ما در بسیاری از مسائل دیگر هم عین تحریم توانستیم به نقطه های بسیار برجسته و والا دست یابیم. یک مثالش تولید علم و صنعت و فناوری است. در اینها تحریم بودیم و الان هم تحریم هستیم. درباره علم، دانشهای پیشرفته و روز الان هم درهای مراکز علمی مهم به روز دنیا به روی دانشمند و دانشجوی ایرانی بسته است اما در عین حال در نانو و هسته‌ای و سلولهای بنیادی و صنایع دفاعی و صنایع پهپاد و موشک به کوری چشم دشمن پیشرفت کردیم. چرا در اقتصاد نتوانیم پیشرفت کنیم؟ اگر در این عرصه هم عزممان را جزم کرده و دست به دست هم دهیم می توانیم اقتصاد را شکوفا کنیم. چشممان به دست دشمن نباشد که کی تحریم را برمیدارد. به درک. نگاه کنیم ببینیم خودمان چه کار می توانیم بکنیم.

اما درباره سوال سوم: اولاً مسئولان باید از تولید ملی حمایت کنند. تولید ملی اساس و حلقه اساسی پیشرفت اقتصاد است. دوم اینکه صاحبان سرمایه و صنعتگران باید به تولیدملی اهمیت دهند به این معنا که بهره وری را افزایش دهند. یعنی از امکانات موجود حداکثر استفاده بهینه شود. سوم اینکه صاحبان سرمایه در کشور فعالیت تولیدی را به فعالیت های دیگر ترجیح دهند. این صدقه و حسنه و جزو بهترین کارهاست. چهارم اینکه مردم در همه سطوح تولید ملی را ترویج کنند. یعنی همان مطلبی که دو سه سال قبل با اصرار فراوان گفتم و عده ای از مردم خوشبختانه عمل کردند اما همه باید عمل کنند. یعنی مصرف تولیدات داخلی. عزیزان من، شما وقتی یک جنس داخلی را به جای خارجی مصرف میکنید کار و اشتغال ایجاد کردید و هم کارگر ایرانی را وادار کردید که ابتکار خود را به میدان بیاورد. و با این کار ثروت ملی را افزایش دادید. در دوران طاغوت ترجیح مصرف خارجی، یک سنت بود. این باید برگردد و عکس شود. نمی گوییم خرید جنس خارجی حرام است، اما خرید جنس داخلی یک ضرورت برای مقاوم سازی اقتصاد است و تاثیر میگذارد بر روی همه چیز کشور. این را باید توجه کرد. البته در اینجا هم مثل خیلی جاهای دیگر مسئولیت مسئولان و مدیران کشور از دیگران بیشتر است.

بسیاری از ولنگاری ها در خرج و زیاده روی و ریخت و پاشها در رفتار مردم به خاطرنگاه کردن به رفتار آنهایی است که آنها را بزرگترها میدانند. اگر اصراف در سطوح بالا نباشد در سطوح پایین کم خواهد شد.

اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم ساختن پایه های اقتصاد، از وظایف امروز ماست و همه میتوانند در آن نقش ایفا کنند.

...........................

** بخش دوم حرف من درباره فرهنگ است. عزیزان من فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است. چراکه فرهنگ به معنای هوایی است که ما تنفس می کنیم. اگر این هوا تمیز باشد آثاری دارد و اگر کثیف باشد آثار دیگری دارد. فرهنگ یک کشور مانند هواست. اگر بخواهیم مصرف تولیدات داخلی به معنای واقعی کلمه تحقق یابد باید فرهنگ تولید داخلی در ذهن مردم جا بیفتد.

اگر جهت گیریها درست نباشد به همان بلایی دچار خواهیم شد که برخی کشورها خانواده را برانداختند و شهوات را برپا داشتند. تمرکز دشمنان بر روی فرهنگ بیشتر از همه جاست. بخاطر همین تاثیر زیادی که فرهنگ دارد. هدف و آماج تحرک دشمنان در زمینه فرهنگ عبارت است از ایمان و باورهای مردم. مسئولان فرهنگی باید مراقب رخنه فرهنگی باشند. رخنه های فرهنگی بسیار خطرناک است و باید حساس باشند. نمیخواهیم بگوییم همه آسیب های فرهنگی کار بیگانگان است. خودمان هم مقصریم. مسئولان فرهنگی و غیرفرهنگی و کم کاری ها وغلطکاری ها همه تاثیر داشته. اما حضور دشمن را هم در زمینه مسائل فرهنگی نمیتوان فراموش کرد. از روزهای اول انقلاب تا امروز دشمنان همه توان خود را گذاشتند تا مردم را نسبت به پایه های انقلاب بی تفاوت کنند. ایمان مردم را مورد تهاجم قرار دادند. باورهای قلبی مردم را. این را نمیشود انسان ندیده بگیرد.

سوالی که اینجا ممکن است مطرح شود این است که مسئولان چقدر باید حساس باشند؟ این با آزادی که از شعارهای انقلاب و جزو پایه های جمهوری اسلامی است منافات ندارد؟ جواب این است که خیر منافات ندارد. آزادی غیر از ولنگاری و رها کردن همه ضابطه هاست. آزادی که نعمت بزرگ الهی است خودش دارای ضابطه است. اگر چنانچه کسانی هستند در کشور که برای تیشه به ریشه ایمان جوانان زدن تلاش می کنند، نمی شود این را تماشا کرد به عنوان اینکه آزادی است. همچنان که اگر هروئین و بقیه مواد مسموم کننده بدن و بدبخت کننده خوانواده را اگر کسی بخواهد توزیع کند نمی شود بی تفاوت نشست.تا ببینیم کسانی با استفاده از هنر و بیان و استفاده از ابزارهای گوناگون و پول راه مردم را بزنند و ایمان مردم را مورد تهاجم قرار دهند. در فرهنگ اسلامی و انقلابی مردم رخنه ایجاد کنند و ما تماشا کنیم و بگوییم آزادی است؟ این آزادی در هیچ جای دنیا نیست. همان کشورهای مدعی آزادی در آن خطوط قرمزی که دارند به شدت سخت گیر هستند. شما ببینید در کشورهای اروپایی کسی جرات نمیکند راجع به هلوکاست حرف بزند. که معلوم نیست اصل قضیه واقعیت دارد یا خیر و اگر واقعیت دارد به چه شکلی بوده.

آنچه که برای او خط قرمز است در مقابل او می ایستد با چنگ و دندان. چطوراز ما توقع دارند که خطوط قرمز اعتقادی و انقلابی کشور و جوانان را نادیده بگیریم. اگر کسی روح استقلال ملی را نشانه می رود، الان هستند کسانی که صحبت استقلال که می شود استقلال را مسخره کرده و عقب افتادگی می نامند. آن کسی که میخواهد وابستگی را تئوریزه کند و استقلال را مسخره کند و دلهای جوانان را برای مستقل زیستن متزلزل کند نمیشود در برابر او بی تفاوت ماند. باید عکس العمل نشان داد. به ضروریات اخلاقی و دینی جامعه یکی اهانت می کند؛ زبان فارسی را مسخره می کند؛ خلقیات ایرانی را تحقیر می کند؛ اینها الان هست. کسانی سعیشان این است که بزنند بر سر روح عزت ملی جوان ایرانی. مدام خلقیات منفی را نسبت می دهند و می گویند از اروپایی ها و غربی ها یادبگیرید. ؛آنها هم را تحمل میکنند. واقعیت آیا این است؟ در خیابان های پایتخت های اروپایی الان نفری که اندکی حجابش را مراعات کرده مورد تهاجم قرار میگیرد و مجروح می کنند و می کشندش و کسی جرات نمیکند بگوید چرا. کسی را به عنوان اینکه اهل آن کشور نیست جلوی چشم مردم آتش می زنند؛ این تحمل مخالف است؟ این ماجرا همین چند ماه پیش اتفاق افتاد. یک ایرانی را جوانان الواط یک شهر اروپایی کتک زده و آتش زدند و همسایه ها نگاه کرده و عکس العمل نشان نمی‌دهند؛ این تحمل مخالف است؟

کسانی که ملت ایران و خلقیات ایرانی را تحقیر کرده و مبانی اسلامی را در ذهن ها متزلزل میکنند و شعارهای اصلی انقلاب را مورد تعرض جدی قرار میدهند، آنها که نهاد خانواده را بی ارزش جلوه داده و ازدواج را بی معنی وانمود میکنند؛ اینها را الان کسانی هستند که در جامعه ما می کنند. آنها که لذت جویی را امری مطلوب و ارزش میدانند. این همان سوغات غربی است. اصالت لذت. یکی با اعتیاد یکی با شهوات و یکی با کتک زدن این و آن لذت می برد. هرچه مایه لذت کسی باشد این را مایه مباهات می دانند. نمیشود در مقابل این افرادی که اینها را ترویج می کنند بی تفاوت ماند. دستگاه های فرهنگی نباید بی تفاوت باشند در برابر اینها و کسانی که اباحه گری را ترویج می کنند.

برخی عزم راسخ ملت را به هم می زنند در مسائل مهم مربوط به سرنوشت کشور. جای احساس عزت و اعتماد به نفس ملی، احساس حقارت ملی را به آنها تزریق می کنند. جای ایمان راسخ، شبهه افکنی و بی اعتقادی. جای کار و تلاش و همت بلند، لذت جویی و شهوت رانی.

دستگاه های رسمی فرهنگی کشور بایستی وظایف خود را در مقابل اینها انجام دهند. برخی وظایف وظایف ایجابی و برخی دفاعی است. هر دو باید انجام شود. اینجور نباشد که دستگاه های تبلیغاتی کشور ما چه آنها که مربوط به دولتند مستقیم و چه آنها که مستقیم مربوط نیستند، از هوچی گری رسانه های بیگانه یا رسانه هایی که زبان بیگانه را در کام خود دارند، از هوچیگری آنها بهراسند. رفتارشان را با آنها نباید تنظیم کنند.

اما آنچه که نقطه مهمتر عرض من است خطاب به جوانانی است که در سراسر کشور فعالیت های فرهنگی را به صورت خودجوش شروع کردند که بحمدالله خیلی هم وسیع شده است. آن جوانان که در تهران و استانهای مختلف و بسیاری شهرها، کار فرهنگی میکنند با اراده خودشان و با انگیزه خودشان. کارهای بسیار خوبی هم از آنها ناشی شده؛ اینها کار را هر چه می توانند به صورت جدی ادامه دهند. بدانند که همین گسترش کار فرهنگی در بین جوانان مومن و انقلابی نقش بسیار زیادی را در پیشرفت کشور ایجادد کرده. در ایستادگی ما مقابل دشمنان ملت. علاوه بر اینها مراجع فرهنگی، یعنی علما، اساتید، روشنفکران انقلابی، هنرمندان متعهد، اینها نقاد نقادانه خود را نسبت به اوضاع فرهنگ کشور همچنان داشته باشند و تذکر دهند. البته درباره تذکرات معتقدم باید با منطق محکم، بیان روشن باشد و نقطه نظرات صحیح را ارائه دهند. با تهمت زنی و جنجال آفرینی و تکفیر و متهم کردن این و آن موافق نیستم.

ما می توانیم مجموعه انقلابی کشور که تعداد بیشماری از آنها در بین جوانان و صاحب نظران و دانشگاهیان و ... وجود دارند می توانند با منطق روشن وارد میدان شده و نقادی کنند. نقاط ضعف و منفی را به رخ ما مسئولان بکشانند. گاهی مسئول متوجه نیست در متن جامعه چه می گذرد اما آن جوان در بین مردم است و متوجه می شود.

بدانید که واقعیات جامعه جهانی بر طبق خواسته ها و نیات آمریکایی ها به پیش نمی رود. آنچه که استکبار جهانی، و دشمنان عنود ملت ایران خواسته اند تحقق یابد، در عرصه گسترده جهانی تحقق نیافته و انشاءالله تحقق هم نخواهد کرد. آمریکا در فلسطین ناکام مانده و نقشه ای که برای فلسطین داشتند و خیلی هم تلاش کردند پیش نرفته و انشاءالله نخواهد رفت. اینها می خواهند کشور فلسطین را تبدیل کنند به کشوری یهودی. یعنی فلسطینی چه مسلمان و چه مسیحی در فلسطین امکان زندگی کردن نداشته باشد. یعنی کار فلسطین را به کلی تمام کنند، این کار را دنبال کردند و خیلی هم تلاش کردند نتوانستند. در سوریه هم آمریکا به نتیجه نرسید. در عراق به نتیجه نرسید. در افغانستان و پاکستان مقاصدش تحقق نیافت. اخیرا در اروپا هم نقشه های آمریکا نقش بر آب شده است.

در کشور عزیز ما هم بعد از 30 سال تلاش علیه ملت انقلاب ایران نتوانستند به نتایجی دست یابند. نشانه اش همین حضور مردم است. آنها صریحا گفته اند، که ما تحریم ها به وجود آوردیم و تشدید کردیم برای اینکه مردم را ضدنظام بکشانیم به خیابان ها. (فریاد مرگ بر آمریکای حضار) صریحاً گفتند تحریم برای ریشه کن کردن انقلاب است. نتیجه چه شد؟ این شد که در سال 1392 انتخاباتی انجام گرفت با نصاب بالا از مشارکت مردم. و در 22 بهمن 92 راهپیمایی انجام گرفت پرشورتر و وسیع تر و بزرگتر از هرسال.

جوانان عزیز بدانند آینده مال شماست و دشمنان محکوم به شکست هستند. امیدوارم خداوند متعال همه شما را با توفیقات خود به راه های سعادت رهنمود شود و قلب حضرت ولی عصر(عج) را از ما خوشنود کند.

***

توییتر در ترکیه فیلتر شد

رسانه های ترکیه اعلام کردند دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور پایگاه اینترنتی توییتر را فیلتر کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، نلی کروس کمیسر امور فن آوریهای جدید اروپا شامگاه پنجشنبه اعلام فیلتر پایگاه اینترنتی تویتر را در ترکیه محکوم کرد.

کروس با اعلام این خبر افزود :« فیلتر تویتر در ترکیه بی دلیل و بی فایده است و این اقدامی بزدلانه به شمار می آید.»

وی افزود :« مردم ترکیه و جامعه بین المللی این مسئله را سانسور می دانند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل ، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پنجشنبه تهدید کرد با توجه به پخش کلیپهای صوتی در تویتر توسط افراد ناشناس که گفته می شود فساد در نزدیکان نخست وزیر را فاش می کند ، این پایگاه اینترنتی را فیلتر خواهد کرد.

اردوغان در تجمع انتخاباتی در استان بورسا در غرب ترکیه گفت :« تویتر را فیلتر می کنیم ، برای من مهم نیست جامعه بین المللی چه می گوید.»

وی افزود :« آنها قدرت جمهوری ترکیه را خواهند دید.»

روزنامه حریت ترکیه اعلام کرد آنکارا شامگاه پنجشنبه تویتر را پس از گذشت چند ساعت از تهدیدات اردوغان در این خصوص ، فیلتر کرد.

***

مرکل: جی8 دیگر وجود ندارد

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می‌گوید اتحادیه اروپا آمادگی دارد تا تحریم‌ها را علیه روسیه شدیدتر کند. مرکل همچنین گفت اقدامات روسیه به این معناست که هشت کشور صنعتی (جی هشت) دیگر وجود خارجی ندارد.

به گزارش انتخاب به نقل از بی‌بی‌سی، اجلاس سران هشت کشور صنعتی (جی هشت) قرار بود تابستان امسال در بندر سوچی روسیه برگزار شود اما به گفته مرکل دیگر چنین نه چنین "ساختاری" وجود دارد نه اجلاس سوچی، چرا که "زمینه سیاسی" آن از بین رفته است.

مرکل دیروز پنج‌شنبه (بیست مارس، 29 اسفند) گفت اتحادیه اروپا این را روشن خواهد کرد که آماده است تا "هر زمانی" که لازم باشد، بخصوص اگر شرایط "بدتر" شود تحریم‌علیه روسیه را تشدید کند.

به گفته کارشناسان اگر اتحادیه اروپا در اعمال این تحریم‌ها جدی باشد وابستگی خود را به واردات گاز روسیه کاهش خواهد داد.

پیش از این اتحادیه اروپا 21 مقام روس و کریمه‌ای را در لیست تحریم قرار داده و صدور ویزا برای آنها ممنوع و دارایی‌هایشان را مسدود کرده بود.

اظهارت مرکل درست پیش از اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل عنوان شده است؛ در این جلسه رهبران اتحادیه اروپا تحریم‌های طولانی مدت تجاری و اقتصادی علیه روسیه را بررسی می‌کنند.

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا هم امروز گفت این کشور آماده است در واکنش به الحاق کریمه به روسیه، تحریم علیه مسکو را گسترش دهد.

آمریکا پیش از این ممنوعیت صدور ویزا و مسدود کردن دارایی‌ها را برای یازده نفر تصویب کرده بود. به گفته رییس جمهور آمریکا خطری که روسیه برای مناطق جنوبی و شرقی اوکراین بوجود آورده احتمال شدت گرفتن بحران را در منطقه افزایش داده است.

اوباما همچنین اعلام کرد دستوری را امضا کرده که به او اختیار می‌دهد حوزه‌های کلیدی اقتصاد روسیه را مشمول تحریم قرار دهد.

به این ترتیب فهرست افرادی که مشمول تحریم می‌شوند طولانی‌تر می‌شود که بیشتر افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه را در بر می‌گیرد.

بعلاوه یک بانک به نام بانک "روسیه" هم در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است. این بانک را متحدان آقای پوتین اداره می‌کنند.

اوباما تاکید کرد این اقدامات را با اکراه انجام می‌دهد و امیدوار است روسیه برای تنش‌زدایی اقدام کند.

کریمه یکشنبه برای الحاق به روسیه همه‌پرسی برگزار کرد و پس از آن استقلال خود را از اوکراین اعلام کرد. این جمهوری خودمختار سپس از روسیه درخواست کرد این شبه جزیره را به خاک خود ضمیمه کند.

اتحادیه اروپا و آمریکا هم همه‌پرسی و هم الحاق کریمه به روسیه را "غیرقانونی و نامشروع" خواندند و آن را ناقض قوانین بین‌المللی و حق حاکمیت اوکراین دانستند.

اما مجلس عوام روسیه، دوما امروز عهدنامه کریمه را تایید کرد و فردا نیز این عهدنامه به تایید سنای روسیه خواهد رسید.

دیروز هم دو پایگاه نظامی اوکراین در کریمه که دیروز به اشغال نیروهای طرفدار روسیه در آمد.

مجموعه این اتفاقات سبب شده تنش‌ها در منطقه و اتحادیه اروپا شدت بگیرد، از این رو بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل به مسکو سفر کرده تا با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه دیدار و گفتگو کند.

در همین حال پارلمان اوکراین اعلام کرد "این کشور هیچگاه و تحت هیچ شرایطی از مبارزه برای آزادکردن کریمه اشغالی دست نخواهد کشید، صرفنظر از اینکه این کار چقدر طول بکشد یا چقدر دشوار باشد."

اما سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه همچنان تاکید کرد "الحاق" کریمه برای "محافظت روس‌تبارهای این شبه جزیره از گزند "ملی‌گراها، ضدسامی‌ها و دیگر تندروهایی که دولت جدید اوکراین به آنها وابسته است" ضروری بوده است.

***

تهران شهر ممنوعه نیست!

تهران، این روزها برای کودکان، بیماران و کهنسالان شهر ممنوعه نیست و هوای شهر به میمنت نوروز، نسیم های بهاری و سرخوشی های مردم، پر از اکسیژن شده است.

به گزارش ایرنا، پایتخت خیلی شلوغ اکنون خلوت شده و صدای گام های نوروز، این ابر شهر را که در بسیاری روزها آلوده است، پاک و پر از اکسژن کرد.

تهران از دیروز کم کم آلودگی ها را از ریه خود خارج کرده و ارتفاعات نیمه برفی و جان گرفته در تابش خورشید، مانند تابلو نقاشی بر شمال شهر خودنمایی می کند.

بررسی ها در سطح شهر نشان می دهد، ستون های آلودگی تابلوهای سنجش گیفیت هوا تا رسیدن به حد مجاز فاصله زیادی دارد و تهرانی های مانده در پایتخت نفس کشیدن راحت را حداقل تا پس از ۱۵ فروردین آغاز کرده اند.

وزش نسیم و در برخی مواقع بادهای خفیف تقریبا در تمامی لحظات جریان دارد و این پدیده همزمان با خارج شده ده ها هزار خودرو از پایتخت به پاکی بیشتر هوا کمک کرده است.

همزمان اکنون روزهای تهران هم شاهد سکوت شبانه است. بوق هایی که کمتر شنیده می شود و دیگر از عذاب تحمل صدای موتور سیکلت ها و خودروها نیز خبری نیست.

***

سرنخی از معمای هواپیمای مالزی

نخست وزیر استرالیا روز پنجشنبه اعلام کرد دو شیء مرتبط با هواپیمای مالزی که حدود ده روز پیش ناپدید شده است، توسط ماهواره ها در اقیانوس هند مشاهده شده است.

به گزارش ایسنا،‌ «انتخاب» در ادامه نوشت: تونی آبوت، مسئول نهاد امنیت دریایی استرالیا در برابر پارلمان این کشور اعلام کرد اطلاعاتی «تازه و معتبر» دریافت کرده است که به داده های ماهواره ای متکی است و از اشیائی حکایت می کند که می تواند با جستجوها در ارتباط با هواپیمای ناپدید شده مالزیایی در ارتباط باشد.

یکی از دو شی ای که گمان می رود با پرواز ام اچ 370 خطوط هوایی مالزی در ارتباط باشند و در تصویر ماهواره‌ایی شناسایی شده اند، «24» متر است.

جان یونگ یکی از مسئولان سازمان امنیت دریایی استرالیایی در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد «اشیاء نسبتا مبهم هستند. در تصویر ماهواره‌ای، اشیایی با اندازه مشخص دیده می شود که به احتمال زیاد در آب هستند و زیر آب می روند و بالا می آیند».

وی افزود بزرگترین قطعه احتمالا 24 متر است. قطعه دیگر کوچکتر است».

***

انتقاد یک مرجع از رواج دهه‌های پیاپی عزاداری

آیت الله شبیری زنجانی نسبت به ترویج دهه‌های پیاپی عزاداری هشدار داد و گفت: افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد. جامعه عرفا نمی‌تواند نسبت به این همه عزاداری پیاپی مراقبت داشته باشد و سرانجام به انکار مجموع عزاداری روی می‌آورد.

به گزارش ایسنا، جماران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله شبیری زنجانی نوشت: این مرجع شیعیان در جمع تعدادی از روحانیون و طلبه‌های حوزه علمیه قم که در دفتر ایشان حضور داشتند، ترویج دهه‌های پیاپی عزاداری را زمینه ساز رویگردانی جامعه از عزای اهل بیت علیهم السلام دانست و گفت: همین طور پشت سر هم دهه درست کردن، توسط جامعه قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مجموعه عزاداری‌ها به وجود می‌آید. افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد.

آیت الله شبیری با غیر شرعی خواندن هتک حرمت عزاداری ها، خاطر نشان کرد: حدیث خاصی راجع به مدت زمان عزاداری‌ها نیست. اگر برپایی مجلسهای شادی در زمانی باشد که در عرف آن را هتک حرمت عزای اهل بیت - علیهم السلام- می‌دانند خلاف شرع است. البته این که چه کاری هتک حرمت است را خود افراد باید تشخیص بدهند.

این مرجع تقلید افزود: قول ما درباره اینکه آیا شادی در ایامی غیر از روز شهادت هتک حرمت هست یا نه، حجت نیست و جامعه مشخص می‌کند تا چه زمانی باید عزا نگه داشته شود. اما متاسفانه عده‌ای امروزه با افراط در عزاداری‌ها زمینه هتک حرمت را فراهم می‌کنند و این افراد در این زمینه مسوولند. آیا واقعا کسی که مدعی محب اهل بیت - علیهم السلام- بودن است موظف به این کارهاست؟!

آیت الله شبیری زنجانی ادامه داد: امروزه برخی از منبری‌ها و مداح‌های بی تقوا حرفهای بی سند و مجلسهای بی سندی را ترویج می‌کنند و پس از ترویج آن در جامعه، عرف هرگونه مجلس شادی را در این ایام هتک حرمت می‌نامند. افراد هم شرعا موظفند هتک حرمت نکنند اما حتما ما باید موضوع را درست کنیم و بعد آن را تبلیغ کنیم تا باعث هتک شود؟

***

عبدالله گل از مسدود شدن دسترسی به توییتر در ترکیه انتقاد کرد

ˈعبدالله گلˈ رئیس جمهوری ترکیه جمعه گفت: ممنوعیت کامل شبکه های اجتماعی موضوعی نیست که بتوان با آن موافقت کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری جمهوریت، عبدالله گل افزود: بارها خاطرنشان کرده ام که اکنون فناوری ارتباطات به نقطه ای رسیده است که شبکه های اجتماعی مانند توییتر را که در همه جهان از آن استفاده می شود، نمی توان کاملا مسدود کرد.

عبدالله گل تاکید کرد، فقط در مواردی مانند نقض حقوق افراد و یا افشای مسائل مرتبط با زندگی خصوصی آنان باید با مجوز دادگاه صفحات مربوطه فیلتر شوند.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: امیدوارم فیلتر توییتر در ترکیه چندان طولانی نشود.

در پی انتقاد شدید ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در مورد استفاده مخالفان از شبکه اجتماعی توییتر ؛ دولت این کشور این شبکه اجتماعی را شب گذشته مسدود کرد.

از شب گذشته کاربران اینترنتی در ترکیه وقتی آدرس توییتر را وارد می کنند با صفحه ای مواجه می شوندکه بر روی آن نوشته شده است:ˈ این پایگاه در چارچوب اقدامات بازدارنده از طرف سازمان مخابرات کشور مسدود شده استˈ.

نخست وزیر ترکیه پنجشنبه نیز تهدید خود را برای مسدودکردن شبکه های اجتماعی چون توییتر تکرار کرده و گفته بود: درصورت لزوم این کار را می کنیم و توجهی هم به واکنش های بین المللی نخواهیم داشت.

***

بار ترافیکی در آزاد راه تهران - قم/ ترافیک در محور کرج - چالوس همچنان نیمه سنگین است

رئیس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا از بار ترافیکی در آزاد راه تهران - قم خبر داد و گفت: ترافیک در محور کرج -چالوس همچنان نیمه سنگین است.

سرهنگ حمیدی در گفت و گو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس در تشریح وضعیت ترافیکی جاده های کشور گفت: در محور کرج - چالوس از گچسر تا تونل کندوان، پل زنگوله، سیاه بیشه و مرزن آباد و محور هراز در محدوده سنگچال و از سه راهی لاسم تا آب اسک ترافیک نیمه سنگین است.

وی افزود: همچنین در محور های قزوین - رشت، قزوین - زنجان، آزادراه ساوه به همدان، آزادراه تهران به قم و محور های قم به سلفچگان و چمن بید به بجنورد ترافیک نیمه سنگین گزارش شده است.

رئیس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا خاطرنشان کرد: تمامی محورهای مواصلاتی در استان های کشور دارای جوی آرام و پایدار است.

***

ایران به دنبال تقویت روابط با عربستان در همه ابعاد است

معاون عربی و آفریقاى وزارت خارجه ایران در دیدار با سفیر جدید عربستان گفت: تهران به دنبال تقویت روابط با ریاض در همه ابعاد مى باشد و تأثیرگذارى دو کشور توان جهت دهى تحولات جهان اسلام به نفع امت اسلامى و خنثى سازى توطئه‌ها را دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، عبدالرحمان غرمان الشهری سفیر جدید عربستان در آستانه شروع مأموریت خود در تهران با حسین أمیر عبداللهیان دیدار و گفتگو نمود. طرفین در این دیدار با اشاره به تاریخ روابط، همسایگى و اخوت سلامى ، بر اهمیت روابط دو کشور و ارتقاى منافع امت اسلامى و تقویت صلح و ثبات منطقه تأکید کردند.

سفیر عربستان با اشاره به نگاه مثبت ملک عبدالله پادشاه سعودی به روابط با جمهوری اسلامى ایران إظهار داشت: با توجه به ظرفیت هاى بالاى دو کشور در جهان اسلام شایسته است که روابط در عالی ترین سطح پیگیرى گردد. حکمت و درایت رهبران دو کشور در این مسیر مى باشد و در شرایط حساس منطقه و جهان اسلام، هماهنگی و همکاری‌های مشترک یک ضرورت است.

وى با تشکر از حمایت های وزارت امور خارجه از وی در شروع مأموریتش، ابراز امیدوارى کرد که در طى مسئولیت خود در تهران بتواند زمینه ساز توسعه و تقویت روابط در همه زمینه ها باشد.

معاون عربی و آفریقاى وزارت امور خارجه با تبیین اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامى ایران در قبال جهان اسلام و عرب گفت: الویت جمهوری اسلامى ایران روابط با همسایگان و دولت هاى عربی و اسلامى مى باشد و در این خصوص براى عربستان اهتمام ویژه اى قائلیم. جمهوری اسلامى ایران به دنبال تقویت روابط با عربستان در همه أبعاد مى باشد چرا که معتقدیم تأثیر گذارى و پتانسیل هاى بالاى دو کشور توان جهت دهى تحولات منطقه و جهان اسلام به نفع أمت اسلامى و خنثى سازى توطئه ها را دارد. در این خصوص مناسب است تبادل هیئت ها در همه سطوح انجام شود.

امیر عبداللهیان با تشکر از همکارى سفارت عربستان در تهران در تسهیل امور زوار حج عمره و تمتع و تأکید بر ضرورت تداوم این همکارى اظهار داشت: وزارت أمور خارجه از تلاش هاى سفیر و همکارانشان در سفارت در کمک به توسعه روابط حمایت به عمل خواهد آورد.

***

نظر مراجع و علما در مورد تقارن ایام فاطمیه با جشن نوروز

بحث تقارن ایام فاطمیه و آغاز سال جدید که نوروز نامیده می‌شود، بحث این روزهای رسانه‌ها و مردم شده است و سخنان متفاوتی در این باره عنوان می‌شود که یکی از بهترین راهنمایان در این زمینه مراجع هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم،‌ در آیین باستانی نوروز سنت‌های مورد تاکید و تائید اسلام که هیچ منافاتی با ایام فاطمیه ندارد مانند صله رحم، دید و بازدید بزرگان و فامیل‌های دور و نزدیک، هدیه دادن، دستگیری از ضعیفان و کمک به مستمندان مورد توجه قرار گرفته و در سخنی از حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله آمده است «اگر می‌توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به یکدیگر هدیه بدهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید».

با همه این اوصاف یکی از راهنمایان مردم دین‌دار ایران در تمامی امور اجتماعی و زندگی، علما و مراجع هستند و استفتائات این بزرگان در ارتباط با نحوه برخورد با این تقارن چراغ راه محسوب می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی:

«احترام ایام شهادت بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بر همه لازم است. بنابراین ایام فاطمیه اوّل 13، 14 و 15 جمادی الاولی (مصادف با 24، 25 و 26 اسفند 1392) و همچنین ایام فاطمیه دوم 1، 2 و 3 جمادی الثانی (مصادف با 12، 13 و 14 فروردین 1393) باید به مراسم سوگواری آن حضرت اختصاص داده و از برکات آن بهره‌مند شویم.

البته در بین این دو ایام، برگزاری مراسم دیگر (با رعایت تمام موازین شرعی) مانعی ندارد. ضمناً انجام مراسم سال نو مانند دید و بازدید، خانه تکانی، نظافت و امثال آن نیز مانعی ندارد.»

آیت‌الله حسین نوری همدانی:

«روزهای 13 و 14 و 15 جمادی الأولی که مصادف با 24 و 25 و 26 اسفند 1392 فاطمیه اول و روزهای اول و دوم و سوم جمادی الثانی مصادف با 12 و 13 و 14 فروردین سال 1393 فاطمیه دوم ایام عزاداری شهادت صدیقه طاهره فاطمه زهرا علیها السلام محسوب می‌شود و در بین این دو ایام برگزاری مراسم دیگر با رعایت موازین شرعی اشکال ندارد.»

آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی:

«نسبت به برپایی عزای حضرت زهرا (سلام الله علیها) به گونه‌ای رفتار شود که مراسم عزاداری امسال تحت‌الشعاع نوروز قرار نگیرد و همچنین در فاطمیه دوم که به احتمال قوی‌تر ایام شهادت حضرت است در عزاداری بی بی دو عالم کوتاهی نکنید.»

آیت‌الله مظاهری:

«شهادت حضرت زهرا(س) با ایّام نوروز تقارن دارد و شادی‌ها مخصوصاً در روز سالگرد شهادت، باید به جلسه‌ عزاداری برای آن حضرت مبدّل شود. الحمدلله مردم ما فهمیده هستند و من بگویم یا نگویم در شهادت حضرت زهرا (س) عید و جشن آنها ممنوع است. همچنین اصل دید و بازدید، صله‌ رحم، سر زدن به دوستان و انس با برادران دینی، امری نیکو و پسندیده است که باید انجام شود، امّا نباید این سنت حسنه را به گناه، غیبت، تهمت و شایعه آلوده کنیم.»

آیت‌الله وحید خراسانی:

«این مملکت باید روز سوم جمادی الثانی غیر از هر سال بشود. این قضیه انقلابی ایجاد کرده و باید بکند، چرا؟ چون قوام مذهب شیعه که مذهب حق است به دو کلمه تولی و تبری است و این دو را فقط پاسداشت از روز شهادت صدیقه کبری زنده می‌کند. بنابراین روز شهادت حضرت زهرا(س) مختص عزاداری ایشان است.»

آیت‌الله صافی گلپایگانی:

«با توجه به تقارن نوروز با ایام فاطمیه باید شأن قم در ایام فاطمیه حفظ شود.»

آیت‌الله جوادی‌آملی:

«ایام نوروز شأن حضرت زهرا(س) حفظ شود و همچنین روز شهادت ایشان عزاداری‌ها و سوگواری‌های حضرت صدیقه کبری (س) به‌گونه‌ای باشد که موجب تفرقه میان مسلمانان نشود و بهانه‌ای به دست سلفی‌ها و تکفیری‌ها ندهیم و به وحدت اسلام ضربه وارد نشود.»

*روز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

درباره تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) روایات مختلفی وجود دارد. اما میان علمای شیعه، دو احتمال معتبر است: هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر(ص) یا نود و پنج روز بعد از رحلت ایشان.

با توجه به رحلت پیامبر اسلام(ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت 75 روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأول، شهادت حضرت زهرا(س) است که این ایام را فاطمیه اول و بنا به روایت 95 روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است که این ایام را فاطمیه دوم می‌خوانند. بنابراین 24 تا 26 اسفند 92 فاطمیه اول و 12 تا 14 فروردین 93 فاطمیه دوم محسوب می‌شود.

***

سازمان ملل متحد: شمار پناهجویان سوری دوبرابر افزایش یافت

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد: شمار پناهجویان سوری در کشورهای پیشرفته در سال 2013 میلادی نسبت به سال پیش از آن (2012) به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد افزود: شمار پناهجویان سوری در سال گذشته نسبت به آغاز درگیری های داخلی سوریه در سال 2011، شش برابر شده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارش خود همچنین اعلام کرد: درخواست پناهندگی شهروندان سوریه در 44 کشور صنعتی از هشت هزار و 500 نفر در سال 2011 به 25 هزار و 200 نفر در سال 2012 و 56 هزار و 400 نفر در سال 2013 افزایش یافته است.

«آنتونیو گاترز» رییس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارش خود افزود: افزایش شمار پناهجویان سوری آشکارا نشانگر تاثیر بحران سوریه به ویژه بر کشورها و مناطقی از جهان است که در مسافت دوری از خاورمیانه قرار دارند.

بر اساس گزارش سالانه این نهاد در باره روند جهانی پناهندگی، سوری ها 9.4 درصد از مجموع 612 هزار و 700 نفری را تشکیل می دهند که در سال گذشته از 38 کشور اروپایی و همچنین هشت کشور آمریکای شمالی، آسیای شرقی و اقیانوسیه درخواست پناهندگی کرده اند.

افغانستان که در سال های اخیر بیشترین پناهجو را داشته است، در سال 2013 به جایگاه سومین کشور سقوط کرد. اما روسیه که در سال 2012 در جایگاه ششم قرار داشته، تا مقام دوم بالا آمده است.

به گفته مقام های سازمان ملل متحد، بیشتر 38 هزار و 699 روسی که درخواست پناهندگی در خارج از این کشور به ویژه آلمان و لهستان کرده اند، تابعیت چچنی دارند.

به گفته «ولکر تورک» رییس بخش حمایت بین المللی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، مجموع شمار پناهجویان در کشورهای صنعتی در سال گذشته 28 درصد بیشتر از 2012 بوده است. این آمار از سال 2001 تاکنون بی سابقه بوده است.

در میان 10 کشوری که بیشترین پناهجو را صادر می کنند، شش کشور سوریه، افغانستان، اریتره، سومالی، عراق و پاکستان درگیری خشونت یا جنگ هستند.

تورک افزود: آلمان در سال گذشته با پذیرش 109 هزار و 600 نفر، بیشترین شمار پناهجویان را پذیرفته است که از این تعداد 11 هزار و 900 نفر سوری هستند.

پس از آلمان، فرانسه با 60 هزار و 100 نفر و سوئد با پذیرش 54 هزار و 300 پناهجو در جایگاه های بعدی قرار دارند.

آمریکا و کانادا در مجموع 98 هزار و 800 درخواست پناهندگی دریافت کرده اند که عمدتا از شهروندان چین بوده و بیش از دو هزار درخواست از سوی شهروندان سوریه بوده است.

***

دیدار عیدانه روحانی با کودکان شیرخوارگاه شبیر

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در نخستین روز از بهار 1393 سنت ایرانی دید و بازدید را با دیدار عیدانه از شیرخوارگاه شبیر واقع در جنوب تهران به جا آورد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «حسین فریدون» دستیار ویژه رییس جمهوری، «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «هاشمی» رییس سازمان بهزیستی، و «سید حسین هاشمی» استاندار تهران در این دیدار عیدانه رییس جمهوری را همراهی می کنند.

شیرخوارگاه شبیر دارای صد کودک دختر و پسر (نوزاد تا 6 سال) است که از سال 1350 تاسیس شده است. این شیرخوارگاه دولتی 90 پرسنل دارد در خیابان 17 شهریور جنوبی تهران واقع است.

***

پاسخگو بودن از راهبردهای اصلی تامین اجتماعی است

مشاور مدیر عامل و مدیر کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی گفت: آگاهی مخاطبان سازمان تأمین اجتماعی از خدمات این سازمان و پاسخگو بودن دربرابر افکار عمومی از راهبردهای اصلی تأمین اجتماعی است.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی ، « امیر عباس تقی پور» تاکید کرد: در سال جدید نیز برای تداوم و ارتقاء ارتباط سازنده و دوسویه با مخاطبان و ذی نفعان تلاش می کنیم.

تقی پور اظهار امیدواری کرد که بیمه شدگان، بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان در سال 93 بتوانند از خدمات مناسب تری برخوردار شوند و سطح رضایتمندی ها از تامین اجتماعی نیز افزایش یابد.

تقی پور همچنین به بیمه شدگان و مستمری بگیران توصیه کرد که در زمان مسافرت دفترچه های بیمه تأمین اجتماعی را به همراه داشته باشند و از اعتبار و وجود برگه در آن نیز اطمینان حاصل کنند.

***

کشف سوخت قاچاق در آب های قشم

فرمانده پایگاه دریابانی جزیره قشم گفت: 100هزار لیتر سوخت قاچاق از یک فروند لنج در هشت مایلی شمال این جزیره کشف شد.

سرهنگ عبدالله لشکری روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: قاچاقچیان امروز در حال انتقال سوخت قاچاق از آب های قشم به سمت آب های بین المللی بودند.

به گفته وی لنج حامل سوخت قاچاق همراه با هفت نفر متهم از سوی ماموران دریابانی قشم توقیف و برای انجام مراحل قانونی به مراجع ذیصلاح تحویل داده شدند.

14اسفند ماه سال گذشته نیز 230هزار لیتر سوخت قاچاق همراه با 22 نفر متهم از دو فروند لنج در آب های قشم از سوی ماموران دریابانی این جزیره کشف و توقیف شده بود.

به گفته فرمانده پایگاه دریابانی جزیره قشم در سال 1392 از سوی ماموران این پایگاه هفت میلیون و 903هزار و 120لیتر سوخت قاچاق کشف و 344 فروند شناور در این رابطه توقیف شد.

***

بمب نوروزی در افغانستان

انفجار بمب در جمع شماری از مردم افغانستان که به منظور تجلیل از نوروز در اولین روز سال جدید در زیارتگاه موسوم به «شاه مقصود» درشهرستان خاکریز استان قندهار گرد آمده بودند، یک کشته و شماری زخمی بر جای گذاشت.

به گزارش ایرنا، ˈضیا درانیˈ سخنگوی فرماندهی امنیتی استان قندهار روز جمعه به خبرگزاری بخدی گفت: نیروهای طالبان صبح امروز بمب دست سازی را در زیارتگاه شاه مقصود در شهرستان خاکریز استان قندهار زمانی منفجر کردند که مردم منطقه در اولین روز سال جدید برای به اهتزاز در آوردن علم سخی منسوب به حضرت علی(ع) و تجلیل از نوروز در این زیارتگاه تجمع کرده بودند.

سخنگوی فرماندهی امنیتی استان قندهار گفت: فرمانده امنیتی شهرستان و معاون فرمانداری شهرستان خاکریز و یک پلیس نیز در این انفجار زخمی شدند.

گروه طالبان مسوولیت این رویداد را بر عهده گرفته است.

جشن بزرگ نوروز در افغانستان با برافراشتن علم حضرت علی(ع) در اولین روز سال جدید در شهرهای مختلف افغانستان از جمله مزار شریف آغاز می شود.

هزاران تن از مردم افغانستان صبح امروز (جمعه) در اولین روز سال جدید خورشیدی در شهر مزار شریف با حضور سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان به نمایندگی از حامد کرزی رییس جمهور این کشور علم منسوب به حضرت علی (ع) را به اهتزاز در آوردند.

سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ در این مراسم در سخنانی به نمایندگی از حامد کرزی رییس جمهور افغانستان عید نوروز را تبریک گفت و فرمان برافراشتن علم سخی را صادر کرد.

در این مراسم که شمار زیادی از شخصیت های سیاسی، فرهنگی، نظامی و محلی این کشور در شهر مزار شریف حضور داشتند 21 گلوله توپ برای ادای احترام شلیک شد و بالگردها شهر مزار شریف و روضه سخی را نیز گلباران کردند.

نوروز و تولد دو باره بهار در افغانستان با نام مبارک حضرت علی (ع) پیوند خورده است، زیرا مردم این کشور معتقدند امام علی (ع) در روز اول نوروز به خلافت رسید، از این رو جشن نوروز و جشن خلافت امام علی(ع) را با شکوه خاصی گرامی می دارند.

با فرا رسیدن بهار، چشم ها همه سوی مزار شریف است. یکی از اصلی ترین جشن های نوروز در افغانستان از شهر مزار شریف در شمال این کشور آغاز می شود. به همین دلیل افغان ها از نقاط مختلف این کشور و دیگر نقاط جهان از دیر باز در آغاز فصل بهار خود را به شهر مزار شریف می رسانند و در جوار بارگاه منسوب به مرقد امام علی (ع) جشن های نوروز را با برافراشتن علم در این مکان آغاز می کنند.

زیارتگاه روضه مزار شریف تا 40 شبانه روز پذیرای افغان ها است که از گوشه و کنار افغانستان و جهان خود را به مزار شریف رسانده اند. روزهای چهارشنبه و شب های جمعه اوج حضور مردم در بارگاه منسوب به حضرت علی (ع) است.

کابل هم از مناطق مهم دیگری است که زیارت سخی در آن انجام می شود. در کابل نیز پرچم منسوب به مولا علی (ع) توسط علما، روحانیون و پهلوانان افغان در نخستین روز ماه فروردین برافراشته شده و تا 40 روز که علم برافراشته است، مردم به زیارت سخی آمده و به نیایش و دعا می پردازند.

در شهر هرات در غرب افغانستان نیز مردم این شهر در روز اول ماه فروردین به مساجد و تکایا می روند و آغاز سال نو را گرامی می دارند.

مردمان این شهر که در همسایگی ایران به سر می برند، آغاز سال نو را با دعای تحویل سال در مساجد آغاز می کنند و در هنگام تحویل سال با دعا و نیایش از خداوند می خواهند که سال نو را سال خوبی برای آنها قرار دهد.

زیارت مزار «سلطان میر عبدالله الواحد شهید» نواده امام حسن مجتبی (ع) و بنا به برخی منابع، پدر حضرت عبدالعظیم حسنی، در جنوب شهر هرات افغانستان، یکی از مهمترین مناطقی است که در روز اول نوروز علم منسوب به امام علی(ع) در آنجا بر افراشته می شود.

***

واکنش به توقیف مطبوعات/ انتقاد را حمل بر غرض نکنیم

امام جمعه موقت تهران گفت : مسئولان فرهنگی هوای روزنامه ها را داشته باشند هر چند آزادی بی ضابطه در هیچ جای دنیا نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه نخست نمازجمعه این هفته تهران که در نخستین روز سال 1393 در دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به اهمیت نماز در زندگی مومنان گفت: شیطان کمین کرده است که همه کارهای خیر ما از جمله نماز را به فساد بکشاند که ما باید بسیار توجه داشته باشیم تا در کمین شیطان گرفتار نشویم.

وی با اشاره به ایام شهادت فاطمه زهرا (س) افزود: ما همواره سر سفره این بانو نشسته ایم و این دو ماه تمام وجود،‌ ظاهر و باطن مردم ما مملو از سوز و تجلی و آموزش های ولایت محوری حضرت زهرا(س) می شود.

خطیب جمعه تهران با بیان اینکه حضرت فاطمه زهرا(س) سرچشمه همه خوبی هاست، گفت: باید به مانند آن حضرت همواره کارهایمان را با توجه به خداوند و با نام خدا و هدف الهی شروع کنیم و به پایان برسانیم.

وی افزود: هموطنان شریف این روزها در سفر و دید و بازدید ها همواره یاد خدا را فراموش نکنند.

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران افزود: مساله فرهنگ فقط به وزارت ارشاد و دولت اختصاص ندارد گرچه دولت مسئولیت بالایی دارد.

وی گفت: مثل فرهنگ ، مثل آب و هواست ، همانطور که اگر آب نباشد انسان زنده نیست یا اگر مسموم باشد انسان نمی تواند زندگی کند و اگر هوا نباشد انسان خفه می شود یا مسموم و شیمیایی باشد، انسان از بین می رود.

صدیقی افزود: نقش فرهنگ کمتر از آب و هوا نیست به این علت حیات ما در این است که فرهنگ دین را احیا کنیم، اگر در مساله اقتصاد بخواهیم مردم تولید داخلی را ترجیح دهند ، تولید کنندگان کالاهای خوب ارائه کنند و گران فروشی نکنند که همه این ها به فرهنگ برمی گردد.

وی اضافه کرد: اقتصاد بازار ، اعتماد عمومی ، تقبیح بیکاری و تشویق به کار عمومی به فرهنگ بازمی گردد همه این ها دین و فرهنگ ماست .

صدیقی گفت: کسانی که به فرهنگ عمومی دست اندازی می کنند و باور روحیه مقاوم اسلامی و تکیه به فرهنگ ملی را خرد و جنس ایرانی را تحقیر می کنند یا جاهل اند یا مزدوران بیگانه اند.

خطیب نمازجمعه تهران افزود: این ادعا که تحمل خارجی ها بیشتر از ماست، دروغ است آنان زنان با حجاب ما را به مدارس راه نمی دهند و در روز روشن کسی را به عنوان مسلمان بودن آتش می زنند و کسی صدایش بلند نمی شود .

وی اضافه کرد: شاهد بودید که پارسال در دادگاهی در آلمان چه اتفاقی برای آن بانوی محجبه افتاد و در جای جای اروپا ، حکام و مردم تربیت غربی شده چه ظلم و خفقانی علیه مسلمانان اعمال می کنند و چه وحشی گری هایی میان خودشان دارند.

صدیقی با اشاره به ارتقای فرهنگ مادی و معنوی در جامعه افزود: این ما هستیم که پس از سی سال بدون کمک خارجی با استعداد ، شایستگی ‌و تلاش فناوری هسته ای را بومی کردیم و در عرصه های مختلف مانند نانو ، دارو و صنایع مختلف پیشرفت کردیم.

امام جمعه موقت تهران همچنین گفت : مسئولان فرهنگی هوای روزنامه ها را داشته باشند هر چند آزادی بی ضابطه در هیچ جای دنیا نیست.

وی تصریح کرد: از برخی مسئولان گله دارم چرا به توقیف روزنامه هایی که به آیات قرآن اهانت می کنند و تا مرز ارتداد پیش می روند و به مقدسات و فرهنگ ما دست اندازی می کنند، اعتراض می کنند اما از آن سو سعه صدر کم است و انتقاد را نمی پذیرند.

صدیقی گفت : یکدیگر را تحمل و انتقادها را قبول کنیم و این ها را حمل بر غرض نکنیم.

وی افزود : از منتقدان نیز درخواست می کنم همه را خودی بدانید این برنامه ، روش و شعار دین ماست انتقاد دلیل بر محبت است ، ضمن این که دولت خودمان است اگر نواقصش گفته نشود ناقص می ماند پس باید انتقاد شود ؛ کارهای مسئولان رصد و نقطه ضعف ها با دلسوزی بازگو شود آنان نیز سعه صدر لازم را نشان دهند.

امام جمعه موقت تهران همچنین با اشاره به نامگذاری امسال و تبیین مبسوط آن در بیانات امروز مقام معظم رهبری در حرم رضوی (ع) ، اساس اقتصاد مقاومتی را بر سهیم کردن مردم در فعالیت های اقتصادی و ساختن کشور اسلامی ، تامین معیشت در چارچوب شرع در مسیر حلال و بیرون آوردن اقتصاد از انحصار دولتی بودن برشمرد.

صدیقی با تاکید بر ایجاد زمینه فعالیت های اقتصادی برای مردم و ایجاد امنیت برای صاحبان اقتصاد افزود: دولت باید موانع تامین کارگاه های تولید و توسعه کشاورزی را رفع کند تا مردم به عرصه بیایند همان طور که حضورشان در انقلاب ، مجرای نصرت خدا بود و انقلاب را پیروز کرد و در دوران دفاع مقدس نیز معجزه آشکار اتفاق افتاد و ملت ما در مقابل همه دنیا با سلاح های پیچیده پیروز شدند.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: حضور مردم در صحنه، آشوب های داخلی را رفع کرد و بساط فتنه 88 را برچید؛ هرجا مردم حاضر شده اند آن جا دست خدا و نصرت خدا نیز وجود داشته است پس باید زمینه مشارکت مردم در اقتصاد را نیز فراهم کرد.

صدیقی دانش بنیان بودن اقتصاد را از دیگر ارکان اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: کارها بدون هدایت ، بدون اشراف و بدون نظارت به سامان نمی رسد باید بر مبنای تجربه و علم باشد که البته منظور تحصیلات دانشگاهی و تخصص های اقتصادی نیست بلکه تکیه به مهارت هایی است که در دوران دفاع مقدس نیز از آن حداکثر استفاده را کردیم.

وی افزود: به عنوان نمونه ، شهید حسن باقری یک سرباز بود که دوره های نظامی خارجی و داخلی را ندیده بود اما وقتی میدان دادند و به جبهه قدم گذاشت یک استراتژیست بسیار قوی و نقطه عطف در دوران دفاع مقدس بود .

صدیقی اضافه کرد: کشف استعدادها و افراد دارای نبوغ و خلاقیت در اثر اعتماد و میدان دادن به مردم و تشویق آنان است که از این نوع فراوان داریم.

وی همچنین با بیان این که اقتصاد مقاومتی مقطعی نیست، تاکید کرد: باید بر امکانات و ظرفیت های داخلی تکیه کنیم و در عین حال برون گرا باشیم و دنیا را نادیده نگیریم؛ باید طوری خود را بسازیم که اگر قدرت های بزرگ خواستند با ما دشمنی کنند نتوانند ما را تحت فشار قرار دهند .

***

بمب نوروزی در افغانستان

انفجار بمب در جمع شماری از مردم افغانستان که به منظور تجلیل از نوروز در اولین روز سال جدید در زیارتگاه موسوم به «شاه مقصود» درشهرستان خاکریز استان قندهار گرد آمده بودند، یک کشته و شماری زخمی بر جای گذاشت.

به گزارش ایرنا، ˈضیا درانیˈ سخنگوی فرماندهی امنیتی استان قندهار روز جمعه به خبرگزاری بخدی گفت: نیروهای طالبان صبح امروز بمب دست سازی را در زیارتگاه شاه مقصود در شهرستان خاکریز استان قندهار زمانی منفجر کردند که مردم منطقه در اولین روز سال جدید برای به اهتزاز در آوردن علم سخی منسوب به حضرت علی(ع) و تجلیل از نوروز در این زیارتگاه تجمع کرده بودند.

سخنگوی فرماندهی امنیتی استان قندهار گفت: فرمانده امنیتی شهرستان و معاون فرمانداری شهرستان خاکریز و یک پلیس نیز در این انفجار زخمی شدند.

گروه طالبان مسوولیت این رویداد را بر عهده گرفته است.

جشن بزرگ نوروز در افغانستان با برافراشتن علم حضرت علی(ع) در اولین روز سال جدید در شهرهای مختلف افغانستان از جمله مزار شریف آغاز می شود.

هزاران تن از مردم افغانستان صبح امروز (جمعه) در اولین روز سال جدید خورشیدی در شهر مزار شریف با حضور سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان به نمایندگی از حامد کرزی رییس جمهور این کشور علم منسوب به حضرت علی (ع) را به اهتزاز در آوردند.

سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ در این مراسم در سخنانی به نمایندگی از حامد کرزی رییس جمهور افغانستان عید نوروز را تبریک گفت و فرمان برافراشتن علم سخی را صادر کرد.

در این مراسم که شمار زیادی از شخصیت های سیاسی، فرهنگی، نظامی و محلی این کشور در شهر مزار شریف حضور داشتند 21 گلوله توپ برای ادای احترام شلیک شد و بالگردها شهر مزار شریف و روضه سخی را نیز گلباران کردند.

نوروز و تولد دو باره بهار در افغانستان با نام مبارک حضرت علی (ع) پیوند خورده است، زیرا مردم این کشور معتقدند امام علی (ع) در روز اول نوروز به خلافت رسید، از این رو جشن نوروز و جشن خلافت امام علی(ع) را با شکوه خاصی گرامی می دارند.

با فرا رسیدن بهار، چشم ها همه سوی مزار شریف است. یکی از اصلی ترین جشن های نوروز در افغانستان از شهر مزار شریف در شمال این کشور آغاز می شود. به همین دلیل افغان ها از نقاط مختلف این کشور و دیگر نقاط جهان از دیر باز در آغاز فصل بهار خود را به شهر مزار شریف می رسانند و در جوار بارگاه منسوب به مرقد امام علی (ع) جشن های نوروز را با برافراشتن علم در این مکان آغاز می کنند.

زیارتگاه روضه مزار شریف تا 40 شبانه روز پذیرای افغان ها است که از گوشه و کنار افغانستان و جهان خود را به مزار شریف رسانده اند. روزهای چهارشنبه و شب های جمعه اوج حضور مردم در بارگاه منسوب به حضرت علی (ع) است.

کابل هم از مناطق مهم دیگری است که زیارت سخی در آن انجام می شود. در کابل نیز پرچم منسوب به مولا علی (ع) توسط علما، روحانیون و پهلوانان افغان در نخستین روز ماه فروردین برافراشته شده و تا 40 روز که علم برافراشته است، مردم به زیارت سخی آمده و به نیایش و دعا می پردازند.

در شهر هرات در غرب افغانستان نیز مردم این شهر در روز اول ماه فروردین به مساجد و تکایا می روند و آغاز سال نو را گرامی می دارند.

مردمان این شهر که در همسایگی ایران به سر می برند، آغاز سال نو را با دعای تحویل سال در مساجد آغاز می کنند و در هنگام تحویل سال با دعا و نیایش از خداوند می خواهند که سال نو را سال خوبی برای آنها قرار دهد.

زیارت مزار «سلطان میر عبدالله الواحد شهید» نواده امام حسن مجتبی (ع) و بنا به برخی منابع، پدر حضرت عبدالعظیم حسنی، در جنوب شهر هرات افغانستان، یکی از مهمترین مناطقی است که در روز اول نوروز علم منسوب به امام علی(ع) در آنجا بر افراشته می شود.

***

حضرت آیت الله وحید خراسانی: نخبگان عظمت عزاداری‌های فاطمی را برای مردم تشریح کنند

حضرت آیت الله وحید خراسانی در بیان عظمت برگزاری عزاداری فاطمی گفت: فاطمیه یک بحث بهت انگیز است. هر مسلمانی وظیفه اش نسبت به فاطمیه و صدیقه کبری بسیار سنگین است . اگر وقت شد، یک روایت از منابع عامّه، یک روایت از مدارک خاصّه طرح می کنیم، تا هر مسلمانی به هر مذهبی، بفهمد نسبت به روز شهادت او چه وظیفه ای دارد.

علمای حدیث، رجال عامّه این روایت را نقل کردند: قال رسول الله: أولُ من یدخل الجنة فاطمة. این جمله دریایی است. فقه این حدیث عقل را از هر فقیهی و حکیمی مبهوت می کند. این روایت منقول از آن حضرت است از آن طرق .

أولُ من یدخل الجنة فاطمة . فهم این حدیث توقف دارد بر درک عمق سوره واقعه:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ إِذَا وَقَعَتِ الْوَاقِعَةُ ، لَیْسَ لِوَقْعَتِهَا کَاذِبَةٌ ، خَافِضَةٌ رَافِعَةٌ ، إِذَا رُجَّتِ الْأَرْضُ رَجًّا ، وَبُسَّتِ الْجِبَالُ بَسًّا ،فَکَانَتْ هَبَاءً مُنْبَثًّا .

روزی که آن روز هم خافض است، هم رافع؛ واقعه ای که خافضة رافعة؛ اما رفع إلی درجاتی که لا تدرک ولا توصف. اما خفض: إلی أسفل السافلین. إِذَا رُجَّتِ الْأَرْضُ رَجًّا ، وَبُسَّتِ الْجِبَالُ بَسًّا. این کوهها همه مثل ذره ی منبث در فضا بشود، همچو روزی، همچو واقعه ای.

بعد مطلب چیست؟ تمام مطلب در این جمله است: وَکُنْتُمْ أَزْوَاجًا ثَلَاثَةً : سه قسمت می شوند : أَصحاب المیمنة ،أَصحاب المشئمة، السابقون .

اما: وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ ، أُولَئِکَ الْمُقَرَّبُونَ. اگر بفهمیم مقام سابقین را، آن قرب و آن تقرب را، باز مراتب سبق، کمًا و کیفًا . تا برسد به اسبق السابقین. اسبق السابقین کیست؟ افضل الاولین و الاخرین خاتم الانبیاء و المرسلین، او می شود اسبق السابقین. بالضروره به حکم عقل ، کتاب ، سنت: وَلِکُلٍّ دَرَجَاتٌ مِمَّا عَمِلُوا. بالضروره اول من یدخل الجنه خاتم النبیین است ولی آنچه محیّر العقول است این است که [پیامبر فرمود:] من بر براق وارد محشر می شوم و وارد جنت می شوم اما أمامی بنتی فاطمة، جلوتر از من دختر من . أمام إمام الاولین و الآخرین! این چه مقامی است ؟!

أول من یدخل الجنة فاطمة. اگر این فهمیده بشود تمام مسائل منحل است. خاتم [هست]، مقدم اوست . چه کرده که امام امام الکل است ؟ کاری که او کرده است منحصر به خود اوست. تمام خلقت عالم به بعثت آدم تا عیسی بن مریم، به نتیجه رسید اما بدوّ صلاح به بعثت خاتم شد. به بعثت او غرض از خلقت، ثمر تشریع و دیانت محقق شد ولی علت محدثه خاتم النبیین است، علت مبقیه سیدة نساء العالمین است. تمام ما حصل انبیا از آدم تا به خاتم به کی باقی ماند؟ منحصراً به وجود صدیقه کبری. اگر او نبود نه حلم حسنی بود، نه شجاعت حسینی بود، نه عبادت سجادی بود، نه مآثر باقری، نه آثار جعفری ، نه علوم کاظمی، نه حجج رضوی، نه جود تقوی، نه نقاوت نقویه و نه هیبت عسکریه و نه غیبت آن کسی که یملأ الله الأرض قسطا وعدلا بعد ما ملئت ظلما وجورا.

چه کرده او؟ خودش چه بود؟ اثر وجودش چه بود؟

إنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ. نسل او در جهان باقی ماند به این ، دین او در امم برقرار شد به وجود این.

فاطمة بضعة منی .

ورود او به بهشت ورود پیغمبر است .

أول من یدخل الجنه فاطمة. اما به چه کیفیت؟! . مهم این است متن حدیث دقت ها دارد. اگر دنیای عامّه همین روایت را بفهمد کافی است. نص روایت این است: تحشر ابنتی فاطمة یوم القیامة وعلیها حلة الکرامة... وعلیها حلة - چه حلّه ای؟ حلة الکرامه- قد عجنت بماء الحیوان ، فینظر إلیها الخلائق . بهت انگیز این روایت است، آن هم از طرق عامّه: هم محدثین، هم اعلام رجال. فینظر إلیها الخلائق - خلائق جمع محلی به ال ، چشم تمام آفریده ها همه دوخته به هودج اوست- فینظر إلیها الخلائق فیتعجبون منها. آن روز غوغا که همه می گویند: وانفسا!، چه جور وارد محشر می شود که همه از خود بی خبر ، غرق در تعجب، از آن عظمت.

ثم تکسى حلة من حلل الجنة ، ... على ألف حلل ، مکتوب ... بخط أخضر : " أدخلوا ابنة محمد الجنة - اما چه جور؟ - علی أحسن صورة - غوغا این است - على أحسن صورة ، وأکمل هیئة ، وأتم کرامة ،وأوفر حظ . چهار افعل تفضیل است.

باید وارد بهشت شود اما چه جور؟ به احسن صورة. روز قیامت چه روزی است؟ وبرزوا لله الواحد القهار. برزوا ، مغزها از پوست در می آید، سیرت ها مصور می شود . احسن صورة یعنی چه؟ فکر کردید؟ قرآن بخوان تا بفهمی یعنی چه احسن صورة . تَبَارَکَ الَّذِی بِیَدِهِ الْمُلْکُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاةَ لِیَبْلُوَکُمْ... ، خلقت برای این است؛ خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاةَ ، چرا؟ برای این که آزمایش بشوید تا محقق بشود احسن در عمل.

خلقت برای این است: احسن در عمل، احسن در علم. اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِیثِ ... َبَشِّرْ عِبَادِ ، الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ.

علماً باید بشود احسن ، عملاً باید بشود احسن . احسن علماً خُلقا عملاً روز قیامت محشور می شود به احسن صورة . صورت او نشان می دهد سیرت او را. زهرا این است. این افعل تفضیل اول است.

ادخلوا... ادخلو. داخل کنید فاطمه دختر او را در بهشت اما به احسن صورة، به اکمل هیئة ، دیگر شرح بقیه وقت نیست. این روایت از طرق عامّه.

هر مسلمانی باید بداند روز شهادت زهرا روز رحلت کیست؟ وظیفه خودش را بشناسد.

اما از طرق خاصه : صدوق در علل: این روایت عن ابی عبدالله. در مصباح الانوار عن ابی جعفر. هر دو امام، قال، قلت: لم سمیت فاطمة الزهراء زهراء ؟ سر تسمیه فاطمه زهرا به زهرا چیست؟ فقال: لأن الله عز وجل خلقها من نور عظمته . علت این که فاطمه زهرا نامیده شده چون خدا او را از نور عظمت خودش خلق کرده. این مبدأ اوست آن منتهای اوست. مبدأ این، منتهی آن . اینجاست حیرة الکمل . مبدأ، خلق از نور عظمت الله ؛ منتهی: اول من یدخل الجنة .

فلما اشرقت ، بعد که خلق شد از نور عظمت، آن نور اشرقت، فأضاءت - چه را روشن کرد؟- فأضاءت السماوات والأرض ، همه آسمانها و زمین به نور او منور شد. وغشیت أبصار الملائکة ، چشمهای ملائکه همه از دیدن این نور درمانده شد، وخرت الملائکة لله ساجدین. تمام ملائکه به تابش نور صدیقه همه به سجده افتادند، وقالوا : إلهنا وسیدنا! ما لهذا النور؟ فأوحى الله إلیهم- شرح حدیث برای وقت دیگر ولی اهل نظر در این کلمات دقت کنند. فأوحى الله إلیهم: هذا نور من نوری ، خودش نور؛ از نور من ، هذا نور من نوری ، فأسکنته فی سمائی ، مسکن او را سماء خودم قرار دادم ، خلقته من عظمتی ، از عظمت خودم ...، العلی العظیم کیست؟ از آن عظمت فاطمه را خلق کردم . أخرجه ، او را بیرون می آورم. از کجا ؟ از صلب نبی من أنبیائی أفضلّه على جمیع الأنبیاء . صدف این گوهر باید صلب اشرف ولد آدم باشد .

ختم کلام هم این است. وأخرج من ذلک النور ، از همین نور که اسمش فاطمه است خارج می کنم أئمة یقومون بأمری یهدون إلى حقی واجعلهم خلفائی فی أرضى بعد انقضاء وحیى ... أخرج من ذلک النور أئمة.

مبدا این، منتها آن، وسط این.

یک عده عوام پیدا شدند، در ذهنها رخنه ایجاد می کنند که این هیئتها این تشکیلات برای شهادت صدیقه زیاد است. دوران بیسوادی دوران ما است. شما که نخبه قم هستید به اعتقاد همه. عده ای از شما اساتید خارج هستید، عده ای استاد سطوح عالیه هستید، به مردم بفهمانید که آنچه هست کم است. چرا؟ به چه دلیل؟

امیرالمؤمنین کیست؟ امام الموحدین کیست؟ بیان او این است. مصیبت فاطمه در این حد است: والله... - این کلمه علی[علیه السلام] است اما توأم با این قسم - هذه والله مصیبة لا عزاء لها . یعنی چه؟ هذه والله مصیبة لا عزاء لها - هر کار بکنید خلأ این مصیبت را پر نمی کند - ورزیة لا خلف لها . همه این غوغا[عزاداری ها] ذره ای در مقابل این کلمه است. کجا حق او ادا شد؟

همچو کسی اولش این ، وسطش این. از حسن تا حجت بن الحسن ، همه میوه درخت وجود او ، آخرش هم: اول من یدخل الجنة باحسن صورة ، اما پهلو شکسته ، بازو ورم کرده. مصیبت این است.

ما زالت ... متن مصیبت این است : ما زالت بعد أبیها ... ما زالت بعد أبیها ، معصّبة الرأس، ناحلة الجسم. ناحلة الجسم یعنی چه؟ یعنی هر روز که می گذشت گوشت ها[ی بدنش] آب می شد ، تا رسید به آنجایی که صارت کالخیال. یک دختر نوجوان ... منهدّة الرّکن ، یعنی زانوها دیگر رمق راه رفتن نداشت. باکیة العین ، محترقة القلب . لااله الا الله .

شما فکر کنید . از رحلت پیغمبر تا رحلت زهرا چقدر است؟ از روزی که پیغمبر از دنیا رفته تا روزی که زهرا از دنیا رفته، یغشى علیها ساعة بعد ساعة ؛ یعنی هر ساعت غش می کرد.

گفت: یا علی! آن پیراهنی... آن پیراهنی که پدرم را در آن غسل دادی برای من بیاور ، رفت پیراهن را آورد تا گرفت بو کشید، یک مرتبه افتاد روی زمین، بعد که به خود آمد این دو تا شعر را گفت:

ماذا على من شم تربة أحمد

أن لا یشم مدى الزمان غوالیا

مصیبت این است:

صبت علیّ مصائب لو أنها

صبت على الأیام صرن لیالیا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.